ישראל פולס

מי יהיה הראשון בליכוד שיעז לקרוא תיגר על נתניהו?

p
המחבר
בקצרה
האימה שחשים בכירי הליכוד מול משפחת נתניהו משתקת אותם, אבל ספק אם המשמעת הצפון קוריאנית שמפעיל ראש הממשלה על מה שנותר ממפלגת השלטון שלו תחזיק מעמד גם אם לא יוכל להקים ממשלת ימין אחרי הבחירות.

ביום רביעי בבוקר [7 באוגוסט] פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו טור אישי בחינמון האוהד "ישראל היום": במאמר, מתחייב נתניהו שלא להקים ממשלת אחדות וקובע כי יקים אחרי הבחירות אך ורק ממשלת ימין. "זו המחויבות שלי למצביעי הליכוד", הוא הוסיף. במהלך הזה מנסה נתניהו לבלום את קטר "ממשלת האחדות" שאמור לדרוס אותו. נהג הקטר הזה הוא אביגדור ליברמן. אלא שבניגוד לתכניתו של נתניהו, הקיטור בדוודיו של ליברמן לא אוזל אלא להיפך: הרכבת הנגררת אחריו הולכת וצומחת, הולכת ומתעצמת והופכת לאיום קיומי ממשי על שלטון נתניהו. זאת, בהנחה שליברמן ונתניהו אינם מתואמים ביניהם ואינם משטים במערכת הפוליטית כולה.

בהבטחה החגיגית שלא להקים ממשלת אחדות מנסה נתניהו להוציא את העוקץ מהמהלך שאמור להביא לסיום שלטונו. רק עובדה אחת מעיבה על המאמץ הזה: בכנסת הנוכחית לא הצליח נתניהו במשימה הזו כי גוש הימין השיג רק 60 חברי כנסת (בלי ליברמן). בסקרים המנבאים את הכנסת הבאה יש לגוש הימין בין 54 ל-55 מנדטים. מה יעשה נתניהו אם לא יהיו לו מספיק קולות להקמת ממשלת ימין? הוא בוודאי ינסה להקים בעצמו ממשלת אחדות. כל עוד הוא יעמוד בראשה, אין מבחינתו בעיה. אם יעמוד בראשה מישהו אחר, יקיץ הקץ על עידן נתניהו.

ליברמן הצליח לערער את שיווי המשקל ושלוות הנפש של נתניהו במוצאי שבת [3 באוגוסט], כשאמר בראיון לערוץ 12 שאם נתניהו לא יצליח להקים ממשלת אחדות (שהרי כחול לבן התחייבה שלא לשבת בממשלתו כל עוד תלויים מעליו כתבי אישום) הוא יבקש מהליכוד "להביא מישהו אחר" ואפילו ציין את שמו של יו"ר הכנסת הפופולרי יולי אדלשטיין כראש ממשלה חלופי אפשרי. באמירה הלכאורה אגבית הזו, שרטט ליברמן את תסריט האימה המטריף את שנתו של נתניהו מאז כשלונו להקים ממשלה אחרי הבחירות האחרונות. בתסריט כזה, יועמדו בכירי הליכוד בפני פיתוי עוצמתי במיוחד: הם יהיו קרובים לשלטון, יריחו אותו ויגעו בו, אלא שרק דבר אחד יחצוץ בינם לבינו - נתניהו.

למחרת אמירתו של ליברמן שוגר אחד ממקורביו של נתניהו, ח"כ דוד ביטן, להחתים את כל 40 המועמדים הראשונים ברשימת הליכוד לכנסת על הצהרת תמיכה חגיגית, צפון קוריאנית, לפיה אין ולא יהיה לליכוד מועמד אחר לראשות הממשלה זולת בנימין נתניהו. כל ה-40 חתמו על ההצהרה המוכתבת הזו תוך דקות. הם מפחדים להרים יד על המנהיג בשלב הזה. מה יקרה בשלב הבא? גם נתניהו יודע שאין להתחייבות הפתטית הזו שום ערך משפטי, ציבורי או פוליטי. אם יתברר שזהותו של המנהיג היא החוצצת בין המשכיות השלטון להליכה לאופוזיציה, הכל פתוח. קשה יהיה לנתניהו למצוא חברת ביטוח שתסכים לבטח במצב כזה את תוחלת חייו הפוליטיים.

"אנחנו מדברים על זה, חושבים על זה, מתכננים את זה ודנים בזה כל הזמן", אמר לאל-מוניטור אחד מבכירי הליכוד בשבוע שעבר, "זה טבעי, זה מתבקש, אי אפשר להימנע מזה". הוא התכוון לתרחישים השונים במקרה שיתברר שנתניהו לא יכול להקים ממשלה ב-18 בספטמבר. במצב כזה, ייתכנו שתי אופציות: האחת שהרכבת הממשלה תוטל על בני גנץ, השנייה שהנשיא ריבלין יקרא להקמת ממשלת אחדות לאומית בראשותו של מועמד אחר מהליכוד, שאינו נתניהו. מה יעשו בכירי הליכוד במצב הזה? האם המשמעת הצפון קוריאנית והטרור הפוליטי שמפעיל נתניהו על מה שנותר ממפלגת השלטון שלו יחזיקו מעמד גם במבחן מהסוג הזה? מי יהיה הראשון שיעז להרים את ידו על המנהיג?

האימה שחשים בכירי הליכוד מול משפחת נתניהו מאבנת ומשתקת אותם. הם נראים כאיילה הלכודה בקרני האור המסנוורות של מכונית מתקרבת. יחד עם זאת, כוחות השוק והטבע אמורים לעשות את שלהם. למרות שהם חוששים זה מזה, החלו לאחרונה בכירים בליכוד לרקום תוכניות ולדבר בינם לבין עצמם על דרכים לפתור את הפלונטר הצפוי. רוב הדרכים הללו מובילות לסיום דרכו של נתניהו.

במערכת הפוליטית מסומנים כמה "יורשים בכוח" מהסוג הזה. ראשון הוא כמובן גדעון סער, מי שכבר הוכתר בידי משפחת נתניהו כ"ראש הקושרים" פעמים רבות. יחד איתו ב"כנופייה" מוזכרים שמותיהם של השרים ישראל כץ וגלעד ארדן, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ואפילו ראש עיריית ירושלים לשעבר ח"כ ניר ברקת. חלק מהם בודקים את מצבם הפוליטי כל העת באמצעות סקרי עומק ואף מציגים את הממצאים, כשהם מחמיאים, לבני שיחם בחשאי. מול כל אלה יגייס נתניהו את מלוא עוצמתו ועורמתו הפוליטית, את מעמדו הבינלאומי ואת הפופולריות שלו בציבור. ישראל תיקלע למבוי סתום פוליטי חסר תקדים: אף אחד משני הצדדים לא יכול להקים ממשלה מחד, בעוד אחדות אינה אפשרית בגלל כתבי האישום (כפוף לשימוע) של נתניהו מאידך.

שני המנהיגים, נתניהו וגנץ, ינסו בשלב הזה (הם מנסים כבר עכשיו) להרחיב בקיעים במחנה הנגדי. נתניהו ינסה "לקלף" מכחול לבן את האגף הימני שלה אל תוך ממשלה בראשותו. גנץ ינסה לעשות דבר דומה בליכוד. בתחום הזה יש לנתניהו ניסיון עודף והרבה פחות עכבות, איזונים ובלמים. כל זה אמור לקרות במקביל לשימוע שצפוי לנתניהו בתחילת אוקטובר בשלושת התיקים הפליליים הממתינים לו. זוהי הסופה המושלמת, שמוגדרת כעת כהוריקן בדרגה הגבוהה ביותר. קשה לראות את בנימין נתניהו יוצא ממנה בשלום.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept