בני גנץ רצה למחוק את כתם השמאלן והחטיא מטרה

רמטכ"ל צוק איתן, שספג ביקורת קשה מהימין, התהדר בטרגדיה האנושית של שני מיליון פלסטינים ובהחזרתה של עזה לתקופת האבן. בכך הוא אכזב ישראלים רבים, שסברו שמהגנרל הזה יגיע עם מסר של תקווה.

al-monitor .

ינו 23, 2019

המערכת הפוליטית מחכה מזה זמן למוצא פיו של הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. הפוליטיקאי הטרי, מייסד מפלגת "חוסן לישראל" ומי שנחשב לפי הסקרים כמועמד המאיים ביותר על ההגמוניה של בנימין נתניהו, בעיקר שותק. התבטאות נדירה שלו נרשמה בשבוע שעבר [14 בינואר], כשלביתו הגיעו פעילים דרוזים המוחים על חוק הלאום והוא הבטיח להם שיפעל לתקן את החוק המפלה.

ביום ראשון השבוע [20 בינואר] הפיצו ראשי הקמפיין שלו סדרה של ארבעה סרטונים בהם "קולו" כה חזק ומפתיע, עד כי רבים שתלו בו תקווה, שראו בו פוליטיקאי מסוג אחר שיבטיח "שחר של יום חדש", דווקא התאכזבו.

הסרטון הראשון הציג תיעוד של חיסולו מהאוויר של ראש הזרוע הצבאית של חמאס אחמד ג'עברי [2012], שהיה אחראי על חטיפתו של החייל גלעד שליט. אחרי פיצוץ מכוניתו עלתה הסיסמה "רק החזק מנצח".

הסרטון השני נפתח בספירת גופות. על רקע צילומי הלוויות מימי מבצע "צוק איתן" וצעקות בערבית [2014]. במקביל, מונה מספרים רץ במהירות: 1, 2...11...537...עד שנעצר על המספר 1,364. "1364 מחבלים הרוגים", נכתב באותיות קידוש לבנה, "3.5 שנים של שקט".

הסרטון השלישי מטריד עוד יותר. הוא נפתח בצילום מהאוויר של הריסות עזה בתום מבצע צוק איתן. "6,231 מטרות הושמדו", מתהדר גנץ, "חלקים מעזה חזרו לתקופת האבן". חלק מהקטעים שהוצגו בסרטון תיעדו את הריסות רפיח לאחר "יום השישי השחור" – היום שבו נהרג קצין צה"ל הדר גולדין ז"ל וגופתו נחטפה. מח"ט גבעתי אז, אל"מ עופר וינטר, הורה להפעיל את "נוהל חניבעל" ושכונות ברפיח הופצצו והופגזו ללא אבחנה.

דו"ח אמנסטי, שפורסם כשנה אחרי המבצע [יולי 2015], קבע כי ישראל ביצעה פשעי מלחמה. על פי הדו"ח, באותו יום שישי שחור נהרגו מאש צה"ל לפחות 135 אזרחים, בית החולים "אבו יוסף אלנג'אר" הופצץ, חולים נמלטו עם אינפוזיות, ופצצות של טון נורו על בניין חד קומתי כשבסמוך לו עשרות אזרחים.  

אבל לא רק ברפיח נהרגו אזרחים. במהלך המבצע כולו נהרגו, כך עפ"י צה"ל, 2,125 פלסטינים מהם 369 ילדים מתחת לגיל 15 ו-284 נשים. עפ"י דו"ח בצלם, 1,391 הרוגים פלסטינים בצוק איתן היו אזרחים ורק 765 הרוגים השתתפו בלחימה.

צוק איתן היה המבצע הצבאי הארוך בתולדות צה"ל, 50 ימים. בסיומו התגאה חמאס כי לוחמיו ניצחו את צה"ל החזק והמצויד היטב. אין ספק שגם על חמאס מוטלת האחריות למרחץ הדמים בעזה. מנהיגי התנועה דחו הצעה ישראלית להגיע להפסקת אש בתום היום השביעי ללחימה, עוד לפני הכניסה הקרקעית כוחות צה"ל לעזה. האחריות על הטרגדיה שחוותה וחווה עדיין רצועת עזה רובצת על חמאס, שמנהיגיו סילקו את הרשות הפלסטינית בהפיכה צבאית [2007] ומבטיחים מאז לתושבי עזה הבטחות שאינן בנות מימוש. רבים מתושבי הרצועה נואשו מזמן מהבטחות השווא והפסיקו להאמין שיום יבוא וצבא חמאס וכל ארגוני המוקאוומה יחסלו את מדינת ישראל. בינתיים הם נאנקים תחת עול מלחמת הישרדות שכופה עליהם התנועה.

גנץ עטף את הקמפיין שלו בטרגדיה האנושית של שני מיליון פלסטינים תוך התהדרות בהחזרתה של רצועת עזה לתקופת האבן. הציבור הישראלי, שהיה סקרן לשמוע את משנתו של גנץ הפוליטיקאי, קיבל ממנו סרטוני מלחמה מעוררי חלחלה.

אגב, בסרטון הרביעי שלו גנץ מדבר על השלום. בצילומי ארכיון של בגין וסאדאת, המלך חוסיין ורבין, נתניהו וערפאת, מצהיר המועמד לראשות הממשלה "אני לא מוכן שיחיה כאן דור ללא תקווה". התקווה של גנץ כוסתה בתימרות עשן וקולות מלחמה של שלושת הסרטונים הראשונים.

מה גרם לגנץ לפתוח כך את קמפיין הבחירות שלו ולהבריח ממנו מצביעים פוטנציאליים, שסברו שמהגנרל הזה יגיע מסר של תקווה? נדמה כי רמטכ"ל מבצע צוק איתן ביקש להשיב למבקריו. בשבוע שעבר [13 בינואר] תקף אותו האלוף במיל' יואב גלנט, שזה עתה הצטרף לליכוד, והאשימו כי נכשל בצוק איתן. "אלפי קצינים יודעים למה הוא שותק", אמר עליו גלנט באירוע פומבי לפני כשבועיים [5 בינואר].  

כשהודיע גנץ לראשונה על כוונתו להתמודד בבחירות ולהקים מפלגה חדשה, לגלג עליו ראש הממשלה נתניהו וקטלג אותו מיד כאיש שמאל – הקללה הכי משפילה כנראה שהוא יכול למצוא בלקסיקון שלו [27 בדצמבר]. "לא מתערב כיצד השמאל מחלק את הקולות שלו", לעג נתניהו ליריבו הפוליטי וזה כנראה עבד. בכתב ההגנה שלו גנץ הגיש למצביעיו הפוטנציאליים את רצועת עזה על מגש של כסף מוכתם בדם ואבק. העיקר שלא יכתימו אותו ולא יחשדו בו שהוא שמאלן.

הפלסטינים לא מייחסים לגנץ סגולות של מנהיג שונה מהנהגת הימין הנוכחית. פעיל בזרוע המדינית של חמאס ברצועת עזה, ששוחח עם אל-מוניטור, תהה מדוע הופתעו הישראלים מסרטוני גנץ. "מבחינתנו הוא אחראי לטבח בעזה", האשים אותו והוסיף כי לתושבי הרצועה ולעם הפלסטיני בכלל אין שום ציפייה מההנהגה הישראלית. עיתונאי ברצועה, הבקיא בפוליטיקה הישראלית, הוסיף בשיחה עם אל-מוניטור כי מבחינתו מצער לדעת שכך רוצה מועמד לזכות בקולות הבוחרים. "אנחנו סובלים מסגר, מרעב וממוות שמרחף באוויר, ואתם עושים מזה צהלולים", הוא אמר, "במה הוא (גנץ) שונה מנתניהו וליברמן?"

ואילו ח"כ אחמד טיבי, שנפרד מהרשימה המשותפת ומתכוון לרוץ ברשימת תע"ל, צייץ בטוויטר: "צפיתי בסרטוני ספירת הגופות של בני גנץ והתחלחלתי. מי שהופך הרג, הרס וחורבן לקרדום פוליטי אינו שונה מהימין המתלהם. כך לא בונים אלטרנטיבה" .

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020