ישראל פולס

טראמפ, פומפאו, הקלפים המנצחים של נתניהו?

p
המחבר
בקצרה
הנשיא טראמפ ומזכיר המדינה שלו העניקו השבוע חיזוק למעמדו של נתניהו כמדינאי ומנהיג אזורי חשוב כדי לשקף את הישגיו לציבור בישראל. מתחריו מתקשים למצוא למעמד זה תשובה. לכן הם מתרכזים בחקירות ובחשדות נגד ראש הממשלה.

''בפעם האחרונה שמישהו בשם פומפאו ביקר בירושלים, זה לא נגמר טוב", התלוצץ ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקאי, שנושא את שמו של המצביא הרומי פומפאוס שכבש את ארץ ישראל לפני כאלפיים שנה. הדברים נאמרו בעת ביקור השניים ביום חמישי (21 במארס) בכותל המערבי. בניגוד לרומאי שאת שמו הוא נושא, מייקל פומפאו הביא אתו לנתניהו רק בשורות טובות, כאלה שהוא זקוק להן במיוחד שבועיים וחצי לפני הבחירות.

ח.ס., פעיל בכיר ומרכזי בצוות האסטרטגי של הליכוד, אומר לאל-מוניטור כי לנתניהו יש תשובה אחת לכל החשדות נגדו ולמידע החדש על הרווחים כביכול שהפיק ממניותיו בחברת הפלדה שהרוויחה מעסקת מכירת הצוללות מגרמניה לישראל. התשובה טמונה בזירה המדינית. לפי טענה זו, למעט שרת החוץ לשעבר ציפי לבני שפרשה מהפוליטיקה, נתניהו הוא היחיד שיש לו ניסיון בזירה הזו. מתחריו בני גנץ ויאיר לפיד משתרכים הרחק מאחוריו במישור הזה, ללא ניסיון של ממש ביחסי חוץ ובסוגיות גיאופוליטיות.

הליכוד אכן החל את קמפיין הבחירות עם הסיסמה "נתניהו ליגה אחרת", מלווה בסרטונים על הישגיו המדיניים של ראש הממשלה. כעת, בשבועיים האחרונים של המערכה, מגיע הבליץ המדיני של נתניהו לשיאו, למשל עם ביקורו בסוף החודש [31 במארס] בישראל של נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו וקודם לכן, נסיעתו של נתניהו לארצות הברית לוועידת איפא"ק [25 במארס] שתלווה במפגש וארוחה חגיגית בבית הלבן עם הנשיא דונלד טראמפ. בניגוד לקודמו ברק אובמה, שסירב להיפגש עם נתניהו לפני הבחירות הקודמות ב-2015, טראמפ פותח לנתניהו את הדלת לרווחה. אובמה אף ניסה לסייע למתחרהו של נתניהו אז, יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג, כששלח את מזכיר המדינה שלו ג'ון קרי להיפגש עמו לפני הבחירות. הפגישה בין טראמפ לנתניהו בשבוע הבא תתקיים במקביל לנאומו של המתחרה הפוליטי בני גנץ באיפא”ק, וכך תשומת הלב התקשורתית הישראלית תתמקד בעיקרה בבית הלבן עם נתניהו.

פומפאו הגיע לישראל במסגרת ביקור באזור שכלל תחנות בכווית ולבנון. הפגישות שלו עם נתניהו עסקו בסוגיה האיראנית ובעיקר בהיערכות לקראת נסיגת כוחות צבא ארצות הברית מסוריה, והחשש ממעורבות צבאית גוברת של איראן בסוריה.

מחלקת המדינה האמריקאית הכחישה כי הביקור מהווה מסר לקראת הבחירות בישראל והודיעה כי הוא נועד בעיקרו להשתתפות בפסגה של מנהיגי ישראל, יוון וקפריסין לדון בסוגיות הגז הטבעי ובשיתופי פעולה צבאיים אסטרטגיים בין ארבע המדינות. בתדרוך לכתבים לפני הנסיעה, דחה פקיד אמריקאי בכיר את הטענה כי מדובר בסיוע בחירות לנתניהו: "יש לנו אינטרסים מיוחדים עם ישראל. האינטרסים הללו אינם מושעים בגלל סבבי הבחירות בישראל". הפקיד הוסיף כי פומפאו לא ייפגש עם מתמודדים אחרים (בבחירות) מפני שהפגישה עם נתניהו ''תיערך בתוקף היותו של נתניהו ראש ממשלה".

ואכן, פומפאו ונתניהו נפגשו יחדיו (ב-20 במארס) עם ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס ונשיא קפריסין ניקוס אנסטייסידס, פגישה שבה דנו בקידום פרויקט הנחת צינור הגז בין ישראל ואירופה המכונהEast Med Pipeline. בפגישה הבטיח פומפאו חסות אמריקאית לפרויקט כחלק מתמיכת ארצו בביסוס הבריתות האזוריות במזרח הים התיכון.

בפגישה השנייה בין נתניהו לפומפאו למחרת היום, מוקד הדיון היה איראן וסוריה ופומפאו רמז על ההודעה של הנשיא טראמפ על הצורך בהכרה אמריקאית בריבונות ישראל בגולן, שאכן פורסמה זמן קצר אחרי כן. "הנשיא טראמפ החליט באומץ שהמקום החשוב הזה ראוי להיות ריבוני ישראל. העם בישראל צריך לדעת שהמחיר ששילם עבור האזור הזה היה שווה", אמר פומפאו.

פומפאו גם העניק ראיונות לכלי התקשורת הישראלים ובהם נשאל על הקשר בין הביקור לבחירות בישראל ועל התמיכה של הממשל האמריקני בנתניהו. בין השאר נשאל מדוע לא נפגש עם מתחרהו של נתניהו, בני גנץ. פומפיאו ענה: "היחסים בין שתי המדינות עמוקים וחזקים. הם שרדו נשיאים וראשי ממשלות. במהלך הביקור באמת לא נפגשתי עם גנץ, אבל מר גנץ נפגש עם מנהיגים אמריקנים אחרים. העם בישראל יאמר את דברו בתוך כמה ימים. הם יקבלו החלטה ואמריקה וישראל יצעדו יחד קדימה".

עוד אמר פומפאו כי הביקור באזור עוסק בסוגיות עולמיות דחופות ורגישות שלא סובלות דיחוי ולא פועלות לפי שעון הבחירות הישראלי. "המשימה שלנו היא לפעול ביחד עם ישראל נגד האיומים המשותפים האלה. לסולימאני (מפקד כוח אל-קודס האיראני, ד.ז.) לא אכפת מהבחירות, הוא ממשיך לקדם את ענייניו וכך גם חיזבאללה."

על אף ההסברים וההכחשות, ניכר שהממשל האוהד ביותר לישראל ונתניהו עושה כל מאמץ ונעתר לכל בקשה של ראש הממשלה לסייע לו בניצחון בבחירות הקרבות. גם אם הפגישות וההצהרות הן חלק ממדיניות החוץ האמריקאית, ספק רב אם התזמון שלהן מקרי. לפיכך נראה אולי בשבועיים שנותרו עד הבחירות מהלכים או הצהרות שתכליתם לשקף לציבור הישראלי את הישגי נתניהו המדינאי. פומפאו בביקורו בישראל ביסס עוד יותר את מעמדו של נתניהו כמדינאי מוביל וכמנהיג אזורי המקושר ישירות לבית הלבן. מתחריו הפוליטיים מתקשים למצוא למעמד זה תשובה. לכן הם מתרכזים בנקודות החולשה של נתניהו, החקירות והחשדות נגדו, ובעיקר טובות ההנאה שלכאורה הפיק מעסקאות הצוללות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept