ישראל פולס

כיצד תיראה הציונות הדתית לקראת בחירות ספטמבר?

p
המחבר
בקצרה
האם האיחוד שנתניהו כפה על מפלגות הימין יחזיק מעמד בבחירות הבאות, או שמא הקלפים יעורבבו מחדש ובנט יחבור למפלגתו לשעבר הבית היהודי וירוץ אתה בבחירות? אולי יצרפו גם את האיחוד הלאומי, בלית ברירה, או שבנט בכלל ירוץ עם פייגלין? מפרקים ומרכיבים

השבועות הקרובים יכריעו אם הציונות הדתית תבחר בהמשך האיחוד שראש הממשלה בנימין נתניהו כפה על מפלגות הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית של ממשיכי דרכו של הרב כהנא, או שהבית היהודי המתון יותר יבחר ללכת עם מנהיגיו בעבר נפתלי בנט ואיילת שקד, שפרשו ממנו לפני הבחירות באפריל. החיבור עם בנט ושקד נראה לרבים בציונות הדתית המתונה טבעי הרבה יותר, והם מנסים לשכנע את חבר הכנסת רפי פרץ, המנהיג הנוכחי של הבית היהודי, להיפרד מיו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' ומאיתמר בן גביר, נציג עוצמה יהודית.

עוצמה יהודית מבוססת על תורתו הגזענית של הרב כהנא, אם כי כדי להיכנס למסגרת החוק הם שינו מספר סעיפים. סמוטריץ' ומפלגתו הקטנה, דוגלים בסיפוח כל שטחי הגדה ומתן אזרחות רק לפלסטינים שיצהירו נאמנות למדינה. לעומתן, הבית היהודי מתון יותר. גישתו העקרונית היא סיפוח של שטחי ההתנחלויות בגדה, אך לרבני המגזר יש השפעה רבה על ההחלטות. בנט ניסה בזמנו להיחלץ מההשפעה הזאת, כשהוא ושקד פרשו מהבית היהודי כדי להקים מפלגה שבה גם לחילונים ומסורתיים יש מקום. מפלגה שמתנגדת לאלמנטים של כפיה דתית.

נתניהו כפה בפברואר את האיחוד בין המפלגות הדתיות, מתוך הבנה כי בלעדיו שלוש המפלגות לא יעברו את אחוז החסימה. הוא עשה זאת למרות מחאות נרחבות, אפילו אצלו בבית, על פעילותו למען עוצמה יהודית ומועמדה הבכיר מיכאל בן ארי, שנפסל על ידי ועדת הבחירות המרכזית ועל ידי בג"ץ בשל התבטאויות גזעניות. מבחינת הבחירות לכנסת, נתניהו צדק. האיחוד קיבל חמישה מנדטים, ואילו מפלגת הימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד לא עברה את אחוז החסימה. אחד מבכירי הבית היהודי ששוחח עם אל-מוניטור אומר כי כעת המאבק הוא על אופייה ודרכה של מפלגתו. השאלה, הסביר, היא אם לאפשר ל"סמוטריצ'ים", כדבריו, להשתלט על סדר היום בציונות הדתית, להרחיק קהל דתי ומסורתי מתון, לנהוג בחוסר ממלכתיות ולהבהיל את הציבור כולו באמירות על חזון של "מדינת הלכה – כמו במלכות דוד".

בנאום בישיבת מרכז הרב (2 ביוני) לרגל יום ירושלים, וכן למחרת בראיון רדיו, סמוטריץ, שעמדותיו בענייני דת ומדינה קיצוניות אפילו משל החרדים, אמר שבישראל צריכה לקום בעתיד "מדינת הלכה" הנוהגת לפי חוקי התורה. ההתבטאות החריגה הניעה אפילו את נתניהו להגיב, והוא צייץ כי ישראל לא תהיה מדינת הלכה. מקורביו הדליפו כי באמירותיו טרפד סמוטריץ' בעצמו את משאלתו להתמנות לשר משפטים כדי לחולל מהפיכה במערכת המשפט.

ואכן, במהלך השבוע נתניהו הודיע על מינוי של חבר הכנסת אמיר אוחנה מהליכוד לתפקיד שר המשפטים הזמני עד לאחר הבחירות בספטמבר. מינוי אוחנה, הומו מוצהר, הוא מהלך נוסף שעושה נתניהו בניסיון להראות כי הוא לא נכנע לתכתיבי הדתיים. מנגד, יום לאחר המינוי, מקורביו טענו כי מינוי אוחנה זמני וכי הוא לא ימשיך בתפקיד בממשלה הבאה אם הליכוד יקים אותה. 

נתניהו עומד למנות את פרץ לשר החינוך הזמני, דבר שעורר את זעמו של סמוטריץ'. הוא פרסם הודעה ולפיה, תחת ההסכם עם הבית היהודי, הוא זה שאמור לקבל את התפקיד הבכיר – קרי תיק החינוך - ולא פרץ, ולגלג על אמינותו של נתניהו. פרץ נחשב אמנם מתון יותר מסמוטריץ' אך הוא לא הסתייג מדברי שותפו להנהגת האיחוד על מדינת הלכה.

התקרית נתנה את האות לבכירים בבית היהודי לפעול לחיבור עם בנט ושקד, בהנחה שיחדיו הם יצליחו לעבור את אחוז החסימה ללא האיחוד הלאומי. לפי תדרוכים והדלפות של מקורבי פרץ הזועמים על כך שסמוטריץ' מתנגד למינויו לשר חינוך, פיצוץ בין השניים היה קרוב. פרץ העדיף עם זאת לדחות את המאבק והודיע כי הוא מתנער מההדלפות וממשיך "כתף אל כתף" עם סמוטריץ'. זה הגיב בתודה אבל דרש לפטר את אנשי פרץ שמתחו עליו ביקורת.

נתניהו, שאינו מעוניין בפירוק השותפות אלא באיחוד מלא של כל הימין הדתי, נפגש עם פרץ וסמוטריץ' ביום חמישי (6 ביוני) והבטיח לבדוק אפשרות למנות גם את סמוטריץ' לשר זמני עם חבילת הטבות נוספת. עם זאת, לפי מקור בליכוד, נתניהו עמד על כך שפרץ ימונה לשר החינוך ושסמוטריץ' ימתן את התבטאויותיו.

בנט, שניהל עד תחילת השבוע את המגעים עם רפי פרץ, העלה בפניו אפשרויות שונות, שהמועדפת עליו היא ריצה משותפת של הבית היהודי והימין החדש בלבד. סקרים חדשים מראים כי בנט ושקד יוכלו לקבל שישה  מנדטים בראשות הימין החדש, אם כי יש להתייחס לסקרים אלה בזהירות שכן הם חזו למפלגה בערך אותו מספר מנדטים לפני הבחירות באפריל. בנט לא יפסול כנראה את צירוף האיחוד הלאומי של סמוטריץ', אם פרץ יתעקש, אבל הצד המתון יותר, קרי בנט-פרץ, יהיה חזק בהרבה. סמוטריץ' יידחק לאחור ברשימה ובחלוקת התיקים בקואליציה הבאה.

באשר לעוצמה יהודית של ממשיכי הרב כהנא, מלכתחילה לא אהבו בבית היהודי את החיבור שנתניהו כפה עליהם, והסכימו לו רק לאחר שהובטח להם שיקבלו חבר כנסת נוסף מטעמם ברשימת הליכוד. עמדתו של בנט ברורה. הוא סבור כי עוצמה יהודית מרחיקה עשרות אלפי מצביעים מתונים, והאידאולוגיה שלה רחוקה מאוד מזו של הזרם המרכזי בציונות הדתית ולכן אין לרוץ אתה. סמוטריץ' מתלבט אף הוא באשר להמשך ואנשיו אומרים כי אמנם עוצמה יהודית לא גייסה די קולות בבחירות אפריל, אבל גם את הקולות האלה אסור לאבד.

כדי להרגיע את הרוחות, בנט הודיע במהלך השבוע כי המשא ומתן לשילוב מפלגות הימין ייפסק בינתיים, אבל בד בבד הוא בודק אפשרות לחבור למפלגת זהות של משה פייגלין. הסקרים חזו גם למפלגה זו תוצאות מרשימות, אבל בסופו של דבר היא קיבלה כשלושה מנדטים ולא עברה את אחוז החסימה. רוב תומכיה הם אנשי ימין והחיבור עם בנט נראה טבעי.

ההערכות הן שכדי לא לאבד שום קול בימין, נתניהו יפעל שוב לאיחוד מלא, כלומר רשימה משותפת של לפחות ארבע מפלגות הציונות הדתית, ללא עוצמה יהודית הפעם. איחוד כזה יאפשר לו לנהל קמפיין חזק בלי לחשוש מפגיעה במפלגות הדתיות, וכן לגרוף תמיכה נוספת בימין שתנתק את התלות באביגדור ליברמן, תלות שהביאה בסופו של דבר לבחירות החוזרות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept