ישראל פולס

הטעות של נתניהו: הפסקת האש עם חמאס לא חלה על הגדה

p
המחבר
בקצרה
מפתיע שראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו לא התנה את קיום ההסדרה הנוכחית ברצועה, שהיא חבל הצלה לחמאס עזה, בהפסקת אש כוללת גם בגדה כפי שנעשה בהסכמי רגיעה קודמים.

בעקבות סדרת הפיגועים בגדה בשבוע שעבר, העביר ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו מסר לחמאס לפיו לא יקבל מצב של הפסקת אש בעזה ופיגועי טרור בגדה [13 בדצמבר]. "נפעל נגדכם אם תפעילו טרור מיו"ש," הזהיר נתניהו את חמאס, אך האיום הזה לא הרשים את הנהגת התנועה. ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, שנאם ביום ראשון בעצרת לציון 31 שנה לייסודה [16 בדצמבר], הצהיר כי "הגדה היא חלק בלתי נפרד מהמאבק והתמיכה בהתנגדות, וההתנגדות הזו תימשך."

בפני קהל של רבבות בעזה הסביר הנייה, כי אחת המטרות של חמאס היא לחסל את "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ, והבטיח שהגדה תהיה בית הקברות של העסקה הזאת. הנייה לא ניסה לטשטש את טביעות האצבע של חמאס בפעולות הטרור בגדה ו"הבטיח" כי ההתנגדות תימשך, אף שהזרוע הצבאית של חמאס לא קיבלה אחריות על פיגועי הירי בכניסה לעפרה ובגבעת אסף. בצה"ל מעריכים כי חוליית חמאס אחראית לשני הפיגועים, ולא ניתן היה להוציא אותם לפועל ללא סיוע ותמיכה מלאה מעזה, טורקיה ולבנון, כלומר באמצעות התשתית שבנה וממשיך לתחזק סגן ראש הלשכה סאלח אל-ערורי.

אחד המעורבים בפיגוע בעפרה, שחוסל ביום רביעי בערב [12 בדצמבר] על ידי כוחות ימ"מ, היה סאלח ברגותי, בנו של עומר ברגותי מבכירי חמאס בגדה. ברגותי האב שוחרר בעסקת ג'יבריל [1985] אחרי שרצח ישראלי ב-1978, אך בהמשך ישב בבתי הכלא בישראל 28 שנים במצטבר. אחיו של סאלח, עיסאם, היה אף הוא כלוא בבתי כלא בישראל (11 שנה) בגין עבירות ביטחוניות בהן ניסיון לחטוף חייל.

מבצעי הפיגוע בגבעת אסף שבו נהרגו שני חיילי צה"ל, יובל מור יוסף ויוסי כהן, עדיין לא נתפסו, אך כאמור במערכת הביטחון מעריכים כי מדובר באותה תשתית או אולי אפילו באותה חוליה של חמאס שביצעה את הפיגוע בכניסה לעפרה.

הפיגועים האחרונים בגדה מעמידים בסימן שאלה גדול את המשך ההסדרה בעזה, או כפי שראש הממשלה נתניהו הגדיר זאת "הפסקת אש" תוך הפחתה ממשמעותה הרחבה של ההסדרה. ברצועת עזה מיושם בשבועות האחרונים הסדר הבנות שאינו כולל רק הפסקת אש אלא גם שורה של הקלות רחבות לפלסטינים, אשר הבולטת ביניהם היא העברת 15 מיליון דולר מדי חודש לחמאס לטובת תשלום משכורתם של עובדי מנגנון התנועה ברצועה.

מפתיע שנתניהו, הקבינט המדיני-ביטחוני ובכירי מערכת הביטחון לא התנו את קיום ההסדרה, שהיא חבל הצלה לחמאס עזה, בהפסקת אש כוללת כפי שכבר נעשה בעבר עם חמאס.

הנה תזכורת: הסכם הרגיעה הראשון (תהדיאה) עם חמאס נחתם בתיווך מצרי בהסכמתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון במהלך האינתיפאדה השנייה [יולי 2003], כשבראש התנועה עמד אחד ממייסדיה השייח' אחמד יאסין. במסגרת ההסכם התחייב חמאס להפסיק את כל פיגועי הטרור בגדה וברצועת עזה, וישראל התחייבה להפסיק את התקיפות בשטחים נגד מטרות חמאס. הרגיעה החזיקה חמישה שבועות בלבד; היא קרסה בעקבות פיגוע בקו 2 בירושלים שביצעו בני משפחת קוואסמה הנודעת מחברון ושבו נהרגו 22 ישראלים. הפיגוע תוכנן ובוצע מעל ראשי ההנהגה בעזה, אך בתגובה חיסלה ישראל בכיר בזרוע המדינית, איסמעיל אבו שנב [אוגוסט 2003].

במארס 2004, לאחר חיסול השייח' יאסין, הושגה הבנה נוספת בין אריאל שרון להנהגת חמאס בראשותו של ח'אלד משעל ובתיווכו של שר המודיעין המצרי לשעבר עומר סולימאן – הפסקת פיגועי ההתאבדות כנגד הפסקת החיסולים. הסכם "אין פיגועים אין חיסולים" לא היה מסמך כתוב, אך סוכם כי הוא חל על כל השטחים. התחייבות זו של חמאס חייבה את מנהיגי התנועה ליזום שינוי אסטרטגי מהותי, שכלל חיזוק הזרוע המדינית לקראת השתלטות על מוסדות הרשות הפלסטינית (מהלך שהסתיים בניצחון חמאס בבחירות 2006). 

הסכם תהדיאה נוסף עם חמאס הושג בחודש מאי 2008, נמשך כחצי שנה וכלל את שטחי הגדה המערבית ורצועת עזה. שני הצדדים שקלו להאריכו בשישה חודשים נוספים, אך הוא הסתיים עם פרוץ מבצע "עופרת יצוקה" בדצמבר 2008 בעקבות ירי רקטות בלתי פוסק מהרצועה (הזרוע הצבאית של חמאס שיערה בתום תקופת הרגיעה הראשונה שתצליח לשפר את תנאי הפסקת האש אם תשגר רקטות לישראל, אך התוצאה הייתה הרת אסון). גם הסכם הפסקת האש שנחתם בקהיר לאחר המבצע בינואר 2009 כלל את עזה והגדה גם יחד.

כל זה מוכיח שישראל, בכל ההבנות שהושגו עם חמאס, לא עשתה הפרדה בין גזרת עזה לשטחי הגדה, גם לאחר הפיכת חמאס ברצועה [2007]. ההסדרה הנוכחית מוכיחה כי ראש הממשלה נתניהו ובכירי מערכת הביטחון שגו שגיאה חמורה כשלא החילו את הסכם הפסקת האש על כל השטחים תוך מחויבות חמאס להפסקת פעילות טרור נגד מטרות ישראליות – בעזה ובגדה.  

נתניהו, המאיים על חמאס לסגת מההבנות הנוכחיות, עומד עתה בפני דילמה לא פשוטה. חמאס ככל הידוע לא נדרש במפורש להפסיק את פעילותו המזויינת בגדה. אם נתניהו ימנע בחודש הבא את המשך העברת הכסף הקטארי לרצועה או התקדמות נוספת להסדרה, חמאס בוודאי יראה את עצמו משוחרר מההתחייבויות שנתן למצרים בכל הנוגע לעזה.

לפיכך לא ברור כיצד יצליח ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו להמשיך ב"עסקים כרגיל" עם עזה, כשדעת הקהל הישראלית רואה בכל הקלה בתנאי הסגר כניעה לטרור.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: benjamin netanyahu, cease-fire, ismail haniyeh, hamas, israeli-palestinian negotiations, israeli-palestinian conflict, gaza strip, west bank

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept