האם ישראל בדרך להיות מדינת הלכה?

משנתו של ח"כ סמוטריץ' מוכיחה כי המפד"ל המתונה שבקה חיים ועל הריסותיה עולה הזרם החרד"לי, המוצא מכנה משותף עם הזרם החרדי. מי ערב שאחרי הבחירות בספטמבר נתניהו לא ייכנע שוב לימין הדתי-קיצוני כפי שנכנע בעבר?

al-monitor .

יונ 4, 2019

הבחירות האחרונות ב-9 באפריל נסובו סביב כתבי האישום של בנימין נתניהו. בעוד מפלגות המרכז והשמאל התחייבו שלא לשבת בממשלתו ויצאו נגד חוקי חסינות למיניהם, מפלגות הימין ואפילו ש"ס החרדית הצטופפו סביב מנהיגותו ארוכת השנים והצהירו בגאווה "דווקא נתניהו".

נדמה כי בבחירות ב-17 בספטמבר לא תיקי נתניהו יעמדו במרכז, אלא סכנת כרסומה המתמשך של הדמוקרטיה ואופייה של ישראל – מדינה דמוקרטית חילונית או מדינת הלכה דתית הנשלטת על ידי רבנים ופוסקי הלכות.

יריית הפתיחה שייכת לאביגדור ליברמן, שסירב להצטרף לממשלת נתניהו בלעדי חוק הגיוס בנוסח שעבר בקריאה ראשונה בכנסת ביולי 2018. ליברמן הרבה לתקוף את החרדים בעת האחרונה, אבל השבוע התברר לו שלא רק המפלגות החרדיות מאיימות על אורח החיים החילוני של רוב תושבי מדינת ישראל. לחרדים נוספה תמיכה משמעותית מצידו של הזרם הציוני דתי. וכך, חזון מדינת הלכה תופס כעת נחלה בקרב ציבורים גדולים יותר.

ח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר האיחוד הלאומי ומספר 2 בסיעת איחוד מפלגות הימין, הצליח להפוך בכנסת ה-21 לאחד ממנהיגיה של הציונות הדתית. משנתו מוכיחה כי המפד"ל המתונה שבקה חיים ועל הריסותיה עולה ומתבסס הזרם החרד"לי המוצא מכנה משותף עם הזרם החרדי.

אכסדרה למשנתו מצא סמוטריץ' בכנס לכבוד יום ירושלים [2 ביוני], שהתקיים בישיבת מרכז הרב, אשר נחשבה בעבר לאחת הישיבות המתונות בזרם התורני, בסיס של חניכי תנועת עקיבא. עכשיו, מסתבר, חדר אליה במלוא העוצמה הזרם החרד"לי, ואף השתלט עליה לחלוטין. "אנחנו רוצים את תיק המשפטים כדי ל'השיבה שופטינו כבראשונה'. אנחנו רוצים להשיב את משפט התורה למכונו", אמר סמוטריץ'. במילים אחרות, די לשופטי בית המשפט העליון הפוסקים לשיטתו על פי משפט זר, ליברלי, בינלאומי.

נתניהו, שנכח באירוע ומוקדם יותר פיטר את השרים איילת שקד ונפתלי בנט, נאם אחריו, והוסיף עקיצה כלפי סמוטריץ' ויו"ר הבית היהודי רפי פרץ: "אני רואה שכבר הומלכתם. אני לא אכנס לזה". אבל בממלכת נתניהו, שאוהדיו מכנים אותו בהערצה "קינג ביבי", הכל אפשרי. מה שנראה עתה חסר סיכוי, משהו שנראה לקוח מעולם הפנטזיות לדתיים אדוקים (ובגדר חלום בלהות לחילונים), עלול להתממש במציאות. נתניהו אמנם אמר כי הוא לא "נכנס לזה", אבל מי ערב שאחרי הבחירות בספטמבר, אם שוב תוטל עליו מלאכת הרכבת הממשלה, הוא לא יחזור וייכנע לימין הדתי-קיצוני כפי שנכנע בעבר? והרי מי שהחל את המתקפה הפרועה על בית המשפט העליון ופתח לקיצונים את שער הברזל כדי להלום בו הוא נתניהו בעצמו.

פרץ, שהונחת למפלגה לאחר התפטרותם של נפתלי בנט ואיילת שקד, התעמת לא אחת עם סמוטריץ' במהלך המשא ומתן עם הליכוד, אבל לגבי החלת המשפט העברי והשלטת אורח חיים דתי , אין לו ולשאר חברי האיחוד הלאומי כל ויכוח עם סמוטריץ', המיישם את ההקצנה ההולכת וגוברת בציונות הדתית כולה.

למחרת נאומו המתריס, התראיין סמוטריץ' ברדיו ופירט בהרחבה למה הוא התכוון: "מדינת ישראל, מדינתו של העם היהודי, תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך. רצוני שבטווח הארוך מדינת ישראל תתנהל על פי התורה". לחוששים שהוא מתכוון להחזיר את ישראל לעת העתיקה או לימי הביניים, סמוטריץ' הסביר כי יש להחיל את משפט התורה "בהתאמה לימים האלה, לכלכלה הזו, ולאיך שהחברה חיה בשנת 2019. עוד לא סוקלים אנשים שמחללים שבת כל כך מהר", הוא הרגיע.

סמוטריץ' אמנם ידוע בסגנונו הפרובוקטיבי המתלהם, אבל הוא לא מתכוון כמובן לחזור לחוקי סקילה או דיני עבדות. עם זאת, מספיק לראות את תהליך הנגיסה במרחב החילוני ואת ההדרה הדתית שעוברת החברה הישראלית בשנים האחרונות כדי להבין את עוצמת השינויים בחברה הישראלית ועד כמה הם תופסים תאוצה. כך למשל המפלגות החרדיות וגם הציונות הדתית שואפים להשבית את ישראל בשבת (סגירת מרכולים והשבתה מוחלטת של תחבורה ציבורית משקפות צעדים בכיוון הזה). לכך יש להוסיף את חיזוק כוחה של הרבנות הדתית והמועצות הדתיות במועצות המקומיות. הדרת נשים חדרה במלוא עוצמתה לצה"ל ולמערכת החינוך. חיילות אינן מורשות לשיר באירועים צבאיים, מחשש לפגיעה ברגשותיהם של "חובשי הכיפה" בצה"ל הנמנעים לשמוע קול אישה. שלא לדבר על הפרדת נשים מגברים במרחב הציבורי בכלל.

מדינת הלכה לשיטתו של סמוטריץ' ושאר חברי הכנסת הדתיים היא גם המהפכה שהם מתכננים בהרכב בתי המשפט ומינוי שופטים חובשי כיפה – כאלה שפסיקותיהם עשויות להתבסס או לשאוב את נימוקיהן מדין תורה והמשפט העברי. זוהי מדינת הלכה שבה הדת חודרת למרחב הציבורי, קובעת ומכפיפה כללים וחוקים.

דבריו של סמוטריץ' והנחרצות שבה נאמרו גררו תגובות מצד כל המערכת הפוליטית. נתניהו מיהר למתוח קו אדום וקבע בציוץ "‏מדינת ישראל לא תהיה מדינת הלכה". האם אפשר להאמין להתחייבות הזו? בוודאי שלא. עוד בכהונתו הראשונה כראש ממשלה ב-1996, נתניהו נכנע כניעה מוחלטת לחרדים. כשהובס על ידי אהוד ברק בבחירות 1999, הקהל החוגג בכיכר רבין, שחש הקלה מהנטל הכבד של כניעה לחרדים ובעיקר לש"ס, זעק בקולי קולות "רק לא ש"ס".

זה המקום להזכיר שנתניהו לא בחל בשום אמצעי ועשה כל שביכולתו כדי לרצות את מנהיגי ש"ס הרב עובדיה יוסף והרב יצחק כדורי, שעל אוזנו הוא לחש את המשפט האלמותי "השמאל שכח מה זה להיות יהודים".

כאמור, נתניהו נכנע לא רק לחרדים אלא גם לזרם הדתי-מתנחלי, שהולך ומקצין. המפד"ל הייתה בעבר בעלת ברית בממשלות בראשות מפלגת העבודה. חינוך דתי-ממלכתי היה בבת עיני מנהיגי המפד''ל, נוסף על הדאגה לחוקי הכשרות ושליטה על הרבנות הראשית. עם זאת, בשנים האחרונות השתלט על המפלגה הזרם המתנחלי-חרד"לי – חרדים ציוניים לאומיים. החזון העיקרי המנחה, מאפיין ומאחד אותם הוא היחס לשטחי יהודה שומרון ואפילו לחבל עזה כאל אדמה קדושה, אדמת ארץ ישראל. בדיוק כמו התנועות הפוליטיות האסלאמיות שעלו בגדה ובעזה. גם הן מקדשות את האדמה (ווקף). גם הן מקדשות לא רק את ירושלים (אל-קודס) אלא גם את הגדה ושטחי רצועת עזה, במטרה להחיל בהמשך את חוקי השריעה על כל הפלסטינים בשטחים.

סמוטריץ' הוא ממשיך את דרכם של נערי הגבעות, שהציבו לא אחת קרוואנים או אוהלים בנקודות אסטרטגיות בשטחי הגדה ובכך שתלו את זרעי ההתנחלויות הלא חוקיות. הם אילצו את ממשלות ישראל לספק להם שירותים, ובסופו של דבר הפך נתניהו את רובן לחוקיות.

כעת התיאבון גדל. מתברר שלא רק מפעל התנחלויות מעניין את מפלגות הימין הדתי, אלא התעוררו בהן שאיפות נוספות – להחליש את בית המשפט העליון המקשה את השתלטותם על אדמות פלסטיניות פרטיות ולכפות אורח חיים דתי על כל ישראל. כך ניתן לתפוס שתי ציפורים במכה אחת: להנחיל את קדושת הארץ מחד, ולהרחיק את שופטי ישראל המבססים את פסיקותיהם, לשיטת סמוטריץ' וחבריו, על חוקי זרים מאידך. דין תורה וחוקי משפט מימי דוד המלך או שלמה המלך יקלו על הימין הדתי-קיצוני את המלאכה.

כשהוקמה מדינת ישראל, הוחלט שחוקיה לא יתבססו על חוקי התורה, אלא אומץ החוק המנדטורי. רק בתחום אחד ניתן מעמד מחייב לדין הדתי: תחום הנישואין והגירושין. כאמור, סמוטריץ' ושותפיו לאיחוד מפלגות הימין, הכולל גם את אנשי כהנא, לא מסתפקים רק בזה. הם שואפים להחיל במדינה, שתושביה החילוניים מהווים רוב גדול, את חוקי התורה, ועל כך מתחיל המאבק האמיתי על דמותה, אופייה, ועתידה של מדינת ישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020