ישראל פולס

המתיחות בצמרת כחול לבן: יאיר לפיד תופס עצמאות

p
המחבר
בקצרה
כדי להבין מה קורה מאחורי הקלעים בכחול לבן, צריך לעקוב אחר לפיד: מעשיו מבהירים שהוא אינו מתכוון להיות תפאורה דוממת ליו"ר בני גנץ. מול הדורסנות של נתניהו, שתי הדמויות המשמעותיות בסיעה לא יכולות להרשות לעצמן לצאת לקרב בנפרד.

כאשר יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, סיים ביום שני [13 במאי] לשאת את נאום הבכורה שלו בכנסת, הראשון שקם לעברו ו"זינק" אל הפודיום היה מספר 2 בסיעה, ח"כ יאיר לפיד. קשה היה לפספס את המחווה של לפיד, שכללה חיבוק חם וטפיחה על צווארו של גנץ, כמו מורה גאה בתלמידו שעבר בהצלחה את המבחן הרטורי החשוב. מהצד התמונה נראית הרמונית, כמו גם הצילום שהעלה גנץ אל חשבון הטוויטר שלו, זמן קצר לפני נאומו: הוא ולפיד יישובים זה לצד זה, מעין מסתודדים ומחויכים. "שמח כאן בכנסת", כתב גנץ.

אלא שמתחת לפני השטח, ובימים האחרונים גם מעליו, הולכת ומתבהרת תמונה אחרת המצביעה על מתיחות בצמרת כחול לבן. מתיחות זו נובעת בעיקרה מחילוקי דעות על האסטרטגיה שסיעת האופוזיציה הגדולה צריכה לאמץ בפרקטיקה. לכן אל המחוות הפומביות והציוצים של יום שני רצוי להתייחס בחשדנות.

באופן מוזר, לפיד וגנץ פעלו ביום שני בכנסת כשני ראשי סיעות נפרדות. לפיד זימן את הכתבים למסיבת עיתונאים מיוחדת בצהריים. הוא עמד לבדו מול הכתבים ונשא טקסט אופוזיציוני ממוקד ולוחמני נגד מהלכיו הדורסניים של ראש הממשלה, שנועדו לדבריו לחלצו מהעמדה לדין. נתניהו, אמר לפיד, "צריך זמן כדי להקים את ממשלת היציאה מהכלא שלו כדי להעביר את חוק החסינות, ואת פסקת ההתגברות שזה פשוט החוק הטורקי. זה החוק שיהפוך אותנו לטורקיה של ארדואן".

עם כל הכבוד לדברי לפיד, מה שעניין את העיתונאים היה דווקא אי נוכחותו של גנץ ומדוע אינו עומד לצדו. האם זוהי ראשיתה של היפרדות? לפיד הדף במיומנות את השאלות ושידר עסקים כרגיל. הוא גם הציע לתקשורת להמתין לנאומו של גנץ. הציוץ של גנץ ותמונת החיוכים בטוויטר היו הדרך של יו"ר כחול לבן לשדר שהוא ולפיד חזק ביחד ולהדוף את השמועות.

אלא שישיבת הסיעה השבועית לא התקיימה באותו היום, והשמועות המשיכו. כמה שעות לאחר מכן גנץ נשא את נאומו במליאה, נאום שהיה רך יותר מזה של לפיד, ושבו הבטיח להיאבק למען שלטון החוק "בכיכרות, בשכונות, בבתי הספר, בזירה התקשורתית והמשפטית". בכחול לבן הסבירו, שרק שיקולים של לוח זמנים מנעו את קיומה של ישיבת הסיעה. היו כאלה שהזכירו שבכל מפלגה יש מאבקים בצמרת ועל סדר היום, כמו רבין ופרס בשעתו.

העניין הוא שכחול לבן היא לא מפלגת העבודה, שלחברים בה היה מנגנון ומורשת ארגונית ומפלגתית. כחול לבן נולדה רק לפני חודשים בודדים. מרבית חבריה אינם מוכרים לציבור הרחב, הם לא עברו פריימריז ולא היו פוליטיקאים פעילים, ולנראות יש חשיבות. מפלגה כה גדולה בעלת 35 מנדטים לא יכולה להרשות לעצמה שלא להפגין את העוצמה הזאת, פיזית ממש, בכנסת, ביום כה משמעותי בו התבהרה בתקשורת מציאות מטרידה: נתניהו יעשה הכל כדי להיחלץ מהעמדה לדין. ביום כזה, כחול לבן הייתה צריכה להסתער ביחד, עם ראש חץ אחד. בפועל, שתי הדמויות המשמעותיות בסיעה יצאו לקרב בנפרד, והחלישו את החזית.

כדי להבין מה קורה מאחורי הקלעים בכחול לבן, צריך לעקוב אחר לפיד. מעשיו מבהירים שהוא אינו מתכוון להיות תפאורה דוממת ליו"ר כחול לבן, ושבכוונתו לפעול ולבלוט גם אם זה יהיה על חשבון גנץ. בניגוד לגנץ שמתנהל בקצב מתון, לפיד מסתער תקשורתית ותופס את תשומת הלב יותר מכל אדם אחר בצמרת הסיעה.

מאז הבחירות לפיד חזר לדגל האנטי חרדי, בעוד גנץ מסתייג מקו זה. הוא רואה בחרדים את שותפיו העתידיים. לפיד מבטל זאת וטוען שאם הם, כחול לבן, יהיו חזקים, החרדים ישתפו איתם פעולה.

כחלק מקו זה לפיד נסע ביום ראשון [12 במאי] לירוחם וביקר במפעל הבקבוקים "פניציה", שנקלע לקשיים עד כדי סכנת סגירה. זאת לאחר שחסידות גור החרדית הקיצונית הורתה להחרים את המפעל במחאה על כך שקו הייצור שלו עובד בשבת. "זה צעד ראשון בדרך למדינת הלכה שאסור לתת לו לקרות", הכריז לפיד בעת הסיור. זו הייתה פעולה עצמאית של מספר 2 בכחול לבן, אשר באה לאותת שהוא גם יו"ר מפלגת יש עתיד: מפלגה עם סדר יום משלה, שיש לה 15 ח"כים בכחול לבן.

אל לפיד אמור היה להתלוות הח"כ החדש בסיעה מיכאל ביטון, לשעבר ראש מועצת ירוחם. כך לפחות נאמר בהודעה לתקשורת. אולם ביטון בלט בהעדרו והגיע רק לאחר שלפיד עזב. אילוצים פתאומיים? כנראה שלא. גורמים בכחול לבן העריכו שביטון, שהוא איש של גנץ, לא רצה להיות חלק מהמתקפה האנטי חרדית של לפיד. ואכן מאוחר יותר בראיון לאתר החרדי "בחדרי חרדים" הסתייג ביטון מעמדתו של לפיד כלפי החרדים. בסביבת לפיד אמרו לאל-מוניטור: "לפיד לא מסכים לגישה של גנץ מול החרדים, שרוצה לחבק אותם. זה גורם למתח ביניהם כי לפיד לא מיישר קו עם איתו. הוא פשוט חושב שזו טעות שתפגע בכחול לבן".

ביש עתיד גם משמיעים ביקורת על כך שגנץ, שבקרוב יישא רשמית בתפקיד יו"ר האופוזיציה, לא החליט עד עכשיו, יותר מחודש לאחר הבחירות, מי יהיה דובר הסיעה.

לגנץ ולכחול לבן אין ימי חסד מול דורסנות נתניהו. לפיד מבין זאת היטב. בעוד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, הפופולרי בציבור, נעלם מהזירה הפוליטית מאז הבחירות, וגנץ מתקשה לבלוט, לפיד זורק את עצמו באלגנטיות אל תוך הוואקום. אין כאן עדיין קרב ירושה או שבר בצמרת, אבל יש מתיחות, גם בין היועצים של גנץ ולפיד. זוהי התחלה ברגל שמאל של מפלגה שיצאה לדרך עם תוכנית אחת: לכבוש את השלטון, ועכשיו צריכה להמציא את עצמה באופוזיציה. "אין לנו זמן. הפחד הגדול כאן הוא שנתחיל לרדת בסקרים ואז יתחיל כאן בלגן", אומר גורם בסיעה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli politics, benjamin netanyahu, yair lapid, benny gantz, blue and white party

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept