השיטה של הימין: להציג את בכירי מערכת הביטחון לשעבר כשמאל הזוי

מאות בכירים לשעבר במערכת הביטחון הישראלית התריעו על הסכנה שבסיפוח השטחים ונענו בתגובות מזלזלות מצד נתניהו ושריו תוך הצגתם כאנשי שמאל הזויים ואויבי המדינה. כך נסללת הדרך להפיכת ישראל למדינה דו-לאומית.

al-monitor .

נושאים מכוסים

supreme court, israeli politics, israeli security, benjamin netanyahu, palestinian-israeli conflict, west bank, annexation

מאי 23, 2019

בנימין נתניהו טרם השלים את הרכבת ממשלתו החדשה, אבל הוא ושותפיו כבר נערכים לשינוי דרמטי של מערכת המשפט. מלחמת החורמה בבג"ץ, שהחלה עוד בקדנציה הקודמת בהובלתה של שרת המשפטים היוצאת איילת שקד, עלולה כעת, כפי שכתב כאן עמיתי בן כספית, לגלוש למרי אזרחי. ובעוד מפלגות האופוזיציה מתארגנות להפגנה גדולה הנושאת את השם "חומת מגן לדמוקרטיה", פתחו ראש הממשלה ושריו בחזית נגד בכירים במערכת הביטחון בעבר. כמו שהמלחמה נגד בית המשפט העליון נועדה להכשיר חקיקה של פסקת התגברות והליך חסינות לנתניהו, ההסתערות על בכירים לשעבר במערכת הביטחון נועדה להכשיר צעדים לסיפוח שטחי הגדה המערבית ע"י ממשלת הימין החדשה הצפויה לקום בשבוע הקרוב.

תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל" פועלת בחודשים האחרונים במרץ רב כדי להזהיר את הציבור הישראלי מ"דיבורי הסיפוח" של הימין. התנועה, שהוקמה באוקטובר 2014 ביוזמה ספונטנית של מספר קצינים בכירים במילואים, יצאה אז בקריאה לנתניהו לאמץ את היוזמה הסעודית-ערבית כבסיס למו"מ מדיני-ביטחוני ולהניע תהליך מדיני עם הפלסטינים. זה כמובן לא קרה, אבל מאז שרעיון שתי מדינות לשני עמים התרסק אל מול עיניהם, גם מטרות התנועה שונו ולגרעין ההקמה הצטרפו מאות מפקדים בכירים לשעבר ממערכת הביטחון כולה – צה"ל, המוסד, השב"כ ומשטרת ישראל.  

בדצמבר האחרון [2018], כשנראה היה שמזימת הסיפוח מתחילה לקרום עור וגידים העלתה התנועה קמפיין חוצות שכותרתו "הגיע הזמן להתגרש מהפלסטינים". על סמך מחקר מקיף שערכו, הזהירו חברי התנועה שאם יוחלט על סיפוח – גם אם של שטחי C בלבד – הדבר יוביל ל"הפסקת שיתוף הפעולה הביטחוני עם הרשות הפלסטינית ובסבירות גבוהה גם לקריסתה, התפרצות אלימה בשטח, ולפיכך לכיבוש מחדש של שטחי A ו-B על 2.6 מיליוני הפלסטינים החיים שם, לא מבחירה אלא כאילוץ ביטחוני".

האם הקמפיין הזה הצליח להפחיד את הישראלים? התשובה התקבלה ב-9 באפריל בבחירות לכנסת. נוכח ניצחונו המוחץ של הימין, רעיון הסיפוח תפס תאוצה. הדרישות הקואליציוניות של איחוד מפלגות הימין מנתניהו מתחילות בריסוק בית המשפט העליון (דרישה המשרתת גם את האינטרס של נתניהו לחמוק ממשפט) ועד התחייבות לספח את השטחים ולבטל את ההתנתקות. אלו הם שני צעדים שהולכים יחדיו, כי אם בג"ץ יפסול חוק סיפוח עתידי, הכנסת תוכל לחוקקו מיד מחדש.

זה המקום להזכיר כי נתניהו במסע הבחירות שלו, מתוך רצון לרצות את הימין, טען במרתון הראיונות שהעניק לתקשורת כי יפעל להחלה מדורגת של ריבונות ישראלית בשטחים. למשל, בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" [7 באפריל] הוא אמר: "אני הולך להחיל ריבונות, אבל אני לא מבדיל בין גושי ההתיישבות לנקודות היישוב הבודדות. מבחינתי, כל נקודת יישוב כזאת היא ישראלית ויש לנו אחריות כממשלת ישראל...אני לא הולך למסור את ליבה של מדינת ישראל".

הבחירות חלפו, ונדמה כי רעיון הסיפוח בהחלט עשוי למצוא מקום בהסכמים הקואליציוניים של הממשלה הבאה. כדי להקדים תרופה למכת הסיפוח, הנראית כעת קרובה מתמיד, שיגרו אנשי "מפקדים למען ביטחון לישראל" מכתב אזהרה לראש הממשלה נתניהו. "מאות חברי התנועה ובכירים רבים נוספים יוצאי מערכות הביטחון מבקשים להתריע בפניך על הסכנות לביטחון המדינה הגלומות במהלכי החלה חד-צדדית של ריבונות (סיפוח) ישראלית בשטחי יהודה ושומרון, וקוראים לך לבלום מהלכים חד צדדיים אלה לאלתר", הם כתבו לו, "כשם שהתחייבנו להתייצב ולהגן על כל החלטה אשר תקדם מהלכי היפרדות אזרחית מהפלסטינים תוך המשך השליטה הביטחונית עד בוא הסדר...כך אנו מתחייבים לגבות עמידה מול חסידי הסיפוח אשר הלהט האידאולוגי מאפיל על בהירות ראייתם את חומרת התוצאות".

נדמה כי אין דבר שנתניהו בז לו יותר מאשר אנשי מערכת הביטחון, ועוד לשעבר, המנסים ללמד אותו משהו על ביטחון. נתניהו לא השיב למכתב ששיגרו אליו, אבל בציוץ בטוויטר עקץ אותם: "אותם 'מומחים' תמכו בהסכם הגרעין עם איראן והזהירו 'ביבי טועה בניווט והורס את הברית עם אמריקה'. חבלי ארץ ביהודה ושומרון אינם רק ערובה לביטחון ישראל – הם גם נחלת אבותינו".

הציוץ הזה הוכיח שאין בכוונת נתניהו לסגת מהבטחתו לבוחרי הימין, כאשר הוא מציג שני טיעונים בעד סיפוח: השטחים הם ערובה לביטחון ומורשת אבות שאי אפשר להתכחש לה. ויש כמובן סיבה שלישית שהוא לא ציין מן הסתם: רק כניעה לסמוטריץ' וחבריו תבטיח את קיומה של ממשלתו הבאה.

אחרי נתניהו, הגיע תורם של שניים משריו להתגולל על המפקדים לשעבר. שרת התרבות מירי רגב כתבה בטוויטר בטון מזלזל: "בכירי מערכת הביטחון לשעבר, שם קוד למה בדיוק?". השר לביטחון פנים גלעד ארדן הלך רחוק יותר וטען בציוץ משלו ש"בכירים לשעבר" הוא שם קוד לאנשי שמאל. "הגיע הזמן להפסיק להשתמש בדרגות במסגרת קידום עמדות פוליטיות", סיכם ארדן, "תגידו ברור: 'אנחנו אנשי שמאל שמתנגדים לנוכחות ביהודה ושומרון'. כי זו האמת. די להתחפש".

כך עובדת השיטה של הימין – להציג את בכירי מערכת הביטחון לשעבר (ראש המוסד, בכירי שב"כ, אלופים בצה"ל וניצבים מהמשטרה) כאנשי שמאל הזויים ואויבי המדינה. כך נסללת הדרך להפיכת ישראל למדינה דו-לאומית.

תא"ל במיל' אילן פז, שכיהן כראש המנהל האזרחי ובמהלך שירותו הצבאי שימש בתפקידים קרביים, נדהם מעוצמת הזלזול של נתניהו ושריו באלו שביטחון הוא מקצועם ובהפיכתם של חבריו לתנועה לעוכרי ישראל. "איזו שנאה. איזה זלזול. 300 קציני צה"ל לשעבר, הבכירים ביותר, תא"ל ומעלה, משקיעים מזמנם בהתנדבות, מציעים את עזרתם, את ניסיונם. רק אתמול עוד נשאו את ביטחון המדינה על גבם, והיום הם כבר עוכרי ישראל", הוא כתב בדף הפייסבוק שלו, "זה לא אספסוף. זה ביבי אישית. זה בנו. זה גם ארדן. מלמעלה ועד אחרון הליכודניקים...מלחמת אזרחים זה כאן. הממשלה ונגרריה נגד העם".

וכל מילה נוספת מיותרת.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020