האזהרה של הרמטכ"ל לשעבר איזנקוט: הגדה על סף התלקחות

ארבעה חודשים אחרי שסיים את תפקידו, איזנקוט מזהיר מפני פרוץ אינתיפאדה ממושכת. ברשות הפלסטינית סבורים כי מערכת הביטחון הישראלית מזהה את המצוקה הפלסטינית ומכירה בסכנת קריסתה של הרשות, אך ידיה כבולות.

al-monitor .

מאי 14, 2019

מה שנחשב במערכת הביטחון הישראלית עד לפני מספר שבועות כ"הערכה בסבירות גבוהה", הפך בימים האחרונים למשהו ודאי. אם לא ייעשו צעדים נדרשים, דחופים ומהותיים, עימות אלים עם הרשות הפלסטינית הוא בלתי נמנע. ביטוי לחשש הזה הביע לאחרונה הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט בשיחה שקיים בוושינגטון עם שליחו של הנשיא טראמפ למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט. "הגדה המערבית עלולה להתלקח לפני, תוך כדי או אחרי הנחת תכנית השלום האמריקאית", הזהיר איזנקוט את גרינבלט, כך על פי דיווח בחדשות 13 [12 במאי], "מהרגע שהשד הזה (התפרצות אלימה) ייצא מהבקבוק – ייקח חמש שנים להחזיר אותו בחזרה".

במילים אחרות, איזנקוט, שסיים את תפקידו לפני ארבעה חודשים ושוהה כעת במכון וושינגטון בבירה האמריקאית, מזהיר מפני פרוץ אינתיפאדה ממושכת. על פי הדיווח, המצב בגדה "נפיץ ורגיש", בין השאר על רקע הקיצוץ האמריקאי בסיוע החוץ לרשות הפלסטינית וסירובו של אבו מאזן לקבל את כספי המסים מישראל נוכח הקיזוז שישראל מבצעת.

הרשות הפלסטינית נמצאת מזה זמן במשבר כלכלי חמור. עובדי הרשות, לרבות אנשי מנגנוני הביטחון, מקבלים לאחרונה רק כמחצית משכרם החודשי ורבים מהם אינם עומדים בהתחייבויות כספיות שנטלו על עצמם. שכך, משפחות פלסטיניות רבות עומדות בפני קריסה כלכלית, הלחץ גובר והמצוקה מורגשת בכל פינה בגדה, במיוחד עכשיו בחודש הרמדאן. לאחר עיד אל-פיטר [4 ביוני] צפויה הצגתה של תוכנית המאה של הנשיא טראמפ, שתישא עמה כפי הנראה הבטחה להשקעות בתשתיות ובמוסדות רווחה בסך מאות מיליוני דולרים. זה לא יעצור, כנראה, את הזעם והכעס ברחוב הפלסטיני על ישראל - זעם שבמידה רבה מופנה גם כלפי הרשות הפלסטינית והעומד בראשה אבו מאזן, שהפופולריות שלו בקרב הפלסטינים נמצאת בשפל חסר תקדים. כל זה מעמיד בספק את יכולתה של הרשות הפלסטינית להחזיק מעמד ולא לקרוס בתוך זמן קצר. הערכות מערכת הביטחון שכך יהיה, הולכות ומתחזקות מיום ליום.

מה עושה ישראל כדי להקדים תרופה למכה? כמעט כלום. בזמנו ישראל הרשמית הריעה לנשיא טראמפ על כל פגיעה כלכלית בפלסטינים – החל מהפסקת הסיוע לאונר"א וכלה בקיצוץ הסיוע הכספי למנגנוני הביטחון הפלסטיניים. במערכת הביטחון הישראלית חזרו והזהירו כי משבר כלכלי עלול למוטט את הרשות הפלסטינית, אבל הממשלה לא הקשיבה. במקום זאת, מיהרה הממשלה לקדם את חקיקתו של חוק הקיזוז ולממשו, כשהיא מתעלמת מההשלכות המסוכנות של המהלך.

עכשיו הגיע רגע האמת. כפי שדווח באל-מוניטור בשבוע שעבר, ישראל ניסתה לדרבן את הקטארים להשקיע לא רק בעזה אלא גם בגדה. ואכן הקטארים נענו, והבטיחו סיוע נרחב בתשתיות וביצירת מקומות תעסוקה לפלסטינים בגדה. אבל עד שהתוכניות הללו ייצאו לפועל, הדרך עוד ארוכה. בינתיים המשבר כאן, וכל ניצוץ קטן עלול להצית את השטח.

ממשלתו החדשה של נתניהו לא הוקמה עדיין, וגם אם וכאשר תקום בשבועיים הקרובים, נראה כי בצלאל סמוטריץ' וחבריו לאיחוד מפלגות הימין ושר הביטחון המיועד אביגדור ליברמן ימנעו מנתניהו לבצע צעדים אמיצים ולהציל את שנוא נפשו ונפשם, יו"ר הרשות הפלסטינית. במצב הזה מערכת הביטחון נותרה לבדה במערכה כמעט חסרת סיכוי לשנות את המציאות. כל שנותר הוא להיערך ולהתכונן לבאות, ולמנוע ככל האפשר כל חיכוך מיותר בין הישראלים לפלסטינים שעלול להקדים את הפיצוץ.

בצה"ל הוחלט לאחרונה לתגבר את הכוחות בשטח, במיוחד במחסומים, ולציידם באמצעים לפיזור הפגנות. המשטרה החליטה למנוע השנה את כניסת יהודים למתחם הר הבית ביום ירושלים שיחול ב-2 ביוני. יום ירושלים מצוין השנה במקביל לצום הרמדאן, וחיכוך בין יהודים למוסלמים במקום כה רגיש ונפיץ עלול להיות מסוכן. מחשש להתלקחות המשטרה גם שוקלת להגביל את תוואי מצעד הדגלים המתקיים מדי שנה בירושלים בתוך הרובע המוסלמי.

ההחלטות הללו עוד עשויות להשתנות. עתירה נגד המשטרה כבר הוגשה לבג"ץ, ובמקביל חברי הכנסת של איחוד מפלגות הימין ואנשי עוצמה יהודית כמו המפגין הפרובוקטיבי איתמר בן גביר בוודאי יפעילו לחץ על נתניהו לאפשר עליית יהודים להר הבית ולקיים את מצעד הדגלים ללא הגבלות. הוא בהחלט עשוי להיכנע להם. במצב שכזה מערכת הביטחון תמצא את עצמה חסרת אונים מול אנשי הימין הקיצוני, המזהים פעולות למניעת הסלמה ביטחונית ככניעה לטרור.

"אנחנו מרגישים את הלחץ היטב", אומר לאל-מוניטור מקור ביטחוני פלסטיני. לדבריו, המורל בקרב האנשים המופקדים על הביטחון הפלסטיני הוא ירוד. "אנשים לא מקבלים משכורת, יש להם חובות, אין להם אוכל להביא לילדים שלהם, הראש שלהם והלב שלהם לא נותנים להם לתפקד כרגיל".

המקור הפלסטיני עצמו אינו קשור לתיאום הביטחוני הממשיך להתקיים עם ישראל, אך לדבריו, התחושה בקרב עמיתיו קשה. להערכתו, על הפלסטינים להפסיק את התיאום הביטחוני ולא להפנות לישראל את "הלחי השנייה".

הוא וחבריו מלאי ביקורת על תפקודו של אבו מאזן. לטענת המקור, יו"ר הרשות לא למד ממנהיגי חמאס איך צריך להתנהל מול ישראל. "נתניהו והממשלה שלו מבינים רק כוח. אבו מאזן משתף פעולה עם הישראלים ומקבל בכל פעם סטירה. הוא לא לומד דבר. תראה לאן הגענו", הוא מתלונן.

ברשות הפלסטינית סבורים כי מערכת הביטחון הישראלית מזהה את המצוקה הפלסטינית ומכירה בסכנת קריסתה של הרשות, אך ידיה כבולות. "הם אחראים רק על הביטחון, אין להם יכולת לשנות את מה שנתניהו מחליט", אומר המקור.

להערכת בכירי הרשות הפלסטינית, ישראל מעוניינת בעימות מוגבל שיהווה סיבה או תירוץ להחלת ריבונות ישראלית בשטחים, כלומר סיפוח. אף שזו הערכה קונספירטיבית שאין לה, ככל הנראה, אחיזה במציאות, היא מעידה על שפל באמון בין הצדדים ועל החשש הפלסטיני הכבד מצעדיה של ישראל בזמן הקרוב. לדברי המקור הפלסטיני, תוכנית טראמפ עוד לפני שפורסמה ועוד לפני שהפלסטינים כלל יודעים מה תוכנה, נחשבת על ידם כמהלומה נוספת נגדם ואין בה סיכוי לשינוי חיובי במצבם המדיני, הביטחוני והכלכלי.

לפי הרמטכ"ל לשעבר איזנקוט, ייקח לפחות חמש שנים להחזיר את השד לבקבוק. מניסיון האינתיפאדות הקודמות, בכל פעם השד גדול ואלים הרבה יותר מקודמו.

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020