קמפיין גיוס התרומות שהפתיע את ארגון רופאים לזכויות אדם

בתוך 48 שעות הצליחו אנשי ארגון "רופאים לזכויות אדם" לגייס מהציבור כמיליון שקלים באמצעות קמפיין בכיכובה של השחקנית גילה אלמגור. "לא הכל אבוד. יש עוד אנשים המאמינים שאפשר לעשות שינוי", היא אומרת בשמחה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

health care, transparency, ngos, human rights activists, human rights, palestinian human rights, doctors without borders, doctors, doctors for human rights

יונ 28, 2019

"תדהמה", "תקווה", "נקודת אור בחושך הגדול", "לא הכל אבוד" – אלה המילים ששמעתי בשיחה עם אנשי ארגון "רופאים לזכויות אדם" [27 ביוני], לאחר שהצליחו לגייס בתוך 48 שעות כמיליון שקלים שיאפשרו את המשך פעילותם. רבים מהתורמים הם ישראלים שנחשפו לקמפיין הצנוע שהובילה מלכת התיאטרון הישראלי, השחקנית  גילה אלמגור.

המדובר בקמפיין גיוס תרומות ראשון בתולדות הארגון, עליו הוחלט לאחר שמנהליו חשו על בשרם את השפעות מסע הדה לגיטימציה האגרסיבי של הימין בישראל נגד ארגוני שמאל וארגוני זכויות אדם, אלה המכונים בפיו לא פעם "עוכרי ישראל".

מה לא נעשה כדי להגביל את פעילותם של הארגונים האלה ולייבש את מקורותיהם? שרת המשפטים לשעבר איילת שקד קידמה את "חוק השקיפות" – שם מכובס שנועד להקשות על ארגוני זכויות אדם לגייס תרומות בחו"ל. החוק, שאושר בכנסת ביולי 2016, נוסח כך שלא ישפיע על ארגוני ימין, לרבות ארגוני ימין קיצוניים, המגייסים לפעילותם עשרות מיליוני דולרים מתורמים בחו"ל המזדהים עם מפעל ההתנחלויות.

"זכותו של הציבור ושל נציגיו לדעת מי בוחש בקלחת", הסבירה אז שקד את פשר החוק. הקלחת, לשיטתה השרה שקד, היא תמיכת מדינות זרות בארגוני זכויות אדם באופן המערער את "סמכות הממשלה אשר נבחרה ע"י הציבור". כלומר, ארגון שאינו מתיישר עם מדיניות הממשלה ומתנגד לכיבוש, יש לפגוע בו או לפחות להקשות עד כמה שניתן על פעילותו.

הדה לגיטימציה הממשלתית נגד ארגוני זכויות האדם עשתה את שלה. התרומות מחו"ל אכן פחתו, ויותר מכך. השיח האנטי שמאלני מבית מדרשו של נתניהו חלחל עמוק אל החברה הישראלית, ואות קלון הודבק על ארגוני זכויות אדם. כל זה הפחית באופן דרמטי את התרומות לפעילותם בישראל. גם ארגון "רופאים לזכויות אדם" נפגע מכך.

הארגון הוקם בימי האינתיפאדה הראשונה [1988] על ידי ד"ר רוחמה מרטון, והציע תחילה טיפולים רפואיים לפלסטינים שנפגעו בשטחים. עם השנים פעילות הארגון התרחבה ומציעה כיום טיפולים וסיוע רפואי ופרוצדורלי לכל אדם שאין לו ביטוח בריאות, למשל פליטים ומהגרי עבודה

פרופ' בלה קאופמן, נשיאת המערך האונקולוגי ומנהלת היחידה לסרטן השד בבית החולים "שיבא", וחברת הוועד הפועל של הארגון, הודתה בשיחה עם אל-מוניטור כי בארגון חששו לצאת בקמפיין גיוס התרומות. "לגיוס ההמונים יש כללים ברורים של הצבת יעד וזמן", היא אומרת, "אבל לא הייתה ברירה. היעד שהצבנו של חצי מיליון שקלים נראה דמיוני, אבל אחרי 48 שעות נדהמו לראות שהמציאות עולה על כל דמיון וכי הסכום שגויס כפול. והתרומות נמשכות".

לדבריה, "האושר וההתרגשות הם לא רק בגלל השגת היעד הכספי להמשך הפעילות החשובה אלא עצם הידיעה שלא הכל אבוד. באווירת הימים המדכדכים יש עוד אנשים המאמינים שאפשר לעשות שינוי. זה נותן לי דחיפה להמשיך הלאה. ישנה התנכלות בכל מיני מובנים כלפי ארגוני זכויות אדם, ונפלא לדעת שיש גם מי שמוכן להגן עליהם ומאמין בכל לבו שהפעילות שלנו חייבת להימשך".

לרופאים לזכויות אדם מערך רחב של צוותי רפואה הכולל גם רופאים מומחים בתחומי שונים ואחיות. מספרם של המתנדבים בשטח מגיע לכ-2,000. הארגון מפעיל מרפאה ניידת שיוצאת לגדה בכל שבוע ומעניקה טיפול רפואי לכ-300 חולים פלסטינים בכל פעם. ביפו פועלת מרפאה ללא תשלום המעניקה יום יום סיוע לאנשים חסרי ביטוח רפואי. בערך פעם בחודש נשלחים רופאים מתנדבים, ערבים ישראלים, אל רצועת עזה כדי לבצע ניתוחים גדולים בבתי חולים ברצועה. כולם שבים משם מזועזעים וכואבים.

"אנחנו בארגון רופאים לזכויות אדם מאמינים שלכל אדם מגיע לקבל טיפול רפואי, בריאות היא זכות בסיסית", אומרת אלמגור בסרטון שליווה את קמפיין התרומות והציגה את סיפורם של שלושה אנשים משלושה מגזרים עיקריים שהארגון מעניק להם סיוע: פליטים ומבקשי מקלט; פלסטינים בעזה ובגדה; וישראלים שמערכת הבריאות הקורסת שמה אותם בתחתית רשימות ההמתנה לטיפול. הראשון הוא בריו, מבקש מקלט מתל אביב שאינו יכול ללכת בעקבות כאבים קשים ברגלו. השני הוא תאופיק משכם הסובל מאובדן שמיעה ואין לו גישה לטיפול רפואי מתאים בשטחים. השלישי הוא יענקל'ה מבאר שבע, הממתין יותר מתשעה חודשים לבדיקת  MRI.

"כשפנו אליי, עוד לפני שסיימו את המשפט, אמרתי כן", אומרת אלמגור לאל-מוניטור. "השם 'זכויות אדם' ריגש אותי. זה ארגון שחוצה מגזרים וחוצה דתות וגבולות". גם היא רואה בעצם ההתגייסות להציל את הארגון תקווה שכמעט אבדה.

"גם אני חשבתי שנעלמו האנשים שאכפת להם, ופתאום אתה רואה שהם כאן. זה נהדר. אני כל כך התרגשתי. המקום הזה הוא הכי נהדר בעולם, אין כמו המדינה שלנו. אבל פתאום עננה שחורה מעיבה על החיים ואנשים נעלמים ולא משמיעים קול"

אלמגור ספגה נאצות וקללות כשגינתה את רצח הנער מוחמד אבו חדיר בירושלים ע"י מחבלים יהודים. "בושה להיות ישראלי בימים כאלה", היא אמרה בסערת רגשות לכתב העיתון ידיעות אחרונות והפכה לאויבת העם עד כדי איומים על חייה. החשש לעמוד שוב "במרכז העיר כדי שיירו בראשי", כדבריה, לא הפחיד אותה הפעם כשהתייצבה למען מטרה נעלה, למען רופאים לזכויות אדם.

"אני לא רוצה להאמין שהכל אבוד", היא אומרת. "הרוב כבר מאחוריי. אני בעוד פחות מחודש אהיה בת שמונים. היו כאן ימים נפלאים שנגענו בשלום ואז רבין נרצח. רכבת ההרים הזאת של מה שקורה לנו כאנשים היא קשה, אבל אולי בכל זאת יקרה פה משהו טוב. היום קיבלנו כולנו אור בזכות הרבה מאוד אנשים ובזמן כול כך קצר".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020