ישראל פולס

נתניהו לא מצליח "לפצח" את ליברמן

p
המחבר
בקצרה
בשבועות האחרונים משקיע נתניהו מאמץ רב בניסיון לפגוע בליברמן בקרב מצביעיו הרוסים, אך יו"ר ישראל ביתנו ממשיך להתחזק בסקרים. כלפי חוץ בליכוד משדרים ביטחון, אולם בשיחות פנימיות החשש מליברמן הוא ממשי.

בתום שלושה שבועות של מאמץ מרוכז לפגוע ביו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן בקרב מצביעיו הרוסים, נרשם לראש הממשלה בנימין נתניהו הציון "נכשל". לא רק שליברמן לא איבד את מצביעיו המסורתיים במגזר הרוסי אלא שהוא הולך וגדל, שואב אליו מנדטים משמאל ומימין, מכחול לבן וממצביעי כחלון. בשלב הזה נתניהו אינו מצליח "לפצח" את ליברמן, שהמציא את עצמו מחדש עם דגל המלחמה בכפייה דתית וסוחף קהלים גדולים. 

סקר עדכני שפורסם ביום שלישי בערב בערוץ 12 [16 ביולי] צופה לליברמן עשרה מנדטים – פי שניים מכוחו בבחירות באפריל. הליכוד (שמיזג אליו את כולנו) עומד על 31 מנדטים בלבד, ומספר המנדטים בגוש הימין וחרדים ללא ליברמן עומד בסך הכל על 55 מנדטים. המשמעות היא שאין לנתניהו ממשלה. על פי הסקר, גם כחול לבן, שזוכה ל-30 מנדטים, לא תוכל להרכיב ממשלה על בסיס מפלגות השמאל.

מאז מנע הקמת ממשלת ימין-חרדים והוביל לבחירות חדשות, ליברמן הפך לתקווה של גוש השמאל-מרכז ולבעיה הכי קשה של נתניהו. במערכות הבחירות האחרונות עשו מפלגות המרכז-שמאל ניסיונות כושלים להעביר אליהן מנדטים מהימין הרך-הליכוד, אבל האלקטורט בימין נותר יציב. והנה בא ליברמן וטורף את הקלפים. בניגוד לבחירות באפריל, כעת הוא אינו מתחייב להמליץ על נתניהו להרכיב ממשלה אף שרוב המנדטים שלו מזוהים עם הימין. יותר מכך, הוא אינו פוסל את האפשרות שימליץ להטיל על יו"ר כחול לבן בני גנץ את מלאכת הרכבת הממשלה. המשמעות היא שלראשונה מזה שנים ישנם מנדטים של הימין שבתרחיש מסוים יעברו לגוש השני. זו הדרמה הכי גדולה כרגע במערכת הבחירות.

נתניהו ראה בסקרים הפנימיים שלו מספרים דומים לסקרי הטלוויזיה ולכן הגביר בימים האחרונים את המתקפות על ליברמן. ביום שני [15 ביולי] נפגש נתניהו עם השרים וחברי הכנסת של הליכוד לישיבת קמפיין שנועדה לציפוף השורות ולחידוד המסרים. החלק המשמעותי בשיחה היה ליברמן. נתניהו הציב בפניהם את המטרה: 61 מנדטים לגוש הימין-חרדים ללא ליברמן.

לכאורה היריב העיקרי של נתניהו בהתמודדות על ראשות הממשלה הוא גנץ, אך בבחירות הנוכחיות נתניהו סימן את ליברמן – זה שהכניס אותו למבוי סתום אחרי ניצחונו באפריל, וזה שעלול מבחינת נתניהו לעשות זאת שוב. או במילים אחרות: ליברמן הוא סיוט הקיץ של נתניהו. המטרה שלנו, אמר נתניהו לבכירי הליכוד, היא לפגוע בליברמן ברחוב הרוסי. לא רק לצמצם את כוחו אלא לפעול לכך שלא נצטרך אותו.

קודם לפגישתו עם חברי הסיעה אירח נתניהו 25 פעילים שעזבו את ישראל ביתנו והצטרפו לליכוד. כשלצדו השר זאב אלקין, יוצא בריה"מ לשעבר, נתניהו יצא מגדרו כדי להקסים אותם. הוא סיפר להם שכאשר נבחר לראשונה לראשות הממשלה ב-1996 הוא מינה את ליברמן למנכ"ל משרדו כי רצה לקדם את העלייה הרוסית –  אנקדוטה שנועדה להזכיר מי הבכיר ביניהם. בסרטון ערוך שהופץ לתקשורת לאחר הפגישה נראה נתניהו משתלח בליברמן ומסביר לאנשיו לשעבר כי טעה בגדול כאשר העביר לידי ליברמן את הטיפול בבעיות המגזר הרוסי. "אני מכה על חטא", אמר להם בשיא הרצינות, מתעלם בחלקלקות מעובדת היותו ראש ממשלה מזה עשור, "העברנו את האחריות בדיור ופנסיות ובשכר הדירה ובכל שאר הנושאים לליברמן. ליברמן לא עשה כלום, זו האמת".

נתניהו גם סיפר להם על קשריו ההדוקים של ליברמן עם החרדים כדי להוכיח להם את צביעותו כביכול. כשאמר זאת, לפת את שתי כפות ידיו זו בזו כדי להמחיש עד כמה קרוב הקשר הזה.

נתניהו גייס כיועץ לקמפיין הליכוד את יו"ר סיעת ישראל ביתנו לשעבר רוברט אילטוב, ונפגש עם שרת הקליטה לשעבר סופה לנדבר, דמות מוערכת בציבור הרוסי, הנחשבת מקורבת לליברמן.

במסגרת הבליץ על מעוזי ליברמן, קפץ נתניהו בשבוע שעבר לאשקלון וחנך מתחם דיור ציבורי לעולים. אשקלון לא נבחרה במקרה. בבחירות האחרונות מפלגתו של ליברמן הייתה השנייה בגודלה בעיר אחרי הליכוד. נתניהו התחבר משם לשידור חי בפייסבוק שלו. "אני לוקח עליי אישית את פתרון הדיור הציבורי והפנסיות", הוא הבטיח.

לכל זה יש להוסיף את הכספים הרבים שמשקיע הליכוד בקידום תכנים ברשתות החברתיות המכוונים לדוברי רוסית. אך למרות כל מאמציו, נתניהו לא מצליח לפגוע בחברו לשעבר.

ליברמן מצדו משועשע מכל המצב. "אני מאוד מקווה שראש הממשלה ימשיך בקו הזה, זה מאוד עוזר לנו", הוא אמר בראיון לאתר וואלה ניוז ביום שלישי בבוקר. ליברמן כנראה ידע על מה הוא מדבר, מכיוון שבערב פורסמו תוצאות סקר שניבא לו עשרה מנדטים.

בשבוע שעבר [9 ביולי] לעג ליברמן להתנהלותו בענייני ביטחון של ראש הממשלה ותיאר אותו כחלש. "נתניהו הוא הפרזנטור הטוב בעולם לנושא הגרעין האיראני", כתב ליברמן בפייסבוק, "אך במישור המעשי, מי שאינו מסוגל להתמודד עם האיום מעזה לא יוכל להתמודד עם האיום מאיראן". במקביל, חברי הכנסת שלו נשלחו לתקשורת וכיוונו אש לא קונבנציונלית אל נתניהו. "אני רוצה להגיד משהו על הבית בבלפור", אמר ח"כ אלי אבידר בראיון מבלי שנשאל, "אני חושב שלשרה נתניהו יש עוצמה יותר מכל ראשי הממשלה שכיהנו כאן בעשר השנים האחרונות". זו הייתה מכה מתחת לחגורה. בקודים בין נתניהו לליברמן, שסוחבים מערכת יחסים בת שלושה עשורים שתחילתה חברות אמיצה, אמירות מסוג שכזה הן מחוץ לתחום.

כלפי חוץ בליכוד משדרים ביטחון, אולם בשיחות פנימיות החשש מליברמן הוא ממשי. לדברי אחד השרים, בשיחה עם אל-מוניטור, "ליברמן לא צפוי והוא בא לנקום בביבי, זה ברור. בדרך הוא לוקח את כולנו בני ערובה במלחמה הזאת, ובינתיים אין לנו תשובות".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yisrael beitenu, likud, israeli elections, israeli politics, benjamin netanyahu, avigdor liberman

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept