ישראל פולס

דיל המאה של טראמפ: הזדמנות לנתניהו, הזדמנות לכחול לבן

p
המחבר
בקצרה
את שותפי קואליציית המשא ומתן עם הפלסטינים יוכל נתניהו למצוא בכחול לבן, בין אם זו הסיעה כולה ובין אם רק חלק ממנה. מבחינת נתניהו זה יהיה חיוני להבטחת הברית עם טראמפ. עבור כחול לבן זו עשויה להיות סיבה טובה לפירוק החבילה הבלתי טבעית שיצרו.

עם ניצחונו של בנימין נתניהו בבחירות, מיהר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להתקשר לברכו. לכתבים שהמתינו לו על המדשאה שבין מינחת המטוס שלו לבין הבית הלבן, אמר טראמפ כי "ניצחון נתניהו הוא הזדמנות טובה לשלום" [10 באפריל]. כמה שעות קודם לכן, באותו יום, הודיע היועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, כי "תכנית השלום של טראמפ תפורסם בקרוב מאוד". אבל קשה להאמין כי רבים האמינו בהתלהבות שמדובר כאן בשחר של יום חדש.

לכאורה מדובר בכישלון ידוע מראש ואולי גם בהידרדרות צפויה מראש. לפני או מיד אחרי הקמת הממשלה החדשה, תפורסם התכנית האמריקאית שצוות קושנר שקד עליה כשנתיים ושינה אותה, שינוי מהותי, לפחות פעמיים. נתניהו, בין אם קרא אותה מראש או שרק קיבל אודותיה מידע כללי, יברך את אמריקה ואת נשיאה, יודה לו על המאמץ המיוחד שהשקיע ממשלו בהכנת התכנית, ויאמר כי יש בה תפנית חשובה מתכניות העבר לכיוון חדש ומבטיח. הוא יוסיף ויאמר כי הרבה נקודות מקובלות עליו, וכי יש גם כמה עניינים שיהיו קשים מאוד לישראל והאינטרסים החיוניים שלה; לכן, למרות שהוא רואה במסמך בסיס למשא ומתן רציני מאוד עם העולם הערבי ועם הפלסטינים בתוכו, הוא יצטרך לדון עליו ברצינות עם חבריו לממשלה, והוא מתכוון למסור את התשובה הישראלית בהקדם האפשרי.

המפלגות החרדיות לא יערימו, כנראה, קשיים על דרכו של ראש הממשלה. לימין המוקטן יוכל נתניהו להסביר כי אין לו כל כוונה לממש שום תכנית שיש בה ויתור טריטוריאלי כלשהו, כי הסכמתו לפתרון שתי המדינות לפני עשר שנים בנאום בר אילן [2009] כבר איננה בתוקף וכי הפלסטינים "יעשו עבורנו את העבודה" בכך שיסרבו לכל הצעה של טראמפ. אם שותפותיו לא יסתפקו בתשובה כזו, יוכל נתניהו להבטיח כי אם הפלסטינים יפתיעו ולא ידחו את התוכנית על הסף, הוא יציב תנאים בלתי אפשריים למימושה, וטראמפ יאלץ להסירה מסדר היום. ועוד קלף באמתחתו: סירוב פלסטיני יוכל להקל עליו להציע למנהיג העולם החופשי לגבות את ההצעה שהעלה נתניהו ערב הבחירות – סיפוח כל ההתנחלויות. עם טיעונים כאלה יהיה, לכאורה, קשה לימין לעמוד על הדרישה לדחות כליל את התכנית.

כל זה אכן עשוי להתרחש. על הפלסטינים לא יקשה לדחות את תכנית טראמפ, גם בלי לשחק משחקים דיפלומטיים של משיכת זמן או להציג מכתב עם שורה אינסופית של הסתייגויות. אם אכן כך יעשו, יוכל נתניהו להעלות את תכנית הסיפוח שלו, שתעמיד את רוב העולם על רגליו האחוריות. טראמפ עצמו עשוי לממש את הצעת ראש ממשלת ישראל, לא רק מתוך ידידותו לנתניהו אלא גם מתוך כעסו על סירוב הפלסטינים.

אבל תרחיש זה לא בהכרח יתממש, בעיקר משום שהיכולת לנבא מראש את תגובותיהם של האחרים היא מוגבלת. הדוגמא הטובה ביותר היא החלטתו של ראש הממשלה יצחק שמיר ב-1991 להיעתר לבקשתו של מזכיר המדינה האמריקאי דאז, ג'ים בייקר, להשתתף בוועידת מדריד, מתוך הערכה שהנשיא הסורי דאז, חאפז אל אסד, יסרב להשתתף בה. הוא האמין כי באופן הזה יימנע עימות ישראלי-אמריקאי, ושבכל מקרה לא יאלץ  להיפגש עם מי שמעוניין להחזיר לעצמו את רמת הגולן. אסד הפתיע והסכים להשתתפות סוריה בוועידה, שמיר נאלץ לעמוד בהבטחתו, והייתה זו ועידת מדריד שפתחה את הדרך לאוסלו, שפתח את הדרך לשלום עם ירדן.

הפלסטינים אינם מחויבים לתסריט של נתניהו. הם יכולים, בקלות, לשחק את המשחק שהוא מבקש לשחק. אבל הם גם יכולים לבחון את ההצעה האמריקאית, ככל שלא תהיה נוחה להם, להבין כי הליכוד קיבל מהבוחר הישראלי עוד ארבע שנים של שלטון, וכי אין זה מובטח כלל שטראמפ יוחלף בנובמבר 2020. הם יכולים להיאחז בכמה נקודות נוחות מבחינתם, כלומר אותה אסטרגיה בדיוק שאותה נתניהו מתכנן ליישם, ולנסות לפתוח במשא ומתן עם ישראל בליווי של "הקוורטט הערבי" (סעודיה, מצרים, ירדן ואיחוד האמירויות).

גם אם בעקבות התוצאות הסופיות של הבחירות בישראל כוחו הפורמלי של הימין הקיצוני צומצם, עדיין הוא משמעותי מאוד ליציבות הקואליציה של נתניהו. לעמדתו השלילית (של הימין הקיצוני) לתכנית האמריקאית עלולים להצטרף כמה מהגורמים הניציים יותר בליכוד עצמו. כך, נתניהו עשוי למצוא את עצמו במצב קשה. הוא לא ירצה, בשום אופן, לפגוע בברית המיוחדת בינו לבין טראמפ. תרחיש כזה יצריך את נתניהו להקים קואליציה שתהיה מוכנה לקחת חלק במשא ומתן עם הפלסטינים. מי שישתתפו בקואליציה כזו מהצד השמאלי של המפה ידרשו כי יהיה זה משא ומתן אמיתי ולא "פייק משא ומתן", שבו ישחקו רק תפקיד של ניצבים בתסריט של נתניהו.

את שותפי קואליציית המשא ומתן יוכל נתניהו למצוא בכחול לבן, בין אם ידובר על הסיעה כולה ובין אם ידובר בחלק ממנה (על פי החוק יש צורך שהפורשים מסיעה יהוו לפחות שליש ממנה כדי שלא יאבדו רבות מזכויותיהם כחברי כנסת).עבור נתניהו זה יהיה חיוני להבטחת הברית עם טראמפ, עבור כחול לבן זו עשויה להיות סיבה טובה לפירוק החבילה הבלתי טבעית שיצרו.

אם נתניהו ימצא את עצמו בסיטואציה של משא ומתן, זה לא יקרה משום שזהו האינטרס האמיתי שלו, אלא משום שיגיע למסקנה שזה אינו מסכן את אותה הקואליציה שאמורה לשרת אותו במצב הרגיש ביותר מבחינתו: האפשרות שיעמוד למשפט פלילי ולחץ ציבורי להתפטרותו. המשך הברית עם טראמפ חשובה לו מאוד, אבל רק אם לא יראה בכך את סיכול האפשרות להימנע ממשפט או להמשיך ולשרת כראש ממשלה במהלך משפטו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

ד"ר יוסי ביילין מילא תפקידים שונים בכנסת ובממשלות ישראל. תפקידו הממשלתי האחרון היה שר המשפטים והדתות. לאחר שפרש ממפלגת העבודה עמד בראש מפלגת מרצ. בין השאר יזם את תהליך אוסלו, את הבנות ביילין-אבו מאזן, את יזמת ז'נווה ואת פרוייקט תגלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept