ישראל פולס

האם פרשת אפי נווה תפגע במטאור הפוליטי הישראלי?

p
המחבר
בקצרה
שרת המשפטים נתקלה השבוע בפעם הראשונה באש צולבת פוליטית. השאלה הדרמטית ביותר היא מה יעשו חוקרי המשטרה כשייתקלו במסרונים בין איילת שקד לבין אפי נווה? האם הפרשה המביכה תפגע בניסיונה לפרוץ לקהלים חדשים?

הכל בגלל סמארטפון ישן אחד. המכשיר היותר-מדי-חכם הזה פוצץ השבוע בישראל את אחת השערוריות העסיסיות ביותר של הזמן החדש ומאיים לפגוע בתדמיתה של איילת שקד, המטאור שהמריא בשנים האחרונות בשמי הפוליטיקה הישראלית עד כי הפכה למועמדת עתידית לראשות הממשלה.

המדובר בסמארטפון של עו"ד אפי נווה, היו"ר הכוחני והכל-יכול (לשעבר) של לשכת עורכי הדין בישראל, בעל בריתה האסטרטגי של השרה שקד ומי שיחד איתה הוביל שינוי דרמטי בתהליך מינוי השופטים בישראל ומהפכה שמרנית בזהות מאות השופטים שנבחרו בקדנציה הנוכחית. כל זה התפוגג עכשיו לתוך חור שחור גדול בו מככב אותו אפי נווה, אשר חשוד בכך שקידם שופטות תמורת יחסי מין, תוך הפיכתה של לשכת עורכי הדין הישראלית להרמון ביזנטי וזיהום ההליך המקודש של בחירת שופטים.

מטבע הדברים הפכה שקד, בעלת בריתו וחברתו הטובה, למטרת דמות אוטומטית. היא מואשמת שכל זה קרה במשמרת שלה, שהעלימה עין מהתנהלותו של נווה, שנתנה לו גיבוי ושלא ראתה את הכתובת על הקיר גם כשנווה הסתבך לפני כמה חודשים בניסיון להכניס ולהוציא את בת זוגו מגבולות הארץ תוך התחמקות מביקורת הגבולות בנמל התעופה בן גוריון.

שופטי ישראל נבחרים ע"י הוועדה לבחירת שופטים, בראשותה של שרת המשפטים. מכהנים בה שני חברי כנסת, שני שרים, שלושה שופטים עליונים ושני נציגים של לשכת עורכי הדין. הרוב הנדרש למינוי שופט הוא שבעה מתשעה חברי הוועדה. עד היום, הייתה קואליציה קבועה בין שלושת השופטים לשני נציגי הלשכה, שהצביעו בדרך כלל בבלוק אחד של חמישה קולות והעניקה מנוף שליטה לבית המשפט העליון על מינוי השופטים.

שקד נכנסה לתפקידה כשרת המשפטים במאי 2015. כחודש אחר כך נבחר נווה לתפקיד יו"ר הלשכה. היא זיהתה אותו, הוא זיהה אותה, הם דבקו זה בזו והברית נכרתה. שקד ונווה הרסו את הסדר הישן, ביטלו את הקואליציה הקודמת ויצרו סדר חדש בעזרתו מינו מאות שופטים, רבים מהם שמרנים, במאמץ לשנות את פני המערכת ופניו של בית המשפט העליון (תחקיר התכנית "עובדה" ב-2017 חשף איך זה עבד).

שקד נחלה הצלחה מסחררת ונחשבת לשרת המשפטים הראשונה שהצליחה לבצע שינוי היסטורי כזה במערכת המשפט הישראלית. היא לא הייתה מגיעה לזה בלעדי אפי נווה. הוא לא היה מצליח בלעדיה. הם הפכו לחברים אישיים, נהגו לבלות ביחד ולפרגן זה לזו עד אין קץ, מאחורי ולפני המצלמה.

אבל אז החלו הצרות בגן-עדן. הפרומו הייתה אותה הסתבכות של נווה שניסה לצאת מהארץ עם בת זוגו מבלי שהיא תירשם במשטרת הגבולות. הוא נתפס והוחלט להגיש נגדו כתב אישום [דצמבר 2018]. שקד, שלא ראתה את הכתובת על הקיר, העניקה לו גיבוי. רק בקושי הסכים נווה להשעות את עצמו, זמנית, עד לסיום ההליך נגדו. אבל אז הגיע הסמארטפון הנייד שלו לידיה של עיתונאית גלי צה"ל הדס שטייף.

נווה נמצא בעיצומו של מאבק גירושין מכוער, הוא השאיר את הסמארטפון הנייד שלו איפשהו ומשם הדרך לתקשורת הייתה קצרה. גלי צה"ל מסרו את המכשיר למשטרה. פריצה למכשיר סמארטפון אינה חוקית אבל לאור רגישות החומרים שנמצאו בו, הכשיר פרקליט המדינה את ההליך ותיבת פנדורה נפתחה, בקול רעש וצלצולים.

נווה נחקר בימים האחרונים בחשד כי מינה שופטת בעקבות יחסי מין שקיימה איתו וניסה לקדם שופט לאחר שקיים יחסי מין עם רעייתו (של השופט). במקביל, נבדקים סיפורים רבים נוספים בתחום הקידומים והמינויים. גורם שנחשף למסרונים החבויים במכשיר הסמארטפון אמר לאל-מוניטור כי עולים ממנו סיפורים רבים נוספים, לא כולם בתחום הפלילי אבל עמוק בתחום המוסרי, הציבורי, האתי.

ביום חמישי [17 בינואר] הודיע נווה על התפטרותו מתפקידו הרם בלשכת עורכי הדין בישראל. קו ההגנה שלו היא הטענה שהראיות נגדו הושגו בהליך לא חוקי. לא ברור אם הקו הזה יספיק.

אלא שנווה כבר מזמן לא בקו האש. צלב המטרה מסומן מעכשיו על איילת שקד. הפוליטיקאית הצעירה, הנאה, הכריזמטית והפופולרית נתקלת בפעם הראשונה באש צולבת פוליטית, אבל לא רק. "בימים האחרונים יש נגדי מתקפה משולחת רסן, שקרית ומסיתה", אמרה ביום חמישי [17 בינואר], "המתקפה המאכזבת מכולן היא המתקפה מצד ח"כיות בשמאל". לדבריה, עושים לה עוול ומנסים לכרוך את שמה בפרשה לא-לה למרות שאין לה יד ורגל במה שנווה עשה או לא עשה. היא גם טוענת שמנסים כעת למנף את הפרשה נגדה כדי לפגוע בה פוליטית.

בדבר אחד צודקת שרת המשפטים: היא אכן נחשבת לאיום פוליטי כבד על השמאל, אבל לא רק. שקד מודרת מחמת מיאוס גם בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מאז הקדנציה שעשתה כמנהלת לשכתו של נתניהו בימי האופוזיציה [2008-2006]. היא ושותפה, נפתלי בנט, נחשבים לשטן הגדול של המעון ברחוב בלפור. זו הסיבה לכך שהם אינם יכולים להצטרף לליכוד כל עוד נתניהו שם, וזו הסיבה שהשניים הקימו לעצמם זה עתה מפלגה חדשה, חילונית-דתית, בשם "הימין החדש". כעת, הם כבר לא נושאים יותר את אבני הריחיים של הרבנים הקיצוניים מהבית היהודי, והם יכולים למשוך קולות של ימין שאינו דתי או קיצוני, אבל פשוט מאס בנתניהו.

ופתאום, המהומה הזו. ההערכה היא כי מעמדה של שקד בבייס המצביעים הימני שלה לא ייפגע, אולי אפילו יתחזק בעקבות הפרשה. מצד שני, היא מנסה לפרוץ עכשיו לקהלים חדשים, ממרכזה של המפה הפוליטית. המהלך הזה כן עלול להיפגע. כרגע, שקד אינה חשודה בדבר ולא נקראה לחקירה באזהרה. היא כן תזומן לתת עדות פתוחה בענייני אפי נווה. השאלה הדרמטית ביותר היא מה יעשו החוקרים כשייתקלו במסרונים בין שרת המשפטים לבין נווה. האם יקבלו אישור לבדוק גם אותם? ואם כן, לאן הם יכולים להוביל? עד כה, הצליחה שקד לתחזק תדמית ישרה ונקייה מרבב. התחזוקה הזו תהיה, מעתה והלאה, קשה בהרבה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: likud party, habayit hayehudi, scandal, supreme court, judicial system, ayelet shaked

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept