הספורט הישראלי מעולם לא היה פטריוטי יותר

שרת הספורט מירי רגב השקיעה מאמץ רב כדי שבאבו דאבי דגל ישראל יתנופף על התרנים וההמנון הישראלי ינוגן (פעמיים). בספרד נאבקה ישראל, בהצלחה רבה, בניסיון ארגוני החרם למנוע סממנים לאומיים מנבחרת ישראל בכדורמים.

al-monitor .

נוב 14, 2018

במדינת ישראל, שבה כל הישג ספורטיבי מרים את מצב הרוח לשמיים לרבות חגיגת אוהדים בכיכרות (רצוי עם מזרקות) וכל כישלון ספורטיבי מושווה כמעט תמיד לתבוסה צבאית, החיבור של פוליטיקה וספורט נראה על פניו טבעי לחלוטין. הפוליטיקאים אוהבים להיראות לצד ספורטאים מצליחים ולא אחת משתמשים בהצלחה הספורטיבית לצרכים פטריוטיים-לאומיים. בתחום הזה שרת הספורט מירי רגב רושמת בשנה האחרונה הישג של ממש.

לפני שנה [נובמבר 2017] דיווחנו כאן באל-מוניטור על סירובה של אבו דאבי, שאירחה טורניר גראנד סלאם ג'ודו בינלאומי, להניף את דגל ישראל בין דגלי המדינות המשתתפות ולהשמיע את ההמנון הישראלי "התקווה" כאשר הג'ודוקא הישראלי טל פליקר זכה במדליית זהב. רגב הודיעה אז כי תפתח במאבק בינלאומי נגד תופעות מהסוג זה, והלחץ אכן השפיע לטובה.

ביולי האחרון [2018] הודיע איגוד הג'ודו העולמי על ביטול התחרויות באיחוד האמירויות הערביות ובתוניסיה, שתי מדינות ערביות שהערימו קשיים על הישראלים בעניין הדגל וההמנון. בעקבות זאת, איחוד האמירויות שינתה את מדיניותה. בחודש שעבר [אוקטובר] הגיעה רגב לאבו דאבי בראש משלחת ישראלית של איגוד הג'ודו וחגגה את ניצחונה. דגל ישראל התנופף על התרנים וגם על חליפות התחרות, והכי חשוב - ההמנון הישראלי נוגן פעמיים עם זכייתם של שגיא מוקי ופיטר פאלצ'יק במדליות זהב.

רגב עצמה השתתפה בטקס הענקת המדליה של מוקי, ובעת נגינת התקווה הזילה דמעות. ניכר היה כי המארחים מאבו דאבי מעניקים לה אירוח מכובד במיוחד, כולל סיור מתוקשר באתרים באמירות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר אל מוקי לאחר זכייתו בזהב ואמר לו בין השאר: "זה לא רק ההישג האישי שלך וההישג היהודי של הספורט הישראלי, אלא גם העובדה שמנגנים את ההמנון באבו דאבי... אני חושב שאתה תורם גם למאמץ המדיני של ישראל בעולם הערבי".

ביום חמישי [8 בנובמבר] אירח נתניהו את שני הזוכים בלשכתו, ובמעמד זה הודיעה השרה רגב כי בטורניר ג'ודו שיתקיים בישראל בינואר 2019 ישתתפו גם ספורטאים ממדינות ערביות שלישראל אין קשרים דיפלומטים עמן.

בכיר במשרד החוץ הישראלי אמר בשיחה עם אל-מוניטור כי כל זה קשור להפשרה ביחסי ישראל עם מדינות המפרץ, שהתבטאה בין השאר בביקור מפתיע של נתניהו בעומאן כאורחו של הסולטן קאבוס, ביקור שזכה לסיקור ולבולטות רבה בנסיכות ובמדינות המפרץ בכלל.

לדבריו, איחוד האמירויות כבר הייתה מוכנה לוותר על אירוח האליפות האחרונה, אך שינתה את מדיניותה לנוכח ההתקרבות של סעודיה וישראל. אין זה מקרי, לדבריו, שראש הממשלה נתניהו היה המנהיג היחיד בעולם שלימד סנגוריה על סעודיה מול הממשל בוושינגטון בעקבות פרשת רצח העיתונאי חאשוקג'י.

בשיחת הטלפון עם הג'ודוקא מוקי ציין נתניהו כאמור את "ההישג היהודי של הספורט הישראלי", וזו נקודה מעניינת. במקביל להצלחות נבחרת הג'ודו, זכה אמיר אסעד, ערבי ישראלי, באליפות אירופה בקיקבוקסינג [20 באוקטובר]. אמנם שרת הספורט רגב בירכה אותו באמצעות הודעה לתקשורת, אך הוא לא זכה לשיחת טלפון מנתניהו כמו אלופי הג'ודו.

אסעד לא מתרגש כך. "גם ראש המועצה המקומית שלי עדיין לא הגיע לברך", הוא אמר לאל-מוניטור. פעילי זכויות אדם ערבים כמו עפיף אבו מוך דווקא כן התרעמו. "ממה חושש (נתניהו)?", הוא צייץ, "שיראו שבירך אזרח ערבי? או שזה חוק הלאום-לאומנות?".

הצלחתם של ערבים-ישראלים בספורט בולטת בעיקר בנבחרת ישראל בכדורגל, שלאחרונה קצרה הישגים בדמות ניצחונות על אלבניה וסקוטלנד בליגת האומות האירופית. בשני המשחקים הללו בלטו כדורגלנים ערבים, בהם דיא סבע, שכבש מול אלבניה, טאלב טווטחה ומואנס דאבור. ח"כ אחמד טיבי הגיב על כך בציוץ מלגלג בטוויטר "יש ערבים, יש שערים", מעין פרודיה על הביטוי השגור בקרב קיצוני הימין, "אין ערבים, אין פיגועים".

במקומות רבים בעולם השתלבות המיעוטים הבולטת ביותר היא בתחום הספורט, ואחת הדוגמאות המרשימות לכך היא אלופת העולם בכדורגל נבחרת צרפת. רבים מכוכביה הם בני מהגרים או מיעוטים. בישראל, בקבוצת המיעוטים הבכירה ביותר, בני סכנין המשחקת בליגת העל, משחקים לא מעט יהודים. בו בזמן, לא מעט שחקנים ערבים מככבים בקבוצות המייצגות יישובים יהודיים. יוצאת מהכלל בעניין הזה היא בית"ר ירושלים, שרבים מאוהדיה הם אנשי ימין, חלקם אף ימין קיצוני, והנהלתה לא מסוגלת עדיין להתגבר על התנגדות אוהדיה ולצרף לקבוצה שחקן מוסלמי. סוגיה זו תועדה בסרט הדוקומנטרי "טהורה לעד" של הבימאית מאיה זינשטיין. סרט זה זכה לאחרונה [אוקטובר 2018] בפרס האמי האמריקאי לסרטי תעודה העוסקים בפוליטיקה וממשל.

ובינתיים, נמשך המאבק בחרם נגד ספורטאים ישראלים. נבחרת הנשים של ישראל בכדורמים שיחקה השבוע [6 בנובמבר] נגד נבחרת ספרד במסגרת גביע אירופה – לא לפני שהעיר המארחת מולינס קיבלה את דרישת ה-BDS והודיעה כי לא תקיים את המשחק בתחומה. ההתאחדות הספרדית ביקשה להעביר את המשחק לבריכה סגורה ללא קהל, דגלים או נגינת המנונים, אך הנבחרת הישראלית סירבה לכך. פנייה ישראלית לארגון השחייה העולמי הביאה לכך שהספרדים שינו את ההחלטה והמשחק התקיים עם כל הסממנים הלאומיים ובהשתתפות קהל. יו"ר איגוד הכדורמים הישראלי רויטל גלוסקא כהן אמרה לאל-מוניטור כי המאבק הוא עקרוני. "הנבחרת מייצגת את ישראל, והדגל וההמנון הם הביטוי של הייצוג", היא הסבירה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

נתניהו התניע את קמפיין הבחירות השלישיות כמנהיג הימין
מזל מועלם | הבחירות בישראל | נוב 27, 2019
קרן קולנוע ישראלית חדשה תאדיר את מפעל ההתנחלויות
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | נוב 7, 2019
בזכות ממשלות נתניהו: הצעירים הערבים נוהרים לאוניברסיטה
דני זקן | תרבות | אוק 28, 2019
כוחה של ברית האינטרסים בין נתניהו לחרדים
מזל מועלם | הבחירות בישראל | ספט 25, 2019
האם ליברמן יצליח לחולל מהפכה חילונית בישראל?
דני זקן | הבחירות בישראל | ספט 24, 2019

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020