המלכוד של נתניהו: ניצחונו של הגוש החרדי

לא רק שכוחם של החרדים גדל בכנסת ה-21, אלא גם כוחם של המתנגדים להם בתוך הקואליציה קטן. לראש הממשלה נתניהו לא יהיה קל למצוא מכנה משותף בין הגוש החרדי הגדול בגיבוי הציונות הדתית לבין אביגדור ליברמן.

al-monitor .

אפר 17, 2019

הפתעת הבחירות האמיתית איננה מספר המנדטים הגדול שהשיגה רשימת כחול לבן או אפילו קריסת הימין החדש מתחת לאחוז החסימה, אלא העלייה בכוחן של המפלגות החרדיות. ש"ס של אריה דרעי עלתה משבעה לשמונה מנדטים ותהיה המפלגה השלישית בגודלה בכנסת, אף שרבים מהסוקרים והפרשנים והמעריכים ציפו כי תעבור בקושי את אחוז החסימה. לצדה יהדות התורה, שעלתה משישה מנדטים בכנסת היוצאת לשמונה.

עם 16 מנדטים, הגוש החרדי הוא השלישי בגודלו אחרי הליכוד (35 מנדטים) וכחול לבן (35 מנדטים). בלעדיו בנימין נתניהו לא יוכל להקים קואליציית ימין. גם במפלגת הגנרלים כחול לבן מעריכים את כוחו של הגוש החרדי, ובליל הבחירות התקשר בני גנץ לאריה דרעי מש"ס ולמשה גפני מיהדות תורה כדי להציע להם להצטרף לקואליציה בראשותו. השניים מנגד הודיעו כי ימליצו על נתניהו, כפי שהתחייבו לאורך כל מערכת הבחירות.

את הצלחתה של ש"ס ניתן לייחס לחזרה למקורות המדברים אל קהל מצביעיה, כלומר חזרה אל הדת והרבנים. שוב חזינו בקמפיין של מעין קמיעות, ברכות, אותיות בספר תורה ונרות נשמה המזכים את מי שמבטיח לתמוך בש"ס בעלייה לגן עדן. דרעי לקח עמו את הרב שלום כהן, מחליפו האפור של הרב עובדיה יוסף בתפקיד נשיא מועצת חכמי התורה, למסע במסוק ברחבי הארץ. תמונות וסרטונים הופצו בעיקר ברשתות החברתיות אל מול קהלי יעד מסורתיים ודתיים.

ההישג הזה יתורגם בוודאי להישגים עבור המגזר החרדי, או למה שההנהגה החרדית רואה כהישגים. זה לא רק בגלל שכוחם של החרדים גדל, אלא גם כי הכוח של המתנגדים להם בתוך הקואליציה קטן. משה כחלון מכולנו, שהגן בממשלה היוצאת על בג"ץ והתנגד לפסקת ההתגברות המצמצמת את יכולתו של בית המשפט העליון לבטל חוקים (בג"ץ למשל הוא זה שפסל את התיקון לחוק הגיוס, ובמקביל חייב את הממשלה לחוקק חוק גיוס חדש), נחלש משמעותית וירד מעשרה לארבע מנדטים. הוא כנראה יחבור לליכוד וייבלע בו, וכך נפל המכשול האחרון בדרך לחקיקת פסקת ההתגברות.

נציגי המפלגות החרדיות יחד עם הימין הדתי המקצין וחלקים רבים בליכוד ילחצו כעת לקדם את פסקת ההתגברות ולהסיר מהקואליציה מכשול של ממש בדרך לחקיקת חוקים שנויים במחלוקת. ח"כ גפני הבהיר כי זה תנאי מהותי לכניסת יהדות התורה לקואליציה: "פסקת ההתגברות תהיה תנאי בל יעבור. הנושא של בית המשפט נמאס עלינו. המציאות שכל פעם הכנסת מחוקקת ובית המשפט מבטל. איש לא בחר בהם. נחוקק את פסקת ההתגברות שבית המשפט לא יוכל לעשות מה שהוא רוצה".

נפתלי בנט ואיילת שקד, שצידדו בחוק הגיוס וגם בחקיקה ממותנת יותר בענייני דת ומדינה, לא יהיו בכנסת הבאה. הימין הדתי נשלט על ידי בצלאל סמוטריץ', שבענייני דת נחשב לעתים קיצוני אף יותר מהחרדים.

המהמורה האחרונה בדרך לממשלת ימין-חרדים היא אביגדור ליברמן מישראל ביתנו, שללא חמשת המנדטים שלו נתניהו לא יוכל להקים קואליציה. ליברמן אמנם אמר שימליץ על נתניהו, אך בין התנאים שלו להצטרפות לקואליציה חקיקת חוק הגיוס שיזם בשנה שעברה [2018]. בינתיים דווח בתקשורת על פגישות או שיחות של ליברמן עם יאיר לפיד מכחול לבן על הקמת קואליציה אחרת ללא החרדים, אבל אפשרות כזו היא קלושה, בין השאר נוכח הצהרות ראשי כחול לבן כי לא יישבו עם נתניהו בממשלה.

סוגיית חוק הגיוס תהיה אחת מסלעי המחלוקת להקמת ממשלת נתניהו החמישית בגלל חידוש ההתנגדות החרדית לחוק, אף שקודם לכן הייתה נכונות מצדם לפשרה. החוק הוצג ביוני 2018 על ידי ליברמן שהיה אז שר הבטחון, לאחר שהוכן על ידי צוות מקצועי של צה"ל בהתייעצות עם גורמים שונים בהם רבנים. בדיון בממשלה ב-1 ביולי 2018 דרעי התלבט ובסוף נמנע.

למחרת, בהצבעה על החוק בכנסת בקריאה ראשונה, סיעות ש"ס ויהדות התורה הצביעו נגד החוק, ככל הנראה לאחר שהתברר להן שהחוק יאושר בכל מקרה כיוון שסיעת יש עתיד מהאופוזיציה תמכה בו.

כחודשיים וחצי אחר כך דרעי שינה את עמדתו. "אני לא רואה שניתן יהיה לחוקק חוק גיוס טוב יותר מהנוכחי...החוק הנוכחי הוא ההצעה הטובה ביותר...אני בטוח בחוק הזה יותר מאשר בעבר. זו הפעם הראשונה שהצבא חתום על החוק הזה. הרמטכ"ל, ראש אכ"א", אמר דרעי בראיון לעיתון חרדי [ספטמבר 2018].

אבל, בחודש דצמבר האחרון [2018] דווח על מחלוקת פנים-חרדית: ח"כ משה גפני מיהדות התורה (איש תנועת דגל התורה) גם הוא לא התנגד לחוק וסבר שמדובר בחוק סביר שיש לחוקק במהרה, אבל חברו למפלגה סגן השר יעקב ליצמן (איש תנועת אגודת ישראל) סרב לפשרה והתנגד לחוק בתוקף. בסופו של דבר המשבר הזה היה אחת הסיבות להקדמת הבחירות.

במהלך קמפיין הבחירות נראה היה שהכיוון משתנה שוב. ש"ס הציגה סרטונים של הרב עובדיה יוסף ואמירות של רבנים אחרים נגד גיוס בני הישיבות. גם בצד של גפני נרשמה הקצנה מסוימת. בנאומו לאחר היוודע תוצאות הבחירות, הבהיר גפני כי לא ייתן למפלגה קטנה, בהתכוונו לליברמן, לקבוע עבור החרדים את הנושאים החשובים ביותר להם ובראשם לומדי התורה.

ביום שני [15 באפריל] החל הנשיא ראובן ריבלין את ההתייעצויות בעניין הקמת הממשלה. הוא בוודאי יטיל את מלאכת הקמתה על בנימין נתניהו, אבל נראה שהפעם לא יהיה קל למי שמכונה "הקוסם" למצוא מכנה משותף בין הגוש החרדי הגדול בגיבוי הציונות הדתית לבין אביגדור ליברמן

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
האם ליברמן יצליח להמציא את עצמו מחדש?
קסניה סבטלובה | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020