ישראל פולס

הקמפיין שהשתבש לימין החדש

p
המחבר
בקצרה
הדואליות שבה מתנהלים בנט ושקד כלפי ראש הממשלה ועלייתו הלא צפויה מבחינתם של פייגלין, אשר מצליח להעביר אליו את המנדטים שלהם, מציבים את הימין החדש במקום נמוך בסקרים. תיקי הביטחון והמשפטים נראים כעת רחוקים מתמיד.

בעיצומה של ההסלמה בעזה בשבוע שעבר, הוביל יו"ר הימין החדש שר החינוך נפתלי בנט מתקפה תקשורתית חריפה נגד מדיניות הכניעה, לדעתו, של ראש הממשלה מול חמאס [25 במארס]. בנט, המשמש כחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, אפילו פנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחייב את נתניהו לכנס את הקבינט בעניין עזה [31 במארס], והתלונן אצלו שראש הממשלה ממדר את השרים ומחליט לבדו. כל זאת על מנת לעורר את הקמפיין של מפלגתו שלא מצליח להתרומם.

גם שותפתו להנהגה, שרת המשפטים אילת שקד, גם היא חברת קבינט, לקחה חלק פעיל בקמפיין נגד ראש הממשלה, שכלל ראיונות מרובים בתקשורת וציוצים בנוסח: "די לביזיון בנט לביטחון" ו"שקד תנצח על בג"ץ ובנט ינצח את חמאס". ההתקפה של ראשי הימין החדש על נתניהו הציגה אותו כמי שכשל ביטחונית בטיפול בחמאס לאורך כל הדרך.

אלא שגם האש הממוקדת שירו על נתניהו, בתקווה שמצביעי ימין שתומכים במדיניות נוקשה מול חמאס ישתכנעו שהם הפתרון, לא הצליחה לשפר את מצבם בסקרים. כמו שסרטון בושם הפאשיזם התפרסם בכל העולם, אבל לא הביא קולות.

על פי סקר שפורסם ביום שלישי בערוץ 13 [2 באפריל], מפלגת הימין החדש זוכה בחמישה מנדטים בלבד. זוהי תוצאה גרועה עבור מי שהאמינו שהם יהיו "התופעה" של בחירות 2019, כשפרשו בהפתעה בסוף דצמבר מהבית היהודי והקימו את מפלגת הימין החדש. במסיבת העיתונאים בה הכריזו על המהלך, הסבירו בנט ושקד שהם יהיו הבית החדש של דתיים וחילוניים, וכי הגיעו לסוף דרכם במפלגה הנשלטת על ידי רבני הציונות הדתית. בנט ושקד, שכל אחד מהם לבדו רואה את עצמו בעתיד מתמודד מטעם הימין על ראשות הממשלה, עשו לכאורה מהלך חכם: הם השתחררו מעול הרבנים ויצאו לעצמאות, מתוך הנחה שלאחר תום עידן נתניהו יוכלו לדלג אל הליכוד ולכבוש את הפסגה.

בחודש ינואר הסקרים ניבאו להם שבעה-שמונה מנדטים – לא רע עבור מפלגה חדשה. מנגד, מפלגת הבית היהודי אותה עזבו קרסה. בנט ושקד חשו משוחררים, דיברו על כך שהרבנים היו משקולת עליהם והיו בטוחים שהם הולכים להפתיע. לאנשים ששוחחו איתו הסביר בנט, כי פוטנציאל המנדטים שלהם מגיע עד כדי 15 מנדטים, אבל הוא מעריך כי יצליחו להשיג עשרה.

הקונספט של המפלגה החדשה היה נכון: מפלגה שמחפשת את המאחד ומתאימה לחילונים ודתיים יחד, למתנחלים ולתל אביבים, וזוכה לרוח גבית מהפופולריות של שקד כשרת משפטים שהוצבה לצד בנט בהנהגה.

אלא שמאותו הרגע הכל פחות או יותר השתבש. הם לא צפו את עלייתה של מפלגת זהות בראשות משה פייגלין, איש הימין הקיצוני, דתי, שהצליח לשווק את עצמו כליברל, בעיקר בזכות תמיכתו בלגליזציה של הקנאביס. תקופה ארוכה נע פייגלין מתחת לרדאר, עד שלפני שבועות עלה מעל פני המים ומאז בכל הסקרים הוא עובר באופן מובהק את אחוז החסימה. בסקר של ערוץ 13 הוא זוכה בשישה מנדטים. המצביעים שלו ברובם ימניים, צעירים אנשי הציונות הדתית. אלה בדיוק המנדטים שבנט ושקד בנו עליהם. פייגלין פשוט מצליח ליהנות מתדמית "החדש" והמבטיח. בנוסף, הדואליות שבה מתנהלים בנט ושקד – תוקפים בחריפות את נתניהו אך באותה נשימה מודיעים שבכל מקרה ימליצו עליו לראשות הממשלה – יוצרת בלבול.

התסכול בימין החדש הוא עצום. אפילו מגע הקסם של שקד, אחת השרות הפופולריות בממשלה – לא עוזר עד כה. כך גם הקמפיין שבמסגרתו שקד מכריזה כי כשרת משפטים היא תשלים את המהפכה שלה בצמצום כוחו של בג"ץ. לכן בימים האחרונים היא כיוונה את האש ישירות מול פייגלין וכינתה אותו "סכנה לגוש הימין".

ובעוד הימין החדש מתקשה להתרומם (וזהות נוסקת), החברים הננטשים מהבית היהודי שתחילה לא עברו את אחוז החסימה, מחייכים. איחוד מפלגות הימין שהם בתוכו, הציל אותם. בסקר של ערוץ 13 הם עומדים על שבעה מנדטים.

מפלגת הימין החדש אמנם עוברת את אחוז החסימה בסקרים, אך רק במעט. חמישה מנדטים לא יביאו להם את תיקי הביטחון והמשפטים, ואולי אפילו אף לא אחד מהם. נתניהו משקיף על הימין החדש בתחושות מעורבות. מצד אחד הוא היה שמח שבנט ושקד ייעלמו מחייו, ומצד שני אם הם לא יעברו את אחוז החסימה ייפגעו סיכוייו להיות ראש ממשלה. הסיבה: במצב בו אחת ממפלגות הימין לא תעבור את אחוז החסימה, ייגרע מספר הממליצים בעדו בפני הנשיא. בשלב הזה שתי מפלגות נוספות בימין נמצאות במצב בעייתי – ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן לא עוברת את אחוז החסימה בחלק ניכר מהסקרים, ומפלגת כולנו של משה כחלון נמצאת על גבול אחוז החסימה.

נתניהו מצוי בהתמודדות צמודה מול מפלגת כחול לבן בראשות בני גנץ. הוא שואף להיות גדול ממנו, אבל גם יודע שככל שיגדל מספר המנדטים של הליכוד הדבר יבוא על חשבון מפלגות הימין ויזיק לו. בנט ושקד חוששים שבימים האחרונים עד הבחירות, אם נתניהו יצטרך הוא "ישתה" את המנדטים שלהם. למעשה הם מבועתים מהמחשבה הזאת, בעיקר משום שזה בדיוק מה שקרה להם בבחירות 2015. נתניהו היה זקוק אז למנדטים, והזהיר את מצביעי הימין ש"ששלטון הימין בסכנה" ושאם לא יצביעו ליכוד השמאל יעלה. זה עבד. הבית היהודי איבד בתוך ימים ספורים כארבעה מנדטים וזה לא נגמר בכך: נתניהו ניסה להשאיר אותם מחוץ לממשלה, ורק מחוסר ברירה צירף אותם. השניים מסוכסכים עמו ועם רעייתו עוד מהימים בהם עבדו תחתיו כיועציו כשכיהן כיו"ר האופוזיציה.

"למזלם", גם הפעם נתניהו תלוי בהם כדי להיבחר. לכן ככל שזה תלוי בו, הוא אמנם לא ייתן להם לגדול יותר מדי אך גם לא יפגע בהם אנושות. את זה פייגלין ממילא עושה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept