ישראל פולס

האם בג"ץ יחלץ את נתניהו מתסבוכת עצורי עסקת שליט?

p
המחבר
בקצרה
האם ייתכן שהעתירה לבג"ץ בעניינם של 31 משוחררי עסקת שליט, שנעצרו מחדש ע"י ישראל ב-2014, היא חלק ממהלך רחב לקדם הסדרה בעזה? מבחינת נתניהו, אם בג"ץ יורה לשחררם זו כבר לא תהיה החלטה פוליטית שתגרור מחאה של הימין כלפי הדרג המדיני.

31 אסירי חמאס, ששוחררו בעסקת שליט ב-2011 ונעצרו מחדש ע"י ישראל ב-2014 לאחר חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים אייל יפרח, יעקב נפתלי פרנקל וגיל-עד שער בידי חוליית חמאס בצומת אלון שבות, עתרו השבוע לבג"ץ [3 במארס]. בעתירה, שהגיש עו"ד אביגדור פלדמן, נטען כי ישראל כלאה את העותרים מסיבות פוליטיות, אף שלא ביצעו עבירה ביטחונית ולא סיכנו את ביטחון המדינה. עוד נטען כי המעצר מפר את ההסכם שעליו חתמה בזמנו הממשלה.

כהוכחה לטענות צורף לעתירה פוסט שפרסמו בחודש שעבר [4 בפברואר] מייסדי מפלגת "הימין החדש" נפתלי בנט ואיילת שקד, בו נטען כי המעצר נועד "להכאיב למחבלים ולהלחיץ את משפחותיהם". בפוסט נטען עוד, כי בזכות פועלו של בנט בקבינט המדיני-ביטחוני, צה"ל והשב"כ עצרו לאחר חטיפת הנערים 60 מחבלים ממשוחררי עסקת שליט. בינתיים מחציתם כבר שוחררו. כעת 31 הנותרים עתרו לבג"ץ.

בעתירה מסביר פלדמן, כי ישראל האשימה את העצורים (2014) בהפרת תנאי שחרורם בכך שקיבלו כסף מעמותות שהוכרזו כארגונים אסורים. לטענתו, תירוץ זה נועד להעניק תוקף חוקי כביכול למעצרם החוזר, לאחר ששוחררו בעסקה מוסכמת שמצרים ערבה לה.

ישראל מעולם לא הכחישה כי המעצר נועד להפעיל לחץ על חמאס שיוביל לשחרור שלושת הנערים, לפני שנודע כי אלה נרצחו. זאת, אף כי בשעות הראשונות אחרי החטיפה כבר היה ברור משיחת הטלפון שהוקלטה במוקד החירום של המשטרה, שהסיכוי שהם בחיים שואף לאפס. בהקלטת השיחה נשמע צרור יריות ולאחריו שקט. למרות ההערכה כי הנערים אינם בחיים, ישראל פתחה במבצע  "שובו אחים" בחברון, נוסף למעצרם של משוחררי עסקת שליט וחברי המועצה המחוקקת הפלסטינית מטעם חמאס. המעצרים לא סייעו לגילוי מקום קבורתם של הנערים, אלא דרדרו את הצדדים למלחמה בעזה (מבצע "צוק איתן"). חמאס החל בשיגור רקטות לעבר ישראל כי ישראל נטלה מהארגון את ההישג היחיד שהתהדרו בו בעזה עד אז – שחרור אסירים פלסטינים. ישראל בתגובה תקפה מטרות בעזה והצדדים התגלגלו למבצע עקוב מדם שנמשך 50 ימים והביא לנפילתם של 68 חיילים, חמישה אזרחים ועובד זר אחד. בעזה נמנו יותר כ-3,000 הרוגים אזרחים וחמושים.

שימו לב לגילוי של בנט: מהפוסט שלו עולה, כי הוא האחראי לפיצוץ שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים באפריל 2014. כזכור, במקביל לפתיחת השיחות הרשמיות בין ישראל לפלסטינים באוגוסט 2013, ראש הממשלה נתניהו התחייב לשחרר אסירים בארבע פעימות. המטרה הייתה להוריד מאבו מאזן את הביקורת העזה על שהסכים להיכנס למשא ומתן בלי שישראל תתחייב להקפיא את הבנייה בהתנחלויות במהלך הדיונים. נתניהו מצידו העדיף לשחרר מחבלים על פני הקפאת הבנייה כדי להוריד מעליו את ההתנגדות העזה של המתנחלים, אך הוא קיים רק את שלוש הפעימות הראשונות (אוגוסט 2013, אוקטובר 2013, דצמבר 2013).

על פי בנט, הוא איים על נתניהו שיפרוש מהממשלה אם תבוצע הפעימה הרביעית של שחרור מחבלים, "ועל אף התחייבותו (של נתניהו) ל(ג'ון) קרי ולאבו מאזן, לא בוצעה הפעימה, ומאז ועד היום לא שוחרר מחבל אחד". נתניהו טען אז כי הוא מסרב לשחרר את  26 האסירים האחרונים מתוך 104 שהוסכם על שחרורם, מכיוון שהיו ביניהם אסירים ערבים ישראלים כולל רוצח החייל משה תמם.

בשורה התחתונה, איומיו של בנט לפרוש מהממשלה עשו את שלהם, הפעימה הרביעית בוטלה, המשא ומתן התפוצץ והשאר היסטוריה.

מעצרם החוזר של משוחררי עסקת שליט הרחיב את אי-עמידתה של ישראל בהתחייבויות שקיבלה על עצמה. לימים התברר שגם ההחלטה להשתמש במעצר משוחררי עסקת שליט כאמצעי לחץ, לא השיגה את מטרתה. להפך, היא גררה את ישראל למבצע צוק איתן והיא ממשיכה למנוע עסקה לשחרור גופות החיילים אורון שאול והדר גולדין שנפלו בקרב ברפיח, ושני האזרחים הישאם א-סייד ואברה מנגיסטו שנמצאים ברצועה. הנהגת חמאס טוענת מזה זמן רב, כי לא תבצע עסקת חילופי אסירים ושבויים עם ישראל  שכן היא אינה עומדת בהתחייבויות שלה. בשלב ראשון דורשים בחמאס את שחרורם המיידי וללא תנאי של האסירים הללו אשר נעצרו מחדש, ורק אז ידונו בתנאי העסקה החדשה – הסדרה רחבה הכוללת הקלת המצור וחילופי אסירים ומוחזקים.

על אף שברור מעל לכל ספק שאין שום ערך הרתעתי בהמשך מעצרם, ישראל מסרבת לשחרר את אסירי חמאס. המעצר אינו מייצר שום לחץ על חמאס, אם כבר, הוא מייצר לחץ על נתניהו.

הלחץ של מפלגות הימין על נתניהו התגלה כאפקטיבי ומרתיע. נתניהו לא יעז לשחרר את משוחררי עסקת שליט כתנאי ראשון לפתיחת משא ומתן מול חמאס, גם לא בלחץ משפחות החיילים שאול וגולדין. לעומת זאת, אם בג"ץ יקבל החלטה שהמעצר לא היה חוקי ויורה על שחרורם, זה יהיה מוצא של כבוד מבחינת נתניהו. זו כבר לא תהיה החלטה פוליטית שתגרור מחאה של הימין בישראל כלפי הדרג המדיני. במקום זאת, הזעם יופנה כלפי בית המשפט.

במועדון האסיר הפלסטיני בגדה סבורים, כי ההחלטה לעתור דווקא עכשיו לבג"ץ היא כנראה מהלך של ישראל בעסקה רחבה במעורבות מצרים, אשר נועדה לקדם את ההסדרה מול עזה. העסקה הזו תושלם לאחר הבחירות בישראל. לדברי יו"ר המועדון כדורה פארס בשיחה עם אל-מוניטור, שחרורם בשבוע שעבר [28 בפברואר] של ארבעה אנשי חמאס שהוחזקו במצרים מאז 2015, מעידים שהעתירה לבג"ץ היא חלק ממהלך רחב שכזה.

לא באמת ניתן לדעת מה יחליטו שופטי בג"ץ כשסוגיה רגישה כל כך מתגלגלת לפתחם, ואם השב"כ לא יציג בפניהם חומר חסוי שיאפשר את המשך המעצר. מה שכן, העובדות הגלויות מלמדות שנתניהו נכנע שוב ושוב לאיומי הימין וחורץ בכך את גורלה ועתידה של ישראל.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept