ישראל פולס

למנוע מלחמת גוג ומגוג: כך נאבק השב"כ בטרור היהודי

p
המחבר
בקצרה
הודעת השב"כ על הגשת כתב אישום נגד נער יהודי בן 16 באשמת הריגת פלסטינית חושפת את קצהו של קרחון יהודי קיצוני, המלבלב ביהודה ושומרון ומטרתו לגרור את היהודים והערבים למלחמת גוג ומגוג. הממסד הפוליטי עדיין אדיש לתופעה.

ביום חמישי [24 במאי] הוגש בישראל כתב אישום באשמת הריגה נגד נער יהודי בן 16, תלמיד ישיבת "פרי הארץ" שבהתנחלות רחלים. הוא נאשם בכך שב-12 באוקטובר 2018 השליך אבן כבדה על מכונית בה נסעה משפחה פלסטינית על כביש 60, בין צומת רחלים לצומת תפוח. האבן הרגה את עאישה ראבי, אם לשמונה ילדים.

החקירה נמשכה למעלה משלושה חודשים בהובלת שירות הביטחון הכללי והיחידה לפשיעה לאומנית של המשטרה. עם פתיחתה, פרץ מחול שדים ציבורי בו הובילו מנהיגי המתנחלים, בגיבוי שרי ממשלת נתניהו, ביקורת קטלנית על השב"כ והמשטרה, בטענה שנגד תלמידי הישיבה הקטינים מופעלים אמצעי חקירה ברוטליים, נמנע מהם לפגוש את עורכי הדין שלהם ונערך אחריהם "מסע ציד" שאינו בוחל באמצעים.

המציאות הייתה הפוכה. מסע הציד נערך נגד השב"כ כשראש הממשלה נתניהו, שהוא גם המפקד העליון של השב"כ, נמנע מלגבות את הארגון המופקד על ביטחונם של הישראלים ומשחרר, רק אחרי ימים ארוכים, כמה מילים ממולמלות של גיבוי כללי בלבד. שרים וח"כים ממפלגתו הוסיפו ביקורת מטעמם, במאמץ לרצות את המתנחלים ולזכות בעוד כמה קולות בפריימריז של הליכוד שאמורים להיערך בעוד פחות משבועיים.

98% מאירועי הטרור ביהודה ושומרון מתבצעים בידי פלסטינים, נגד ישראלים. 95% מפעילות שירות הביטחון הכללי נועדה לסכל או לפענח את הפיגועים הללו. יחד עם זאת, בשב"כ רואים בחומרה גם את הטרור היהודי. "פיגועים של יהודים נגד ערבים מלהיטים את השטח, גורמים לפיגועי נקם של ערבים ויכולים להצית את האזור כולו", אמר לאל-מוניטור לפני כמה שבועות גורם בכיר בשב"כ, "חובתנו לעשות הכל על מנת למנוע אותם".

בעקבות פענוח הריגתה של ראבי, פרסם השב"כ ביום חמישי האחרון (24 בינואר) הודעה חריגה בתקיפותה. חדי העין יכולים היו לזהות בה גם רמז של ביקורת כלפי מקבלי ההחלטות בישראל. בהודעה נקבע כי השב"כ ניהל את החקירה תוך "קיום שיח עם ראשי הישיבה וגורמים נוספים, אך מול פעולות אלה התקיים מאמץ יזום ומתמשך של גורמים רבים בעלי אינטרס שנועד לשבש את מהלכי החקירה". על פי השב"כ, במסגרת המאמץ הזה יצאה ביום שבת, למחרת האירוע, קבוצת פעילים קיצונים ברכב מהיישוב האולטרה-קיצוני יצהר אל רחלים, "לטובת תדרוך נערים הלומדים בישיבה כיצד להיערך ולהתמודד עם חקירות שב"כ". אגב, מדובר בפעילים דתיים אורתודוכסים, שקיבלו היתר מיוחד לחלל שבת לצרכי "פיקוח נפש".

ההודעה טוענת עוד, כי הגורמים "בעלי האינטרס" ניסו להמשיך לשבש את החקירה ועסקו בהפצת שקרים והכפשות נגד גופי הביטחון המעורבים בה, זאת למרות שכל פעולות החקירה בוצעו תחת פיקוח שיפוטי הדוק. בשב"כ קובעים כי אירוע הריגתה של עאישה ראבי הוא "פיגוע טרור לכל דבר", וכי מעשים דומים שבוצעו בידי קטינים ערבים טופלו על ידי הארגון באופן זהה.

הודעת השב"כ חושפת את קצהו של קרחון יהודי קיצוני, המלבלב ביהודה ושומרון ומטרתו להבעיר את השטח על יושביו ולגרור את היהודים והערבים למלחמת גוג ומגוג. מדובר ב"פעילי הגבעות" הצעירים, כמה מאות בני נוער יהודים שמחזיקים באידיאולוגיה של "משיחיות אקטיבית", הרואה במדינה ובמוסדותיה אויב שיש להחליפו, תוך הפלת השלטון הדמוקרטי הישראלי וכינון "ממלכת הלכה" במקומו. מטרתם של אלה היא לייצר כמה שיותר מוקדי אלימות כדי להדליק ולדחוף לאותה "מלחמת גוג ומגוג" סופית, שאחריה הם סבורים תבוא הגאולה. הם לא משרתים בצה"ל, לא מכירים בשלטון הישראלי, לא בוחלים בפגיעה בכוחות הביטחון הישראלים ומנהלים אורח חיים ספרטני, חצי-צבאי, המבוסס[לשיטתם]  על חיי היהודים הקדמונים מתקופת התנ"ך.

שירות הביטחון הכללי נאבק בתופעה הזו כבר שנים ארוכות. "אחד הצמתים שהביא להתגברותה", אמר השבוע ראש השב"כ לשעבר יורם כהן לאל-מוניטור, "היא ההתנתקות מרצועת עזה וצפון השומרון [2005]. הצעירים האלה, שתפיסתם היא אנטי ממלכתית, החליטו שהנהגת המתנחלים לא נאבקה בהתנתקות ברצינות, ואז הגו את מותג ה'תג מחיר', בו הם מבצעים פיגועים בציבור הערבי כדי לנקום על הטרור הערבי. ברגע שזה לא עבד, הם עברו לתפיסה לפיה צריך ליצור כאוס דתי, לשרוף כנסיות ומסגדים, כדי שמהרע ייצא [לשיטתם] טוב. אחרי שגם זה לא הצליח, הם עברו לפיגועים קשים יותר ששיאם היה בקבוק התבערה ששרף את המשפחה הפלסטינית בכפר דומא (נקמה על פיגוע בו רצחו פלסטינים את הרב מלאכי רוזנפלד מכוכב השחר). הצעירים האלה, שגרים בתוך אוהלים או מערות, החליטו לנקום. הלכו לכפר הסמוך, השליכו בקבוק תבערה ושרפו משפחה".

לדברי כהן, "הפיגועים הללו מביאים חורבן על מבצעיהם באופן ישיר, כי הפלסטינים מיד מבצעים פיגועי נקמה משלהם".

הבעיה היא, שאותם נערי גבעות קיצוניים, המקבלים סיוע לוגיסטי ממעגל רחב יותר של מאות ואלפי משתפי פעולה, לא מתרגשים מפיגועי הנקמה. מטרתם הסופית כאמור היא מלחמת הכל-בכל. לשב"כ יש קושי משמעותי לחדור לתוכם. כמעט שאין אפשרות לשתול בקרבם סוכנים. מדובר בצעירים נחושים, מאומנים, שמשננים את כל שיטות הפעולה של השב"כ, מקבלים הדרכה ומוכנים להקריב את עצמם "על קידוש השם". בפיענוח הריגתה של ראבי הצליח השב"כ, בדרכים המתוחכמות ביותר שאפשר להעלות על הדעת, לביים כמה אירועים, כולל קטטה רבתי עם פלסטינים (שהיו, בעצם, סוכני שב"כ), שעוררו את אמונם של תלמידי הישיבה מרחלים והביאו לפריצת הדרך בחקירה, בסיומה התברר כי על האבן שהרגה את עאישה ראבי יש שרידי DNA של הקטין המואשם במעשה.

מדאיגה מכל היא התחושה שהממסד הפוליטי הישראלי מביט בתופעה באדישות וחושש לנקוט נגד הפורעים הללו באמצעים אמיתיים. לפני למעלה משנה אמר גורם ביטחוני בכיר לאל-מוניטור, כי ההרתעה של השב"כ נגד נערי הגבעות הולכת ונשחקת. "הם מאבדים פחד וגבולות, מוציאים נגדם צווי הרחקה מהשטחים והם חוזרים למחרת בבוקר. המשטרה לא אוכפת את הצווים, הם עושים כאוות נפשם וההעזה שלהם גוברת מרגע לרגע".

הגורם הביטחוני לא אמר את זה בקולו, אבל אין בישראל מי שלא מכיר את הרתיעה העזה של כל מנהיגי הימין, מנתניהו דרך בנט וליברמן ושקד וכל שאר השרים, מאובדן התמיכה של המתנחלים, בעיקר לקראת בחירות. היחיד שהעז להביע את דעתו על התופעה הזו בקול גדול הוא שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, שנדחק אל השוליים ושילם מחיר פוליטי כבד. צריך לקוות שההתפכחות של ההנהגה הישראלית תקרה לפני שמשימתם של הפורעים להדליק את הגדה המערבית תצלח.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept