ישראל פולס

כך הפך גנץ את "צוק איתן" מניצחון מפואר לכישלון צבאי

p
המחבר
בקצרה
בני גנץ ממריא בסקרים ונתניהו נאלץ למתוח ביקורת על מבצע שהוביל בעצמו וקשר לו כתרי ניצחון מזויפים. עד היום הוא סיפר שמדובר בניצחון הרואי ואיך הובס חמאס בידי צה"ל. עכשיו יש לראש הממשלה גרסה חדשה.

רק בישראל יכול מבצע צבאי שהסתיים לפני קרוב לחמש שנים (2014) לככב במערכת בחירות גורלית ולהיפתח מחדש, כשמי שהיו הרמטכ"ל ושר הביטחון באותו מבצע, בני גנץ ומשה (בוגי) יעלון, מוצאים את עצמם שוב באש צולבת שממטירים עליהם מי שהיה ועודנו ראש הממשלה (בנימין נתניהו) יחד עם שאר שרי הקבינט. המציאות הזו הופכת להיות מגוחכת במיוחד כשנתניהו ואנשיו מוצאים את עצמם עכשיו תוקפים בחריפות את תפקודם של גנץ ויעלון במהלך "צוק איתן", למרות שהם עצמם הכריזו על "ניצחון ברור ומוחלט" בסוף אותו מבצע.

בעידן הנוכחי נאלצים נתניהו ושריו הבכירים לצפות בסרטוני דבריהם מלפני ארבע וחצי שנים שורפים את הרשתות החברתיות והופכים לויראליים: אז, הם משבחים את המבצע ואת קברניטיו באותו הלהט שבו הם מכפישים אותם היום. למהומה מצטרפים כמובן אביגדור ליברמן, שבצוק איתן היה בקבינט ועכשיו הוא באופוזיציה; האלוף במילואים יואב גלנט, אלוף פיקוד הדרום לשעבר שמתמודד היום בליכוד; וכמובן נפתלי בנט ואיילת שקד, שגרסתם ב-2019 סותרת, שוב ושוב, חלק מהדברים שאמרו ב-2014.

יו"ר "חוסן לישראל", הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, העריך מראש שזה מה שיקרה. זו הייתה הסיבה שלפני כשבועיים [20 בינואר] הוא השיק את קמפיין האינטרנט שלו בשלושה סרטונים: בראשון, הופיעו תמונות זוועה מעזה של אחרי צוק איתן ובמהלכו. על המסך רץ "נומרטור" של מספר המחבלים שנהרגו במבצע, תחת פיקודו של גנץ, ונעצר על מספר הגבוה מ-1,300. בסרטון שני נראו תמונות מחיסולו בהפתעה, בידי חיל האוויר, של רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי. גם כאן, גנץ היה המפקד העליון. לשם האיזון, וכדי לא להפסיד את מחנה המרכז-שמאל בראשו התייצב, הוסיף גנץ סרטון שלישי, בו הוא נשמע מדבר על חובתה של ישראל להמשיך לחתור לשלום.

הסרטונים עשו את עבודתם. הם הקפיצו את גנץ מ-11 ל-15 מנדטים לקראת נאומו ביום שלישי השבוע [29 בינואר], בו המריא אל מעבר ל-20 מנדטים. זו הסיבה שמישהו ברחוב בלפור בירושלים (מעון רה"מ) נתן לליכודניקים את ההוראה להגביר את ההתקפות נגד גנץ. בלית ברירה ומהיעדר חומרים אחרים, מתמקדות ההתקפות הללו בתפקודו של גנץ כרמטכ"ל בכלל ובמהלך מבצע צוק איתן בפרט.

צוק איתן נמשך 51 ימים, במהלכם ירו אנשי חמאס רקטות על ישראל, כולל על תל אביב, ללא הרף. המבצע לא הסתיים בהכרעה אלא בסוג של תיקו, אם כי לרצועה נגרם הרס רב. צה"ל לא ביצע במהלך המבצע תמרון קרקעי משמעותי בתוך הרצועה, כפי שקרה בעופרת יצוקה בסוף 2008, אלא הסתפק במבצע מוגבל להשמדת מנהרות התקיפה שחפר חמאס אל תוך שטח ישראל. תפקודו של צה"ל, כמו גם תפקוד הקבינט ותפקודם של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון, זכו לביקורת ציבורית קשה ולדו"ח חריף במיוחד של מבקר המדינה.

עכשיו מוצאים את עצמם גיבוריו בסבב לחימה נוסף, הפעם זה מול זה, כשהם בשוחות מנוגדות. נתניהו, לפתע, נאלץ למתוח ביקורת על מבצע שהוביל בעצמו וקשר לו כתרי ניצחון מזויפים. יעלון וגנץ נאלצים להצטדק. בנט ושקד מנסים לחגוג על כולם אבל שוכחים שגם הם, בימים בהם נפסקה הלחימה, שיבחו בקול גדול את צה"ל ומפקדיו על הלחימה וההישגים. כולם מיידים זה בזה את הדברים שאמרו/הצהירו אז, אל מול מה שהם חושבים היום. רק הציבור נותר מבולבל. מה מהדברים הסותרים שאמרו נבחריו נכון, מה לא. מתי הם מתכוונים לדבריהם, ומתי הם לא.

נתניהו נמצא בעמדה רגישה במיוחד. המראתו של גנץ מדאיגה מאוד את ראש הממשלה. בפעם הראשונה בעשור האחרון מציג מועמד שאינו נתניהו נתונים גבוהים ומשתווה לו בשאלה החשובה ביותר בכל סקר: מידת התאמתו לראשות הממשלה. יצחק הרצוג או יאיר לפיד לא התקרבו  מעולם למספרים של גנץ, שנבראו בן לילה. מהתאמה חד ספרתית בטרם הכריז על מועמדותו, המריא גנץ לסוג של תיקו (42%) בשאלת ההתאמה, מול נתניהו (חדשות 13). הדרמה הזו הופכת את הימים הללו, בהם ייגזר גורל הקמפיין, לגורליים במיוחד ונתניהו הורה להסתער על גנץ בכל הכוח, על "הבטן הרכה": הטענות בדבר תפקודו כרמטכ"ל במהלך צוק איתן, ובכלל.

אלא שנתניהו היה ראש הממשלה ממש באותו מבצע והשקיע אנרגיה אדירה בשנים שחלפו מאז במאמץ להסביר עד כמה מדובר בניצחון הרואי של צה"ל ושלו. הוא גם האריך את כהונתו של גנץ בשנה, הרעיף עליו שבחים אחרי צוק איתן ואחרי שפרש מצה"ל, והצהיר שוב ושוב איך הובס חמאס בידי צה"ל ואיך הפגינו לוחמינו עדיפות ורוח לחימה מופלאה. כל הדברים הללו מתנגשים עכשיו חזיתית בגרסה החדשה, לקול מצהלות הקהל.

גנץ, שאסטרטגיית הקמפיין שלו היא שקט, ענייניות, לקוניות ותגובות קצרות של מילים ספורות בלבד, כמעט לא צריך להגיב. הרשתות החברתיות עושות את זה עבורו, באמצעות הסרטונים. המשימה של גנץ מורכבת יותר מסתם להכפיש את הצד השני. הוא לא עוסק בהכפשות, כרגע. הוא מנסה למצב את עצמו כ"גם וגם", או "הכל כלול". מצד אחד, רמטכ"ל גיבור מלחמה זולל-ערבים, ביטחוניסט קשוח שיידע לרשת את "מר ביטחון" נתניהו. מצד שני, מנהיג מתון, מפוכח, רודף שלום. התכונות הללו נדרשות עדיין בישראל, כדי שגנץ יצליח להשאיר אצלו את בוחרי המרכז-שמאל.

הנכס הגדול ביותר של גנץ לצורך השגת המשימה הזו היא התייצבותו כמי שמוביל את מחנה האנטי-ביבי. השבט הישראלי הלא קטן הזה, שלא מסוגל לשאת עוד את בנימין נתניהו, ילבין כל חטא של גנץ, יתעלם מכל מעידה או שבירה פראית ימינה/שמאלה, ובלבד שיביס את נתניהו. כרגע, זה המצב. הקמפיין שהתאפיין בשחקן בולט אחד (הליכוד) מול מפלגות מגומדות רבות, משנה את פניו להתמודדות בין שני מגדלים: ביבי (באמצעות נתניהו) מול אנטי-ביבי (גנץ).

כדי לסבך עוד יותר את המצב, החליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לדחות את דרישת נתניהו ולהודיע על החלטתו בעניין תיקיו של ראש הממשלה עוד לפני הבחירות. אם אכן יודיע מנדלבליט בשבועות הקרובים על כוונתו להעמיד לדין את נתניהו, כל מה שקרה עד עכשיו בקמפיין ידמה למשחק ילדים, כולל צוק איתן. זו תהיה מלחמה שונה לחלוטין ובישראל מקווים שהציבור יעמוד בה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept