תיבת הפנדורה של המחנה הדתי נפתחה

בימין הדתי של 2019 מתקיימים, זה לצד זה, שלושה זרמים לפחות. ההבדלים האידאולוגיים ביניהם גדולים מאוד, למרות מאמציהם האין סופיים לטאטא אותם מתחת לשטיח. היציאה לבחירות חדשות חשפה את המחלוקות שאפיינו את המחנה הזה מאז היווסדו.

al-monitor .

נושאים מכוסים

rafi peretz, united right, benjamin netanyahu, zionism, jewish power, new right, ultra-orthodox, avigdor liberman

יונ 17, 2019

במקרים רבים במערכות בחירות, מפלגות מציגות מצעים ואישים נואמים נאומים ומבטיחים הבטחות, שהכל יודעים כי אין ביכולתם לממש. הם סומכים – בדרך כלל בצדק – על זכרונו הקצר של הבוחר, ומשתדלים לגזור גזירות כלכליות בראשית כהונת הממשלות כדי שהללו אולי יישכחו על ידי המצביעים, בבחינת הרוצה לשקר יקדים עדותו.

אם מערכות הבחירות הן סוג של נשפי מסכות, הבוקר שלמחרת הבחירות הוא בוקר הסרת המסכות. או-אז אין לממשלות ברירה אלא להחליט ממה לקצץ כדי לממש קו מדיניות מסוים. החלטתו של בנימין נתניהו לקיים בחירות נוספות בתוך חמישה חודשים עדיין נלמדת באשר להשלכותיה ועוד תילמד במחלקות למדע המדינה, אך ברור שהיא גרמה לפוליטיקאים רבים להיתפש בלי מסכותיהם ולחשוף את עצמם במבוכתם.

יותר מכולם נחשף נתניהו עצמו, שנאלץ להתמודד עם הבטחותיו שלא לפעול, חוקית, כדי למנוע את משפטו, אך נמצא עוסק בכך מהרגע שנדמה היה לו שהוא אמור להרכיב את הממשלה הבאה. בשמאל נחשפה ההתנגדות הרבה לאבי גבאי, ובכחול לבן התגלע ויכוח פומבי באשר לשיתוף הפעולה עם המפלגות הערביות. הניסיון של נתניהו להרכיב ממשלה עם כל מי שיהיה מוכן להצטרף אליו, בכל מחיר ובכל תנאי, חשף את קלונו של הליכוד. אבל בשום פינה של המפה לא הייתה החשיפה בוטה כפי שנרשמה במחנה הדתי, בו נחשפו המחלוקות שאפיינו את המחנה הזה מאז עלה על בימת ההיסטוריה עם הקמת "המזרחי" ב-1902.

היה זה בעקבות החלטה חשובה מאוד של הקונגרס הציוני, כי על הציונים לעסוק בחינוך ציוני חילוני. הציונים האדוקים רצו שההסתדרות הציונית תסתפק בשתדלנות להשגת זיכיון לצורך הקמת מדינה יהודית, וכי שאלת החיים באותה מדינה והחינוך לקראתם לא ייקבעו על ידי המסגרת המדינית. החלטת רוב צירי הקונגרס (שהיו בעלי תפישת עולם חילונית מובהקת מאוד, ואשר הודאגו מהעובדה שמערכות החינוך היהודיות היו בעלות אופי דתי), כי חינוך חילוני הוא יעד שעל הארגון הציוני לטפחו, היוותה בבחינת סטירת לחי בפניהם של הצירים האדוקים. אלה שהחליטו שלא לעזוב את המסגרת הציונית המשותפת, והרב יצחק יעקב ריינס בראשם, ייסדו את תנועת המזרחי, שהתמקדה בשמירת האינטרסים של היהודים הדתיים במסגרת הציונית שבה היוו מיעוט. הרבנים, ראשי התנועה, היו שותפיו הנאמנים של תיאודור הרצל. הם תמכו בו בהצעתו לבדוק את רעיון הקמת המדינה היהודית הזמנית באוגנדה, והוא עזר להם למצוא תקציבים למימון מטרותיהם. המזרחי ותנועת הפועלים שהוקמה לידה, "הפועל המזרחי", הקימו, לאחר קום המדינה, (1956) את המפד"ל.

האורתודוקסיה האנטי ציונית הקימה ב-1912 את "אגודת ישראל" כתשובה לציונות הדתית ששיתפה פעולה עם הציונות החילונית. זו לא הייתה מסגרת ארגונית שפעלה בתוך התנועה הציונית הכוללת, אלא תנועה חיצונית שראתה בציונות סכנה גדולה לעתיד היהדות. החשש היה שהציונות תסחוף יהודים תמימים, כביכול, שייטו להאמין כי היהדות איננה דת אלא עם, ולכן מגיעה ליהודים מדינה יהודית בלי שום קשר למועד הגעתו של המשיח, וכתוצאה משתדלנות מדינית.

הרבה דברים השתנו מאז, אבל הרבה גם נותר כמעט ללא שינוי. שואת יהודי אירופה והקמת המדינה שינו את הלהט האנטי-ציוני של אגודת ישראל (המהווה את חלק הארי ב"יהדות התורה"), אך לא את הסתייגותה העקרונית מרעיון הקמת המדינה. האשכנזים החרדים מגדירים את עצמם כאנטי ציונים או כ"לא ציונים" ואינם מעלים על דעתם להצטרף להסתדרות הציונית, אם כי רובם משלימים עם הציונות ומשתפים פעולה עם המוסדות הממלכתיים. ברגעים מסוימים עולה האנטי ציונות מן האוב, וזה קשור, בעיקר, באי רצונם של החרדים ליטול אחריות לניהול ישיר של ענייני המדינה (כמו הפסקת כהונת שר הבריאות יעקב ליצמן והורדתו לדרג של סגן שר), או ביחסם לסמלי המדינה וליום העצמאות. ההבדל הגדול ביותר הוא במאבקם של החרדים נגד גיוס בחורי ישיבה, לעומת השתלבות חובשי הכיפות הסרוגות בצה"ל ובצמרתו.

בימין הדתי של 2019 מתקיימים, זה לצד זה, שלושה זרמים לפחות: האחד הוא בני הכיפות הסרוגות שנפתלי בנט מייצגם במידה רבה, ואשר רואים לעצמם מטרה בהשתלבות מלאה במערכות השלטון בישראל; השני, בראשו עומד כיום הרב רפי פרץ, הוא גרסה חרדית יותר של הציונים האדוקים, שאחד ממאפייניה הבולטים הוא הישמעות לרבנים תוך הדגשת ההלכה מול החוק ופסיקת הרבנים מול פקודות המפקדים בצבא; השלישי הוא קבוצת תלמידי כהנא הנחשבת כבת חורגת גם בקרב רוב הציונות הדתית, אך בשל המספר המשמעותי של תומכיה היא חשה צורך לשלב אותה.

ההבדלים האידאולוגיים בין הקבוצות הללו הם גדולים מאוד, למרות מאמציהן האין סופיים לטאטא אותם מתחת לשטיח. הם באו לידי ביטוי ערב הבחירות לכנסת ה-21, הן בפרישתם של נפתלי בנט ואיילת שקד מהבית היהודי, הן בדרך מינויו של פרץ לראש איחוד מפלגות הימין, והן בדרך העקלקלה שבה הצליח נתניהו לכפות על צאצאי המפד"ל את חסידי כהנא בעוצמה יהודית. העוינות בין הקבוצות נחשפה מיד לאחר הבחירות, ומשפרצה – היה קושי רב להחזיר את השד לבקבוק כדי להיערך לבחירות לכנסת ה-22.

במקביל, מאבקו של אביגדור ליברמן בנושא גיוס בחורי ישיבה חידד עוד יותר את הפער ההיסטורי שבין המזרחי לבין אגודת ישראל. הימין האדוק תומך נלהב של גיוס לצה"ל (רק של גברים, כמובן) בשעה שעבור המפלגות החרדיות ענין אי הגיוס הוא "ציפור הנפש". בעניין זה (ולא רק בו) קואליציה בין החרדים לערבים היא טבעית הרבה יותר מאשר בין החרדים לימין הדתי.

לא נותר זמן רב עבור כל הקבוצות הללו כדי להסתדר בשורות, לשים על פניהן את המסכות, ולצעוד יחדיו לעבר זרועותיו הפתוחות של נתניהו. ייתכן מאוד שתיבת הפנדורה אשר נפתחה מיד לאחר הבחירות הכנסת ה-21, תגרום לכנסת ה-22 להיראות שונה מאוד. אם ליברמן ימשיך במדיניותו הסוררת והעוינות בימין הדתי תימשך ואך תחריף, יהפוך "התרגיל המבריק" של נתניהו לקיים בחירות חדשות למשהו אחר לגמרי. למשל, יותר מפלגות לא יעברו את אחוז החסימה, ואם יעברו אותו הן לא יוכלו לשבת יחד באותה ממשלה.

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020