ישראל פולס

הקול החשוב של יאיר גולן בשמאל הישראלי

p
המחבר
בקצרה
סגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן מביא איתו לפוליטיקה אומץ לב ציבורי. כבעל השקפת עולם ברורה, ללא רצון למצוא חן או לגרוף קולות מהימין הרך הוא יוכל להפוך את מפלגת העבודה לאלטרנטיבה רעיונית לליכוד ולבית הטבעי למצביעי השמאל הציוני.

ביום שני [3 ביוני] התקשר יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי לסגן הרמטכ"ל לשעבר, יאיר גולן, ועדכן אותו שיוכל להתמודד על ראשות מפלגת העבודה בפריימריז בחודש הבא. פחות משבוע לאחר שהכנסת פיזרה את עצמה בניגוד לכל היגיון, מצא את עצמו האלוף במיל' גולן נדרש לקבל החלטה בלוח זמנים צפוף יותר משתכנן, ולהכריע האם הוא מבצע קפיצה מיידית למים הפוליטיים, ואם כן באיזו פלטפורמה להתמודד.

גולן השתחרר מצה"ל בשנה שעברה [2018] לאחר שלא מונה לרמטכ"ל. בזכות פיזורה המהיר של הכנסת ה-21, תקופת הצינון שלו פגה והוא יוכל להתמודד כבר בבחירות הקרובות בחודש ספטמבר. כך, מי שבחודשים האחרונים מתחמם על הקווים הציבוריים, מציג בראיונות נוקבים תפיסת עולם מגובשת הממקמת אותו בשמאל המדיני ומאותת שהקריירה הבאה שלו היא בפוליטיקה, זכה להזדמנות להיכנס לפוליטיקה בתנאים מצוינים.

האפשרויות העומדות בפניו אינן רבות: כחול לבן אינה באמת אופציה כיוון שהיא משופעת ברמטכ"לים לשעבר והצמרת שם צפופה. בנוסף, גולן, כפי שהוא משתקף מהראיונות שנערכו איתו מאז פרישתו, מתכוון להוביל. הוא מציג תפיסה מדינית שלמה ומנומקת שכחול לבן בגרסת השמאל-ימין שלה אינה תואמת אותה.

בראיון בחודש אפריל האחרון שהעניק לתוכנית "עובדה", טען גולן ביחס לנושא המדיני שהדיון בו לא מספיק מפותח. "הדיון העקרוני צריך לומר סיפוח או היפרדות", הוא קבע. "זה לב העניין. אין מנוס מלהתנתק. החזון של שתי מדינות לשני עמים שחיות זו לצד זו בשלווה ובנחת רחוק מאוד מאיתנו".

לכן, איך שלא בוחנים את האפשרויות, ובהנחה שגולן החליט להיכנס כעת לפוליטיקה, העבודה היא מקומו הטבעי. העבודה מתאימה לו מבחינת הפרופיל האידיאולוגי של חברי המפלגה ושל מצביעיה, וגם נוכח המשבר המנהיגותי העמוק והמתמשך, אשר ספק רב אם העבודה תוכל להתאושש ממנו אחרי תקופת אבי גבאי והשפל הבלתי נתפס אליו הגיעה בבחירות האחרונות של שישה מנדטים.

המתמודדים על ירושת גבאי הם היו"ר לשעבר ח"כ עמיר פרץ וח"כ סתיו שפיר, שכבר הכריזו על כוונתם. שוקלים את האפשרות חברי הכנסת איציק שמולי וטל רוסו, ואפילו ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק מאותת לקמבק. מי שמשוחח עם גולן בימים האחרונים מתרשם שגם הוא בדרך. בכירים במפלגה מספרים לאל-מוניטור שגולן מקיים בימים האחרונים התייעצויות, ומי שמסייע לו בכך הוא בנו אוריה, שעבד כראש מטה הבחירות של יאיא פינק שנבחר במקום השמיני בפריימריז שנערכו בפברואר. גולן גם משוחח עם שלי יחימוביץ', שנחשבת לבעלת כוח והשפעה בקרב 60,000 מתפקדי העבודה. סביר להניח שכבר אסף מידע פנימי על מערך הכוחות המפלגתי.

בינתיים הזמן דוחק. גולן לא יוכל להשהות את החלטתו עוד זמן רב. ביום שלישי השבוע [4 ביוני] החליטה הנהלת מפלגת העבודה על קיום פריימריז פתוחים לתפקיד יושב הראש ב-2 ביולי. המשמעות היא שלגולן יש חודש אחד בלבד להתכונן. היתרון שלו הוא הרעננות שהוא מביא איתו, המוכרות והעבר הצבאי המרשים. בכל תפקידיו הוא נחשב תמיד למקצוען, חד מחשבה ואמיץ, לכזה שהולך אחר האמת שלו. זה כנראה מה שגרם לו להפסיד את תפקיד הרמטכ"ל בהתמודדות האחרונה. נאום התוכחה שנשא בעודו קצין במדים כנציג צה"ל בטקס הממלכתי בערב יום השואה [2016], סיבך אותו. גולן, כנראה בהשפעת פרשת החייל אלאור אזריה, הזהיר מפני תהליכים מסוכנים שעוברים על החברה הישראלית: "...אם יש משהו שמפחיד בזיכרון השואה הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה, ומציאת עדות להם כאן בקרבנו בשנת 2016".

הדברים החריגים הללו חוללו סערה. גולן נאלץ לפרסם הבהרה, אך לא חזר בו מהם. בשבוע שעבר לאחר שהכנסת פיזרה את עצמה, התראיין גולן ורמז על כוונותיו להצטרף כבר עכשיו לפוליטיקה. כשנשאל היכן הוא ממקם את עצמו במפה הפוליטית, הוא ענה: "אני בעד היפרדות מהפלסטינים, כלכלה חופשית אך רחומה, ורוצה שלמדינה שלי יהיה חזון תרבותי וחינוכי שיוביל אותנו למקומות הראשונים בעולם. במקביל אני סבור שיש לגלות יוזמה ביטחונית ביחס למרחב העוטף אותנו. יש לנו היום הזדמנויות בלתי רגילות".

אין ספק שגולן מביא איתו רוח רעננה וחדשה לשמאל-מרכז הישראלי, של אדם שמניח על השולחן השקפת עולם ברורה, ללא רצון למצוא חן או לגרוף קולות מהימין הרך – ניסיונות שכשלו בשנים האחרונות שוב ושוב. מנגד, התכונה הזאת עשויה להוות מכשול בפני השתלבות במרחב פוליטי, המצריך גמישות ופשרות. גולן יצטרך ללמוד לתמרן.

הבחירות ב-9 אפריל הוכיחו שכחול לבן לא הצליחה לגרוע קולות מהליכוד למרות ניסיונות לקרוץ לקהל ימני, עמעום עמדות מדיניות והצבת מועמדים המזוהים עם הימין האידיאולוגי ברשימה כמו חברי הכנסת צביקה האוזר ויועז הנדל. את רוב 35 המנדטים שלה היא השיגה מהשמאל-מרכז.

מפלגת העבודה עברה טלטלה בבחירות האחרונות. בעוד הציבור שלה נטש אותה כי לא נתנה לו בית רעיוני, התברר כי היו"ר גבאי היה מוכן להצטרף לממשלת נתניהו שאותו הגדיר כמושחת – מהלך שהביא לשיא את משבר האמון בין שארית הפליטה של מצביעי העבודה להנהגה.

מפלגת העבודה קיבלה עכשיו הזדמנות לחזור לאלמנט שלה. היא יכולה לגדול בבחירות בספטמבר ולחזור לעמדת השפעה. אמנם היא אינה אלטרנטיבה שלטונית ואינה יכולה לשאוף לכך כעת, אבל היא חייבת להיות הבית הטבעי למצביעי השמאל הציוני. זה יכול לקרות באמצעות גולן או עמיר פרץ. שניהם מבטאים בקול ברור את האלטרנטיבה הרעיונית לליכוד מעבר לדגל של "רק לא ביבי".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept