ישראל פולס

מה עומד מאחורי החלטת הקבינט לאשר בנייה לפלסטינים?

p
המחבר
בקצרה
לפי החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני, על כל יחידת דיור לפלסטינים בשטחי C המתנחלים יקבלו פי שמונה ויותר. כלומר סמוטריץ' וחבריו לקבינט רק זרקו פירורים לפלסטינים בדרך לממש את התוכנית הגדולה: סיפוח השטחים.

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר ביום שלישי בערב [30 ביולי] את תוכניתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לבניית 715 יחידות דיור בכפרים פלסטינים בשטחי C. אישור התכנית התקבל במשאל טלפוני – מהלך פרוצדורלי שמתקיים באירועים חריגים או דחופים. מה גרם לשרי הקבינט להצביע בבהילות על בנייה לפלסטינים? נדמה כי תשובה לכך ניתנה כבר למחרת, כשחתנו של הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר הגיע לכמה שעות לירושלים ודן עם נתניהו בתוכנית השלום של הנשיא. עיתוי הפגישה היה בהחלט תמוה – דווקא עכשיו, בעיצומה של מערכת בחירות, לדון בתוכנית שלום שאיש אינו מעוניין בה? לפי דיווח בעיתון ידיעות אחרונות [31 ביולי], טראמפ מתכנן ועידת שלום בקמפ דיוויד בהשתתפות מנהיגים ערבים עוד לפני הבחירות בישראל כדי לסייע לקמפיין של נתניהו.

כך או אחרת, לא צריך לשבור את הראש כדי לפתור את התעלומה. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (איחוד מפלגות הימין), שהצביע בעד ההחלטה – וזו אכן הפתעה מרעישה – הסביר בפירוט מה עמד מאחוריה ואיך ישראל מתכוונת להפוך את הלחץ האמריקאי עליה לתנופת בנייה של המתנחלים. וכך כתב סמוטריץ' בפוסט בפייסבוק: "ברוך השם, סוף סוף הגיעה התפנית ביחס של ממשלת ישראל להתמודדות עם סרטן הטרור המתפשט בתוכנו...לראשונה מדינת ישראל מגבשת תוכנית אסטרטגית לסיכול הקמת המדינה הפלסטינית בלב הארץ...לראשונה מדינת ישראל תקבע שבשטח C תתבצע בנייה אך רק עבור הערבים שהם תושבים מקוריים של השטח מאז 1994 (הסכם אוסלו ב') ולא לערבים שהגיעו בהמשך משטחי A ו-B...לראשונה מדינת ישראל תממש את ריבונותה ואחריותה על השטח כולו ותיקח אחריות על הנעשה בו. לא עוד קידום תוכניות בנייה שמגישה הרשות הפלסטינית ומשרתות את האינטרסים שלה. לראשונה מדינת ישראל תייצר סל כלים של אכיפה אמיתית שתופעל כדי לנטרל בכוח את תוכנית ההשתלטות הפלסטינית".

לא ברור על איזו תוכנית השתלטות פלסטינית מדבר השר, שכן תנופת הבנייה בגדה היא דווקא מצד המתנחלים בעידוד ממשלת ישראל המפשירה מאחזים לא חוקיים ומאשרת בנייה בהתנחלויות הקיימות. לפי דו"ח של "שלום עכשיו" שפורסם לפני כשבועיים [22 ביולי], מאז 2012 הוקדמו 32 מאחזים חדשים, רובם אחרי כניסת הנשיא טראמפ לבית הלבן, ו-15 אחרים הוכשרו. 35 מאחזים נוספים החלו הליך של הכשרה. לפי דו"ח מוקדם יותר של שלום עכשיו שסקר את הבנייה בשטחים ואשר פורסם אשתקד [מארס 2018], בשנת 2017 חלה עלייה של 17 אחוז בבנייה בשטחים בהשוואה לממוצע הבנייה בשמונה השנים הקודמות.

בעקבות החלטת הקבינט השבוע, פרסמה שלום עכשיו נתונים שהתקבלו מהמינהל האזרחי לפיהם בשנים 2009 עד 2016 אושרו לכל היותר 66 היתרי בנייה לפלסטינים כאשר באותה תקופה החלו להיבנות בהתנחלויות 12,763 יחידות דיור.

ממשל טראמפ, השגריר דיוויד פרידמן ושליחי הנשיא קושנר וג'ייסון גרינבלט משדרים לממשלת הימין של נתניהו ולימין הישראלי בכלל שאפשר להגביר את תנופת ההתנחלויות בגדה. גם אם אין לכך אור ירוק מפורש של הממשל האמריקאי, לפחות יש הסכמה שבשתיקה.

ראשי המתנחלים הוציאו הודעות גינוי על החלטת הקבינט וטענו כי נדהמו על כך שהם "מקבלים כתף קרה מהקבינט". אלה היו הודעות מתואמות, שכן המתנחלים יודעים היטב שסמוטריץ' לא היה מצביע בעד התוכנית להקמת יחידות דיור לפלסטינים אם לא היה מקבל מענק ערב בחירות מלבב. ואכן באותה ישיבה הוחלט גם לקדם הקמת 6,000 יחידות דיור למתנחלים. כלומר על כול יחידת דיור לפלסטינים בשטחי C, המתנחלים יקבלו פי שמונה ויותר. זו עסקה מוצלחת ששווה לקחת בידיים פתוחות, ורק לצורך ההצגה לתקשורת מייצרים הודעות מתואמות של זעם מדומה. כדאי לשים לב מה עוד כתב השר סמוטריץ', בגילוי לב, בפוסט שלו: יחידות הדיור שאושרו לפלסטינים יוקמו "אך ורק במקומות שאינם פוגעים בהתיישבות ובביטחון, שלא מקדמים רצפים ולא מייצרים מדינה פלסטינית דה פקטו. מקומות שלא משרתים את האינטרסים הלאומיים של הערבים אלא את האינטרסים האסטרטגיים של מדינת ישראל".

האומנם קושנר, שנפגש עם נתניהו פחות מ-24 שעות אחרי החלטת הקבינט, אינו ער לכך שלצד אישור התוכנית על בנייה לפלסטינים אושר קידום בניית אלפי יחידות דיור למתנחלים? והאם 715 יחידות דיור בשטחי C באמת יסייעו לקושנר וגרינבלט לפייס את אבו מאזן? זו כמובן שאלה רטורית. הפלסטינים מבינים היטב שכל מה שהקבינט הישראלי עשה הוא לזרוק פירורים לפלסטינים כדי לקדם בעתיד את התוכנית הגדולה, שקרמה עור וגידים בממשלה הנוכחית: לספח את השטחים.

וואליד עסאף, ראש מטה המאבק בהתנחלויות וגדר ההפרדה מטעם הרשות הפלסטינית, אמר בשיחה עם כתב הארץ ג'קי חורי [31 ביולי] כי לרשות ברור שהחלטת הקבינט נועדה להעביר תושבים פלסטינים מאזור 1E (שטח בתוך אזור C המחבר את מעלה אדומים לירושלים ומונע רצף טריטוריאלי בין דרום השטח הפלסטיני לצפונו) במסגרת ההכנות שמבצעת ישראל לקראת סיפוח של שטחי C.

בכיר תנועת הפת"ח כדורה פארס אומר לאל-מוניטור כי כל בר דעת מבין מה עומד מאחורי ההחלטה. "האם טובת הפלסטינים עניינה את נתניהו וסמוטריץ'? התשובה היא לא", הוא שואל ומשיב. "כל מה שהם רוצים זה לקדם את האינטרסים של ישראל, להמשיך לבצע השתלטות מאסיבית על השטח ולזרוק עצם יבשה לתושבי האזור החיים שם מאות שנים". איש ברשות הפלסטינית אינו מתרגש מ"החלטה כה הזויה" כדבריו. "זה מפתיע", הוא אומר, "שהאמריקאים בולעים את הפיתיון שטומן להם נתניהו. זה מאוד שקוף". 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept