האם הקיץ תפרוץ מלחמה בעזה?

הסבב הקצר בעזה, שהיה אלים וקטלני מקודמיו, הוא כנראה רק הפרומו למה שצפוי לנו בהמשך. מבחינת נתניהו מעניינת יותר חזית הצפון. הוא רואה בבלימת הגרעין האיראני משימה היסטורית בעוד ארגוני הטרור ברצועה נתפסים בעיניו כרעשי רקע שנזקם מוגבל.

al-monitor .

מאי 10, 2019

סבב האלימות האחרון בין ישראל לרצועת עזה [5-4 במאי] היה אלים וקטלני מקודמיו. לראשונה מזה זמן רב דילג צה"ל בבת אחת למה שאמורים להיות שלבים מתקדמים של לחימה, ביצע סיכול ממוקד והרס מפקדות וחמ"לים למרות שמוקמו בבנייני מגורים. נראה כי חמאס והג'יהאד האסלאמי נקטו באותה שיטה: לפי דיווחים ערביים, הם ניסו להבקיע פרצה בחומת ההגנה של "כיפת ברזל" בעיקר בזכות העובדה שירו מספרי רקטות גבוהים בפרקי זמן קצרים, כדי לחדור את המיירטים של הכיפה. "אחוזי ההצלחה של כיפת ברזל עדיין גבוהים", אמר לאל-מוניטור גורם ביטחוני ישראלי בכיר, "אבל כשיורים הרבה רקטות בבת אחת, טבעי שמספר הרקטות שלא מיורטות גדל בהתאמה. זה עדיין אותם 8% (רקטות שלא מיורטות), אבל כשעשר רקטות חודרות האפקט שונה מחדירה של שתי רקטות".

התוצאה, מבחינת ישראל, הייתה קשה: ארבעה אזרחים הרוגים. מחיר כבד, שמוכיח לישראל, על בשרה, שאין הגנה הרמטית ממבול של רקטות, טילי נ"ט ומרגמות, ושלהתמכרות לכיפת ברזל יש גם צדדים לא בריאים.

בשני הצדדים, הישראלי והעזתי, פעלו הפעם פקטורים מזרזי הסלמה: רמטכ"ל חדש ואנרגטי בצה"ל, רב אלוף אביב כוכבי, שכנראה מאס ב"שיטת הסבבים" ומרווחי הזמן ההולכים ומתקצרים ביניהם מצד אחד. בצד השני, הג'יהאד האסלאמי שהולך וקונה לעצמו עצמאות, פורק עול ורסן, מקלקל לחמאס את התכניות והורס את כל המסיבות. שרי קבינט ישראלים מדווחים, שעל פי דיווחי המודיעין לא ברור אם הג'יהאד פשוט נשמע לתכתיבים המגיעים מטהרן, הזקוקה נואשות להתפרצות אלימה בין ישראל לפלסטינים, או שמדובר פשוט בכנופייה של "אנשים חסרי אחריות, ילדותיים ואלימים", כפי שהוגדרו ראשי הג'יהאד האסלאמי (להם הוקדש כאן מאמר לפני כשבוע וחצי) באחד הדיווחים המודיעיניים.

כך או אחרת, לכולם ברור שהסבב הקצר יחסית, שהסתיים בתיווך מצרי-קטארי, הוא רק הפרומו למה שצפוי לנו בהמשך. על הקווים מתחמם אביגדור ליברמן, שר הביטחון שפרש מתפקידו בשנה שעברה [נובמבר 2018] בגלל חוסר המעש מול עזה ובגלל העובדה שדרישותיו לפעולה צבאית נרחבת ברצועה נדחו. מסביבת ליברמן מודלף לאחרונה שהוא הגיע להבנה עם נתניהו בכל הקשור לרצועה. סימן טוב לחמאס ולג'יהאד האסלאמי, זה לא. ליברמן בונה גם על הרמטכ"ל כוכבי, שאותו מינה למרות שנתניהו שאף למנות אלוף אחר (אייל זמיר). כוכבי כבר העביר תשלום ראשון על חשבון הסחורה הזו במהלך הסבב האחרון, שבו תקף חיל האוויר חמ"לים על יושביהם, גם כשמדובר היה בבנייני מגורים, והביא דגימה מיכולותיו בסיכול הממוקד של חלפן הכספים חאמד חדרי, שהיה ממונה על העברת כספים מטהרן לעזה.

בצה"ל דוחים את ההערכה כי כוכבי משנה את מדיניות קודמו, רב אלוף גדי איזנקוט, שהשקיע מאמץ רב במניעת התדרדרות למלחמה מיותרת. העניין פשוט יותר, אומרים בצבא: תקיפת התשתיות של חמאס וג'יהאד כנראה מיצתה את עצמה. לא נותרו תשתיות בעלות ערך שלא הותקפו והאפשרות לגבות מחיר מארגוני הטרור בדרך הזו מוצתה. צה"ל עלה מדרגה בסולם התגובות מחוסר ברירה.

נותרה שאלת התוחלת. אף אחד בישראל לא משתעשע בעובדה שההרתעה הישראלית שוקמה ושהשקט יחזור לרצועה וסביבתה. גורמים צבאיים בכירים צוטטו בשבוע שעבר כמזהירים שאם לא יינקטו צעדים משמעותיים לשינוי המצב ההומניטרי וכלכלי ברצועה, האלימות תחזור ותתפרץ. בקבינט המדיני-ביטחוני, שהפך כבר מזמן לחותמת גומי של שלטון היחיד של נתניהו, מיהרו לתקוף בחזרה את הגורמים הצבאיים העלומים. גם בקטטה הזו לא נרשמה הכרעה. גם לה יהיה כנראה המשך.

מחצית הכוס המלאה שייכת עכשיו לקטאר. נסיכות הגז והנפט מנהלת עם ישראל בשנים האחרונות יחסי אהבה-שנאה מורכבים. מקורבת לארגוני הטרור באשר הם, מתדלקת פלגנות והסתה באמצעות אל-ג'זירה, אבל מן העבר השני גורם ממתן משמעותי המשתמש במשאביו הכלכליים כדי להרגיע. קטאר הכריזה עם תום סבב האלימות על תמיכה בסך כחצי מיליארד דולר בפלסטינים. זה אמור להיות גלגל ההצלה של חמאס בעזה. הכסף המדובר לא מיועד רק לרצועה. להיפך: רובו יעבור לידיו של אבו מאזן, הסובל אף הוא מהתדרדרות כלכלית מהירה (כפי שפורסם כאן לא אחת).

על פי גורמים ישראלים רמי דרג, הקטארים מוכנים הפעם, בניגוד לעבר, לפיקוח הדוק ומשמעותי על הכסף שמגיע לרצועה, כולל פיקוח ישראלי. הדבר מגביר את הסיכוי שאפשר יהיה להעביר את הכספים ישירות לצרכים אזרחיים ולהקטנת המצוקה הגוברת ברצועה, ולא לשימוש ארגוני הטרור. זה לא מספיק, אומרים גורמים צבאיים ישראלים, אבל כרגע זה מה שיש. העיניים נשואות לדרמה המתחוללת בין טהרן לוושינגטון כשבאמצע תקועים נסראללה, אסד, ארדואן ורבים נוספים. נתניהו מושקע בחזית הזו הרבה יותר מכפי שהחזית הדרומית מעניינת אותו. הוא רואה בבלימת הגרעין האיראני משימה היסטורית בסדר גודל תנ"כי, בעוד שארגוני הטרור ברצועה נתפסים בעיניו כרעשי רקע שנזקם מוגבל.

אבל יש גם הסבורים אחרת. הח"כ הטרי צבי האוזר, לשעבר מזכיר הממשלה של נתניהו [2013-2009], מנהל קמפיין לפירוז עזה. האוזר סבור שמי שמזלזל בחמאס מקבל אחר כך את חיזבאללה. הרי זה בדיוק מה שקרה לישראל בלבנון. "בדיוק כפי שהקהיליה הבינלאומית, בתוספת איום צבאי אמיתי, כפתה על אסד להתפרק מנשקו הכימי, כך צריך לעשות מול עזה", הוא אמר לאל-מוניטור, "חמאס וג'יהאד צריכים לדעת שזה או הראש שלהם או הרקטות. כשהם יידעו את זה, נראה שיירה של אלפי רקטות וטילים מפונה מהרצועה דרומה, למצרים. עד אז, האלימות תימשך".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יול. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020