ישראל פולס

הולכים אל הלא נודע: הליכודניקים הפכו לבני ערובה של נתניהו

p
המחבר
בקצרה
הסימביוזה שיצר נתניהו עם הליכוד היא מוחלטת, הליכוד כעת הוא רק "ביבי" כשאף אחד מהשרים וחברי הכנסת של המפלגה לא יודע מהן תכניותיו והאם ייקח אותם לחוף מבטחים או שהתקופה הזאת תירשם בסופה כטיטאניק שלהם.

בשעה שראש הממשלה בנימין נתניהו נכנס ביום ראשון בערב אל האולם הרועש במלון כפר המכביה כדי להדליק נר ראשון של חנוכה עם חברי מרכז הליכוד [2 בדצמבר], משימת "חימום הקהל" הופקדה בידיו הנאמנות של יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם.

מוקדם יותר באותו היום הודיעה המשטרה כי היא ממליצה להעמיד לדין את ראש הממשלה ורעייתו שרה בתיק 4000 בעבירות שונות ובהן שוחד, כך שהאירוע החגיגי הפך למפגן תמיכה בבני הזוג. אמסלם נועד עם נתניהו עוד לפני האירוע כדי לסגור פינות אחרונות ולעבור על דף המסרים. מאז פרישתו של ח"כ דוד ביטן מתפקיד יו"ר הקואליציה, אמסלם התקרב מאוד אל ראש הממשלה.

כשהודיעו לו שנתניהו הגיע לאולם, אמסלם קרא לקהל לקבל "במחיאות כפיים סוערות ובהרבה חום את ראש הממשלה ורעייתו". הוא לא היה חייב לומר את זה. מדובר בציבור שמאמין שמתנהל מסע ציד נגד בני הזוג נתניהו על מנת להחליף את השלטון. מתברר שראש הממשלה הצליח מעל למשוער לשכנע את הליכודניקים שכל החקירות נועדו למטרה אחת – הפלתו מהשלטון, כלומר הפלת הליכוד. את הזרעים האלה הוא זרע בנאום חנוכה שלו לפני שנה בדיוק [2017] באותו הפורום, כשחקירותיו הפליליות הלכו והסתעפו.

כעת נתניהו קוצר את הפירות, כשהאסטרטגיה שלו היא לרתום את הציבור הליכודי כחומת מגן אנושית לכל כתב אישום עתידי נגדו. נתניהו ידע לפני שנה שהמפתח להישרדותו הפוליטית נמצא בידיים של חברי מרכז הליכוד, ואם יצליח לרתום אותם אז גם צמרת המפלגה ויורשיו הפוטנציאלים יאלצו ליישר קו ולגבות אותו.

כדי להבין את עוצמת הסימביוזה שיצר נתניהו עם הליכוד, צריך להקשיב לדברים שאמר אמסלם (רובם אגב נבלעו בשאון הקהל הרב והמשולהב שניסה להגיע פיזית אל ראש הממשלה).

אמסלם סיפר על פגישתו באותו בוקר עם נתניהו במהלכה ראש הממשלה שאל אותו: "דודי, למה אתה קצת עצוב?"; "אדוני ראש הממשלה," פנה אליו אמסלם מעל הבמה, "לדעתי רוב העם עצוב היום, זה לא הגיוני מה שקורה שלוש שנים. אנחנו במדינה דמוקרטית, מחליפים שלטון בקלפי ולא באמצעות משטרת ישראל."

בכך לא הסתיימו דבריו הנרגשים של אמסלם, שבמקרה שלו ניכר שבאו מהלב. "אני רוצה להגיד לך משפט אחד שחשוב לי: אנחנו נמצאים בחנוכה, ומה שמאפיין את החג הזה שהרוח גברה וניצחה את החומר. אני גאה בעמידה שלך וברוח שאתה משרה עלינו. אני מחזק אותך ואת בני ביתך כדי שבאמת האור של חנוכה ישרה בביתכם כל השנה, ובעשורים הבאים תמשיך להנהיג אותנו."

ותיקי הליכוד לא זוכרים טקסטים כאלה. כאילו אין מפלגה, כאילו אין דמויות בכירות אחרות בליכוד שיכולות להוות אלטרנטיבה לנתניהו. כפי שהיה נתניהו לאריק שרון, למשל. בעידן נתניהו, הליכוד זה רק "ביבי".

כעת, כשהוא ניצב לפני קרב חייו, נתניהו לוקח את מפלגתו אל הלא נודע. איש מהשרים, גם אלה הנחשבים קרובים אליו, לא יודע לאן מועדות פניו ומתי יכריז (אם יכריז) על הקדמת הבחירות.

בקדנציות הקודמות שלו, נתניהו היה נוהג להיוועץ בשריו ולעדכן אותם. כיום כולם כמעט חשודים בעיניו. אין אף אחד מהם שיכול לומר שהוא יודע מהן תכניותיו של ראש הממשלה, אפילו לא שרת התרבות מירי רגב שדאגה באירוע החנוכה לתפוס מקום צמוד לשרה, הרעייה. מדהים שהם אינם יודעים דבר אף שגורלם תלוי בכך ולמרות שזו זכותם המלאה לדרוש תשובות – בוודאי כעת, כאשר מצבו המשפטי של נתניהו נראה חמור במיוחד: המשטרה ממליצה להעמידו לדין בשלושה תיקים באשמת שוחד וקבלת דבר במרמה. זו מסה קריטית שיכולה להכריעו.

אבל בליכוד של היום איש לא עוסק ביום שאחרי, מחשש שיואשם בחתירה תחת המנהיג ויחשב למשתף פעולה של השמאל. מעבר לכך, בכירי הליכוד מעריכים שגם אחרי הבחירות הבאות נתניהו הוא זה שירכיב את הממשלה לכן הם עושים שיקול קר ומגבים אותו. ולכל זה יש להוסיף את השפעת האווירה הכללית בקרב בוחרי הליכוד – נתניהו שולט בהם, הם כיפת הברזל שלו.

נאומו של נתניהו באירוע היה כרגיל מלאכת מחשבת של הפעלת הבטן הרכה של חברי הליכוד. הוא "העניק" להם דף מסרים עדכני, כשטען שמפכ"ל המשטרה היוצא רוני אלשיך רודף אותו, אחרת איך אפשר להסביר שדווקא ביום האחרון שלו בתפקיד התפרסמו ההמלצות. זה מוכיח, אמר נתניהו, "את מה שאני אומר לכם מהיום הראשון: זה משחק מכור מראש."

יש פרשנים פוליטיים הסבורים כי נתניהו נראה בנאומו כמו פושע נמלט, מפוחד מאוד. יכול להיות. בעיניים ליכודיות הוא דווקא נראה באותו הערב כמרטיר, ראש ממשלה שהשמאל מבקש להדיחו באמצעות חקירות פליליות מומצאות. הליכודניקים הזדהו איתו, זה הדי.אן.איי הליכודי עוד מראשית ימיה של תנועת החירות. לכן את נתניהו כבר מזמן לא מעניין מה התקשורת המיינסטרימית אומרת עליו, הוא מכוון ישר לבטן הרכה של בוחריו. בעידן הניו מדיה הוא גם לא צריך את הטלוויזיה. נאומו המלא הועבר בשידור חי בדף הפייסבוק שלו.

איך שלא מסתכלים על זה, תנועת הליכוד נלקחה כבת ערובה בידיו של מנהיגה. נתניהו משול לרב חובל שמשיט את ספינתו במים סוערים ורוחשי סכנה. הוא מנווט אותה לבדו, כשלאיש מהאנשים שנמצאים עמו על סיפונה אין דרך לדעת האם ייקח אותם לחוף מבטחים או שהתקופה הזאת תירשם אחרי מעשה כטיטאניק שלהם.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept