ישראל פולס

סימני הלבלוב של השמאל הישראלי

p
המחבר
בקצרה
שבוע מופלא למחנה השלום וזכויות האדם: החל בביטול מניעת כניסתה לארץ של הסטודנטית לארה אל-קאסם, המשך בדחיית פינויו של היישוב הבדואי חאן אל-אחמר וכלה בחשיפת הזיקה של ארגון הימין NGO מוניטור לממשלת נתניהו.

בשבוע שחלף מאז נאום "העשור המופלא" ו"המדינה המגניבה" בפתיחת מושב החורף של הכנסת [15 באוקטובר], "הפריחה המדינית" שבה התברך ראש הממשלה בנימין נתניהו נהפכה לשלכת מצהיבה. הנשירה באה מכל עבר: בג"ץ ביטל את החלטת המדינה לאסור את כניסתה לארץ של הסטודנטית האמריקאית לארה אל-קאסם; מועצת הביטחון של האו"ם העניקה במה למנכ"ל ארגון בצלם חגי אלעד, שקרא לקהילה הבינלאומית לשים קץ לעוולות הכיבוש; לחץ בינלאומי כבד אילץ את הממשלה לעצור את פינויו של הכפר הבדואי חאן אל-אחמר; ירדן הודיעה כי לא תחדש את הנספח להסכם השלום עם ישראל, שמאפשר לחקלאים ישראלים לעבד אדמות שהממלכה ההאשמית החכירה לישראל.

בד בבד עם הנשירה שתוקפת את ענפי הכיבוש, החלו לבצבץ סימני לבלוב בחברה האזרחית הישראלית המיובשת. ארגוני זכויות אדם דלי תקציבים, אוניברסיטה ציבורית חשובה, חברי כנסת מהשמאל וקומץ עיתונאים מצליחים להתמודד עם מנגנון ממשלתי עתיר ממון, אשר נהנה מאמצעי ריגול ומעקב משוכללים, ממערך של מאות דיפלומטים ודוברים ברחבי העולם, מתקשורת אוהדת ומארגוני ימין המרופדים בכספי תורמים זרים.

בתגובה היסטרית לפסק הדין של בג"ץ בעניינה של לארה אל-קאסם, צייץ השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כי בית המשפט העליון "העניק ניצחון גדול ל-BDS ורוקן מתוכן את החוק למניעת כניסת פעילי חרם לישראל". ארדן האשים את שלושת שופטי בג"ץ ב"חוסר הבנה מוחלט של שיטת הפעולה של ארגוני ה-BDS". אכן, ההחלטה להתיר לסטודנטית בת ה-22 ללמוד באוניברסיטה העברית היא ניצחון ענק לארגוני ה-BDS, אך לא בגלל שהשופטים לא מבינים את שיטות הפעולה הנלוזות של ארגוני החרם. הניצחון נעוץ בהצלחה של ארגוני זכויות אדם ישראלים והאוניברסיטה העברית לחשוף את שיטות הפעולה המקארתיסטיות של ארדן ושותפיו. הניצחון זועק ממאות כותרות בעיתונים החשובים בעולם שדיווחו על ההתעללות בסטודנטית הצעירה.

המידע על אל-קאסם הגיע לישראל מארגון הימין Canary Mission העוסק במעקב אחר פעילים פרו-פלסטינים באוניברסיטאות בארה״ב, אך שופטי העליון הדגישו בפסק דינם כי אין בידי משרד הפנים אסמכתה כלשהי לפעילות חרם של אל-קאסם מאז אפריל 2017, למעט 'אינדיקציות מסתוריות". פסק הדין מאשר למעשה את טענות ארגוני זכויות האדם בארץ ובעולם, כי דעות פוליטיות שאינן עולות בקנה אחד עם עמדות הממשלה מהוות עבורה עילה להחרמה. השופטים הזהירו כי הדבר עלול להוביל להתפוררותם של עמודי התווך שעליהם בנויה הדמוקרטיה הישראלית.

במקרה של הכוונה לגרש את תושבי היישוב הבדואי חאן אל-אחמר לטובת ההתנחלות הסמוכה, בג"ץ אימץ דווקא את עמדת הממשלה ודחה את עתירת התושבים. אף על פי כן, הממשלה החליטה השבוע לדחות את פינויו של הכפר הקטן [21 באוקטובר]. ההצלחה הזאת נזקפת במידה רבה לזכותם של פעילי זכויות אדם, שדרבנו ממשלות אירופיות ללחוץ על נתניהו לבל יממש את צו הפינוי. הפעילות העיקשת של החברה האזרחית הישראלית והפרופיל התקשורתי הבינלאומי שליווה אותה, הביאו את התובעת הראשית של בית המשפט הפלילי הבינלאומי בהאג, פאטו בנסודה, להזהיר כי פינוי הכפר עשוי להוות פשע מלחמה [17 באוקטובר].

חרף מחאותיה של ישראל, שבה מועצת הביטחון של האו"ם להזמין את מנכ"ל בצלם חגי אלעד להעיד בפניה על עוולות הכיבוש. הקללות שספג בעקבות הופעתו בפני המועצה לפני שנתיים וההתנפלות הצפויה של שגריר ישראל באו"ם דני דנון, שכינה אותו משת"פ, לא הרתיעו את אלעד מלקרוא לקהילה הבינלאומית לנקוט צעדים מעשיים נגד המשך הכיבוש. "לעולם לא תצליח להשתיק אותנו", התריס אלעד כלפי נתניהו בנאומו, "ולא את מאות אלפי הישראלים שדוחים מכל וכל הווה שמבוסס על אדנות ועל דיכוי, ואשר תומכים בעתיד שמבוסס על שוויון, חופש וזכויות אדם".

ועוד מסימני הלבלוב של השמאל: לראשונה החליטה קבוצת פעילי שלום, "קבוצת העבודה המדינית" (קע״ם), להשיב מלחמה לארגון NGO מוניטור, שמאז 2002 רודף את ארגוני זכויות האדם והשמאל בישראל. הקבוצה, שכוללת דיפלומטים לשעבר, אנשי אקדמיה ופעילי זכויות אדם, בראשות השגריר (בדימוס) בדרום אפריקה ואיש מרצ אילן ברוך, פרסמה מסמך מפורט המתחקה אחרי עקבותיו של הארגון המציג את עצמו כמכון מחקר עצמאי וא-פוליטי. התחקיר של קבוצת העבודה מצביע על שיתוף פעולה הדוק בין NGO מוניטור לממשלת ישראל.  

מייסדי הארגון הם ד"ר דורי גולד, מי שנתניהו מינה לשגריר באו"ם ולמנכ"ל משרד החוץ, וג׳רלד שטיינברג שעבד במשרד ראש הממשלה ובמשרד החוץ. יוסי קופרווסר, שמנהל את ״קלע שלמה״ – ארגון שהוקם על ידי הממשלה כדי להיאבק ב-BDS, גם הוא חבר בוועד המנהל שלNGO  מוניטור. בוועד המייעץ הבינלאומי חברים או היו חברים בין השאר היועץ לביטחון לאומי בממשל טראמפ ג׳ון בולטון, המתנגד לפתרון שתי המדינות ולהגדרה עצמית פלסטינית; סגן היועץ לביטחון לאומי לשעבר אליוט אברמס, הידוע אף הוא בעמדותיו הניציות; וראש ה CIA-לשעבר ג׳יימס וולסי, גם הוא מאותו המחנה.

הדוח מציין שכדי לטשטש את זיקתו לממשלת הימין, NGO מוניטור משתף פעולה עם ח"כ יאיר לפיד, מנהיג מפלגת המרכז יש עתיד. ביוני2017  ארגן הארגון ומימן ללפיד נסיעה לספרד לקידום הדוח השנתי של NGO מוניטור ולטובת קמפיין הסברה נגד מימון ספרדי לארגונים לא ממשלתיים פלסטיניים. כפי שמציינת קבוצת העבודה המדינית, עד עתה נמנעו ארגוני זכויות אדם וחברה אזרחית ישראליים מלגעת ב- NGOמוניטור, הידוע בתוקפנותו. "הזמנים השתנו", מציין השגריר ברוך בשיחה עם אל-מוניטור, "הגיעה השעה שהכוחות המקדמים ערכים אוניברסליים, חירות ושוויון יעברו ממגנה להתקפה".

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept