ישראל פולס

מי ינווט את הקבינט המדיני-ביטחוני של ישראל?

p
המחבר
בקצרה
רוב הגינויים למינויו של בצלאל סמוטריץ' לחבר הקבינט המדיני-ביטחוני התמקדו בהיותו מיליטנט חסר תקנה. האמנם השר הטרי מתאים לתפקיד כה רגיש? האם במקום הסדרה בעזה נקבל הקמה מחדש של גוש קטיף?

ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה השבוע [17 ביוני] את בצלאל סמוטריץ' לשר התחבורה ולחבר בקבינט המדיני-ביטחוני. לקבינט צורף גם יו"ר איחוד מפלגות הימין הרב רפי פרץ, אך במעמד של משקיף בלבד, כלומר ללא זכות הצבעה.

בניגוד לרב פרץ שהיה טייס בצה"ל, סמוטריץ' עצמו חמק משירות צבאי מלא והתגייס לצה"ל במסגרת תכנית הסדר, אחרי שסיים תואר ראשון במשפטים, רק בגיל 28, עשר שנים מאוחר יותר מכל צעיר אחר המתגייס לשירות חובה. חודש אחרי גיוסו הוא שוחרר כדי לקחת חלק בבחירות לכנסת ה-18 [2009] שבהן לא נבחר. אחרי הבחירות חזר להשלים את שירותו הצבאי שנמשך כשנה וחצי בלבד.

לפני ביצוע ההתנתקות מרצועת עזה [2005] נעצר סמוטריץ' יחד עם עוד ארבעה צעירים על ידי השב"כ לשלושה שבועות בחשד לארגון חסימות כבישים, אך לא הוגש נגדו כתב אישום. תמונתו במדי עציר פורסמה השבוע על ידי ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שצייץ: "צלם בהיכל. יקיר הכהניסטים, יוזם 'מצעד הבהמות' בקבינט?! הוא ישלח את ילדינו למלחמה?! נתניהו איבד את זה. לגמרי".

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג הגיבה בציניות נוכח מינויו של סמוטריץ' לחבר בקבינט: "רגע, סמוטריץ׳ בקבינט זה אומר שנצא למלחמות מיותרות, אבל לא בשבת?", וטענה: "נתניהו דאג להכניס מחרחר מלחמה משיחיסט לקבינט של מדינת ישראל".

גם ח"כ יאיר לפיד הגיב בציניות ועקץ את סמוטריץ', שטען לאחרונה כי ישראל צריכה להתנהל על פי משפט התורה כמו בימי דוד המלך: "מעניין איך פועל קבינט ביטחוני בימי דוד ושלמה המלך. לתת יד על ההגה הביטחוני של מדינת ישראל לסמוטריץ' זה אומר שנתניהו כבר לא מבדיל יותר בין טובת המדינה לטובתו האישית".

סמוטריץ' לא נשאר חייב והשיב ללפיד: "דבר אחד בטוח לגבי דוד ושלמה. הם ידעו מה זה לנצח, להרוג את האויבים שלהם בלי למצמץ ולייצר הרתעה...ארדוף אויביי ואשיגם ולא אשוב עד כלותם". תגובה זו מדגישה את עמדותיו של חבר הקבינט החדש, שבוודאי ירצה להטביע בו את חותמו.

רבות נכתב, גם כאן באל-מוניטור, על סמוטריץ' המאיץ בראש הממשלה לתקוף בעזה, להפיל רבי קומות, לכבוש את הרצועה ולחסל את חמאס. בחודש מארס השנה הוא אמר בראיון ל-YNET לגבי תוכניותיו לעזה: "אני כובש את עזה מחדש, מפרק שם את כל הכוחות המזוינים מנשקם, פותח את שעריה להגירה ענקית, וזה יכול להיות בהחלט מהלך אזורי שעובד עם מדינות אחרות ועובד עם אירופה. זה חלק מתפישה הרבה יותר רחבה שאומרת: חברים יקרים, אין ולא תקום לעולם ישות לאומית ערבית בארץ ישראל בין הירדן לים, נקודה".

במילים אחרות, טרנספר.

בראיון אחר לישראל היום שנערך לפני כשנה [יוני 2018], דרש סמוטריץ' שלא להעביר ציוד הומניטרי לרצועה, לרבות תרופות: "מבחינתי שעזה תהיה סגורה הרמטית. לא צריך להעביר להם כלום. שימותו ברעב, בצמא ובמלריה זה לא מעניין אותי, הם לא אזרחים שלי, אני לא חייב להם כלום".

השבוע, עם מינויו לשר וחבר קבינט, הבהיר סמוטריץ' כי הפתרון מבחינתו לבעיית עזה הוא לחזור לגוש קטיף. אותו הגוש שאת פינויו ניסה לעצור באמצעות חסימות כבישים.

רוב הגינויים למינויו התמקדו מטבע הדברים בהיותו מיליטנט חסר תקנה. בקבינט מתקבלות החלטות לצאת לפעולות צבאיות והחלטות מדיניות כבדות משקל. השרים החברים בפורום המצומצם והיוקרתי מקבלים תדרוכים סודיים ורגישים מבכירי מערכת הביטחון. האם סמוטריץ' מתאים לתפקיד כה רגיש? האין זה בלתי סביר שהוא יעשה מניפולציה במידע שיקבל?

סמוטריץ' על דעותיו המגובשות, שהוא אינו מסתיר אותן, מוצא את עצמו חבר בקבינט בתקופה ביטחונית רגישה בישראל. למשל, נתניהו חייב לקבל החלטה לגבי עתיד ההסדרה עם חמאס. הבחירות באפריל דחו את ההכרעה בה, מה שהוביל לסבבים אלימים בין ישראל לעזה על אף שמצרים הבהירה למנהיגי חמאס כי אם הם חפצים בהסדרה שתביא הקלה לרצועה ותבטיח את המשך שלטונם בעזה, עליהם לגלות סבלנות. למרות המשך הפרחת בלוני התבערה והביקורת עליו, נתניהו העניק הקלות מסוימות לרצועה כמו הכנסת ציוד ומזון, הרחבת מרחב הדיג והכנסת הכסף הקטארי.

אף אחד לא תיאר לעצמו שישראל תיכנס למערכת בחירות נוספת, שבועות בודדים אחרי סיום מערכת הבחירות לכנסת ה-21. המשמעות היא שעד חודש נובמבר, לפחות, לא תורכב ממשלה חדשה. כלומר, הקבינט המדיני-ביטחוני שסמוטריץ' חבר בו יכהן לפחות עוד חמישה חודשים. במונחים של עזה מדובר בנצח. עזה וחמאס לא יחכו לנתניהו, ובהרכב הקבינט הנוכחי – הקיצוני ביותר שכיהן בישראל מאז ומעולם, הסיכוי שתוכנית ההסדרה תזכה לתמיכה הוא קלוש.

אמנם נתניהו כבר הוכיח שהוא יודע לקבל החלטות ביטחוניות חשובות ללא כינוס הקבינט, אבל הסדרה עם חמאס מחייבת את כינוס הקבינט המדיני-ביטחוני ומחייבת את אישור השרים החברים בו. יש שיטענו כי גם שר החינוך לשעבר נפתלי בנט, היה ממתנגדי ההסדרה וגם הוא דחק בנתניהו לגלות תקיפות כלפי חמאס, אבל סמוטריץ' ובמידה רבה גם רפי פרץ, על אף שהוא בתפקיד משקיף בלבד, לא יתנו לנתניהו מנוח. לא סביר שהשניים הללו יאפשרו הסדרה עם חמאס, בוודאי שלא במהלך מערכת בחירות כשכל הצדדים מקצינים את עמדותיהם.

התסריט הריאלי הוא שבחודשים הקרובים חברי הקבינט המדיני-ביטחוני לא יקבלו החלטה על הסדרה, אלא יידרשו לדון בהכנסת צה"ל עמוק יותר לעזה, בכיבושה של הרצועה ואולי אף בהקמה מחדש של גוש קטיף. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: עזה

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept