ישראל פולס

הסקרים הפכו את גנץ למטרה מימין ומשמאל

p
המחבר
בקצרה
מירי רגב היא הסנונית שמבשרת את בוא המלחמה הגלויה בגנץ, כל עוד הוא יתברר בסקרים כאיום ממשי על נתניהו, כתקווה החדשה או כמר ביטחון. גם לפיד וגבאי לא יישבו בחיבוק ידיים כאשר הרמטכ"ל לשעבר יכריז על התמודדות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הקפיד עד כה שלא לתקוף באופן ישיר או עקיף את הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, שהחל בחודשים האחרונים לצבור כוח בסקרים – גם כשזה הצליח לנגוס בשוליים מצביעי ליכוד רך. "הוא טוב לנו", אמרו בביטחון לאל-מוניטור מקורבי נתניהו כשנשאלו על גנץ, והסבירו: "כל עוד הוא רץ לבד, הוא מפצל את מחנה השמאל. המנדטים שהוא אולי ייקח מהליכוד לא משנים את התמונה".

מדיניות ה"לא מתעסקים עם בני גנץ" שהכתיב נתניהו לסביבתו הקרובה, הגיעה אל קיצה השבוע, כאשר גנץ הצליח לטפס בסקר ערוץ 10 אל מחוזות ה-15 מנדטים [19 בנובמבר]; אבל יותר מכך. חברת החדשות פירסמה באותו היום סקר, על השאלה את מי היית רוצה לראות בתפקיד שר הביטחון. בסקר, הציבור העניק הציבור לגנץ אחוז תמיכה גבוה באופן ניכר מנתניהו (28% לעומת 7%), אשר באותו הערב נכנס רשמית לתפקיד בעקבות התפטרות ליברמן.

גנץ אמנם עדיין לא הכריז רשמית על הקמת מפלגה, הוא שומר על עמימות ומעניק תחושה שכל האופציות פתוחות בפניו, כולל חבירה למפלגת שמאל-מרכז. אבל ככל שהסקרים מחמיאים לו יותר, התיאבון שלו גדל וסיכויי החבירה לפני הבחירות מצטמצמים.

נתניהו יודע לקרוא בין השורות ולהבין לעומקם את המגמות בסקרים, אלה הגלויים ואלה שמוזמנים על ידו. הוא בוודאי מבין שספג פגיעה קשה בתדמיתו כמר ביטחון בעקבות האירועים האחרונים בעזה. השבוע האחרון היה הקשה מכולם, כשנתניהו הפך מטרה לביקורת קטלנית מצד ראשי מפלגות הימין: ליברמן שהתפטר ובנט שנשאר בממשלה אבל חושב שנתניהו כשל.

כמי שעמד בראש הצבא, גנץ הוא ביטחוניסט לא פחות מנתניהו. הוא גם אינו נגוע בשחיתות ונחשב ציבורית מועמד ראוי. בעבר, גם כשהיה בשפל בסקרים, איש לא הצליח לאתגר את נתניהו מבחינת התמיכה הציבורית הגבוהה בו בכל הנוגע להתאמתו לראשות הממשלה או כמר ביטחון.

כדי להשלים את התמונה שראה הציבור בבית באותו הערב, גנץ שבר שתיקה ארוכה והתבטאות שלו על מנהיגות אחראית צוטטה בהרחבה במהדורות החדשות. בין השאר הוא קרא "לא לנצל את מלחמת ההגנה הצודקת והחיונית שלנו כדי לגרוף רווח אישי או פוליטי...יש לנהל מדיניות נחרצת ושקולה אשר מעצימה את החוסן של מדינת ישראל". גנץ דיבר על חברה מלוכדת ועל ממשלה משרתת, על שוויון ועל תקווה. האנטנות בלשכת ראש הממשלה אותתו לנתניהו שסכנה מתהווה מולו.

לכן, שום דבר לא היה מקרי בהתבטאות הפוגענית והרעילה של שרת התרבות מירי רגב נגד גנץ, שניתנה בראיון טלוויזיה בבוקר שלאחר פרסום הסקרים המדוברים.

רגב נשאלה על נסיקתו של הרמטכ"ל לשעבר בסקרים, ואז אירע הדבר הבלתי יאמן: היא האשימה אותו באחריות עקיפה למותו של הילד דניאל טרגרמן, שנהרג כאשר פצצת מרגמה פגעה בביתו בקיבוץ נחל עוז רגע לפני הפסקת האש, בימים האחרונים למבצע צוק איתן באוגוסט 2014. "כולנו זוכרים את גנץ כרמטכ"ל, וזוכרים מה קרה כשאמר 'צאו לקטוף כלניות בדרום'...ודניאל טרגרמן הילד הקטן נהרג...היחידים שיכולים להוביל את מדיניות הביטחון הם הליכוד ונתניהו", אמרה רגב.

רגב התייחסה לדברי גנץ כרמטכ"ל, לאחר שהושגה הפסקת אש מול חמאס, כשקרא לתושבי הדרום לשוב לבתיהם. בנאום שזכה לכינוי "נאום הכלניות" הוא אמר אז: "השדות יוריקו, ו'דרום אדום' במובן החיובי של המילה, של כלניות, פרחים ויציבות, יהיו פה להרבה מאוד שנים קדימה".

מי שניסה לחפש איזה אמירה מאזנת או התנערות מצד ראש הממשלה, המתין לשווא. גם אם דברי רגב לא תואמו עם לשכתו אחד לאחד, זוהי רוח המפקד החדשה. גנץ החל מהשבוע הוא האויב. לכן רגב גם לא התקפלה ואמרה: "למי שיש זיכרון קצר ומנסה לשמור בצמר גפן את האתרוג החדש, אני פה כדי להזכיר את מה שאתם מנסים לשכוח...".

אין ספק, רגב היא הסנונית שמבשרת במקרה הזה את בוא המלחמה הגלויה בגנץ, כל עוד הוא יתברר בסקרים כאיום ממשי, כתקווה החדשה או כמר ביטחון.

אבל הצרות של גנץ כנראה רק מתחילות. כפי שהדברים נראים כרגע, הוא אינו חובר לאף מפלגה קיימת. אם כך יהיה, יריביו יהיו רבים ויבואו גם מהמחנה לו הוא משתייך: השמאל-מרכז.

זאת ועוד: גנץ בראש מפלגה עצמאית מרסק את יש עתיד לכדי 12 מנדטים (כיום הסקרים מנבאים לה 20-18) ואת המחנה הציוני לעשרה מנדטים. הוא לוקח קולות גם ממפלגת כולנו של שר האוצר משה כחלון, שלפי הסקר של ערוץ 10 מתרסקת אל גבול אחוז החסימה עם ארבעה מנדטים.

כשיגיע הרגע בו גנץ יכריז רשמית על התמודדות, לפיד וגבאי לא יישבו בחיבוק ידיים. הם יאשימו אותו בריסוק המחנה ובאחריות עתידית לכך שנתניהו ינצח בסיועו את הבחירות. מבחינה זו רגב היא רק הפרומו.

לפיד השקיע בשנה האחרונה מאמצי חיזור עצומים בשידול גנץ להצטרף אליו כמספר 2, ללא הצלחה. ללפיד גם אין כוונה לפנות עבורו את כיסא היו"ר. במקביל, בכירים במחנה הציוני ניסו להביאו למפלגה על הראש של גבאי, ללא הצלחה. גבאי מבחינתו לא מתכוון להרים דגל לבן בקלות. בינתיים השטח הרוחש רק גורם לגנץ להתרחק ולחשוב על דרך עצמאית.

לפני כשבועיים, פגש גורם בכיר ביש עתיד את גנץ באקראי, ואמר לו שהוא עושה את טעות חייו שאינו מצטרף ללפיד כמספר שתיים. "אני לא אומר מילה, ואני רק עולה בסקרים. למה לי?", השיב לו גנץ, כך לדברי גורם פוליטי. "תיכף תבין. כשיוציאו מהארכיון את נאום הכלניות וישדרו אותו בלופ, לא תוכל להמשיך לשתוק", אמר הגורם הבכיר, ולא ידע שזה יקרה כל כך מהר.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli right wing, avi gabbay, israeli politics, yair lapid, benjamin netanyahu, idf, israeli elections, benny gantz

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept