ישראל פולס

סמוטריץ' כשר השיכון יהיה השר להכשרת והרחבת התנחלויות

p
המחבר
בקצרה
נתניהו נוטה למנות את בצלאל סמוטריץ' לשר הבינוי והשיכון עם סמכויות נרחבות. אם אכן כך יקרה, איש הימין הקיצוני שיזם את חוקי ההסדרה ודורש לספח את כל השטחים כולל שטחי A ו-B יהיה בעצם השר להכשרת והרחבת התנחלויות.

מלאכת הרכבת ממשלתו החמישית של בנימין נתניהו עוד לא הושלמה, אבל אפשר לקבוע במידה רבה של ודאות שבצלאל סמוטריץ' לא יהיה שר המשפטים הבא של מדינת ישראל. סמוטריץ' מנהל מזה זמן קמפיין אגרסיבי נגד בית המשפט העליון והבטיח חזור והבטח לבצע מהפכה רבתי במערכת המשפט הישראלית. הוא אמנם לא חזר על המינוח שטבע חברו לבית היהודי, ח"כ מוטי יוגב, שקרא ב-2015 להרים כף של דחפור די-9 על בית המשפט העליון, אבל קריאות הקרב של סמוטריץ' הצליחו כנראה להפחיד אפילו את נתניהו עצמו.  

לפי הדיווחים, צוות המשא ומתן של הליכוד הציע לבית היהודי את תיק החינוך עבור רפי פרץ ואת משרד הבינוי והשיכון עם סמכויות נרחבות עבור סמוטריץ'. לפני שנפרט על מהות הסמכויות הנרחבות והעוצמה שאותם מבטיח נתניהו לסמוטריץ' כדי לפצותו על "עוגמת הנפש" של אי קבלת תיק המשפטים, ראוי לערוך סקירה קצרה על עברו, סגנונו ודרכי פעולתו של השר לעתיד. מאלה עולה, כי בתיק המובטח לו הוא יוכל גם כן לממש מהפכה, אבל מסוג אחר. מהפיכה מהותית הרבה יותר לתפיסת עולמו.

סמוטריץ' בן ה-39 גדל בהתנחלות בית אל ומתגורר היום עם משפחתו בהתנחלות קדומים שבשומרון. לפני ביצוע ההתנתקות מרצועת עזה [2005] הוא נעצר יחד עם עוד ארבעה צעירים על ידי השב"כ בחשד לארגון חסימות כבישים ופגיעה בתשתיות, אך לא הוגש נגדו כתב אישום. לימים, לקראת בחירות 2015, נטען כי הוא נחשד בזמנו בהחזקת 700 ליטר דלק כדי לפגוע בתשתיות ובאמצעים שהכין צה"ל לקראת פינוי גוש קטיף, אך סמוטריץ' טען כי "לא היה ולא נברא" וכי מדובר בניסיון לפגוע בו פוליטית.

שנה אחרי ההתנתקות [2006] הקים סמוטריץ' את עמותת רגבים, המגדירה את עצמה כתנועה ציבורית שנועדה לשמור על אדמות הלאום. חברי העמותה מתחייבים להוביל סדר יום יהודי ציוני בהיבטי קרקע וסביבה "לשמירה על אדמות העם היהודי ועל אוצרות הטבע והנוף של ארץ ישראל ולמניעת השתלטותם של גורמים זרים על משאבים אלו". חלק ניכר מתקציבה של עמותת רגבים מגיע ממועצות אזוריות ביהודה ושומרון, הרואות בפעילותה עבודת קודש.

סמוטריץ' סיים תואר ראשון ושני במשפטים בהצטיינות, וב-2015 נבחר לראשונה לכנסת. כמי שגדל וצמח על ברכי התנועה הדתית-ציונית-מתנחלית הוא הפך להיות מייצגה האותנטי ביותר, ולקראת בחירות 2019 הוא נבחר ליו"ר מפלגת האיחוד הלאומי-תקומה והוצב במקום השני ברשימת איחוד מפלגות הימין.

כחבר כנסת יזם סמוטריץ', בין היתר, את החוק להסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון המכונה "חוק ההסדרה," אשר עבר בכנסת ב-2017. לאחר אישור החוק אמר סמוטריץ' בגאווה: "יש סיבה לחגיגה בהתיישבות, בארץ ישראל ובמדינת ישראל. בהיבט הפרקטי הולכים להסדיר אלפי בתים ויש גם היבט מורלי, שהוא לא פחות חשוב. הריסת הבתים בעמונה וההריסה המתוכננת בעפרה היו פגיעה מורלית קשה ליישובים ולמעגלים שמסביב. האנרגיות שהשקיעו בכל המאבק המשפטי היו עצומות, ולכן, מבחינת ההתיישבות יש פה רווחה גדולה".

בדצמבר 2018 אישרה ועדת השרים לחקיקה חוק נוסף שיזם סמוטריץ' המכונה "חוק ההסדרה 2" ולפיו יוסדרו 66 מאחזים לא חוקיים שהוקמו בשטחים ב-20 השנים האחרונות.

אם יקבל את הצעת הליכוד ויתמנה לשר השיכון עם סמכויות נרחבות, סמוטריץ' כבר לא יזדקק לעמותת רגבים לצורך "שמירה על אדמות הלאום". מהן הסמכויות שהוצעו לו? כפי הנראה סמוטריץ' יקבל את השליטה במינהל התכנון וברשות מקרקעי ישראל. כך יוכל שר השיכון החדש להקצות קרקעות מדינה לחטיבה להתיישבות. החטיבה הייתה בעבר זרוע של ההסתדרות הציונית העולמית, אבל ב-2015 אושר חוק שיזם סמוטריץ', אשר העניק לה מעמד של זרוע מבצעת "לפיתוח ותמיכה בהתיישבות בכול רחבי ארץ ישראל". עם אישור החוק טענו חברי הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) ואלעזר שטרן (יש עתיד), כי החוק נועד כדי לרמות את הקהילה הבינלאומית בכל הקשור לקידומן והרחבתן של ההתנחלויות בשטחים. "החוק נותן מקום לשקר את המדינה ואת בית המשפט, ויכול להיות שהוא נועד לשקר גם את האיחוד האירופי", אמר אז ח"כ שטרן.

במהלך המשא ומתן הקואליציוני הנוכחי הציג השר המיועד סמוטריץ' את דרישותיו לכניסה לקואליציה, בהן התחייבות להעביר את פסקת ההתגברות המעקרת את כוחו וסמכותו של בג"ץ לפסול חוקים של הכנסת הנוגדים חוקי יסוד. אם תתקבל דרישתו, תוכל הממשלה להכשיר "הפקעה" של אדמות פלסטיניות פרטיות לצורך הקמת התנחלויות ולהסיר את איום הריסת בתי מתנחלים שהוקמו על קרקע פלסטינית פרטית.

דרישה נוספת אומרת כמעט הכל על תוכניותיו לעתיד של שר השיכון לעתיד: סמוטריץ' דורש להכפיף את צוות הסדרת היישובים לרשות בעלת יכולת פעילות נרחבת שתפעל תחת פיקוחו שלו. כלומר, הוא האיש שיחליט איזה מאחז לא חוקי יוכשר. סביר להניח שהשר סמוטריץ' לא ימנע אפילו ממאחז אחד מעשרות המאחזים הלא חוקיים את האפשרות להפוך להתנחלות חוקית (מבחינת החוק הישראלי) שתזכה לתקציבים נדיבים מהחטיבה להתיישבות – אותה חטיבה שהוא עצמו החייה והמריץ לפעולה. 

וזה עוד לא הכל: השר המיועד דרש במהלך המשא ומתן שהליכוד יתחייב על סיפוח השטחים. סמוטריץ' אינו מדבר רק על סיפוח גושי ההתיישבות הגדולים – גוש עציון, מעלה אדומים ואריאל, אלא דורש הבטחה לסיפוח כל השטחים לרבות שטחי A ו-B. נשמע לא ריאלי? אם מישהו היה אומר לפני כ-14 שנים, שצעיר שנעצר ע"י השב"כ בגין פעולות מחאה אלימות נגד ההתנתקות ימונה לשר האחראי על הקמת והכשרת התנחלויות, הוא בוודאי היה נחשב להוזה.

אם אכן ימונה סמוטריץ' לשר הבינוי והשיכון בעל סמכויות נרחבות, סביר שנשמע אותו חוזר ואומר שוב ושוב שיש לספח את שטחי A ו-B, עד שדבריו יחלחלו עמוק בציבור ולא יישמעו עוד כרעיון עוועים. 

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept