ישראל פולס

לאן מועדות פניה של מרצ?

p
המחבר
בקצרה
בעוד כשבוע וחצי תכריע ועידת מרצ בזהות היו"ר הבא של המפלגה – תמר זנדברג או ניצן הורוביץ. ההכרעה הזו תצביע גם על הכיוון אליו תפנה המפלגה שסכנת כליה מאיימת אליה – הרחבת השותפות עם ערביי ישראל או חיבור עם מפלגת העבודה

מפלגת השמאל הישראלית מרצ נמצאת בימים אלה על פרשת דרכים נוכח סכנת הכליה המוחשית המאיימת עליה. בבחירות האחרונות באפריל היא עברה בקושי את אחוז החסימה ובבחירות הקרובות בספטמבר שרידותה אינה מובטחת. ביום ראשון [16 ביוני] התכנסה ועידת המפלגה כדי להכריע לגבי שיטת הבחירות ליו"ר ולרשימה לכנסת ה-22, ונקבע כי חברי ועידת מרצ הם שיבחרו את היו"ר (27 ביוני) ואת הרשימה (11 ביולי). בכך נפתח המרוץ בין הח"כ לשעבר ניצן הורוביץ, שהתבלט במאבקים למען זכויות אדם ושוויון אזרחי, לבין היו"ר המכהנת ח"כ תמר זנדברג שמרצ בראשותה לא הצליחה להמריא מעבר לארבעה מנדטים.

בין השניים יש לא מעט הבדלים, המוחשי שבהם הוא תמיכתה של זנדברג בהפיכת מרצ למפלגה יהודית-ערבית. מהלך זה עשוי לשנות מהותית את דרכה של המפלגה ושל השמאל בכלל. הורוביץ מנגד נחשב תומך נלהב של ריצה משותפת בבחירות עם מפלגת העבודה, מה שיכול להתנגש במובן מסוים עם פנייה לבוחרים ערבים.

את הרעיון להפוך את מרצ למפלגה יהודית-ערבית יזם ח"כ עיסאווי פריג', תושב כפר קאסם, שהצליח להביא למרצ בבחירות באפריל כמנדט וחצי – 8.7%מכלל המצביעים בקלפיות ביישובים ערבים ודרוזים בישראל.

בשיחה עם אל-מוניטור אומר פריג', כי אחוז ההצבעה הנמוך והיורד של ערביי ישראל (49.2% בלבד לפי נתוני המכון הישראלי לדמוקרטיה) לצד ההצבעה הרחבה של המצביעים הערבים למרצ, מראים כי "לערבים נמאס להיות ביציע ולראות איך היהודים משחקים ביניהם במגרש הפוליטי. (בעיניהם) ההצבעה למפלגות הערביות שבהגדרה לא משתתפות בקואליציה נדמית כלא משפיעה. תגובה אחת לכך היא החרמת ההצבעה, כפי שעשו רוב הבוחרים, ותגובה שנייה היא הצבעה למפלגות לא ערביות ובראשן מרצ".

לדברי פריג', ניתן יהיה להגביר את התופעה פי כמה אם מרצ תהפוך למפלגה יהודית-ערבית אמיתית, ותראה לערבים הישראלים דרך להשתתפות מלאה ואמיתית בפוליטיקה ובשלטון הישראלים.

הצעתו המעשית של פריג' למפלגה הייתה שינוי התקנון כך שבראשה יעמדו שני יושבי ראש – יהודי וערבי. ההצעה זכתה לתמיכת גורמים רבים ופריג' וחבר הכנסת לשעבר מוסי רז הודיעו [12 ביוני] כי ירוצו במשותף להנהגת המפלגה. בוועידת מרצ [16 ביוני] לא הושג הרוב הדרוש של שני שלישים לשינוי התקנון, אבל למחרת הודיעה זנדברג במסיבת עיתונאים כי תקדם את השינוי הזה ותביא לשותפות יהודית-ערבית אמיתית במרצ. "מפלגה שבה אני בראש ועיסאווי שני תבנה מחנה שמאל ערבי-יהודי חזק שיוביל אותנו לנצח", היא אמרה. במקביל, פריג' ורז הסירו את מועמדותם לראשות המפלגה והודיעו על תמיכה בזנדברג. רז אמר לאל-מוניטור, כי זנדברג תחל לפעול לשינוי התקנון ולהפיכת מרצ למפלגה יהודית-ערבית מיד לאחר הבחירות.

מהי המשמעות המעשית של מהלך כזה? במצעה של מרצ כתוב בין השאר: "מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית, מדינת העם היהודי וכל אזרחיה. זכותם של בני העם היהודי לבית לאומי וזכותם של אזרחי ישראל כולם לשותפות מלאה בריבונות על מדינתם אינן מוציאות זו או זו, והן דרות בכפיפה אחת במגילת העצמאות של מדינת ישראל".

ח"כ פריג' אומר כי המהלך שלו נועד להגשים את מצע המפלגה באופן סמלי ומעשי גם יחד. לדבריו, מהלך של קביעת יו"ר משותף ערבי-ישראלי יביא לראש סדר היום במפלגה וממנה לציבור כולו את קידום השוויון האזרחי לערבים הישראלים, ויכניסם כשותפים שווים לניהול המדינה ככלל וחייהם שלהם במיוחד.

תומכת בדברים הללו הד"ר לסוציולוגיה מהא כרכבי סבאח מהאוניברסיטאות חיפה ותל אביב, הטוענת בשיחה עם אל-מוניטור כי שיעור ההצבעה הנמוך של המגזר הערבי נבע, בין השאר, מהאכזבה הפוליטית של הערבים מהנהגת המדינה. "שום מנהיג, גם לא במפלגות השמאל, לא ראה בערבים שותפים, והרחוב הערבי מבין שלא סופרים אותו", היא אומרת.

רז מגדיר את ערביי ישראל "פלסטינים.'' במקביל, הוא אומר כי ברור שזכויותיהם הלאומיות של הפלסטינים יתבטאו בהקמת מדינה פלסטינית, בעוד שישראל תישאר הביטוי והבית הלאומי של היהודים. דבריו אלה אינם מביעים שינוי בהיותה של מרצ ציונית. עם זאת, רז קורא לשינוי שעיקרו מאבק למען זכויות קולקטיביות של המיעוט הפלסטיני-ישראלי בחינוך, בתרבות ועוד. לדברי רז, מרצ תהיה המפלגה הראשונה בעולם שבה נציגי שני לאומים שונים יעמדו במשותף בראש מפלגה.

פרופ' מרדכי קרמניצר, משפטן ואיש שמאל המתמחה בחקר דמוקרטיה, אומר כי משמעות הביטוי "מדינת כל אזרחיה" שאותו מנופפת מרצ הוא מתן זכויות מיעוטים כמו שפה ואוטונומיה חינוכית תרבותית. לכך יכולה להיות משמעות לאומית, למשל אירועים תרבותיים כמו הצגות, תערוכות ופסטיבלי שירה המציינים את הנכבה. לפי רז וקרמניצר, זו משמעה של האוטונומיה ועל הדמוקרטיה הישראלית להכיל אותה.

לא כולם במרצ מסכימים עם ההתמקדות בקידום השיוויון האזרחי לערבים הישראלים. זנדברג זכתה לביקורות חריפות לאחר תוצאות הבחירות אבל גם לפניהן. בין השאר הוא הואשמה על ידי פעילים במפלגה שהיא גוררת אותה שמאלה מדי.

בכיר במרצ אומר לאל-מוניטור, כי זנדברג סחפה את המפלגה שמאלה מדי ובכך הרחיקה ציבור רחב, ציוני במהותו, שלא אוהב (למשל) את ההתקפות על צה"ל, להבדיל מהתקפות על מדיניות נתניהו שהן לגיטימיות בעיניו. לדבריו, אם זנדברג תחליט ללכת על שותפות פוליטית פנים-מפלגתית עם הערבים במקום לחפש שפה משותפת עם מפלגת העבודה, היא תבסס בכך את מעמדה של מרצ כמפלגת נישה שולית על סף הציונית, ותשמוט את הקרקע האידאולוגית לקיומה.

חובה לציין כי זנדברג קראה גם היא לריצה משותפת עם העבודה כדי להבטיח שמרצ לא תיגרר מתחת לאחוז החסימה, תוך שמירה על עצמאותה של מרצ. עם זאת, בעבודה סירבו לאפשרות הזאת כבר לפני הבחירות הקודמות. הם חששו מאובדן קולות, שיעברו לכחול לבן בשל החיבור עם מרצ וזנדברג בראשה.

כאמור, בעוד כשבוע וחצי תכריע ועידת מרצ בזהות היו"ר הבא של המפלגה. ההכרעה הזו תצביע גם על הכיוון אליו תפנה מרצ – הרחבת השותפות עם הערבים הישראלים או חיבור עם מפלגת העבודה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept