תזזית המיזוגים והרכישות בעיצומה בזירה הפוליטית

נתניהו דוחף למיזוגים בין מפלגות קטנות, לרבות המפלגות החרדיות, כדי למנוע אובדן קולות לגוש הימין בעיקר נוכח תסריט בלהות של איחוד בין גנץ ללפיד. גם בשמאל ניכרת מגמה דומה שמטרתה למנוע את מחיקתן של מפלגות המדשדשות באזור אחוז החסימה. חלק מהאחודים אכן יתקיימו.

al-monitor .

פבר 5, 2019

ליועציו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אין ספק שבסופו של דבר יתקיים איחוד בין מפלגתו של בני גנץ, הכוכב החדש בפוליטיקה הישראלית והיריב העיקרי שלו, לבין יש עתיד של יאיר לפיד. נתניהו מוטרד מכך שרשימה משותפת כזאת תשיג מספר מנדטים גדול מזה של הליכוד. כך סקר של חדשות 12 למשל, נתן לאיחוד גנץ-לפיד 35 מנדטים לעומת 30 לנתניהו ולליכוד.

נתניהו חושש שאם הליכוד שלאחר הבחירות לא תהיה המפלגה הגדולה ביותר בכנסת, הנשיא ראובן ריבלין, שעמו הוא מסוכסך, יטיל על גנץ את מלאכת הרכבת ממשלה. לכן פועל נתניהו בשני מישורים. האחד, הקמת גוש ליכוד-ימין שירוץ ברשימה משותפת ויבטיח את מקומו כמפלגה הגדולה ביותר. לשם כך, ביקש נתניהו ממתפקדי הליכוד לשריין לו שלושה מקומות ברשימה ולא רק אחד שכבר קיבל. כך יוכל לשבץ שלושה מועמדים לפי בחירתו ללא צורך באישור מוסדות המפלגה. המהלך הזה נועד לתת תשובה למפלגות ימין קטנות שאולי יתקשו לעבור את אחוז החסימה, כמו ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן שכבר נקלעה למצב כזה ב-2009, או המפלגה של הציונות הדתית, הבית היהודי. ליברמן לא דוחה על הסף אפשרות כזו, אבל תוקף בלא הרף את נתניהו על כך שאינו מיישם את מדיניות הימין. הבית היהודי הודיע כי אפשרות כזו אינה עומדת על הפרק. מנכ"ל המפלגה ניר אורבך אמר לאל-מוניטור כי "אנחנו לא מפלגת בת של הליכוד ונהיה מפלגה חזקה ומרשימה". עם זאת, סביר ששניהם ייענו להצעה של הליכוד אם הסקרים לקראת הבחירות יראו כי הם ניצבים על סף אחוז החסימה.

נתניהו ויועציו גם מנסים לעודד איחוד בין מפלגות הימין לחרדים כדי למנוע בזבוז קולות על מפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה. נתניהו חושש מכך, שכן לפי ההערכות והניתוחים של יועציו, הקמפיין העיקרי שלו נגד רדיפת האליטות בתקשורת והאובססיביות של המשטרה ומערכת המשפט להרשיעו עשוי למשוך קולות רבים ממפלגות הימין הקטנות ובכך לסכן אותן.

לאל-מוניטור נודע כי בשיחת טלפון בסוף השבוע בין ראש הממשלה ליו"ר ש"ס אריה דרעי, שאל נתניהו איפה תקוע האיחוד עם המפלגות החרדיות האחרות ואם הוא יכול לעזור. דרעי השיב כי לגמרי לא בטוח שבכלל צריך איחוד, שכן ש"ס לדבריו תגיע ל-7-6 מנדטים, וזאת על סמך סקרים פנימיים ותוצאות הבחירות לרשויות המקומיות שבהן נחלה הצלחה יפה. שנית אמר, יש התנגדות פנימית בתנועה לאיחודים כאלה שעלולים למחוק את הייחודיות של החרדים המזרחיים ונוגדים את כוונותיו של מייסד התנועה, הרב עובדיה יוסף. שני הפוליטיקאים הוותיקים והמנוסים ביותר בפוליטיקה הישראלית בחנו תרחישים שונים, ולבסוף נתניהו שב והזהיר שאם ש"ס תיפול מתחת לאחוז החסימה, יקבלו גנץ ומחנה השמאל את משימת הרכבתה של הממשלה הבאה.

שיחה דומות קיימו נתניהו ואנשיו, ובהם ראש לשכתו יואב הורוביץ, עם יעקב ליצמן ומשה גפני ראשי המפלגה החרדית האשכנזית, יהדות התורה. ליצמן אוהד מאוד את הרעיון, גפני לא מתלהב אבל לא יתנגד למהלך של איחוד. ובכל מקרה התשובה שנתנו לנתניהו דרעי, ליצמן וגפני הייתה כי ייוועצו ברבנים שינחו אותנו כיצד לנהוג. באגודת ישראל של ליצמן הרבנים תומכים; בדגל התורה של גפני, טרם הכריעו, ובש"ס, כאמור, קיימת התנגדות, אך אם דרעי ירצה, ההתנגדות תפוגג.

נתניהו קיים שיחת טלפון כזאת גם עם בצלאל סמוטריץ', יו"ר האיחוד הלאומי, המפלגה המייצגת את הצד הניצי יותר של הציונות הדתית. נתניהו דירבן אותו לקדם איחוד אפשרי עם הבית היהודי המתון יותר ועם מפלגת "עוצמה יהודית" של ממשיכי דרכו של הרב מאיר כהנא. כן לוחץ נתניהו לאיחוד במסגרת זו עם אלי ישי, איש מפלגת "יחד" שהתפלגה מש"ס של דרעי. סמוטריץ', הנוקט קו לאומני ולא ממלכתי מול צה"ל, המשטרה וכוחות הביטחון, ממשיך מצידו בדרכו, והשבוע (31 בינואר) דרש לשחרר ממעצר חיילים המואשמים כי היכו פלסטינים שאותם עצרו קודם לכן.

מנהיגי מפלגות המרכז והשמאל, ובהם יאיר לפיד, מתחו ביקורת קשה על הנכונות של נתניהו לקדם מפלגות ימין קיצוני שלחלקן מצע גזעני, אולם נתניהו רואה לנגד עיניו רק את הצורך למנוע אובדן קולות של הימין. אחד ממקורביו של נתניהו, העיתונאי שמעון ריקלין, הגיב לטענות האלה, ואמר כי השמאל לא מתבייש להסתמך על המפלגות הערביות שחלק מחבריהן מתבטא נגד קיום מדינת ישראל ומסייע למחבלים, ולכן הוא אינו יכול להטיף מוסר לנתניהו.

בעיית אחוז החסימה קיימת גם בשמאל. כך מרצ, שבסקרים מתנדנדת על סף 5-4 מנדטים, גם בגלל זליגת קולות למפלגתו של גנץ שנראה כיחיד שיכול לנצח את נתניהו והליכוד. עיתונאים ואישי ציבור דוחפים לאיחוד של מרצ עם מפלגת העבודה כדי שלא תימחק, ויו"ר מרצ תמר זנדברג יצאה בקריאה ברוח זו לחברי העבודה. שלי יחימוביץ' ממנהיגות העבודה, תומכת במהלך כזה, אולם היו"ר אבי גבאי לא מתלהב באומרו כי יש פערים משמעותיים בין המפלגות ושחיבור לא יסייע להחלפת השלטון. מקורביו אומרים כי הוא איתן בדעתו וכי איחוד אינו נראה סביר.

המפלגות הערביות שרצו בבחירות הקודמות ברשימה משותפת התפצלו עם פרישתו של חבר הכנסת אחמד טיבי ומפלגתו תע"ל. טיבי אמר לאל-מוניטור כי לא ייענה למאמצים להחזירו לרשימה המשותפת וכי בידיו סקרים המוכיחים שישיג לפחות 6 מנדטים אם ירוץ עצמאית בראשות תע"ל. הדעות על כך חלוקות. שלומי אלדר כתב באל-מוניטור כי טיבי סירב להצעות מפתות לחזור לרשימה המשותפת, וכי בחד"ש ישמחו במקום זאת להעביר אליו את רע"מ, המפלגה של התנועה האיסלאמית בישראל, אשר מעלה דרישות משלה כלפי איימן עודה יו"ר חדש. פוליטיקאי ערבי-ישראלי בכיר אישר לאל-מוניטור כי אכן נעשים מאמצים לשכנע את טיבי לצרף אליו את רע"מ. לטיבי קשרים טובים עם ראשי מפלגה זו ובסוף השבוע (2 בפברואר) אף נסע עמם לביקור אצל נשיא טורקיה ארדואן.

בסופו של דבר, חלק מהאיחודים כנראה יצאו לפועל גם בימין וגם בשמאל. ההכרעות ייפלו בהתאם לסקרים שיתפרסמו בשבוע השלישי של פברואר, לפני המועד האחרון להגשת רשימות מועמדי המפלגות לכנסת ב-21 לחודש.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020