ישראל פולס

האם הקיץ תפרוץ מלחמה בעזה?

p
המחבר
בקצרה
הסבב הקצר בעזה, שהיה אלים וקטלני מקודמיו, הוא כנראה רק הפרומו למה שצפוי לנו בהמשך. מבחינת נתניהו מעניינת יותר חזית הצפון. הוא רואה בבלימת הגרעין האיראני משימה היסטורית בעוד ארגוני הטרור ברצועה נתפסים בעיניו כרעשי רקע שנזקם מוגבל.

סבב האלימות האחרון בין ישראל לרצועת עזה [5-4 במאי] היה אלים וקטלני מקודמיו. לראשונה מזה זמן רב דילג צה"ל בבת אחת למה שאמורים להיות שלבים מתקדמים של לחימה, ביצע סיכול ממוקד והרס מפקדות וחמ"לים למרות שמוקמו בבנייני מגורים. נראה כי חמאס והג'יהאד האסלאמי נקטו באותה שיטה: לפי דיווחים ערביים, הם ניסו להבקיע פרצה בחומת ההגנה של "כיפת ברזל" בעיקר בזכות העובדה שירו מספרי רקטות גבוהים בפרקי זמן קצרים, כדי לחדור את המיירטים של הכיפה. "אחוזי ההצלחה של כיפת ברזל עדיין גבוהים", אמר לאל-מוניטור גורם ביטחוני ישראלי בכיר, "אבל כשיורים הרבה רקטות בבת אחת, טבעי שמספר הרקטות שלא מיורטות גדל בהתאמה. זה עדיין אותם 8% (רקטות שלא מיורטות), אבל כשעשר רקטות חודרות האפקט שונה מחדירה של שתי רקטות".

התוצאה, מבחינת ישראל, הייתה קשה: ארבעה אזרחים הרוגים. מחיר כבד, שמוכיח לישראל, על בשרה, שאין הגנה הרמטית ממבול של רקטות, טילי נ"ט ומרגמות, ושלהתמכרות לכיפת ברזל יש גם צדדים לא בריאים.

בשני הצדדים, הישראלי והעזתי, פעלו הפעם פקטורים מזרזי הסלמה: רמטכ"ל חדש ואנרגטי בצה"ל, רב אלוף אביב כוכבי, שכנראה מאס ב"שיטת הסבבים" ומרווחי הזמן ההולכים ומתקצרים ביניהם מצד אחד. בצד השני, הג'יהאד האסלאמי שהולך וקונה לעצמו עצמאות, פורק עול ורסן, מקלקל לחמאס את התכניות והורס את כל המסיבות. שרי קבינט ישראלים מדווחים, שעל פי דיווחי המודיעין לא ברור אם הג'יהאד פשוט נשמע לתכתיבים המגיעים מטהרן, הזקוקה נואשות להתפרצות אלימה בין ישראל לפלסטינים, או שמדובר פשוט בכנופייה של "אנשים חסרי אחריות, ילדותיים ואלימים", כפי שהוגדרו ראשי הג'יהאד האסלאמי (להם הוקדש כאן מאמר לפני כשבוע וחצי) באחד הדיווחים המודיעיניים.

כך או אחרת, לכולם ברור שהסבב הקצר יחסית, שהסתיים בתיווך מצרי-קטארי, הוא רק הפרומו למה שצפוי לנו בהמשך. על הקווים מתחמם אביגדור ליברמן, שר הביטחון שפרש מתפקידו בשנה שעברה [נובמבר 2018] בגלל חוסר המעש מול עזה ובגלל העובדה שדרישותיו לפעולה צבאית נרחבת ברצועה נדחו. מסביבת ליברמן מודלף לאחרונה שהוא הגיע להבנה עם נתניהו בכל הקשור לרצועה. סימן טוב לחמאס ולג'יהאד האסלאמי, זה לא. ליברמן בונה גם על הרמטכ"ל כוכבי, שאותו מינה למרות שנתניהו שאף למנות אלוף אחר (אייל זמיר). כוכבי כבר העביר תשלום ראשון על חשבון הסחורה הזו במהלך הסבב האחרון, שבו תקף חיל האוויר חמ"לים על יושביהם, גם כשמדובר היה בבנייני מגורים, והביא דגימה מיכולותיו בסיכול הממוקד של חלפן הכספים חאמד חדרי, שהיה ממונה על העברת כספים מטהרן לעזה.

בצה"ל דוחים את ההערכה כי כוכבי משנה את מדיניות קודמו, רב אלוף גדי איזנקוט, שהשקיע מאמץ רב במניעת התדרדרות למלחמה מיותרת. העניין פשוט יותר, אומרים בצבא: תקיפת התשתיות של חמאס וג'יהאד כנראה מיצתה את עצמה. לא נותרו תשתיות בעלות ערך שלא הותקפו והאפשרות לגבות מחיר מארגוני הטרור בדרך הזו מוצתה. צה"ל עלה מדרגה בסולם התגובות מחוסר ברירה.

נותרה שאלת התוחלת. אף אחד בישראל לא משתעשע בעובדה שההרתעה הישראלית שוקמה ושהשקט יחזור לרצועה וסביבתה. גורמים צבאיים בכירים צוטטו בשבוע שעבר כמזהירים שאם לא יינקטו צעדים משמעותיים לשינוי המצב ההומניטרי וכלכלי ברצועה, האלימות תחזור ותתפרץ. בקבינט המדיני-ביטחוני, שהפך כבר מזמן לחותמת גומי של שלטון היחיד של נתניהו, מיהרו לתקוף בחזרה את הגורמים הצבאיים העלומים. גם בקטטה הזו לא נרשמה הכרעה. גם לה יהיה כנראה המשך.

מחצית הכוס המלאה שייכת עכשיו לקטאר. נסיכות הגז והנפט מנהלת עם ישראל בשנים האחרונות יחסי אהבה-שנאה מורכבים. מקורבת לארגוני הטרור באשר הם, מתדלקת פלגנות והסתה באמצעות אל-ג'זירה, אבל מן העבר השני גורם ממתן משמעותי המשתמש במשאביו הכלכליים כדי להרגיע. קטאר הכריזה עם תום סבב האלימות על תמיכה בסך כחצי מיליארד דולר בפלסטינים. זה אמור להיות גלגל ההצלה של חמאס בעזה. הכסף המדובר לא מיועד רק לרצועה. להיפך: רובו יעבור לידיו של אבו מאזן, הסובל אף הוא מהתדרדרות כלכלית מהירה (כפי שפורסם כאן לא אחת).

על פי גורמים ישראלים רמי דרג, הקטארים מוכנים הפעם, בניגוד לעבר, לפיקוח הדוק ומשמעותי על הכסף שמגיע לרצועה, כולל פיקוח ישראלי. הדבר מגביר את הסיכוי שאפשר יהיה להעביר את הכספים ישירות לצרכים אזרחיים ולהקטנת המצוקה הגוברת ברצועה, ולא לשימוש ארגוני הטרור. זה לא מספיק, אומרים גורמים צבאיים ישראלים, אבל כרגע זה מה שיש. העיניים נשואות לדרמה המתחוללת בין טהרן לוושינגטון כשבאמצע תקועים נסראללה, אסד, ארדואן ורבים נוספים. נתניהו מושקע בחזית הזו הרבה יותר מכפי שהחזית הדרומית מעניינת אותו. הוא רואה בבלימת הגרעין האיראני משימה היסטורית בסדר גודל תנ"כי, בעוד שארגוני הטרור ברצועה נתפסים בעיניו כרעשי רקע שנזקם מוגבל.

אבל יש גם הסבורים אחרת. הח"כ הטרי צבי האוזר, לשעבר מזכיר הממשלה של נתניהו [2013-2009], מנהל קמפיין לפירוז עזה. האוזר סבור שמי שמזלזל בחמאס מקבל אחר כך את חיזבאללה. הרי זה בדיוק מה שקרה לישראל בלבנון. "בדיוק כפי שהקהיליה הבינלאומית, בתוספת איום צבאי אמיתי, כפתה על אסד להתפרק מנשקו הכימי, כך צריך לעשות מול עזה", הוא אמר לאל-מוניטור, "חמאס וג'יהאד צריכים לדעת שזה או הראש שלהם או הרקטות. כשהם יידעו את זה, נראה שיירה של אלפי רקטות וטילים מפונה מהרצועה דרומה, למצרים. עד אז, האלימות תימשך".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept