ישראל פולס

מה עומד מאחורי נסיעתו הבהולה של נתניהו למוסקבה?

p
המחבר
בקצרה
פגישתו של נתניהו עם פוטין חמישה ימים לפני הבחירות בישראל אמורה לפגוע במאמצי ההישרדות של אביגדור ליברמן. מאחורי השיקולים הפוליטיים מסתתרת גם דרמה ביטחונית לא פשוטה – מפעל הדיוק החדש שמקימה איראן בלבנון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מוותר על אף הזדמנות במאמצי ההישרדות הבהולים שלו לקראת הבחירות שיתקיימו ביום שלישי הקרוב [9 באפריל]. היום [חמישי, 4 באפריל] הוא ייפגש במוסקבה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, פגישה שניה בתוך כשישה שבועות (הקודמת התקיימה בסוף פברואר, לאחר נתק ארוך בין השניים), הנערכת ימים ספורים לפני ההכרעה הפוליטית שתכריע גם את עתידו האישי של נתניהו. באותה הפגישה, נתניהו גם יודה לנשיא פוטין. דווח בתקשורת הערבית שרוסיה הייתה מדינה שלישית שסייעה לישראל להחזיר ארצה את גופת החייל זכריה באומל שנעדר 37 שנה. לאחר ש"מיצה" את החגיגה עם דונלד טראמפ בבית הלבן (שהתקלקלה בגלל הרקטה שנורתה מעזה ונחתה על מושב בישראל), מסתער כעת נתניהו על מאגר אלקטורלי נוסף בדמותו של פוטין, הנערץ עדיין על ידי לא מעט מיוצאי ברית המועצות שעלו לישראל. בנסיעה הבהולה הזו מנסה נתניהו להוכיח שוב שבכל הקשור למעמדו הבינלאומי ויכולתו להתקבל בהתראה מינימלית אצל כל שועי עולם, אין לו תחליף. השאלה היא, אם זה יספיק גם הפעם.

מאחורי השיקולים הפוליטיים מסתתרת גם דרמה ביטחונית לא פשוטה, אם כי לא חדשה לגמרי. על פי דיווח בערוץ 13, מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו קיבל כאן בביקורו האחרון [20 במארס] מידע מודיעיני רגיש ומפורט על המשך מאמצי ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה ולבנון. בין היתר, קיבל פומפאו פרטים חדשים שכללו, כנראה, גם מיקום מדויק, תצלומי אוויר וחומרים מודיעיניים על מפעל לדיוק טילים שאיראן מקימה בחשאי בלבנון, לשירות חיזבאללה. פומפאו התבקש על ידי נתניהו להעביר את המידע באופן ישיר לראש ממשלת לבנון סער ח'רירי, עמו נפגש לאחר שיצא מישראל.

לחומר צורפה אזהרה: ישראל, כך נאמר במסר שהעבירה ללבנון, לא תסכים לבנייתו או קיומו של המפעל הזה. נקודה. בשפת השכונה, הלבנונים הבינו בעצם מהאמריקאים שאם ממשלת לבנון לא תעצור את בניית המפעל בעצמה, תיאלץ ישראל להרוס אותו בפעולה צבאית. המסרים הללו עברו בשעה שחיל אוויר מסתורי ביצע תקיפה רבת עוצמה בבסיס של משמרות המהפכה ליד חאלב שבסוריה, תקיפה שבה נהרגו, על פי פרסומים, לפחות שבעה בני אדם [28 במארס]. נדמה לי שבשלב הזה אין במזרח התיכון בכלל ובציר איראן-סוריה-חיזבאללה בפרט מי שלא השתכנע ש"ישראל רצינית" בכל הקשור לנחישותה למנוע את ההתבססות האיראנית.

מדובר בפצצת זמן המתקתקת כעת על שולחנה של ממשלת לבנון ושולחנו של הגנרל קאסם סולימאני, מפקד כוחות אל-קודס של משמרות המהפכה המופקדים על מאמצי ההתבססות האיראנית בסוריה ובלבנון. ישראל מרבה לתקוף בשטח סוריה, גם התקיפה האחרונה בחאלב מיוחסת אליה (שר המודיעין ישראל כץ אף קיבל עליה אחריות, בניגוד לעמדת הממשלה). תקיפות בלבנון הן סיפור אחר לגמרי. נתניהו וצמרת צה"ל יודעים היטב, שתקיפה של חיל האוויר בלבנון פירושה מלחמה עם חיזבאללה במקרה הטוב, או מול כל החזית (חיזבאללה, סוריה ואיראן) במקרה הטוב פחות. השאלה היא עד כמה מוכן נתניהו "ללכת על כל הקופה", בניגוד לטבעו והרגליו ההיסטוריים שהרחיקו אותו עד עכשיו מהרפתקאות צבאיות גדולות.

למי שדיברו עם נתניהו באחרונה ברור שהוא רציני. גם העובדה שקיצו הפוליטי מתקרב אליו בצעדי ענק, מחדדת את האפשרות שראש הממשלה ההססן אכן הפך באחרונה לנחוש וחותר למגע גם מול חזית שמציבה מולו מאות אלפי רקטות וטילים שיכולים להיות משוגרים לעבר מטרות אסטרטגיות בישראל בקצב רצחני של 2,000 ביום, אשר יעלים את השפעתה של "כיפת ברזל" כהרף עין.

על פי גורם ישראל צבאי רם דרג, "מפעל לדיוק רקטות וטילים על אדמת לבנון, בשירות חיזבאללה, משול כמעט לפרויקט גרעין". הגורם אמר לאל-מוניטור, ש"מדובר באירוע אסטרטגי עם השפעה דרמטית על שדה הקרב העתידי. מי שיהפוך מאות אלפי רקטות 'טיפשות' בידי חסן נסראללה לרקטות בעלות דיוק רב (פלוס-מינוס עשרה מטרים), יהפוך את המלחמה הבאה לאתגר ביטחוני שכמותו ישראל לא פגשה מעולם".

ההערכה היא כי עם מספר רב כזה של רקטות מדויקות יוכל נסראללה להוריד את נפח פעילותו של חיל האוויר הישראלי (באמצעות פגיעה הרסנית בבסיסיו), לפגוע בריכוזי צבא, גיוסי מודיעין, כבישים חשובים, מפעלי תשתית וריכוזי אוכלוסייה. "בפעם הקודמת עשינו שגיאה", אמר הגורם הביטחוני לאל-מוניטור, "הנחנו לחיזבאללה לצבור כמות אסטרונומית של רקטות וחיכינו שהן יחלידו. רקטות שמונחות על השולחן במערכה הראשונה, ישוגרו לעברך במערכה השלישית. זה כבר הוכח במלחמת לבנון השנייה. הקבינט הישראלי קיבל החלטה שזה לא יקרה פעם נוספת".

בתוך הרקמה הביטחונית הנפיצה הזו מסתתרים, כאמור, גם שיקולים פוליטיים מורכבים לא פחות. פגישה של נתניהו עם פוטין, שנייה בתוך פחות מחודשיים, חמישה ימים לפני הבחירות, אמורה לפגוע במאמצי ההישרדות של קולגה מסוכן של נתניהו בשם אביגדור ליברמן. שר הביטחון לשעבר משייט מתחת לסקרים או מעט מעל אחוז החסימה מאז תחילת הקמפיין ויילחם על כל קול למען הזכות למרר את חייו של ראש הממשלה הבאה. השימוש של נתניהו בפוטין כמשאבת קולות של יוצאי בריה"מ היא בעצם הליכה על הראש של ליברמן.

אבל זוהי כרגע דאגתו האחרונה של נתניהו. כשיגיע לגשר, אם יגיע, יעבור אותו. נתניהו עוד לא החליט סופית אם ללכת על קניבליזציה טוטלית של המפלגות שמימינו (ליברמן, בנט, ש"ס ואיחוד מפלגות הימין), או לתת להן לשרוד. אם יטרוף את כל הקולות מימין עלול לנתניהו לנצח בבחירות אבל למצוא את עצמו בלי קואליציה. זה יהיה ניצחון פירוס. נתניהו יקבל את ההחלטה הסופית בסוף השבוע הקרוב, שלושה ימים לפני הבחירות. זוהי דילמה אכזרית בין שתי אופציות מסוכנות. כרגע, הסכם ה"אי לוחמה" היחיד שכרת נתניהו הוא עם מפלגת הימין הקיצוני "איחוד מפלגות הימין" של בצלאל סמוטריץ'. את נפתלי בנט ואיילת שקד נתניהו שוטם באופן אישי. מצד שני, אם יוריד אותם על הברכיים ימצא את עצמו, כמה ימים אחר כך, על הברכיים בעצמו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept