ישראל פולס

מאה ילדים בסכנת גירוש מישראל

p
המחבר
בקצרה
בזמן שמדינת ישראל מתכוונת לגרש כמאה ילדים שנולדו כאן לעובדים זרים מהפיליפינים, לומדים במערכת החינוך הישראלית ויודעים לדבר רק עברית, משרד החוץ חותם על הסכם להבאת אלפי עובדים זרים חדשים מהפיליפינים לטובת ענף המלונאות.

מאות תלמידים מתל אביב הפגינו בשבוע שעבר [17 ביוני] נגד הכוונה לגרש מישראל את חבריהם וחברותיהם – כמאה בני נוער שנולדו בישראל להורים עובדים זרים מהפיליפינים. השבוע ביום שני אחר הצהריים [24 ביוני] התקיימה הפגנה רחבה יותר בהשתתפות תלמידים ומורים מ-12 בתי ספר בהם לומדים הילדים המועמדים לגירוש.

בכוונת המדינה לגרש עם תום שנת הלימודים הנוכחית בסוף חודש יוני כמאה עובדות זרות מהפיליפינים וילדיהן, לאחר שתוקף אשרת העבודה שלהן פג. "מדובר באזרחיות זרות השוהות בישראל תקופה ארוכה מאוד בניגוד לכל דין וללא כל מעמד מוסדר", נמסר מרשות האוכלוסין וההגירה הישראלית, "בחלק מהמקרים, אבי הילדים שב למדינת המוצא. העובדות האמורות נעצרו בגין שהיה בלתי חוקית, אולם מתוך התחשבות ורצון לבוא לקראתן הוחלט כהחלטה עקרונית לאפשר לילדיהן לסיים את שנת הלימודים כראוי ושהאימהות תצאנה מרצונן יחד עם ילדיהן ותחזורנה לביתם. אנו מצרים על הניסיון לנצל את ההחלטה המתחשבת לרעה".

האימהות הפיליפיניות מנסות לייצר לחץ על הממשלה על מנת לבטל את הגירוש, לפני כשבועיים [11 ביוני] הפגינו עשרות מהן, יחד עם ילדיהן, מול בית ראש הממשלה בירושלים. הילדים נשאו שלטים שעליהם נכתב "גדלתי כאן, אני חולם בעברית, תנו לי להמשיך לחלום", "למה אתם רוצים לגרש אותי?" ו"ישראל היא הבית שלי, תנו לי להישאר בבית". הם קראו בין היתר "ילדים לא עוצרים, ילדים לא מגרשים, ילדים הם לא פושעים", "כאן ביתי פה אני נולדתי" ו"אנחנו אוהבים את ישראל, לא לגרש ילדים ישראלים".

במקביל, ועדי הורים מכמה בתי ספר שיגרו מכתב חריף לשר הפנים אריה דרעי נגד ההחלטה. מכתב אחר נשלח לראש הממשלה בנימין נתניהו על ידי כ-80 אנשי טיפול ממקצועות בריאות הנפש שמזהירים מנזק בלתי הפיך לילדים.

"הם ילדים ישראלים לכל דבר", אומרת לאל-מוניטור בת' פרקנו, יו"ר הארגון למען הילדים הישראלים (UCI) שאותו הקימה יחד עם אימהות פיליפיניות נוספות. "הם נולדו כאן, הם חוגגים את החגים שלכם, גם הלאומיים וגם הדתיים, הם חלק מהעם הישראלי. אפילו מבטא אין להם. מה פתאום מגרשים אותם? גם אם עברנו על החוק, מה הילדים האלו האשמים?"

פרקנו היא אם ליעל בת ה-12 וחצי, שאמורה לעלות לתיכון בשנת הלימודים הבאה אם לא תגורש. "כל הזמן חברים שלי שואלים אותי אם אני חוזרת לפיליפינים. אפילו פעם אחת לא הייתי שם, אני רק יודעת שיש כזה מקום בעולם, לא יותר מזה. כל החברים שלי כאן", אומרת יעל לאל-מוניטור בעברית צברית.

לפי החוק הישראלי, עובדים זרים המועסקים בישראל אינם רשאים להביא עמם ילדים. בעבר נדרשה עובדת זרה שילדה בישראל לעזוב את המדינה עם תינוקה, והורשתה לחזור לעבוד בישראל ללא הילד. בשנת 2011 ביטל בג"ץ את הנוהל הזה. נכון להיום עובדת זרה רשאית להישאר בארץ עם תינוקה עד לתום תקופת האשרה שלה. במערכת החינוך הישראלית רשומים כיום 1,478 ילדים לעובדים זרים ממוצא פיליפיני. לפי החוק, כולם אמורים לעזוב את ישראל בתום תקופת האשרה של הוריהם.

העובדה שהעובדים הזרים נמצאים כאן ללא משפחה, בבדידות גדולה, גורמת לרבים מהם לאמץ, באופן נוגע ללב, את מטופליהם כבני משפחה. פרקנו, כיום בת 45, הגיעה לישראל בשנת 1999. במשך 17 שנים היא טיפלה בזוג קשישים ישראלים, ולבתה היא קראה יעל על שם הקשישה שבה טיפלה ואשר נפטרה.

"לפני שנתיים וחצי נפטר הגבר שטיפלתי בו", מספרת פרקנו, "הבת שלי יעל הלכה לבית הספר ואמרה לכולם 'סבא שלי נפטר'. התקשרו אלי אימהות ושאלו אם ההורים שלי בישראל...חצי מחיי אני כאן, אני כבר חושבת כמו ישראלית, אני מרגישה ישראלית לכל דבר". לדבריה, אם זה היה תלוי בה, היא לא הייתה חוזרת לארץ הולדתה בלי קשר לבתה. "הפיליפינים היא מדינת עולם שלישי, ישראל היא מדינה מערבית ומתקדמת", מסבירה פרקנו. "אני רוצה לתת את הטוב ביותר ליעל שלי. החינוך בפיליפינים הוא לא ברמה הישראלית והתרבות שם לא מוכרת לה בכלל. אם אני אחזיר אותה לשם, זאת תהיה טראומה לכל החיים עבורה. אפילו את השפה היא לא יודעת".

באופן אבסורדי, בזמן שבישראל מזדרזים לגרש מאות מאזרחי הפיליפינים חזרה לארצם, משרד החוץ הישראלי חתם [13 ביוני] על הסכם עם הממשלה הפיליפינית על הבאתם של אלף עובדים זרים לענף המלונאות.

"בזמן ביקורו בארץ של נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה [ספטמבר 2018] נחתמו שני הסכמים", מסביר לאל-מוניטור גלעד כהן, סמנכ"ל אסיה ופסיפיק במשרד החוץ. "ההסכם הראשון מעגן את הזכויות הסוציאליות של העובדים הפיליפינים בישראל, מסדיר את הגיוס שלהם ומוחק את עמלות התיווך למכערים. ההסכם השני בא בעקבות דרישה של גורמים בענף המלונאות שזקוקים לעובדים בתחומי החדרנות והמשק. חתמנו על הבאת אלף עובדים בשלב הראשון, עם אופציה לאלף נוספים בשלב השני".

כהן לא רואה סתירה בין גירוש האימהות, שהיו יכולות להשתלב בענף המלונאות, לבין גיוס של אלפי ידיים עובדות במקביל. "הגירוש לא קשור", הוא מבהיר. "מדובר בתקנות ההגירה של ישראל. כל עובד זר מקבל אשרה של עד חמש שנים שבסיומן הוא חייב לעזוב. מדובר בעובדות שחרגו ממסגרת הזמן. כמחווה של רצון טוב, נעשה להן מחווה של חמלה והילדים נשארו עד סוף שנת הלימודים. המטרה היא פשוטה והיא מקובלת בכל מדינה מתוקנת – אנחנו רוצים למנוע השתקעות של עובדים זרים. יש חוק, וכל מדינה בעולם מקפידה עליו".

סוגיית העובדים הזרים מטרידה מדינות רבות ברחבי העולם. ישראלים, כמו אזרחים רבים במדינות מפותחות, לא מוכנים לעבוד בענפי הסיעוד והמשק. התוצאה היא ייבוא ידיים עובדות. אבל לא מדובר רק בידיים כי אם באנשים. זו גם הסיבה שרוצים אותם בישראל – מדובר בענפים טיפוליים הדורשים רגישות גבוהה. רבבות נכים ומבוגרים ישראלים, רבים מהם ניצולי שואה, מטופלים בידי אזרחים מהפיליפינים. כעת האנשים הללו דורשים פתרון לילדים שלהם שהשתקעו כאן ומציבים בפני הרשויות אתגר מוסרי כבד משקל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: Child Welfare

מרדכי גולדמן, עיתונאי חרדי, משמש בשנים האחרונות כפרשן המדיני והצבאי של היומון החרדי 'המבשר'. גולדמן הוא בוגר ישיבות חרדיות ומסלול הוראה בהלכה, וכן בוגר מסלול התנדבות לשירות אזרחי-לאומי. במקביל, למד לתואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה. הוא מרצה בפני תלמידי ישיבות על התהליך המדיני ועל צה"ל, ומייעץ לחברות וארגונים בנוגע לציבור החרדי.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept