קוסם פוליטי ענק, אבל הקרב האמיתי עוד לפניו

ההישג הפוליטי של נתניהו הוא בלתי נתפס, אבל לא מקנה לו חסינות מול התהליך הפלילי שיואץ כעת. קשה לדמיין מצב בו ראש הממשלה ממשיך לנהל את המדינה המסובכת ביותר בעולם בעודו נשפט בתיקים פליליים חמורים.

al-monitor .

אפר 10, 2019

בבחירות 2019 נותרו בישראל רק שני מחנות פוליטיים מרכזיים: מחנה ביבי ומחנה אנטי-ביבי. האידיאולוגיה מתה, הניואנסים נקברו קבורת חמור. סופת האנרגיה של חסידי בנימין נתניהו ומתעביו השתוללה בעוצמה, סוחפת וגורסת כל מה שניצב בדרכה. כחול לבן, מפלגת הכלאה שהולחמה מרכיבים זרים, השמידה את מפלגת העבודה ושתתה בצמא את כל הקולות של מחנה המרכז-שמאל בעוד שנתניהו עשה את אותו הדבר לימין. למזלו של ראש הממשלה, אגן הניקוז של הימין והחרדים בישראל גדול בהרבה מהאגם הסגור של המרכז-שמאל. בני גנץ ויאיר לפיד הביאו השנה בדיוק את מספר המנדטים שהמחנה הציוני ויאיר לפיד הביאו בפעם הקודמת: 35. יחד עם מה שנותר ממפלגת העבודה, שרידי מרצ ושתי המפלגות הערביות המוחלשות, חזר סיפור 2015 על עצמו בדיוק נמרץ. נתניהו הוכיח שהוא גדול הקוסמים הישראלים הפוליטיים של כל הזמנים. ההישג שלו בלתי נתפס, אם כי הוא לא מקנה לו חסינות מול התהליך הפלילי שיואץ ביום שאחרי הבחירות. לא מן הנמנע שישראל תמצא את עצמה הולכת לבחירות נוספות בשנה הבאה.

מתברר שגם שלושה רמטכ"לים בדימוס, פלוס שני אלופי צה"ל ושני סגני ראש מוסד ושב"כ לא מספיקים כדי לנצח נתניהו אחד. ראש הממשלה הצטייד בקמפיינרים יעילים לא פחות: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מימינו, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין משמאלו, נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו חש לתגבר את העסק בשבוע שלפני הבחירות. מחנה הימין שומר על הרוב הגדול שיש לו בציבור הישראלי ואפילו מגדיל את הפער. הדמוגרפיה ממשיכה לעבוד לטובתו ובכנסת הבאה יהיו 16 ח"כים חרדים (שמונה ליהדות התורה ושמונה לש"ס). הילודה החרדית ונתוני הדמוגרפיה, שלא חלחלו עד עכשיו לייצוג פרלמנטרי בצורה בולטת, מתחילים לפעול ונתניהו גורף את כל הקופה. כל עוד המצב הכלכלי טוב והביטחון סביר, אין לישראלים סיבה להחליף את נתניהו. התיקים הפליליים, החקירות, כתבי האישום המתגבשים, כל אלה עוברים לחסידי נתניהו ליד האוזן ולא משאירים חותם. בדיוק כמו בארה"ב: או שאתה בעד טראמפ, או שאתה נגדו. אין אמצע.

נאום הניצחון שנשא בני גנץ ביום שלישי לקראת חצות [9 באפריל] ירדוף אותו עוד זמן רב. רק מדגם טלוויזיה אחד, חדשות 12, העניק לו באותה שעה יתרון משמעותי בן ארבעה מנדטים (33-37). מדגם כאן 11 העניק לו יתרון של מנדט אחד (36-37) ובמדגם חדשות 13 היה תיקו (36-36). גנץ הכריז על ניצחון במאמץ נואש לשמור על הסיכומים החשאיים שהשיגו אנשיו עם מפלגות שאמורות ללכת עם נתניהו: ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן וכולנו של משה כחלון. על פי הסיכומים האלה, לו גנץ היה משיג ניצחון במנדטים על נתניהו, ליברמן וכחלון לא היו ממליצים על ראש הממשלה אצל הנשיא ריבלין ומייצרים אפשרות שמלאכת הרכבת הממשלה תוטל על גנץ וכחול לבן. נאומו של גנץ נישא והתפוגג. כעבור פחות משעתיים, הגיע נאום הניצחון של נתניהו. הפעם, היה מדובר בניצחון אמיתי.

אם היו מבטיחים לגנץ לפני חודשיים 35 מנדטים, הוא היה קונה בהתלהבות. מה שהרמטכ"ל לשעבר לא תיאר לעצמו זו עוצמת משאבת המנדטים של נתניהו, ההצלחה הלא צפויה של ש"ס ואגודת ישראל והעובדה שגם שלושה רמטכ"לים לא הצליחו לחדור אל מעבר לקווי הצד השני ולהביא משם שלושה-ארבעה מנדטים ימניים. נתניהו נשען על העובדה שרוב רובם של הישראלים מרוצים מחייהם וממצב המדינה. גם בשיאו של המשבר בעזה, ממנה נורו רקטות על תל אביב ולמרכז הארץ, בעוד ישראל מעבירה לחמאס עשרות מיליוני דולרים קטאריים, תדמיתו של נתניהו כ"מר ביטחון" לא התערערה. מסתבר שצריך יותר משלוש רקטות כדי לערער אותה.

מה יקרה עכשיו? נתניהו ירכיב ממשלה. זה לא נראה מסובך מדי, אבל זה גם לא יהיה טיול אחר צהריים נעים. מטרתו האמיתית של נתניהו היא לנסות להיחלץ מהתסבוכת הפלילית. לעצור את השעון המשפטי. לאכוף על היועץ המשפטי לממשלה לוותר ולהתקפל. גם בבוקר שלאחר הבחירות, המטרה הזו נראית בלתי ניתנת להשגה. רבים משותפיו הקואליציוניים הבאים כבר הצהירו שלא יתנו את ידם לגרסה כזו או אחרת של "החוק הצרפתי". סיכוייה של יוזמה אחרת, שלפיה יוכל להשתמש נתניהו בחסינות פרלמנטרית במודל שהיה קיים עד לפני מעל עשור, אינם ברורים. קשה לתאר מצב שבו ראש ממשלה מתבצר מאחורי חסינות מול כתבי אישום פליליים חמורים, וקשה עוד יותר לדמיין מצב שבו נתניהו ממשיך לנהל את המדינה המסובכת ביותר בעולם בעודו נשפט בתיקים פליליים חמורים.

במדינה שפויה, היו נתניהו וגנץ מרכיבים כבר הבוקר ממשלת אחדות ופיוס לאומית. בפעם הראשונה מזה שנות דור יש בישראל שתי מפלגות גדולות שאינן צריכות שותפים קואליציוניים. לגנץ ונתניהו 70 מנדטים ביחד. אלא שישראל רחוקה משפיות או תקינות פוליטית כלשהי. כחול לבן לא תוכל לשבת בממשלה שנגד ראשה יש כתבי אישום פליליים, וזה סופי. נתניהו ינסה, במקביל, לפרק את המפלגה הזו לגורמיה, כפי שניסה לעשות בזמנו לקדימה של ציפי לבני.

האתגר האמיתי של בני גנץ, יאיר לפיד, בוגי יעלון וגבי אשכנזי בבוקר שאחרי התבוסה הוא להישאר יחד. לא להתפרק. לייצר אופוזיציה אמיתית ולשמר את האלטרנטיבה. בחירות 2019 היו גורליות, אך הן לא סופיות. בבוקר שאחריהן אמור היה היועץ המשפטי לממשלה לספק לפרקליטי נתניהו ארגזי ענק ובהם עשרות קלסרים עם חומרי החקירה נגד הלקוח שלהם. בקרוב, חלק ניכר מהעדויות הללו יראה אור בתקשורת. נתניהו הוסיף לעצמו חמישה מנדטים וקנה לעצמו זמן, אבל הקרב האמיתי עוד לפניו והוא יודע את זה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020