ישראל פולס

הקרע הגלוי לעין בין ישראל ליהדות התפוצות

p
המחבר
בקצרה
סקר שערך לאחרונה הוועד היהודי-אמריקאי בקרב יהודים מישראל, מארה"ב ומצרפת בוחן את עמדותיהם בסוגיות שונות כמו אנטישמיות, תהליך השלום וחשיבותה של מדינת ישראל. התשובות מצביעות על הבדלים משמעותיים מאוד ביניהם.

סקר מקיף שנערך לאחרונה בקרב יהודי ישראל, ארה"ב וצרפת עבור הוועד היהודי-אמריקאי ((AJС, הארגון היהודי הוותיק ביותר בארה"ב, מבקש לבחון כיצד היהודים בשלוש המדינות הללו מגדירים את עצמם, מתייחסים לאיומים חיצוניים ומה הם חושבים על אנטישמיות, תהליך השלום וחשיבותה של מדינת ישראל. במסגרת הסקר, שפורסם ב-2 ביוני [2019], תושאלו 1,000 יהודים ישראלים, 1,006 יהודים אמריקאים ו-771 יהודים צרפתים משכבות סוציואקונומיות שונות ומגזרים פוליטיים ודתיים שונים.

אשכול שאלות אחד התמקד בזהות היהודית והקשר בין ישראל לתפוצות. בתשובה לשאלה האם אתה מגדיר את יהודי ארה"ב/יהודי ישראל בתור אחים, 31% מהנשאלים הישראלים ענו "כן", בעוד שרק 13% מהנשאלים האמריקאים חושבים כך. בין יהודי צרפת ליהודי ישראל יש יותר התאמה –31% מהנשאלים הצרפתים ענו שהם מגדירים את יהודי ישראל בתור "אחים".

למרות ההגדרה המשפחתית הקרובה, 63% מהישראלים לא מוכנים ש"האחים" מארה"ב ינסו להשפיע על מדיניות ישראל בנושאים כמו ביטחון לאומי והמשא ומתן לשלום עם הפלסטינים, אך 57% מהנשאלים האמריקאים דווקא תומכים בכך. במענה לשאלה "האם מדינת ישראל משגשגת נחוצה או לא נחוצה להבטחת עתידו של העם היהודי?" נמצא פער משמעותי בן היהודים מישראל לבין היהודים האמריקאים והצרפתים. בעוד 91% מהנשאלים הישראלים השיבו בחיוב, רק 72% מהיהודים האמריקאים ו-53% מיהודי צרפת סבורים כך. ההערכה היא כי הנתון הנמוך לגבי הצרפתים נובע מחלקם הגבוה יחסית של יהודים אורתודוקסיים בקרב יהדות צרפת. עוד מגלה הסקר, כי 59% מהנשאלים האמריקאים -35% מהנשאלים הצרפתים מעולם לא ביקרו בישראל.

נתוני 2019 בהשוואה לנתוני סקר 2018 מצביעים על פער גדל בין העמדות של יהדות ישראל לבין אלה של יהדות ארה"ב ביחס לנשיא טראמפ. ב-2018, 41% מהנשאלים האמריקאים ו-5% מהנשאלים הישראלים "התנגדו מאוד" לאופן שבו הנשיא טראמפ מנהל את יחסי ישראל-ארה"ב, לעומת 45% מהנשאלים האמריקאים ו-4% מהנשאלים הישראלים ב-2019.

עוד עולה מסקר 2019, כי 88% מהנשאלים הישראלים תומכים בהחלטתו של טראמפ להכיר בסיפוח הישראלי של רמת הגולן לעומת רק 50% מהאמריקאים התומכים בכך.

בשיחה עם אל-מוניטור אומרת מנכ"לית הוועד היהודי-אמריקאי בישראל, סא"ל (במיל') אביטל ליבוביץ', כי "יהודי ארה"ב צריכים להיחשב כחלק מביטחונה הלאומי של מדינת ישראל, היות והלחץ וההשפעה שהם מייצרים בממשל האמריקאי הם אדירים. יש לזה השפעה ישירה על ההחלטות המתקבלות בוושינגטון". לדברי ליבוביץ', היא מודאגת מכך שישראל עלולה לפספס את השינוי המשמעותי המתרחש בקרב יהודי ארה"ב. "ללא קשר לאופי הממשל, לפני 15-10 שנים לא היו ארגונים אנטי-ישראלים או אנטי-ציוניים שהיהודים היו חלק מהם, אך היום יש מספר ארגונים כאלה שהפעולות שלהם משפיעות עלינו. אנחנו צריכים להיות מודאגים משינוי פניהם של יהודי ארה"ב. אנחנו צריכים לקרב אותם אלינו", אומרת ליבוביץ'.

האם ישנה אחדות דעים בקרב היהודים ביחס למעצמה כגון רוסיה? בישראל, שמנהלת קשר הדוק עם רוסיה, במיוחד במישור הביטחוני בהקשר הסורי, מאמינים 43% שרוסיה היא לא חברה ולא אויבת של ישראל; 24% סבורים כי רוסיה היא חברה ו-23% סבורים כי רוסיה היא אויבת. יש לציין כי בישראל מתגוררים כמיליון יהודים יוצאי מדינות חבר העמים וילדיהם, שרבים מהם מנהלים קשרים משפחתיים, תרבותיים וקהילתיים במדינת המוצא שלהם.

בקרב יהודי ארה"ב, שם התנהלה בשנתיים האחרונות חקירה בעניין קשריו של הנשיא טראמפ עם הממשל הרוסי בזמן קמפיין של 2016, החשדנות כלפי רוסיה משמעותית יותר. 36% מהנשאלים האמריקאים בחרו ברוסיה בתור "האיום הכי גדול על ארה"ב". 21% מאמינים שהאיום המשמעותי ביותר על ארה"ב היא דווקא סין, כשאיראן וצפון קוריאה עם 14% ו-12% בהתאמה.

עוד נתון מסקרן: 62% מהישראלים סבורים שבעוד עשור בערב הסעודית תהיה שגרירות ישראלית ובישראל שגרירות סעודית, אך יחד עם זאת 43% סבורים שבעוד חמש שנים הסיכויים לשלום בין ישראל לפלסטינים יהיו נמוכים יותר מהיום. כלומר, בישראל הרוב סבור שניתן לקדם את היחסים עם מדינות ערביות כמו ערב הסעודית בלי לקדם פתרון של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. ככל הנראה הביקור של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעומאן והסדנה הכלכלית בבחריין חיזקו את האמונה הזאת, למרות שמדינות המפרץ מזכירות בכל הזדמנות שלא תהיה נורמליזציה ללא פתרון הסכסוך.

בשאלת התמיכה בפתרון שתי מדינות לשני עמים יש הבדל משמעותי בין יהודים ישראלים ליהודי ארה"ב: בעוד רק 17% מהנשאלים הישראלים "תומכים מאוד" ו-22 תומכים במידה מסוימת במדינה פלסטינית מפורזת בגדה המערבית, 33% מהאמריקאים "תומכים מאוד" בכך ו-31% "תומכים במידה מסוימת". בנוסף, מחצית הישראלים – 50%, סבורים שישראל לא צריכה להסכים לפינוי של אף התנחלות, לעומת 28% מהיהודים האמריקאים החושבים כך.

שאלות אחרות בסקר עסקו באנטישמיות. יהודי ארה"ב ויהודי צרפת מאמינים שבארצם האנטישמיות במגמת עלייה – 65% מהיהודים האמריקאים חושבים שביטחונם של היהודים התדרדר ביחס לשנה שעברה ו-57% מציינים שהאווירה בקמפוסים הפכה לעוינת יותר; 50% מהנשאלים בצרפת אמרו שביטחונם של היהודים בצרפת הדרדר. עם זאת 60% מיהודי צרפת ו-75% מיהודי ארה"ב סבורים שליהודים יש עתיד באירופה, ומנגד 46% מהיהודים הישראלים סבורים שעל היהודים לעזוב את אירופה כעת. הנתון הזה מתכתב עם קריאתו של נתניהו ליהודי צרפת לעזוב את ארצם לאחר הפיגועים במערכת העיתון שארלי הבדו ובסופרמרקט היהודי "היפר-כשר" [2015] ועם התגובה החריפה בקרב יהודי אירופה לקריאה הזו. רבים מהנשאלים הצרפתים השיבו שחשבו על הגירה בשנה האחרונה, אך היעד המועדף מבחינתם אינו ישראל אלא ארה"ב (29%) וקנדה (23%).

לסיכום נאמר שטבעי שיהיו הבדלים בין יהודים המתגוררים במדינות שונות. הם מתחנכים על ברכי מסורות שונות ואינם חווים דברים בצורה דומה. עם זאת לא ניתן להתעלם מהקרע הגלוי לעין בין ישראל ליהדות ארה"ב ביחס לשאלות של זהות יהודית, דת ומדינה, תהליך השלום והיחס כלפי מדינת ישראל. הנתונים הללו ידועים גם לקובעי המדיניות בישראל, שבינתיים פוטרים את עצמם במילים ואינם עושים דבר כדי לאחות את הקרע ולהתחבר מחדש אל יהדות ארה"ב.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

קסניה סבטלובה שימשה בתור פרשנית בכירה וכתבת לענייני ערבים בערוץ 9. היא סיקרה את הגדה המערבית ואת רצועת עזה והביאה תחקירים ודיווחים מיוחדים מסוריה, לבנון, לוב, מצרים, תוניסיה ומדינות המפרץ הפרסי. קסניה סבטלובה נולדה במוסקבה, השלימה את לימודיה לתואר ראשון ושני במזרח התיכון באוניברסיטה העברית בירושלים. היא דוברת אנגלית, עברית, רוסית וערבית. בכנסת ה20 שימשה כחברת כנסת מטעם מפלגת התנועה והייתה חברה בועדת חוץ וביטחון של הכנסת. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept