ישראל פולס

ההישג המידי של גנץ: הגדיל את הפער מול לפיד

p
המחבר
בקצרה
ביום שלישי בערב גנץ קבע עובדה: הוא מועמד מפלגות המרכז-שמאל לראשות הממשלה מול נתניהו. לפיד, שמכוון גם הוא אל ראשות הממשלה, יודע שחיבור לגנץ כמספר 2 יחסל את החלום. לכן הוא בינתיים שותק ומחכה לסקרים הראשונים.

ביום שלישי בערב [29 בינואר], בביתן 10 בגני התערוכה בתל אביב, בשידור חי בכל ערוצי הטלוויזיה, בני גנץ הכריז על עצמו כמועמד מצביעי המרכז-שמאל לראשות הממשלה. מעבר לכל הצהרותיו והתחייבויות הבוחר שלו באירוע פתיחת הקמפיין של חוסן לישראל, גנץ ביקש להשיג הכרעה מהירה במרכז-שמאל ולקבוע עובדה: הוא המועמד של מפלגות המרכז והשמאל בקרב הגדול על ראשות הממשלה מול בנימין נתניהו.

הרמטכ"ל לשעבר, אשר ניהל בעבר הלא רחוק מגעים עם יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד, שהציע לו את המקום השני ברשימתו, וחוזר גם על ידי יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי, סתם בכך את הגולל על האופציות הללו. ברגע אחד הפך גנץ לאיום ממשי על שתי המפלגות. במפלגת העבודה היו מי שהאמינו עד לא מזמן שיצליחו להדיח את גבאי ולשכנע את גנץ לעמוד בראשם. "אם הוא יגיד כן, גבאי לא יוכל להתנגד", אמרו בכירים במפלגה לאל-מוניטור.

אבל ביום שלישי בערב גנץ השאיר את לפיד וגבאי מאחור, העמיד את עצמו בראש המחנה והוכרז גם בתקשורת כיריב העיקרי של בנימין נתניהו. כעת, ככל שיגדיל את הפער מולם בסקרים, הם יהיו הניזוקים העיקריים. לא לחינם לפיד וגבאי נמנעו מלהגיב ושמרו על שתיקה בבוקר שאחרי. הם מחשבים מסלול מחדש.

מרבית האנשים שנפגשו עם גנץ בשבועות האחרונים, לפני נאומו, התרשמו כי יש לו אפס הבנה פוליטית. וכך, היו כאלה שהעריכו שהרמטכ"ל לשעבר ימעד כבר ביריית הפתיחה הראשונה. אבל גנץ הגיע מוכן למבחנו הראשון, גם בנראות – חליפת ראש הממשלה שעטה על עצמו (גנץ כמעט שלא נראה קודם לכן בחליפה ועניבה) והאופן בו עמד על הבמה (הוא עבר אימון בעמידה מול קהל ונעזר במורה לשכלל את יכולת הנאום).

גנץ לא המתין הרבה כדי להעביר את המסר שפניו לבית ברחוב בלפור ואמר במפורש כי הוא רוצה להיות ראש הממשלה. כדי לצרוב את המסר הוא דיבר במונחים של "הממשלה בראשותי". לצד כל זה הוא שיגר שלל איומים ראוותניים נגד אויבי ישראל, ישירים ופרסונליים, בסגנון "הנשיא רוחאני, אני יודע שאתה זומם לכתר את ישראל...אפעל נגדך...".

גנץ נעמד חזיתית מול נתניהו, אף כי הזכיר את שמו של ראש הממשלה בקושי פעמיים. את ההתקפה הקשה כיוון ל"ממשלה" כאשר ברור לכל לאיזה בטן רכה מיועד החץ. כשאמר "היה כבר מלך שאמר 'המדינה זה אני', אבל לא, לא אצלנו. אף מנהיג ישראלי אינו מלך", גנץ כיוון לשחיתות, לחקירות ולסיפורים המשפחתיים מהבית בבלפור.

הנאום הזה נכתב במשך ימים ארוכים. שורות הודפסו ונמחקו בקצב אש. תוכנו התאפיין בקווי מתאר קלאסיים של מרכז פוליטי: לא ימין ולא שמאל. הטקסט התאים לימניים כמו גם לשוחרי שלום מהשמאל ולאלה שמאסו בשחיתות. הכוונה הייתה ליצור תמהיל מדויק שיהפוך את גנץ לאיש שיעמוד מול נתניהו בבחירות הקרובות. גנץ ואנשיו יודעים שהוא לא פועל בחלל ריק, לכן יצרו כבר באירוע הפתיחה מציאות של התמודדות ראש בראש מול נתניהו ואווירת מומנטום של שינוי ומהפך. גנץ עמד בציפיות. הוא הדמות הנקייה, החדשה והרעננה. בכך אולי הפתיע את לפיד שעוד קיווה לשיתוף פעולה.

גנץ הפתיע  גם בחיבור עם הרמטכ"ל לשעבר משה יעלון, יוצא הליכוד שיוצב במקום השני ברשימה וקיבל שני שריונים נוספים בעשירייה הראשונה. אלה יוענקו לעיתונאי איש הימין ד"ר יועז הנדל ולמזכיר הממשלה לשעבר צבי האוזר, חבר הליכוד – שניהם עבדו תחת נתניהו. בכך גנץ מציג "תעודת כשרות" לאלקטורט בימין הרך אליו הוא פונה. תמונתו המשותפת עם יעלון – שני רמטכ"לים שאחד מהם (יעלון) כיהן כשר ביטחון, אמורה לבטל את יתרונו של נתניהו כאוטוריטה ביטחונית.

כעת נפתח משחק פוליטי חדש. גנץ מעתה הוא לא רק יעד למתקפה ארסית ובוטה מימין, שהחלה עוד לפני שנאם, אלא גם יריבם של לפיד וגבאי ואפילו של כחלון, אבל בעיקר של לפיד. ככל שיפתח פער משמעותי מולו, כך יגברו הקולות שיקראו ללפיד לחבור לגנץ למען המטרה הגדולה: הפלת שלטון נתניהו. הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, שמדלג בין שניהם, צפוי להמשיך ללחוץ ולהתנות את כניסתו לפוליטיקה רק באיחוד בין גנץ ללפיד, כשהוא מוכן להניח את האגו בצד ולהסתפק במקום השלישי ברשימה.

לפיד בינתיים אינו מראה סימני שבירה. בימים האחרונים הוא העריך שזה פחות או יותר מה שהולך לקרות: שגנץ ינאם ושייווצר מומנטום התחלתי לטובתו. יו"ר יש עתיד מצדו מכוון גם הוא אל ראשות הממשלה, אף אם זה יהיה כרוך בקדנציה נוספת באופוזיציה. הוא יודע שחיבור לגנץ כמספר 2 יחסל את החלום הזה. במשך שנים לפיד בנה מפלגה, סניפים ומנגנון משומן, יש לו גרעין קשה של שמונה-תשעה מנדטים שהולך אחריו ונאמן לו, ובעיקר יש לו המון אמביציה וסבלנות. הוא ימתין כמה ימים, יאמוד את מצבו ואת מידת הנזק בסקרים ראשונים ואז יחליט על אסטרטגיית התנהלות מעודכנת.

לכן, הדבר המשמעותי ביותר באירוע פתיחת הקמפיין של גנץ הוא כניסתו הפרונטלית והחד משמעית לזירה מול נתניהו. הנאום שנשא נתפר למידותיו של מתמודד לראשות הממשלה.

אחרי שהשלים את כניסתו לפוליטיקה, גנץ צריך לצלוח בשלום את החודשיים הבאים שהם נצח במונחים של קמפיין. משמאל וימין יטווחו אותו בלי רחמים. זה יהיה קשוח, ושונה מכל קרב שהוא הכיר. הימים הבאים יראו האם ההכרעה על המועמד המוביל מול נתניהו בין מפלגות המרכז והשמאל תתפוס אחיזה, ואם אכן ב-9 באפריל זה יהיה או בני או ביבי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept