המשחק הפוליטי של ועדת הבחירות המרכזית

כל הצדדים בדיוני ועדת הבחירות המרכזית היו מודעים לכך שמדובר בפסילה על הנייר בלבד, שכן הסמכות הסופית לפסילת רשימות ומועמדויות נתונה בידי בית המשפט העליון. לכן הם הרשו לעצמם לפגוע בדמוקרטיה ובזכויות מיעוטים.

al-monitor .

מרץ 11, 2019

"הפוליטיקה מספקת פתרונות מעשיים לבעיות קיימות, היא אמנות האפשר, אבל לא פעם הריח המתלווה לפתרונות האלה הוא מסריח במיוחד" – כך תיאר בשיחה עם אל-מוניטור בכיר ברשימת הליכוד לכנסת את מעורבות ראש הממשלה בנימין נתניהו בחיבור בין "עוצמה יהודית" של ממשיכי דרכו של הרב כהנא לבין מפלגות הימין הדתי.

כך גם ניתן להסביר את הצבעתם של נציגי הליכוד בוועדת הבחירות המרכזית נגד פסילת אנשי עוצמה יהודית בשל התבטאויותיהם נגד ערבים [6 במארס]. דוגמאות להתבטאויות כאלה הציג בדיון נציג היועץ המשפטי לממשלה עו"ד ענר הלמן, ובהן אחת בוטה במיוחד של מיכאל בן ארי, יו"ר עוצמה יהודית (מקום 5 ברשימת איחוד מפלגות הימין): "צריך קודם כל לשנות את המשוואה שמי שרק מעז לדבר נגד יהודי, הוא לא חי. הוא לא חי! לא מגרשים אותו, לא שוללים לו אזרחות. הוא לא חי! כיתת יורים הורגים אותו, מחסלים אותו, כמו שערבים מבינים. זו השפה שלהם...".

הדוגמאות האלה לא שכנעו את נציגי הקואליציה בוועדה ובהם חברי ישראל ביתנו, למרות שאלה סולדים מהביטויים הגזעניים של עוצמה יהודית. אלי אבידר, מספר 4 ברשימת בישראל ביתנו, אמר באירוע בראשון לציון [9 במארס] כי הוא "לא רוצה לנשום את האוויר שחברי עוצמה יהודית נושמים באותו חדר". זאת בין השאר בשל עמדתם נגד גיוס בדואים לצה״ל.

איתמר בן גביר, מאנשי עוצמה יהודית ומקום 8 ברשימת איחוד מפלגות הימין, אומר לאל-מוניטור כי אף שמנהיגי תנועתו למדו מהרב כהנא, יש להבחין בין עמדות התנועה לבין עמדותיו של מאיר כהנא. "אנחנו לא יזמנו ולא ניזום חוקים גזעניים של הפרדה בחופים למשל כפי שהטיף הרב כהנא", הוא אומר, "אך כן נדרוש מכל האזרחים נאמנות מלאה למדינה. מי שיסרב צריך להגר מפה".

בן גביר וח"כ דוד ביטן מהליכוד זעמו בדיון על נציג היועץ המשפטי לממשלה, שלדבריהם נמנע מלהמליץ על פסילת הרשימות הערביות אף שלטענתם נציגיהן דיברו באופן חמור בהרבה מאנשי עוצמה יהודית. בכך חשפו השניים את הטקטיקה שנועדה להסיט את האש מחבירת הליכוד לימין הקיצוני. מטרת העתירות שהגישו נגד המפלגות הערביות, ואשר הביאו לפסילת רשימת בל"ד-רע"ם ופסילת עופר כסיף, המועמד היהודי של מפלגת חד"ש, הייתה ליצור משוואה שתציג את הדרישה לפסול את אנשי עוצמה יהודית כמופרכת. לפי קו המחשבה הזה, אם התבטאויותיו של בן ארי, אשר ילדיו משרתים שירות קרבי בצה"ל, הן עילה לפסילה מהתמודדות לכנסת, הרי שאמירות דומות ולעתים חריפות יותר של חברי כנסת ערבים, שאינם משרתים בצבא, ושל כסיף,  חייבות גם הן להביא לפסילה.

לפי הבכיר בליכוד שצוטט בראשית המאמר, בישראל, מדינת היהודים – העם שסבל יותר מכל עם אחר מגזענות ואנטישמיות, הציבור לא יקבל אמירות גזעניות. אבל כאשר לדיון נכנסים מונחים של ביטחון, טרור ונאמנות, גם אמירות קשות ומכלילות כמו אלה של בן ארי הופכות לניתנות לעיכול. ואכן וועדת הבחירות דחתה את העתירות לפסילה.

בדיון על פסילת המפלגות הערביות ועופר כסיף, העלה בן גביר טיעונים על תמיכה של מפלגת בל"ד במחבלים שביצעו פיגועים, והזכיר כי בכנס של מפלגה הונפו דגלי פלסטין והושמע ההמנון הפלסטיני.

עו"ד חסן ג'בארין, שהשיב לעתירות, העלה טיעון פילוסופי נגד בקשות הפסילה שהגישה עוצמה יהודית. לדבריו, עצם העלאת טיעונים רציונליים נגד עתירת עוצמה יהודית יש בה משום מתן לגיטימיות לכהניסטים. לדבריו, "זה כמו שיהודי יחל להתווכח עם אנטישמי". עוד הוא אמר כי משמעה של העתירה לפסול את המפלגות הערביות כולן היא גזענות לשמה, שכן כוונתה של העתירה למנוע מהמיעוט הערבי כל ייצוג בכנסת. כלומר עצם הגשת העתירה הזו לפסילת המפלגות הערביות מעניקה הוכחה ניצחת לגזענותה של עוצמה יהודית, ולכן יש צידוק מלא לפסול אותה.

נציגי מפלגת "יש עתיד", שייצגו בדיון את הרשימה המאוחדת "כחול לבן" בראשות בני גנץ, הצביעו בעד פסילת רשימת בל"ד-רע"ם ובעד פסילתו של כסיף. לכסיף, דוקטור לפילוסופיה פוליטית ומרצה למדע המדינה, עבר של התבטאויות פרובוקטיביות. גם לאחר שנבחר כמועמד חד"ש, הוא לא מיתן את התבטאויותיו. בראיון להארץ [7 בפברואר] הוא הגדיר את נתניהו "רב מרצחים" וטען שישראל עושה בפלסטינים "רצח עם זוחל". הוא הגדיר פגיעה בחיילים כלגיטימית ודחה את הגדרתה כטרור.

בציטוטים אלה השתמשו נציגי יש עתיד כצידוק לפסילתו, אלא שהצידוק הזה קלוש במיוחד שכן הביטויים הללו אינם כה נדירים בפוליטיקה הישראלית. סביר יותר שהיה כאן ניסיון להראות לציבור הישראלי שכחול לבן היא קתולית יותר מהאפיפיור, כלומר קשובה למצביעי הליכוד שאותם היא מבקשת להעביר אליה. בני גנץ ואנשיו הבינו מתחילת הדרך כי ניצחון על נתניהו לא יכול להגיע על בסיס האלקטורט השמאלני המתמעט. החיבור שלו עם אנשי ימין מובהקים כמו משה יעלון, יועז הנדל וצבי האוזר מעיד על כך.

בשיחה עם אל-מוניטור אומר ח"כ אחמד טיבי כי "אמנם בראש מקהלת ההסתה עומד ראש הממשלה הגזען, אך למרבה הצער מפלגת ה'לא ימין ולא שמאל' בחרה לחבור לימין הקיצוני בניסיון לקושש קולות". לדבריו, הוא לא הופתע מכך כי גנץ, אשר התפאר במספר הפלסטינים שהרג בצוק איתן, לא יכול להיות אביר זכויות אדם.

כל הצדדים בדיוני ועדת הבחירות המרכזית היו מודעים לכך שמדובר במשחק פוליטי, שכן הסמכות הסופית לפסילת רשימות ומועמדויות נתונה בידי בית המשפט העליון, האמור לדון בכך בשבועות הקרובים. מכיוון שהפסילה על ידי הוועדה היא על הנייר בלבד, חבריה יכלו להרשות לעצמם להצביע בעד הפסילות, על אף הפגיעה בדמוקרטיה הישראלית ובזכויות מיעוטים. את הריח שנדף מההצבעה כבר היטיב להגדיר הבכיר בליכוד.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020