"הם מפחדים": נתניהו ושריו הפכו למשרתי המתנחלים

אף אחד בממשלת נתניהו לא גיבה השבוע את השב"כ, שהפך יעד למתקפה מימין בשל מעצר נערים בחשד לטרור יהודי. מפחד לאבד את קולות הימין הקיצוני המתנחלי בפינוי חוזר של עמונה, ראש הממשלה השפיל עד עפר את מזכירו הצבאי.

al-monitor .

נושאים מכוסים

price tag, hilltop youth, israeli politics, murder, israeli settlers, settler attacks, violence, ofra, jewish terrorism, benjamin netanyahu, amona

ינו 8, 2019

לפני כ-15 שנה הכתירו עדית זרטל ועמיתי פרשן אל-מוניטור עקיבא אלדר את המתנחלים כ"אדוני הארץ". בספרם המעמיק, שעקב אחר מפעל ההתנחלויות, הם הראו איך הפכו המתנחלים למורמים מעם כשכל מערכות השלטון מעניקות להם מטובן. בימינו זה חמור יותר. ראש הממשלה והשרים פשוט מפחדים מהמתנחלים.

שני אירועים דרמטיים השבוע – פינוי חוזר של עמונה ומעצר נערים בחשד לטרור יהודי – מוכיחים עד כמה מדינת ישראל הפכה לארץ כל מתנחליה, ועד כמה נבחריה הפכו למשרתיהם של "האדונים".

בבחירות 1999, שבהן הפסיד בנימין נתניהו לאהוד ברק, הוא טבע את הסיסמה "הם מפחדים" בהתייחסו בבוז מופגן לתקשורת הישראלית. כעת הוא עצמו מפחד לאבד את קולות הימין הקיצוני המתנחלי. כדי לפייסם על פינוי עמונה, הוא היה מוכן להשפיל עד עפר את מזכירו הצבאי תא"ל אבי בלוט.

עמונה, שבה התגוררו בסך הכול 40 משפחות, הפכה לשם דבר בישראל בשנים האחרונות כאילו מדובר בעיר מרכזית. שרים וחברי כנסת מהימין התנהגו כעבדים נרצעים של מתנחלי עמונה, עלו למאחז כדי לחזקם ויצאו מגדרם כדי לפצותם על "עוגמת הנפש" מפינויו בכוח של המאחז הלא חוקי.

עמונה "המקורית" נבנתה על קרקע פלסטינית פרטית ואחרי אין ספור עתירות, דחיות וערעורים היא פונתה לפני כשנתיים [פברואר 2017]. בעקבות הפינוי אישרה הממשלה מתווה פיצוי נדיב למתנחלי עמונה בשווי של עשרות מיליוני שקלים והחליטה להקים עבורם יישוב קבע חלופי בשם עמיחי. היישוב עמיחי אכן הוקם, אבל בחודש שעבר [דצמבר 2018] חזרה קבוצת מתנחלים לעמונה כתגובה לפיגועי הירי סמוך לעופרה. כשכוחות מג"ב ומשטרה פינו אותם בכוח [3 בינואר], נבהל נתניהו מביקורת הימין ומהחשש שמא יתנקמו בו המתנחלים בבחירות הקרובות, והאשים את תא"ל בלוט (בעצמו תושב התנחלות) כי לא העביר במועד את הנחייתו לדחות את מועד הפינוי. בעקבות כך ערך הרמטכ"ל גדי איזנקוט בירור עם תא"ל בלוט והעיר לו הערה פיקודית.

ובזה לא תמה מסכת ההשתופפות בפני "אדוני הארץ". במהלך הפינוי בכוח של פולשי עמונה, נפצעו באורח קל 23 שוטרים ובהם קצין משטרה שנדקר בחפץ חד בידו. מקצתם פונו להמשך טיפול בבית חולים. שבעה מתנחלים נעצרו אך שוחררו מיד. איש מהם לא הובא בפני שופט להארכת מעצר על תקיפת שוטרים ופציעתם, וככל הידוע לא הוגש נגד מי מהם כתב אישום.

זה המקום להזכיר את הנערה הפלסטינית עהד תמימי, שנעצרה, נחקרה, נשפטה ונאסרה לשמונה חודשים על שסטרה ובעטה בחייל. בקשות פרקליטתה לשחרור מוקדם נענו בשלילה בטענה כי תמימי מחזיקה ב"אידאולוגיה קיצונית".

ביום ראשון [6 בינואר] הותר לפרסום כי חמישה נערים מהישיבה "פרי הארץ" ברחלים חשודים שגרמו למותה של עאישה ראבי, פלסטינית תושבת בידיה, אמא לתשעה ילדים [אוקטובר 2018]. ראבי נהרגה כתוצאה מיידוי אבנים לעבר המכונית שבה נהג בעלה סמוך לרחלים. לשב"כ לקח כמעט שלושה חודשים כדי לעצור את  הנערים, למרות שבשבת, 13 באוקטובר, יממה אחת אחרי האירוע, נסעו תוך כדי חילול שבת ארבעה פעילי ימין בולטים מיצהר לרחלים כדי לתדרך את נערי הישיבה, מתוך הערכה שבהמשך יגיעו אליהם אנשי המחלקה היהודית בשב"כ כדי לתחקרם.

כשנעצרו הנערים, ללא אפשרות לפגוש בעורך דין כמקובל, החל מסע התגייסות למענם, מהסוג שרק בני אדוני הארץ זוכים בו. שרת המשפטים איילת שקד, למשל, שוחחה בטלפון עם אמו של אחד הנערים העצורים, אשר ביקשה שיאפשרו לבנה להיפגש עם עורך דין. שקד אמרה לה כי היא דיברה עם פרקליט המדינה פעמיים והבהירה לו את "זעקת ההורים", וכי תשתדל לעשות ככל יכולתה לעזור להם. הערב נודע כי שקד גם נפגשה עם הורי הקטינים.

אמנם אשמתם של הנערים לא הוכחה עדיין, אבל המחאה על מעצרם הנוקשה למרות עבירת הטרור שבה הם חשודים, וההתקפות חסרות הרסן על השב"כ, הן חסרות תקדים. "מדי יום נזרקות אבנים על כלי רכב  ביו"ש, ואם אתם תוהים למה לא שמעתם על זה, כי אלה פלסטינים שזורקים אבנים על יהודים", צייצה ח"כ נאווה בוקר מהליכוד, "אבל כשנערים יהודים נחשדים בזריקת אבנים, פתאום הם נתקלים בשיטות חקירה של הקג"ב. עדיף שהשב"כ יעסוק במניעת הטרור הפלסטיני הרצחני ולא בעינוי נערים יהודים".

בשבוע האחרון הובאו הנערים לבית משפט השלום בראשון לציון ולבית המשפט המחוזי בלוד לצורך דיונים בעניינם. בזמן הדיונים (3 בינואר) הפגינו פעילי ימין בסמוך לבתי המשפט והתעמתו עם המשטרה. הפגנת תמיכה בעצורים נערכה גם בירושלים בהשתתפות בכירים בציונות הדתית ורבנים בה קרא פרופ' הרב אפרים מאיר מאוניברסיטת בר אילן ״נערי הגבעות החמודים, עלמי חמודות, המשיכו בדרכיכם חלוצי הדור, אנחנו לא טרוריסטים״.

במקביל פרסם בכיר רבני הציונות הדתית, הרב חיים דרוקמן, סרטון וידאו בו פנה לראש הממשלה נתניהו וטען כי הנערים "אינם מחבלים" וכי יש לחקור אותם כמו שחוקרים כל אחד בישראל ולא במרתפי השב"כ.

האם ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו גיבה את השב"כ על פעילותו לעצור מבצעי טרור יהודי? האם מישהו משרי הבית היהודי, הימין החדש או הליכוד גיבה את השב"כ? עד כה לא. קולם לא נשמע, גם לא אחרי שהשב"כ פרסם תיעוד של חלק מהנערים החשודים משחיתים את דגל המדינה ושורפים אותו. ככה זה כשראש הממשלה ושריו הופכים מאדונים למשרתים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020