ישראל פולס

מעקב אחר יחימוביץ' וסירוב כניסת פעילי שמאל - ביטוי לרוח המפקד נתניהו

p
המחבר
בקצרה
ניטור פעילותה ברשת של ח"כ שלי יחימוביץ' והמעקב אחר פעילי שמאל מחו"ל כדוגמת העיתונאי היהודי פיטר ביינרט והסטודנטית לארה אל קאסם, הם ראי התקופה, שבה ממשלה ימנית מבצעת רדיפה פוליטית אחר השמאל.

פעילותה ברשתות החברתיות של ח"כ שלי יחימוביץ', יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, הייתה נתונה במשך תקופה ארוכה למעקב של מחלקת הביטחון בצה"ל. כנבחרת ציבור – חברת כנסת במפלגת העבודה, יחימוביץ' נהנית מחסינות, ולכן הרעיון שמישהו בצה"ל החליט שהיא יעד למעקב ביטחוני וניטר את פעילותה ברשת הוא יותר ממטריד.

יחימוביץ' גילתה את דבר המעקב בעקבות חשיפת עיתון הארץ בשבוע שעבר [4 באוקטובר], אשר פרסם מסמך שלפיו מחלקת ביטחון המידע בצה"ל עוקבת באופן שוטף ברשת אחר עמותות, ארגונים חברתיים, בלוגרים פוליטיים ופוליטיקאים. יחימוביץ' נדהמה ונפגעה עמוקות. לדבריה, הרעיון שהצבא מנטר פעילות פוליטית של נבחר ציבור הוא רעיון מחריד שרחוק מאופייה של ישראל.

המעקבים, מתברר, החלו לפני כשנתיים. הם מתבצעים באמצעות מערכת שסורקת פרסומים ברשתות חברתיות, בבלוגים, בפורומים, במנועי חיפוש, בטוקבקים ובאתרי חדשות. מטרת העיקוב היא איתור דליפת מידע ביטחוני.

אין זה מקרי שפעילות זו החלה לפני כשנתיים, כשם שאין זה מקרי כנראה שמושא המעקב, יחימוביץ', היא פוליטיקאית מהשמאל.

בשנתיים האחרונות הצליחה ממשלת הימין של בנימין נתניהו לא רק להקצין את השיח נגד אנשי השמאל ולעשות דה-לגיטימציה לאלה המבטאים סדר יום אחר, אלא גם לנקוט מהלכים אופרטיביים נגדם. הכוונה היא לחקיקה נגד ארגוני שמאל, וכן ל"חוק החרם" שאושר בכנסת במרץ 2017 – תיקון לחוק הכניסה לישראל, שלפיו לא תותר כניסה לפעילי חרם על המדינה. במסגרת זו המשרד לעניינים אסטרטגיים, האמון על המאבק ב-BDS, מנטר את פעילותם של פעילי חרם על המדינה ומייצר רשימות שחורות של מנועי כניסה.

באווירה הזאת, אין להתפלא שצה"ל, שהוא ארגון מקצועי ביטחוני, מחליט לעקוב אחר פוליטיקאית. זהו מעשה חסר תקדים. צה"ל אמנם התנצל בפני יחימוביץ' והודה בטעותו, אבל המעשה כבר נעשה והוא מדבר בעד עצמו.

הקלות הבלתי נסבלת שבה אפשר באמצעים טכנולוגיים מתקדמים לבצע מעקבים בעלי אופי של רדיפה פוליטית היא ראי לפניה של התקופה. הידיעות שמתפרסמות בתקשורת בתדירות הולכת וגוברת על עיכוב בכניסה לישראל של פעילי שמאל מחו"ל, מצביעות על כך שמדינת ישראל משקיעה מאמצים ביישום חוק החרם השנוי במחלוקת.

באוגוסט האחרון [2018] עוכב בנתב"ג העיתונאי האמריקאי-יהודי פיטר ביינרט. עם נחיתתו בישראל הוא הופרד מאשתו וילדיו ותושאל במשך שעה על ידי חוקרי השב"כ. לאחר מכן סיפר ביינרט כי נשאל אם הוא קשור לארגונים המסכנים את הדמוקרטיה בישראל ונחקר על השתתפותו בעבר בהפגנה בחברון. ביינרט מרבה להופיע כפרשן פוליטי ב-CNN ובעבר הביע תמיכה בחרם על מוצרים מהתנחלויות. השב"כ התנצל על עיכובו וטען שמדובר בטעות בשיקול דעת. אפילו ראש הממשלה עצמו נדרש לעניין ואמר כי מדובר ב"טעות מינהלית".

המקרה האחרון, שעדיין מצוי בהליכים משפטיים, הוא מעצרה של הסטודנטית לארה אל קאסם, בת 22 מפילדלפיה, שנחתה בישראל ביום שלישי שעבר [3 באוקטובר]. כניסתה סורבה ומאז היא שוהה במתקן כליאה בנמל התעופה בן גוריון. נטען נגדה כי הייתה פעילה בתנועת החרם האקדמי על מדינת ישראל.

אף שאל קאסם הגיע לישראל כאשר ברשותה ויזה תקנית שהונפקה לה בקונסוליה הישראלית במיאמי למטרת לימודי תואר מוסמך באוניברסיטה העברית, היא סומנה כבעייתית. ועד שיתברר עניינה בבית המשפט המחוזי (שאליו ערערה), היא מצויה במעצר.

האירוע הזה הכה גלים. משלחת של חברי כנסת ממרצ בראשות היו"ר תמר זנדברג וח"כ מוסי רז, הגיעה ביום ראשון [7 באוקטובר] אל מתקן הכליאה בנתב"ג כדי לבקר את אל קאסם. הביקור הזה לא עבר חלק. הם נאלצו להמתין ארבע וחצי שעות, ורק בהתערבות היועץ המשפטי של הכנסת התאפשר הביקור. בשיחה עם אל-מוניטור אמר ח"כ רז כי מדובר באבסורד של ממש, שכן איך אפשר להגיד על אל קאסם שהיא תומכת בחרם אקדמי על מדינת ישראל בשעה שהיא באה מרצונה החופשי ללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים?

לדברי ח"כ רז, הנזקים התדמיתיים לישראל הם עצומים: "הפרנויה של הימין היא בעוכריה של מדינת ישראל. באמצעות מימוש חוק החרם והתעמרות בסטודנטית בנתב"ג, מוצגת ישראל בעולם כמדינה לא דמוקרטית הפוגעת בזכויות האדם.  הדבר מערער את יסודותיה של מדינת ישראל. חוק החרם אושר אמנם בהליך דמוקרטי, אך הוא כופה על הישראלים הפעלת אמצעים שאינם דמוקרטיים: מעקב אחרי אזרחים זרים, עיכובים שלא לצורך וגירוש פעילי שמאל מישראל".

ביום שני אחר הצהריים [8 באוקטובר] הודיעה האוניברסיטה העברית בצעד חריג כי תצטרף לערעורה של אל קאסם. בהודעת האוניברסיטה נאמר: "צעד קיצוני כמו זה האוסר על כניסתה לארץ של אל קאסם עלול להרתיע חוקרים ותלמידים מהעולם להגיע לישראל". עוד צוין בהודעה כי בחודשים האחרונים נרשמו כמה מקרים של חוקרים וסטודנטים שיוחסה להם תמיכה בחרם על ישראל וכניסתם למדינה עוכבה.

ככל שעובר הזמן ומתפרסמים מקרים נוספים מעין אלו, הולך ומתברר כי הקלות בשיקול הדעת באשר לעיכובים ולתשאולים של אנשי שמאל איננה בגדר "טעות מינהלית", אלא מדיניות ממשלתית לכל דבר וביטוי לרוח המפקד.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept