ישראל פולס

המאבק על קולות הימין המתנחלי מלבה אש בשטחים

p
המחבר
בקצרה
במקביל להריסת 13 מבני מגורים בכפר צור באהר במזרח ירושלים, חשף ארגון "שלום עכשיו" כי בלב הגדה המערבית, בשטחים שאמורים להיות חלק ממדינה פלסטינית עתידית, הוקמו בחסות ובמימון הרשויות בישראל 32 מאחזים חדשים

ביום ראשון בערב [21 ביולי] העביר נפתלי בנט את שרביט המנהיגות לאיילת שקד. השניים לא בזבזו זמן וכבר למחרת בבוקר יצא צמד מנהיגי הימין החדש-חדש לסיור משותף "בשטח". בחירתם לחנוך את מסע הבחירות שלהם בסיור בגוש עציון, בהדרכתם של אנשי תנועת הימין הקיצוני "רגבים", מנבאת רעות למערכת הבחירות. שקד התלוננה באוזני הכתבים שמדינת ישראל לא מקצה את המשאבים הנכונים לצורך "עצירת ההשתלטות של הרשות הפלסטינית על שטחי C", וכי שר הביטחון וראש הממשלה הבא "צריך לקחת את זה כפרויקט לאומי".

מינויו של בצלאל סמוטריץ' לחבר הממשלה אינו מפריע לרגבים, שהוא נמנה עם מייסדיה ושהוא הרוח החיה בה, לתקוף את הממשלה. ביום שישי האחרון [19 ביולי] פרסמה התנועה מודעות ענק בעיתונים תחת הכותרת "מדינת טרור מעבר לפינה". נאמר בה כי "מתחת לאף של הממשלה" בנו הפלסטינים במשך העשור האחרון 28,651 מבנים חדשים בשטח C שבשליטת ישראל (על פי הסכם אוסלו, שהימין מכנה "פשע"). תנועת רגבים, שנציגיה משמשים בקואליציית נתניהו, קוראים לחברי הממשלה וחברי הכנסת "להתחיל לפעול מיידית כדי למנוע מדינה טרור אצלנו בחצר".

במסגרת המאבק על קולות הימין, שולפות המפלגות המתחרות בליכוד את הסמרטוט האדום של  "חאן אל -אחמר". לאחר שהמדינה ביקשה בפעם השישית לדחות את פינוי היישוב הפלסטיני הקטן, נמסר מרגבים כי "זהו מבחן למוכנותה של ממשלת ישראל, לפעול מול תוכניות הרשות הפלסטינית להשתלטות על השטחים הפתוחים ביהודה ושומרון". לפני כחצי שנה [ינואר 2019] אמר יו"ר ישראל ביתנו שחאן אל-אחמר "מסמל את ההשתלטות של הרשות הפלסטינית על קרקעות המדינה". חודשיים אחר כך תבע בנט מנתניהו לדחות את הלחץ הבינלאומי לבטל את ההריסה. "זו מדינת חוק", הטיף מי שהיה אז יו"ר הימין החדש לראש הממשלה, "בצע את מה שהבטחת והרוס את חאן אל-אחמר".

פעילי זכויות אדם שמלווים את הפרשה, אמרו השבוע לאל-מוניטור שהם נערכים לכך שהפינוי יתבצע לפני בחירות ה-17 בספטמבר. הפעילים, כמו גם ארגונים בינלאומיים, נותרו חסרי אונים מול כוחות המשטרה הגדולים שהשתלטו השבוע [21 ביולי] על הכפר צור באהר שבמזרח ירושלים, ופילסו את הדרך לציוד ההריסה. לפי ארגון "בצלם" שעוקב אחר הפרשה, בסיום מלאכת הריסת הבתים נותרו 17 תושבים, בהם 11 קטינים, של שכונת ואדי אל-חומוס, השלוחה המזרחית של הכפר, ללא קורת גג.

פרויקט ההריסה כלל 13 מבנים שבהם לפחות 44 דירות, רובן הגדול בשלבי בנייה שונים. חלק מהם נבנו בשטחי A המצוי באחריותה המלאה של הרשות הפלסטינית, והיא אף ניפקה להם היתרי בנייה. בג"ץ קיבל את טענת המדינה שקרבתם של המבנים לחומת ההפרדה מהווה סכנה ביטחונית והתיר להורסם. ארגון בצלם מדגיש כי פסק הדין נתן לישראל גושפנקה חוקית להריסתם של בתים רבים בשכונות נוספות במזרח ירושלים, השוכנות בקרבת החומה. יש להניח שבימין לא יחמיצו את ההזדמנות לקדם את תקדים צור באהר.

זה המקום להזכיר שלפני פחות משלושה שבועות נתניהו הכריז בפומבי [10 ביולי] כי "לא ניתן לעקור אף יישוב בארץ ישראל, לא של יהודים וגם לא של ערבים". באירוע שהתקיים אז בהתנחלות רבבה, הבהיר ראש הממשלה כי "אנחנו לא עוקרים אנשים. גמרנו עם השטות הזו. ישראל בהנהגתי לא חזרה ולא תחזור על שגיאות העבר". באירוע קודם, שהתקיים בגוש עציון [ספטמבר 2017], הדגיש נתניהו כי עקירת יישובים "זו לא הדרך לעשות שלום", ולפיכך בבוא העת להגיע להסכם "לא נעקור לא יהודים ולא ערבים" .

עד בוא השלום המיוחל, ראש הממשלה מקפיד לקיים רק חלק אחד של ההבטחה. הוא לא עוקר יהודים. בשנים האחרונות הפסיקו שלטונות ישראל לפנות מאחזים לא חוקיים. יתרה מכך, בשעה שהמינהל האזרחי מקשה עד מונע מפלסטינים תושבי שטחC  מלקבל היתרי בנייה והורס מבנים שהוקמו ללא היתר, הרשויות הישראליות משתפות פעולה בהעלמת עין ואף במימון של הקמת מאחזים חדשים. ארגון "שלום עכשיו" בדק ומצא כי מאז 2012 הוקמו 32 מאחזים לא חוקיים, בהם 21 חוות חקלאיות שמשתלטות על שטחים נרחבים באמצעות מרעה ועיבוד אדמה. 15 מאחזים הוכשרו והפכו "חוקיים" כהתנחלויות עצמאיות או כ"שכונות" בהתנחלויות קיימות. לפחות 35 מאחזים נוספים החלו הליך של הכשרה.

על פי הדו"ח, רוב המאחזים הוקמו אחרי בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא, שניים מהם אחרי הבחירות (אצלינו) בתקופת ממשלת המעבר. סביב חלק מהמאחזים הללו ניכרת עלייה באלימות מתנחלים כלפי פלסטינים. רובם (פרט לאחד) שוכנים בלב הגדה המערבית, שטחים שאמורים להיות חלק ממדינה פלסטינית עתידית. אך בכל הנוגע ללחץ אמריקאי לקדם את פתרון שתי המדינות, נתניהו יכול להסיר דאגה מלבו. ראש צוות השלום האמריקאי ג'ייסון גרינבלט, שיגיע בשבוע הבא לשיחות עם הצד הישראלי (הפלסטינים לא שייכים לעניין), אמר לאחרונה בראיון ל-PBS [17 ביולי] כי המונח "פתרון שתי המדינות" הוא "פשטני מדי". גרינבלט קבע כי שטחי הגדה אינם "כבושים" אלא "שנויים במחלוקת", המונח "התנחלויות" משפיל, ועדיף לדבר על "שכונות וערים". לדעת נציגו של נשיא ארה"ב, ישראל היא בכלל הקורבן למצב במזרח התיכון. 

ההתעלמות האמריקאית ממדיניות ההריסות לגבי הפלסטינים מזה ובניית המאחזים מזה, כמו גם גילוי הדעת של גרינבלט, מרוקנים את המעט שנותר מ"תהליך השלום". תוקפה של "עסקת המאה"- התרופה שחיסנה את נתניהו מפני עקיצותיהם של יריבים, אשר רגב אדמה יקר בעיניהם יותר מחיי אדם-  פג ונמוג.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli elections, eviction, settlements, benjamin netanyahu, home demolitions, east jerusalem, west bank, donald trump

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept