ישראל פולס

מפתחות הכסף של מבקר המדינה

p
המחבר
בקצרה
נתניהו יכול לסמן "וי": מבקר המדינה החדש עומד בציפיות והופך את משרדו לגוף מנומנם ונטול שיניים. מעל כל זה, הוא נוקט פעולות מהירות שנועדו, כנראה, לאפשר לראש הממשלה לממן את הגנתו המשפטית מכיסם של אמריקאים עשירים.

בשנים האחרונות מפעיל ראש הממשלה בנימין נתניהו לחץ כבד על שומרי הסף ומגדלורי אכיפת החוק בישראל במטרה לשתק אותם או להשתלט עליהם. זו מלחמת קיום אמיתית עבור שני הצדדים. נתניהו מינה מפכ"ל משטרה מטעמו כדי לסרס את אגף החקירות [2015], אך נבלם. המפכ"ל שמינה, רוני אלשיך, התעשת בתוך תקופה קצרה והפך לממלכתי ונחוש. בלשכת היועץ המשפטי לממשלה היה לנתניהו מינוי חלומי בדמותו של יהודה וינשטיין, שהיה פרקליטם האישי של הנתניהו'ז, והוא  סיפק את הסחורה במלואה. אלא שוינשטיין סיים את הקדנציה שלו ב-2016, ומחליפו, מקורב נוסף לנתניהו בשם אביחי מנדלבליט, מפגין עצמאות מדאיגה ומנהל באיטיות ונחישות את תיקיו הפליליים של ראש הממשלה. בלשכת מבקר המדינה השתיל נתניהו לפני שבע שנים [2012] מינוי נוח נוסף מטעמו, השופט המחוזי בדימוס יוסף שפירא. אלא שגם שפירא, שעבר אודישן אישי אצל הנתניהו'ז בבלפור, הפך בשלב די מוקדם של כהונתו למשרת ציבור שלא התכופף בפני המערכת שעליה הופקד, תוך שהוא מפרסם דו"חות לא פשוטים בענייניו השונים של נתניהו.

עכשיו מגיע התיקון. כהונתו של שפירא חלפה ובמקומו מונה [4 ביולי], בדחיפתו העוצמתית של נתניהו, מבקר מדינה שאינו שופט, כמקובל, אלא רואה חשבון המקורב לימין: ד"ר מתניהו אנגלמן. מבקר המדינה אינו אוחז בהשפעה ישירה או מיידית על גורלו הפוליטי או האישי של נתניהו אבל למרות זאת, בידיו של אנגלמן מופקדים המפתחות היקרים ביותר למשפחת נתניהו: מפתחות הכסף.

אם נשפוט על פי השבועות הראשונים לכהונתו, הרי שאנגלמן מספק את הסחורה במלואה בלי למצמץ ובלי להתבייש. הוא לא לוקח את הזמן, לא מקדיש אנרגיה ללמידת המערכת, לא מסתתר מאחורי ערפל קרב, אלא מפשיל שרוולים ומפרק את משרד מבקר המדינה. הוא מעקר סמכויות, משנה סדרי עדיפויות ומשתיל גנטיקה חדשה בגוף שתפקידו לבקר את המגזר הציבורי והשלטון.

בשני העשורים האחרונים נבטו לא מעט חקירות שסיבכו את ראשי המדינה דווקא בדו"חות מבקר. כך היה בתקופת המבקר מיכה לינדנשטראוס [2012-2005] וראש הממשלה אהוד אולמרט, כך גם בתקופת המבקר שפירא וראש הממשלה נתניהו. אנגלמן קורא תיגר על כל זה. הוא מקים מחדש את משרד המבקר כגוף מנומנם, ידידותי למשתמש ונטול שיניים. אבל מעל כל זה, הוא נוקט פעולות מהירות וישירות שנועדו, כנראה, להשאיר בידיה של משפחת נתניהו מאות אלפי דולרים המוגדרים כ"הלוואות" מכיסיהם של מיטיבים אמריקאים עשירים. מי שמכיר את משפחת נתניהו יודע שנושא הכסף המשפחתי נמצא בעדיפות עליונה ובהפרש עצום מכל שאר הנושאים, שווה אך ורק לאינטרס ברור אחר: השלטון.

במשרד המבקר פועלת ועדה בירוקרטית צנועה הנקראת "ועדת ההיתרים". בכל השנים כיהנו בה שישה שופטים ומשפטנים. תפקידם, לדון בבקשותיהם של שרי הממשלה לחרוג מכללי האתיקה החלים עליהם. מדובר בקבלת מתנות או טובות הנאה אסורות בהיקפים צנועים, במקרים חריגים. הוועדה הזו פעלה בשקט מאז 1980 וקיבלה מאות החלטות שלא זכו לביקורות, עד שסירבה לבקשתו של נתניהו לקבל מימון חיצוני להגנתו המשפטית. נתניהו כבר קיבל 300 אלף דולר כסיוע מבן דודו האמריקאי העשיר, נתן מיליקובסקי. הוועדה קבעה כי עליו להחזיר את הכסף הזה ללא דיחוי. לאחר מכן דחתה בקשה חלופית של נתניהו, לקבל "הלוואה" מפטרון מיליארדר אמריקאי ותיק בשם ספנסר פרטריץ'. נתניהו עתר וביקש פעם נוספת, אך נדחה שוב.

כשמדובר במאות אלפי דולרים, חלק מהם כבר בכיסו של נתניהו, ראש הממשלה לא התכוון לוותר. הוא לא החזיר את הכסף, למרות הקביעה הסופית כי עליו להחזירו. מבקר המדינה החדש נקלע, כמעט ביומו הראשון בתפקיד, לעימות מתוקשר עם חברי ועדת ההיתרים. בשבוע שעבר [8 באוגוסט] התפטרו חברי הוועדה מתפקידם והודחו ממנו, כמעט במקביל.

ביום שני [12 באוגוסט] פרסם המבקר את הרכבה החדש של ועדת ההיתרים. בניגוד למה שהיה נהוג עד כה, חלק מהחברים החדשים כלל אינם משפטנים ואילו אלה שכן, מקורבים קירבה ברורה לימין, לליכוד או לנתניהו עצמו. ההערכה היא כי הוועדה החדשה נועדה לתכלית אחת בלבד: אישור מהיר לנתניהו לממן את הגנתו המשפטית מכיסם של אחרים, במקרה הזה אחד האחרים הללו הוא מי ששמו נקשר באחד מתיקיו הפליליים של נתניהו, תיק המתנות (פרטריץ').

המדהים ביותר הוא שהמהפכה הזו, שבמסגרתה הופך משרד מבקר המדינה לצל חיוור של עצמו, לא מעוררת סערה ציבורית משמעותית. התקשורת מדווחת, מבקרת ומפרסמת, אבל גם היא כבר לא מה שהייתה פעם. בנוסף לפירוקה והרכבתה מחדש של ועדת ההיתרים, הודיע כבר המבקר שיפסיק לבצע ביקורות בזמן אמת ויסגור את החטיבה למאבק בשחיתות, שהובילה כמה מדו"חות המבקר הנפיצים ביותר של השנים האחרונות. הוא גם לא מינה לעצמו יועץ מיוחד למלחמה בשחיתות. בכלל, דומה שהשחיתות איבדה את מקומה כמטרה לגיטימית לביקורת ואנגלמן אפילו ציין שיפרסם גם שבחים ופירגונים, ולא רק ביקורות, כדי "לטייב את עבודת הביקורת".

קצת מעל חודש לפני הבחירות, שישה שבועות לפני השימוע הפלילי שיחרוץ את גורלו, מצליח נתניהו לסמן "וי" ברור ראשון בטבלת ההשתלטות שלו על שומרי הסף ואוכפי החוק בישראל. בקרוב, יצטרך להתייצב (או להיעדר) מול נבחרת שלטון החוק האולטימטיבית, בדמותם של היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, פרקליט המדינה (שכהונתו מסתיימת בדצמבר) שי ניצן ושאר חבריה הבכירים של צמרת משרד המשפטים, בבואם להאזין לגרסתו בשימוע. כיריית פתיחה לאירוע המכונן הזה אמר שר המשפטים הטרי והמקורב לנתניהו, אמיר אוחנה, את המשפט המדהים הבא [14 באוגוסט]: "אני לא בטוח במאה אחוז כי ההחלטות בתיקי נתניהו מקצועיות וענייניות בלבד". זהו השר המופקד על שלטון החוק, הפרקליטות והיועמ"ש. כשהוא מטיל ספק פומבי בטוהר מידותיהם של משרתי הציבור הללו, אפשר להעריך שזו רק ההתחלה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: indictment, state comptroller, benjamin netanyahu, israeli politics, corruption

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept