ישראל פולס

יהודים לא משכירים דירות לערבים, אפילו ששירתו בצה"ל

p
המחבר
בקצרה
לפני שנה הצעת הנישואין שלהם ריגשה את כל המדינה, השבוע הם חשפו את הניסיונות הכושלים שלהם לשכור דירה בירושלים. מסתבר שאפילו שירות בצה"ל אינו מקנה לערבים כרטיס כניסה לחברה הישראלית ההולכת ומקצינה.

לונה חליל סאליבה התלבטה לא מעט, עד שהחליטה לכתוב פוסט בפייסבוק ולתאר את מה שעובר עליה ועל בחיר לבה ראיד אשקר בניסיון לשכור דירת מגורים. חודשים רבים הם לא הצליחו לשכור דירה בירושלים רק משום שהם ערבים. מה ששבר אותה וגרם לה לכתוב הכל ולהיחשף היה הודעת טקסט שקיבלה מבעלת דירה, ממנה הבינה כי גם אם יתמזל מזלם למצוא בעלי דירה לא גזעניים, השכנים עשויים למרר את חייהם. "היי, לפי השם אני מבינה שאת ערבייה", נכתב בהודעה, "לי אין שום בעיה עם זה. להיפך. אני בעד לעודד יחסים בין יהודים לערבים. אלא שפעם היו לי שתי שוכרות ערביות והשכנים ממש התעללו בהן".

חברותיה של לונה מגלי צה"ל, שם שירתה כמפיקה, לחצו עליה לספר לכולם על כפיות הטובה של החברה הישראלית כלפי שני חיילים מהמגזר הערבי, ששחו באומץ נגד הזרם וגילו לתדהמתם שאפילו מדי צה"ל אינם מקנים לערבים כרטיס כניסה לחברה הישראלית ההולכת ומקצינה.

בעלת הדירה לא ידעה שלונה השתחררה לפני כשנה [2018] משירות צבאי מלא, ושבעלה לעתיד ראיד משרת במג"ב באזור ירושלים. ייתכן שאף צפתה בהצעת הנישואין הייחודית של ראיד ללונה שריגשה את המדינה [מארס 2018]. לא בטוח שזה היה משנה את תגובתה.

"הגעתי להר הרצל על מדים בתפקיד מפיקה בגלי צה"ל כדי לראיין את מפקד טקס המשואות", מספרת לונה לאל-מוניטור. "ראיד היה אחד מ-70 הדגלנים שנבחרו לצעוד בטקס החשוב. הם יצרו כל מיני צורות ולפתע יצרו את המשפט 'לונה האם תינשאי לי?' לקח לי כמה דקות עד שהבנתי שזו הצעת נישואין. ראיד הסביר שהוא חש שהוא משתתף במעמד מאוד מיוחד, שבעים שנה למדינה שלנו, והוא חשב שברגע הזה הוא מבקש את ידי, אחרי שמונה שנים של אהבה".

מדינה שלמה התרגשה אז, ערב יום העצמאות, מזוג החיילים האוהב, ערבים שבחרו להתגייס לצה"ל ולהיות חלק מצבא העם. כשנה אחרי, מתארת לונה את מפח הנפש שחוותה. "היום, שנה אחרי השחרור שלי, אנחנו מחפשים לנו דירה ב'מדינה שלנו', אבל הפעם מסתובבים בלי מדים", היא כתבה, "כמו כל זוג צעיר, אנחנו רוצים להקים בית בישראל, לגור יחד, ללמוד ולעבוד בעיר הבירה ירושלים – המקום שהארוס שלי עובד בו כאיש קבע במג"ב כבר שלוש שנים. אבל הפעם, כששומעים אותו מדבר, הם לא מזילים דמעה מהתרגשות ולא מוחאים כפיים משמחה. הפעם הם מגמגמים ומנסים להתחמק משאלה כל כך פשוטה: 'האם הדירה עדיין רלוונטית?' תנו לי לחסוך לכם – היא לא. לא כשיש מבטא ערבי. כשיש מבטא ערבי, כמעט כל דירה הופכת בדרך קסם ללא רלוונטית".

הפוסט שכתבה לונה הפך ויראלי וזכה לתגובות מכל הסוגים. למשל מצד ישראלים שחשו בושה נוכח הגזענות כלפי לונה וראיד והציעו לעזור. "אנשים פתחו בפנינו את ביתם הפרטי שלהם והציעו לעזור לנו לחפש דירה", היא מספרת לאל-מוניטור, "רוב ההצעות לא היו רלוונטיות כי אנחנו צריכים דירה בירושלים שם משרת ראיד". היו גם תגובות מסוג אחר: "על זה שאנחנו בכיינים, שערבים יישארו ערבים, שלעתים עובדים ערבים הורגים את מעסיקיהם אז שלא נתלונן ועוד".

היו גם תגובות של שמחה לאיד מהמגזר הערבי, שהוכיחו אותם על זה שבחרו בצד "הלא נכון", כלומר התגייסו לצה"ל כדי להיות אזרחים שווי זכויות, ובמקום זאת קיבלו סטירה מצלצלת מהיהודים.

"אני משפרעם. כולם חושבים שזה כפר, אבל לא, זו עיר ואם בישראל", היא מסבירה במבוכה על בורותם של ישראלים יהודים. "אנחנו שנינו נוצרים קתולים, אנחנו אוהבים מילדות. שנינו עשינו את המעשה הזה, הכי פטריוטי שיש, של להתנדב לצה"ל. החלטנו לצאת מהבועה שלנו ולהיות חלק מהמדינה. עשינו זאת מכל לבנו, מתוך עיקרון ורצון אמיתי לעשות שינוי, שינוי שיתחיל בנו. עשינו את כל הדרך, עברנו את כל הקשיים ואת כל התגובות הרעות מסביב ואת גלגולי העיניים במגזר, ואז אני צריכה לספר לכולם שאנחנו לא מצליחים אפילו לשכור דירה. זו תחושה של תבוסה. הרי כל הזמן עודדתי אנשים לצאת לחברה הישראלית ולהיות חלק ממנה בהרבה מובנים, לא רק בצבא אלא בכל דבר אחר, ופתאום אני באה ומתלוננת על זה שנתנו לנו כתף קרה".

הסיפור של לונה וראיד אינו מקרה יוצא דופן. עוד ב-2010 אמר הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס, כי יש להעדיף קונה יהודי של קרקע או דירה בישראל. באותה שנה חתמו 50 רבני ערים בישראל על גילוי דעת לפיו חל איסור הלכתי חמור על מכירה או השכרה של דירות וקרקעות בארץ ישראל למי שאינו יהודי.

מאז, ההסתה נגד ערבים התעצמה, ומסעות הפחדה של פוליטיקאים מהימין כלפי ערבים, לרבות ראש הממשלה בנימין נתניהו, הפכו לעניין שבשגרה. אפילו חוק הלאום עיגן באופן ברור שמדינת ישראל רואה בהתיישבות יהודית "ערך לאומי". אז איך ניתן להלין על אזרחים ישראלים יהודים, בעלי דירות, השומעים השכם והערב אזהרות מפני הערבים? 

לפני כשנתיים [אוגוסט 2017] פנתה האגודה לזכויות האזרח למשרד המשפטים, בראשות השרה איילת שקד, בדרישה לפרסם הנחיות למתווכי דירות שלא להפלות לקוחות בשל מוצאם.

השבוע, בשעה ששוחחתי בטלפון עם לונה [25 במאי], פרסמה מפלגת השלטון, הליכוד, הודעת גינוי על כך שיו"ר חד"ש-תע"ל ח"כ איימן עודה נאם בהפגנת האופוזיציה שהתקיימה במוצאי שבת בתל אביב להגנה על הדמוקרטיה. "תומך הטרור איימן עודה נואם בברכת לפיד וגנץ", קבעה מפלגת השלטון בעוד מסר גזעני המחלחל באינטנסיביות לדעת הקהל הישראלית יהודית. כלומר מבחינת הליכוד הערבים, אם לא כולם אז לפחות רובם, הם תומכי טרור כמו נציגיהם הנבחרים לכנסת.

לונה וראיד ימצאו כנראה בקרוב דירה. בקיץ הם יתחתנו, ובסתיו היא תחל את לימודיה לתואר ראשון ביחסים בינלאומיים ומדעי הסביבה באוניברסיטה העברית. בעלה ימשיך לשרת במג"ב במשימות ביטחון בעיר הטעונה. מעניין יהיה לראות מה ישפיע יותר על אופן התאקלמותם: המדים שלובש ראיד בדרכו לעבודה, או אולי שמותיהם של בני הזוג הצעיר, לונה וראיד, והמבטא הקל שמסגיר את מוצאם.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: זכויות האדם

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept