ישראל פולס

הטרור היהודי בעלייה דרמטית – האם מערכת הביטחון חוששת מהמתנחלים?

p
המחבר
בקצרה
על אף ריבוי אירועי פשיעה לאומנית יהודית כגון ניקוב צמיגים, יידוי אבנים וכריתת עצי זית ביישובים פלסטינים ובתוך תחומי הכפר הירוק, מערכת הביטחון מגלה אוזלת יד מדהימה ולא מצליחה לעצור חשודים.

ארגון "יש דין" פרסם בחודש אוגוסט האחרון [2018] נייר עמדה על אירועי פשיעה לאומנית יהודית המכונה "תג מחיר" שהתרחשו בשישה כפרים פלסטינים הסמוכים לשכם ולהתנחלות יצהר בחודשים ינואר 2017 עד מארס 2018. נייר העמדה מפרט 40 אירועים שתועדו על ידי יש דין, ומאז פורסם תחקירני הארגון בוודאי נדרשו לעדכן שוב ושוב את המספרים.

החודש הנוכחי, דצמבר, הוא דרמטי במיוחד. בכל שלושה ימים לערך נרשם לפחות אירוע "תג מחיר" אחד: ניקוב צמיגים כלי רכב של פלסטינים, ריסוס כתובות נאצה בכפרים, יידוי אבנים, כריתת עצי זית ועוד. לאחר הפיגוע בצומת גבעת אסף [13 בדצמבר] נרשמו במהלך יממה אחת עשרות אירועי "תג מחיר" בשכונות פלסטיניות בירושלים כמו בית חנינא שם נוקבו צמיגיהן של מכוניות ורוססו כתובות "מוות לערבים" ו"אנחנו לא ישנים כשנשפך פה דם". לכתובות הנאצה נוסף ציור של מגן דוד, שאומץ על ידי מבצעי תג מחיר כסימן זיהוי לפשיעה לאומנית. 

על אף ריבוי האירועים כמעט שלא נעצרו חשודים. על פי נתונים שפרסמה יש דין בדצמבר 2017, מאז 2005 רק 8.1% מתיקי החקירה במעקב יש דין שעניינם אירועי תג מחיר הובילו להגשת כתב אישום. על פי נתונים שפרסמה יש דין במארס 2018 אשר עוסקים בשנת 2016, 79% מהתלונות שהגיעו לפרקליטות הצבאית בנוגע לעבירות חיילים נגד פלסטינים נסגרו ללא פתיחת חקירה פלילית.

יש לציין שבגלל חוסר האמון של הפלסטינים במערכת הצדק הישראלית, מספר התלונות המוגשות למשטרה הוא נמוך מאוד. לפי נייר העמדה, ב-27 מקרים מתוך 40 המקרים המפורטים בו (67%), קורבנות העבירה הפלסטינים לא היו מעוניינים להתלונן במשטרת ישראל. "המדינה מעניקה למתנחלים אדמות ותשתיות, מכשירה בנייה בלתי חוקית, 'מסדירה' בדיעבד מאחזים לא מורשים ופועלת להגדלת הלגיטימציה של הנוכחות הישראלית בגדה המערבית", נכתב בדברי הסיכום של נייר העמדה, "הצבא...לא מונע את ההתקפות על תושבי הכפרים ולעיתים קרובות אף מסייע למתנחלים אלימים. לאחר מעשה, אם מוגשת תלונה, המשטרה והפרקליטות מעניקות חסינות דה-פקטו לתוקפים וממעטות להעמיד אותם לדין".

לפני כשלושה שבועות [5 בדצמבר] הגיש ח"כ מוסי רז (מרצ) הצעה דחופה לסדר היום בכנסת בנושא התגברות אירועי תג מחיר. "בעשרת הימים האחרונים נרשמו שמונה אירועי 'תג מחיר' בכפרים ערביים בגדה המערבית, מזרח ירושלים וכפר קאסם", הוא כתב בדברי ההסבר להצעתו, "פשעי השנאה כללו ריסוס תגובות נאצה וניקוב צמיגים. ניסיון העבר הלא רחוק מלמד אותנו שהיכן שפוגעים ברכוש על רקע לאומני ודתי, פוגעים גם בבתי תפילה, בתי מגורים ואף בבני אדם".

בנאומו בכנסת תהה ח"כ רז כיצד המשטרה והשב"כ מגלים אוזלת יד מדהימה ולא מצליחים לעצור חשודים; הוא הדגיש כי מעשי "תג מחיר" פלשו גם לתחומי הקו הירוק "כאשר השיא היה בכפר קאסם", שם נוקבו צמיגיהם של 32 כלי רכב ואלמונים ריססו על משאית "יהודים לא שותקים".

בראיון לאל-מוניטור מספר ח"כ רז כי לאחרונה הוא מצטרף לסיורים של ארגון "תג מאיר במקום טרור", המקיימים סיורים בכפרים ובמקומות שבהם פגע הטרור היהודי. לדבריו, הוא גילה כי מדובר במגיפה יומיומית "ולא ננקטים שום צעדים כדי להגן על האוכלוסייה הפלסטינית מפני אותם פורעים".

לדבריו, "כל ההגדרה של צה"ל בשטחים היא הפוכה. לפי החוק הבינלאומי צבא כובש צריך להגן על האוכלוסייה, אך מה שקורה הוא ש(צה"ל) מגן על מתנחלים בכל מחיר כי הפלסטינים הם אויב. גם האדם שנפגע מאבן של מתנחלים הוא אויב".

ח"כ רז מזכיר כי עד היום לא נתפס אף חשוד ביידוי האבנים לעבר המכונית שבה נסעה עאישה מוחמד אראבי, בת 47 מהכפר בידיא, סמוך למחסום תפוח [13 באוקטובר]. יידוי האבנים גרם לתאונה ולמותה של עאישה. על פי דיווח בערוץ "כאן" [1 בנובמבר], פעילי ימין חובשי כיפה שהוגדרו כבעלי ניסיון בחקירות שב"כ, נסעו בשבת בבוקר כדי לתדרך חניכי מוסד חינוכי בשומרון אם אלה יידרשו לחקירה על התקרית. בפועל, עד עתה לא נעצר איש. להבדיל, כך גם בעקבות השחתתם של מאות עצי זית וגפן בחמישה כפרים בגדה המערבית.

"כל הזמן באמצעי התקשורת בישראל שאלו איך זה שלא נתפס המחבל מברקן", אומר ח"כ רז, "אבל אף אחד לא שאל איך זה שלא נתפס המפגע מצומת תפוח. מי שזומן לחקירה הייתה בתה בת השמונה של עאישה, שראתה את אמה מתה לידה. ישבה שוטרת עם נשק וחקרה אותה על האירוע. לא יצא מזה דבר".

האם השב"כ ומשטרת ישראל חוששים מהמתנחלים? התשובה אינה ברורה, אך נראה שאירוע אחד לפני כחודש יכול להעיד על הכלל. בחודש שעבר [27 בנובמבר] דווח כי קצינה בכירה במנהל האזרחי המליצה בדו"ח למתאם פעולות הממשלה בשטחים, כמיל אבו רוקון, להתנות את המשך פיתוח יצהר בהפסקת האלימות מצד התושבים. לטענתה, תושבי יצהר היו מעורבים בכ-30 אירועים אלימים כמו תקיפה של רועה צאן פלסטיני, יידויי אבנים וניסיון דקירה של מפעיל טרקטורון פלסטיני. התושבים אף גרמו לפציעת מפקד במג"ב. בתגובה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הציע לסגור את המנהל האזרחי על שהם מעיזים לתקוף מתנחלים ומקבלים גיבוי מהאלוף רוקון.

מקור במנהל האזרחי אומר לאל-מוניטור, כי כדי לעצור חשודים בהתנחלויות רגישות כמו יצהר יש לבצע מבצע מעצרים בדומה לכל מבצע צבאי בשטחים. לטענתו מבצע כזה לא יקבל אישור מדיני, ולכן כפי הנראה נמשיך לראות אירועי "תג מחיר" בתכיפות רבה גם בעתיד.

מי שאמור לתת את ההוראה הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו הממונה על השב"כ, אשר בתפקידו כעת כשר הביטחון ממונה גם על צה"ל. ניסיון העבר מצביע כי בשנת בחירות נתניהו לא יעז לתת הוראה שכזו כדי שלא להסתבך עם בסיס תומכיו, המתנחלים, וכדי שלא לאבד את שותפיו לקואליציה הצרה חברי הבית היהודי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept