ישראל פולס

האילוצים שבגינם נסוג בנט מדרישתו האולטימטיבית לתיק הביטחון

p
המחבר
בקצרה
מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט נסוג מהאולטימטום שהציב לראש הממשלה בדרישה לקבל את תיק הביטחון בלחץ המתנחלים. אלה, כך נודע לאל-מוניטור, דרשו ממנו לחזור בו מאיומו לנטוש את הקואליציה כדי להבטיח את שלום הממשלה הימנית הטובה ביותר שהייתה להם ולהעביר שלל חוקים שייטיבו עם מפעלם

המשבר הקואליציוני שפרץ בחודש שעבר לאחר התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן הביא את שר החינוך נפתלי בנט, מנהיג הבית היהודי, לדרוש את תיק הביטחון ולאיים שאם לא יקבלו, יפיל את הממשלה. אלא שבתוך שלושה ימים שינה בנט את החלטתו ונסוג מהאולטימטום. לשינוי העמדה היו כמה סיבות. אחת העיקריות שבהן הייתה לחצים שהפעילו ראשי המתנחלים, קהל הבוחרים העיקרי של המפלגה, להימנע מהפלת הממשלה כדי לאפשר העברת שורה של חוקים והחלטות לפני הבחירות הצפויות ב-2019.

לאל-מוניטור נודע כי בפגישות חשאיות של בנט עם כמה ממנהיגי המתנחלים ובהם הרב חיים דרוקמן, הוא נדרש להמתין (עם פירוק הממשלה) ולהחיש את קידומן של הצעות חוק והחלטות הנוגעות להתנחלויות בטרם תסתיים הקדנציה. אחד ממשתפי הפגישות סיפר לאל-מוניטור כי לבנט נאמר ש"זוהי הממשלה הימנית המעשית ביותר מאז ומתמיד, וחייבים לנצל אותה עד תום. לאחר הבחירות, נתניהו אם יישאר עשוי להקים ממשלת אחדות, ואם ייפול בגלל החקירות, מי יודע מי יקים את הממשלה הבאה". בני שיחו של בנט הציבו לו כמה מטרות והעיקרית שבהן – חקיקת חוק להסדרה חוקית של יותר מ-60 מאחזים ביהודה ושומרון, הנחשבים כיום לא חוקיים. ואכן, בשבוע שעבר אושרה ההצעה בוועדת השרים לחקיקה ובקריאה טרומית בכנסת, אם כי עדיין לא ברור אם ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו יאפשר את אישורה הסופי בשבועות הקרובים (ואם בכלל זה יהיה אפשרי כעת).

לפי ההצעה, הליכי ההריסה במאחזים יוקפאו למשך שנתיים מיום אישור החוק, אלא אם כן תתקבל הוראה ישירה של ראש הממשלה ושר הביטחון ואישור מהקבינט. ההצעה גם קובעת כי בשנתיים הללו המדינה תהיה מחויבת לספק למאחזים שירותים מוניציפליים, לרבות חיבור למים וחשמל, שירותי תחזוקה ופינוי אשפה. חלק ממאחזים אלה בנויים על אדמות פרטיות של פלסטינים והם נבנו ללא אישורים. כלפי חלקם הוציאו בתי המשפט צווי הריסה. ההצעה נועדה לזרז את עבודתה של ועדה ממשלתית האמורה למצוא פתרון חוקי למאחזים, ואשר מונעת בינתיים את ההליכים המשפטיים נגדם.

בדיון בוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון שעבר (16 בדצמבר) הביע המשנה ליועמ״ש רז נזרי התנגדות חריפה לחוק ואמר כי אינו חוקתי וככזה לא יעמוד במבחן בג"ץ. לדבריו, "ההצעה עלולה להוביל לפגיעה גורפת בזכות הקניין ומעוררת קשיים משפטיים רבים בהקשרים של שוויון בפני החוק ושלטון החוק". בנוסף, אמר נזרי לשרים, "מובא לאישור חוק שאף עלול להוביל להשלכות בינלאומיות ולחשוף את ישראל לסיכונים משמעותיים מול החוק הבינלאומי".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט תקף גם הוא את החקיקה המוצעת ובין השאר אמר (12 בדצמבר) בוועידת העיתון "גלובס": "קידום חקיקה שהיוהמ"ש קבע כי אינה חוקתית אינה יכולה להיות מוצגת כהישג פוליטי במדינה דמוקרטית שוחרת חוק.  הפרת החוק בחסות אישי ציבור כמו הצבת קרוואנים על אדמות פרטיות היא לא מקור לגאווה."

בעקבות גל הפיגועים ביהודה ושומרון, לחצו המתנחלים על הממשלה לנקוט צעדים קשים יותר אל מול הטרור. כך אושרה בשבוע שעבר בקריאה טרומית (19 בדצמבר) הצעת חוק, חרף התנגדות חריפה של צה"ל והשב"כ, שתאפשר לגרש מבתיהם משפחות של מבצעי פיגועים לערים אחרות בגדה. יוזם ההצעה, חבר הכנסת מוטי יוגב מהבית היהודי, אמר לאל-מוניטור כי הכוונה שהמשפחות יורחקו לפחות 50 ק"מ מבתיהן אם הן אכן עודדו מחבל לבצע פיגוע או תמכו בו.

גורם צבאי בכיר אמר בתגובה כי אף מפקד בצה"ל לא יסכן מאות חיילים בניסיון לגרש משפחה שלמה מעיר פלסטינית. הסיכון גבוה בהרבה מהתועלת האפשרית, וההצעה רק תתסיס את הציבור הפלסטיני. עוד הוסיף הגורם כי היד המכוונת את הפיגועים היא ידה של תנועת חמאס המנסה לעורר את הציבור הפלסטיני בשטחים להתקומם. צעדי ענישה הנראים קולקטיבים ואשר אינם ממוקדים במחבלים עצמם מסייעים לחמאס במטרה זו, ופוגעים במאמצי הרשות הפלסטינית להרגיע את האווירה, אמר.

לשתי הצעות החוק הללו הצטרפה החלטה של שר החקלאות אורי אריאל, איש הבית היהודי אף הוא, לעצור את יבוא התוצרת מחקלאי הרשות הפלסטינית בתגובה לאיסור שהטילו הפלסטינים על יבוא טלאים מישראל. אריאל לא שעה לעצת אנשי מתאם הפעולות בשטחים, שפתחו במגעים עם הרשות ליישוב הסכסוך. לפלסטינים זו מכה קשה שכן היצוא החקלאי מהווה יותר משלישי מכלל היצוא מהרשות ומקור הכנסה עיקרי של מאות אלפי תושבים. הנזק הישיר נאמד בכמיליון שקלים - מחיר אובדן של כ-300 טון סחורה חקלאית ביום. גורם בטחוני הזהיר כי מדובר בהחלטה חסרת אחריות ופופוליסטית הנובעת משיקולים פוליטיים. לדבריו, המצב הכלכלי הוא הגורם המייצב החשוב ביותר בשטח, אשר מונע התקוממות פלסטינית מחודשת, פיגועים ומהומות, ולכן החלטת אריאל פוגעת בביטחון המדינה והמתנחלים.

כעת עם הקדמת הבחירות, הצעות החוק הממתינות ישמשו קודם כל כתעמולת בחירות. נתניהו ירצה להראות לבוחרי הימין את נחישותו להמשיך במדיניות הנוכחית, ויבטיח לקדם את הצעות החוק הללו, גם כדי להעביר אליו בוחרים המתלבטים בינו לבין הבית היהודי. בהמשך, הצעות החוק הללו עשויות לשמש ככלי עבורו במשא ומתן קואליציוני. כדי להביא לשותפות עם הבית היהודי, המפלגה הקרובה ביותר לליכוד, נתניהו עשוי להבטיח לבנט להעביר את כל החוקים המדוברים, למרות התנגדות היועץ המשפטי לממשלה. כל זאת בהנחה שיחסי הכוחות יישארו כפי שהם. אם תוצאות הבחירות ישנו מהותית את יחסי הכוחות ויעלו מפלגות מרכז נוספות כשותפות אפשריות לקואליציה, נתניהו יוכל להימנע מכניעה לדרישות המתנחלים והבית היהודי, כולל הבטחות על הצעות החוק, הבעייתיות מבחינה משפטית.

בכל מקרה, הקדמת הבחירות מאפשרת לנתניהו לדחות את ההכרעות הללו, ואולי הכל ידחה עד להכרעה אם בכלל יוכל להמשיך ולכהן כראש ממשלה על רקע ההמלצות להגיש נגדו כתבי אישום.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept