חוט השערה בין מערכת בחירות למערכה צבאית

שתיקה ביחס לסוגיות ביטחוניות היא סייג לחכמת המערכה נגד איראן. אבל כשחרב היועץ המשפטי לממשלה מונחת על צווארו ומערכת הבחירות בעיצומה, נתניהו ויתר השבוע על מדיניות העמימות לטובת שחצנות מסוכנת.

al-monitor .

נושאים מכוסים

iranian-israeli conflict, israeli military, israeli elections, covert activities, idf, israeli security, israeli politics, benjamin netanyahu, gadi eizenkot

ינו 17, 2019

כשמבקר המדינה קבע לפני ארבע שנים [2015] שהממשלה זיהתה באיחור את משבר הדיור, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא טרח להתייחס למחדל. תחת זאת הוא ניצל את ההזדמנות להזכיר לאומה כי "האתגר הגדול ביותר שאנחנו עומדים בפניו זה איום התחמשותה של איראן בנשק גרעיני". נתניהו חתם במשפט האייקוני, "מדברים על יוקר המחיה, אך אני לא שוכח גם את עניין החיים עצמם". מעתה אמרו "הם (השמאלנים) מדברים על סיגריות וחמגשיות, אך אני (בראש הליכוד) לא שוכח את החיים עצמם". לשם כך הוא חייב לוודא שהחרדה לחיים עצמם לא תחדל לרחף בשמי ישראל, בעיקר עד ה-9 באפריל.

כדי להוסיף לשבת בכורסת העור בלשכת ראש הממשלה במקום על ספסל הנאשמים בבית המשפט, נתניהו חייב לפנות את הביטוי "שחיתות" ממוקד מערכת הבחירות לטובת נושא "חזק" יותר. אך מה עושים כשהבורסה חלשה מדי, יוקר המחיה גבוה מדי ומחירי הדירות יורדים לאט מדי? מה דוחפים לכותרות? אין בעיה. תמיד תהיה לו איראן. מול סכנה שכזאת, איך אפשר לבלבל למצביא העליון את המוח עם זוטות ולהפריע לו להציל את אזרחי ישראל ממבקשי נפשם, כפי שהוא, ורק הוא, יודע לעשות? נתניהו לא מחמיץ הזדמנות להזכיר זאת מעל כל במה. אם צריך אפילו פעמיים ביום וגם אם לשם כך צריך לחמם גזרה או שתיים ולפגוע באינטרסים הביטחוניים של ישראל.   

במשך שנים החזיק נתניהו במפתחות עמדת השמירה על "החיים עצמם" מפני הפצצה שלא נולדה. אבל אחרי שהעביר אותם לנשיא טראמפ, נאלץ נתניהו לחפש לעצמו עמדת שמירה חדשה על החיים עצמם. כאמור, הוא מצא אותה לא הרחק מאיום הגרעין האיראני בדמות איום הטילים האיראנים המוצבים בסוריה ובלבנון.

השבוע, ביום ראשון בבוקר [13 בינואר], בפתח ישיבת הממשלה, אמר נתניהו למיקרופונים כי "פעלנו בהצלחה מרשימה לבלימת ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה, ובמסגרת זו צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של איראן וחיזבאללה".

כעבור מספר שעות ניצל נתניהו את אחד מטקסי הפרידה מהרמטכ"ל גדי איזנקוט כדי לספר שצה"ל תקף מאות רבות של פעמים מטרות של איראן וחיזבאללה בסוריה. הוא הוסיף כי "המחויבות שלנו לבלום את איראן בסוריה איתנה ומובנת לכולם, כולל לנשיא רוסיה, שאיתו אני מקיים מגע שוטף". ודוק, אם זה כל כך מובן לכולם, מדוע צריך לדבר על כך פעמיים ביום? בחירות כבר אמרנו. קשה גם להבין מה הניע את איזנקוט לספר לניו יורק טיימס על התקיפות. לו אין לאן לרוץ ב-9 באפריל. אין זאת אלא שאיש הצבא המסור לא רצה להשאיר לפוליטיקאי נתניהו את כל התהילה. 

במערכה נגד איום הטילים כמו ביחס להרתעה הגרעינית, ישראל דבקה במשך שנים במדיניות העמימות, ברוח הפסוק שמופיע בעמוד הבית של "המוסד": "גולה סוד הולך רכיל ולפתח שפתיו לא תתערב (משלי כ', י"ח). עד לאחרונה נאלצה התקשורת הישראלית להסתמך בדיווחיה על מחסני תחמושת שעלו באש באדמת סוריה על "מקורות זרים" בהם העיתונות הערבית, ונזהרה שלא לייחס בעצמה את ההתקפות לחיל האוויר הישראלי. בכיר לשעבר בצה"ל הסביר השבוע בשיחה עם אל-מוניטור כי העמימות היא סגולה נגד הסלמה. לדבריו, לשלטונות איראן וסוריה וגם לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין קשה יותר להבליג על התקפת טילים קטלנית המלוות בתרועות ניצחון מישראל מאשר על פגיעתם של טילים עלומי שם.

בספטמבר 2018, ימים אחדים לאחר שבתדריך לכתבים נטל צה"ל את הקרדיט ל- 202 תקיפות נגד יעדים איראניים בשטח סוריה, נורו משטחה של סוריה טילים לעבר מטוסי צה"ל. מהירי נפגע והופל מטוס האיליושין הרוסי ו-14 נוסעיו נהרגו. הלקח המתבקש מהאירוע הזה, שעורר את רוגזו של הנשיא פוטין, הוא ששתיקה ביחס לסוגיות ביטחוניות היא סייג לחכמת המערכה נגד איראן ושותפיה. מנגד, דיבור על ביטחון הוא מתכון בדוק לגיוס קולות במערכת הבחירות. אמנם, התנגשות בין שתי המערכות הללו עלולה לעלות בחיי אדם, אך מסתבר שבעונת בחירות, אשר לעתים נמשכת אצלנו חדשים ארוכים, עמימות וזהירות מפנות את מקומן לשחצנות והרפתקנות.    

מן הראוי לציין שנתניהו לא המציא את פטנט הרכיבה לקלפי על גבי הסוס הבטחוני. כך, ב-7 ביוני 1981, כשלושה שבועות לפני הבחירות וימים אחדים אחרי שנועד עם נשיא מצרים אנואר סאדאת, החליט ראש הממשלה מנחם בגין שזה הזמן לשלוח את חיל האוויר להשמיד את הכור העיראקי. המבצע הצבאי המוצלח התברר כמבצע פוליטי מוצלח לא פחות. הליכוד ניצח את מפלגת העבודה על חודו של מנדט (47-48) ונשאר בשלטון.

הנסיון של ראש הממשלה ושר הבטחון שמעון פרס להצטייר כמי שדואג לחיים עצמם, גבה מחיר כבד בחיי אדם.  בינואר 1996, חדשים אחדים לפני הבחירות שהתקיימו בסוף מאי אותה שנה, הורה פרס לחסל את המחבל יחיא עייאש ("המהנדס"), שהיה אחראי לרצח עשרות ישראלים. החיסול הוליד גל פיגועים שסחף  את קולות המצביעים ימינה. שבועות אחדים לפני הבחירות, החליט פרס להראות שהוא לא פחות בטחוניסט מיצחק רבין ונתן את האות למבצע "ענבי זעם" בדרום לבנון. לרוע המזל, פגזים ישראלים פגעו במבנה בכפר כנא שבו הסתתרו אזרחים לבנונים, ו-102 בני אדם נהרגו. התמונות הקשות גרמו לרבבות מצביעים ערבים להסיר את תמיכתם מפרס ותרמו בכך לניצחונו של נתניהו בהפרש קולות זעיר.

כששרביטי ראש הממשלה ושר הביטחון מונחים בידי נתניהו וחרב היועץ המשפטי לממשלה מונחת על צווארו, לא יזיק להכין את המקלטים.  

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020