מדוע הליכוד נבהל מפגישת אולמרט ואבו מאזן בפריז?

מבחינת ממשלת נתניהו, אם אבו מאזן לא יוצג כסרבן שלום, עלול הציבור הישראלי להאמין בפתרון שתי המדינות ולהידרש לפינוי התנחלויות. עכשיו בא אולמרט וסתר את האליבי של הימין לאי עשיית שלום.

al-monitor .

ספט 26, 2018

ביום שישי האחרון [21 בספטמבר] נפגש ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפריז עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שהיה בדרכו לניו יורק לעצרת הכללית של האו"ם. בסוף הפגישה יצאה הודעה מטעם אולמרט שהציגה את יו"ר הרשות באור חיובי – לא כפי שראשי הימין בישראל ובעיקר ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן נוהגים להשחירו כסרבן שלום, תומך טרור ומסית נגד מדינת ישראל.

אולמרט החמיא ליו"ר הרשות ואמר: "אבו מאזן הוא נשיא העם הפלסטיני, מנהיג פוליטי גדול והאישיות המעניינת ביותר במסגרת ההתפתחויות העתידיות והיחסים בין הישראלים והפלסטינים". מה שבעיקר הכעיס וקומם נגדו את כל הימין בישראל, הייתה אמירתו שאבו מאזן מעולם לא התנגד באופן רשמי ליוזמת השלום שהציג בפניו [ספטמבר 2008].

במשך השנים פורסמו גילויים שונים על אותן שיחות שלום בין השניים, ומהם עלה כי אולמרט היה מוכן לתת לאבו מאזן 95 אחוז משטחי הגדה ולחלק את ירושלים, אבל יו"ר הרשות "נעלם" ברגע האמת. מבחינת הימין הישראלי, הוכח כי אין עם מי לדבר ואין עם מי לעשות שלום. לתפיסת הימין, ההיקש המתבקש הוא שמי שסירב להצעות נדיבות כל כך שואף בהכרח למחוק את מדינת ישראל. אבל עכשיו בא אולמרט וסתר את האליבי של הימין לאי עשיית שלום. בכך הפך את עצמו בן רגע ל"בוגד". לא פחות.

יו"ר ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" מאיר אינדור כינה את הפגישה בפריז "מעשה בגידה" וקרא לשרת המשפטים איילת שקד ולנשיא המדינה רובי ריבלין לבטל את השחרור המוקדם של אולמרט ולשקול להעמידו לדין.

מייקל אורן, סגן שר במשרד ראש הממשלה (כולנו) ובעבר שגריר ישראל בוושינגטון, טען כי מדובר בפגישה לא חוקית. לדבריו, בארה"ב זה היה נחשב לפשע פדרלי בגינו ראש הממשלה לשעבר היה נכלא לשנים ארוכות.

אבל צונאמי ההתקפות הגיע דווקא מחברי תנועת הליכוד. לשכת ראש הממשלה אמנם לא תקפה ישירות את אולמרט, אך אנשי נתניהו, תחת הכותרת "גורם בכיר בליכוד", הגיבו כך: "אולמרט, שהציע לאבו מאזן את הכותל, הופך עכשיו גם לדוברו הנאמן...משמעות הדרישות הקיצוניות שהוא (אבו מאזן) מציב איננה שלום אלא חיסולה של מדינת ישראל".

שר המדע אופיר אקוניס, שהיה במשך שנים דוברו של ראש הממשלה נתניהו, חזר על אותה מנטרה שהוטבעה היטב בנרטיב הישראלי, למרות שאולמרט סתר את הדברים בפריז: "אחרי שאבו מאזן השפיל את אולמרט, כשאפילו לא השיב להצעתו האומללה להקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים ונסיגה לקוי 67', אולמרט מפיץ עכשיו שקרים נגד ממשלת ישראל הנבחרת". 

קריאות הבוגד והדרישה להעמידו לדין אילצו את ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שאינו נמנה על אוהדיו של אולמרט, לצאת להגנתו. בציוץ בטוויטר כתב ברק: "אולמרט עבר עבירות חמורות, נענש בגינן וישב בכלא. אבל הוא לא בוגד. הוא פטריוט ציוני אמיתי. לא פחות מנתניהו".

התגובה ההיסטרית של ראשי הליכוד ומנהיגי הימין אינה מפתיעה. אולמרט הציב בפניהם עובדות המפריעות למסלול הדה-לגיטימציה והדמוניזציה שעשו במשך שנים ליו"ר הרשות. מעיני הישראלים נמחקו, בהשפעת ראשי הימין, חלקים מהותיים מהביוגרפיה האישית שלו. אבו מאזן נבחר לתפקידו לאחר מותו של יאסר ערפאת, כשהאג'נדה שלו היא נגד אינתיפאדה ונגד אלימות. עוד בחייו של ערפאת הוא התעמת עמו בעניין הזה ויצא נגדו בלי חשש ובלי מורא. במהלך האינתיפאדה השנייה [2005-2000] טען אבו מאזן שלא זו הדרך, על אף שעלול היה להיחשב בעיני עמו כבוגד. תקופת שלטונו הארוכה ידעה עליות ומורדות, הוא סבל מהתקפי זעם ותסכול, אך תמיד נשאר מחויב למלחמה בטרור .

על כך יעידו כמעט כל ראשי מערכת הביטחון, הרואים בו את הבלם העיקרי נגד התפרצות אלימה בשטחי הגדה. הוא זה שמנע מאינתיפאדת היחידים באוקטובר 2015 להתרחב ולצאת משליטה. על כך זכה לשבחים מראשי מערכת הביטחון, בעיקר בדברים שאמרו בישיבות ממשלה ובדיוני קבינט. כך בחודש אפריל 2016 אמר הרמטכ"ל גדי איזנקוט בהערכת מצב בישיבת ממשלה כי "אבו מאזן נלחם בטרור". חודש לפני כן אמר ראש אמ"ן האלוף הרצי הלוי כי הנשיא הפלסטיני פועל להרגעת השטח ומורה לכוחותיו למנוע פיגועים נגד ישראל.  

בעצם, כבר בנובמבר 2014, סתר ראש השב"כ לשעבר יורם כהן בוועדת חוץ וביטחון את טענת נתניהו ושריו אביגדור ליברמן ונפתלי בנט, כי הפיגועים באותה תקופה הם תוצאה של ההסתה שמוביל אבו מאזן, ואמר כי "אבו מאזן אינו מעודד טרור".

לאחרונה [2 בספטמבר] גילה אבו מאזן בפגישה עם פעילי "שלום עכשיו" וחברי כנסת, כי הוא נוהג להיפגש עם ראש השב"כ הישראלי נדב ארגמן פעם בחודש. על אף כל הלחצים המופעלים עליו מבית וההשפלות שהוא חוטף מישראל וממשל טראמפ, ממשיך אבו מאזן לדבוק בשיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל.

בממשלת הימין של נתניהו החשש הוא כי אם אבו מאזן לא יוצג כסרבן, עלול הציבור הישראלי להאמין בפתרון שתי המדינות לשני עמים ולהידרש לפינוי התנחלויות. והרי השיח היום הוא "סיפוח" כי אין עם מי לדבר. לתפיסת הימין, עדיף שהציבור בישראל יזכור את יו"ר הרשות הקשיש מדברים אומללים שאמר כמו "השואה נגרמה בשל ההתנהגות החברתית של היהודים" [מאי 2008] ולא ממעשיו שלו בשטח, שעל בסיסם יש לפרש את רצינות כוונותיו.

 

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020