הרמטכ"ל אביב כוכבי מכשיר את דרכו לפוליטיקה

החלטתו של הרמטכ"ל כוכבי להזניק את פקודו הבעייתי תא"ל עופר וינטר, חניך מצטיין של רבנים חשוכים, לתפקיד מפקד עוצבה, תעמוד בבוא הזמן לזכותו של הפוליטיקאי כוכבי לפצח כיסי התנגדות במחנה הימין המתנחלי.

al-monitor .

יול 9, 2019

לישראל יש גרסה משלה לאמרה של נפוליאון "כל חייל נושא בתרמילו את שרביט הגנרל". אצלנו, כל גנרל נושא בתרמילו את שרביט ראש הממשלה (או לפחות שר הביטחון). לשלושת הרמטכ"לים לשעבר מכחול לבן הנושאים את עיניהם לשלטון, הצטרף לאחרונה הרמטכ"ל לשעבר אהוד ברק. אלוף במילואים יאיר גולן הודיע על הצטרפותו למפלגתו החדשה של הגנרל ברק, שכבר לפני 20 שנה [1999] המיר את מדי החאקי בחליפת ראש ממשלה.

באחרונה דיברו נכבדות על הרמטכ"ל הקודם, גדי איזנקוט, כתגבורת לכוחות הקוראים תיגר על שלטון הליכוד. על פי חוק הצינון, קצין צה"ל בדרגת אלוף ומעלה אינו רשאי להתמודד בבחירות לכנסת במהלך שלוש שנים מיום שחרורו, אך תקופה זו פגה למחרת בחירות לכנסת שנערכות לאחר יום השחרור. כלומר נוכח פיזורה המהיר של הכנסת ה-21 הצינון כבר אינו חל על איזנקוט. עם זאת, החוק אינו מונע מגנרלים להכשיר את דרכם לפוליטיקה עוד בעודם לובשים את מדי צה"ל. ברק, למשל, היה אלוף הארץ בפוליטיקה כבר בהיותו אלוף צעיר בצה"ל. 

כפי שהתברר מתוצאות הבחירות האחרונות באפריל, אין די בשלושה שרביטים של רמטכ"לים לשעבר כדי לנצח את גוש הימין-דתיים. כאשר הרמטכ"ל הנוכחי אביב כוכבי יקפוץ למים הפוליטיים, כפי שמעריכים חבריו לנשק, יהיו לו מליצי יושר בהנהגת הגוש הזה. החלטתו של הרמטכ"ל כוכבי לקדם את איש הציונות הדתית, תא"ל עופר וינטר, ולהחזירו לתפקיד שדה, תעמוד מין הסתם לזכותו של הפוליטיקאי כוכבי לפצח כיסי התנגדות במחנה הימין המתנחלי. מינויו של וינטר למפקד "עוצבת האש" זיכה את הרמטכ"ל לציון לשבח במקור ראשון, ביטאונה של משפחת אדלסון הארכי-ימנית, שעורכו הראשי הוא אסיר המחתרת המשוחרר חגי סגל, המקורב להנהגת הציונות הדתית.

"הרמטכ"ל אביב כוכבי מוכיח פעם נוספת שנקודת מבטו שונה מנקודת מבטו של קודמו בתפקיד רב אלוף במיל' גדי איזנקוט", החמיא לו מקור ראשון [7 ביולי], "אחרי סאגה שנמשכה ארבע שנים במהלכן עוכב בדרגה ובתפקיד, תא"ל עופר וינטר מקבל את הקידום הראוי לו".

ה"סאגה" מתייחסת לאיגרת שחילק וינטר, אז מח"ט גבעתי, למפקדים במהלך מבצע צוק איתן [יולי 2014]. וינטר פנה לקדוש ברוך הוא והכריז בשם חבריו הלוחמים כי "אנו הולכים ועומדים להילחם למען עמך ישראל כנגד אויב המנאץ שמך". בכך הפך וינטר את צבא ההגנה לישראל לצבא השם. טקסט דומה מפיו של צעיר פלסטיני היה מקפיץ אותו לרשימה השחורה של מבוקשי הג'יהאד האסלאמי. 

ההחלטה של שני הרמטכ"לים הקודמים, איזנקוט ובני גנץ, לייבש את וינטר בתפקידים משרדיים, נבעה לא רק מהשקפת העולם הבעייתית שלו אלא גם מתפקודה המבצעי של החטיבה במבצע צוק איתן ומחריגים במהלך הלחימה שנחקרו במצ"ח. כמו כן, במהלך שירותו של וינטר כמח"ט התעורר חשד לשימוש לא תקין בכספי תרומות; לוחם התאבד עקב הצקות מצד חבריו ליחידה; נגד התאבד לאחר שזומן לחקירה על היעלמות כלי נשק מהיחידה; ועלה חשד שווינטר טייח סדרה של פרשיות הטרדה מינית בחטיבה.

"וינטר קיבל תפקיד עם מפתחות וכרטיס כניסה למטכ"ל", חגג ביטאון הימין מקור ראשון והזכיר ששניים ממפקדי העוצבה שווינטר קיבל את הפיקוד עליה (דן שומרון וכוכבי עצמו), הגיעו לעמדת הרמטכ"ל.

וינטר אינו חריג בצמרת צה"ל. כך לדוגמה הרב אלי סדן, המייסד וראש המכינה הקדם-צבאית בני דוד שבהתנחלות עלי, מתפאר בכך שמחציתם של 5,000 בוגרי המכינה הם קצינים. לדבריו, 45 אחוז מהבוגרים משרתים ביחידות מובחרות. הרב סדן נופף במספרים האלה בתגובה לדבריו של שר הביטחון לשעבר, ח"כ אביגדור ליברמן, על המכינות הדתיות שהפכו לדבריו למליציות פרטיות.

ההגדרה של ליברמן אינה מתייחסת לוינטר ולחבריו לספסל הלימודים ולנשק. בוגרי המכינות הקדם צבאיות אינם חברים במיליציות פרטיות דוגמת פרחחי הגבעות, ששורפים שדות של פלסטינים ומתנכלים לחיילי צה"ל. סדן, חבריו הרבנים ותלמידיהם משתלטים על הממסד האזרחי והצבאי מבפנים, כסוסים טרויאנים. הם למדו את נקודות התורפה של היריב וננעצים בו אט אט, בסבלנות אין קץ, בחיבוק אוהב ובמתק שפתיים.

מעת לעת קטעים משיעוריהם של רבני עלי שמתפרסמים ברבים, חושפים טפח מהערכים שחניכים דוגמת וינטר נושאים באמתחתם. לדוגמה, הרב אליעזר קשתיאל, ראש הישיבה לבוגרי צבא בעלי, פסק שהערבים "פגומים גנטית וצריכים להיות עבדים שלנו", ואילו הרב גיורא רלדר טען כי "השמדת היהודים היא לא שואה, חילוניות ופלורליזם דווקא כן". כדי להתגבר על "השואה" הזאת, הציונות הדתית מעודדת את חניכיה, כפי שאומר סדן, "להיכנס לתוך המערכות הקיימות של הצבא, השב"כ, המוסד והמשטרה".

כאות הוקרה על פועלו, העניקה מדינת ישראל לרב סדן את פרס ישראל למפעל חיים. המפעל הזה, לדברי סדן, עוסק, בנוסף כמובן ל"התיישבות בכל חלקי ארץ ישראל", גם ב"בניין התורה וסמכותה הממלכתית, מאבק להנחלת המשפט העברי כיסוד משפט במדינה, השפעה על החינוך, התרבות והתקשורת במרחב הציבורי". (מקור ראשון, ספטמבר 2017).

ומה היה לרב אלוף במיל' גנץ לומר על החלטתו של כוכבי להזניק את  פקודו הבעייתי, חניך מצטיין של רבנים חשוכים, לתפקיד מפקד עוצבה? דום שתיקה. לעומת זאת, מנהיג כחול לבן מיהר לצייץ נגד "קריאת התיגר" של ליברמן על "המפעל הציוני החשוב" של המכינות הצבאיות והפגיעה ב"מיטב בנינו ובנותינו", המהווים, כך גנץ, "חוד החנית במאבק התמידי על ביטחון ישראל". חוד החנית ואולי חרב פיפיות. זה מה שקורה כשגנרלים לא יוצאים מהבית בלי שרביט של ראש ממשלה בתרמיל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
האם פוטין יהיה השושבין של הסדרה בין ישראל לחמאס?
שלומי אלדר | השפעה רוסית | מרץ 4, 2020
הניצחון המר של הרשימה המשותפת
שלומי אלדר | | מרץ 3, 2020
הניצחון חסר התקדים של נתניהו לא יציל אותו מהמשפט
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 3, 2020
הקרב על 61 מנדטים יורד מתחת לחגורה
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 28, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020