ישראל פולס

יש צעד אחד מיידי שחייבים לעשות בעזה

p
המחבר
בקצרה
לרצועת עזה ולתושביה כבר אין זמן לחכות להסכם בין ישראל חמאס, לפיוס פלסטיני, או להתקדמות במיזמי תיירות והקמת אי מלאכותי. יש רק דבר אחד שיכול לשפר את המצב ברצועה מיידית: אישורי כניסה ל-5,000 עזתים שיעבדו בישראל.

יכול להיות שעוד בימים הקרובים נקום בבוקר ונופתע מהגעה להסכם כולל להצלתה של רצועת עזה הקורסת. יכול להיות שיוחלט על פיוס בין פתח לחמאס, שהגורמים הבינלאומיים השונים יגדילו את תרומותיהם, ואפילו ששנת הלימודים הקרובה תיפתח כסדרה, כשהמורים שפוטרו על ידי אונר"א ישובו ללמד. יכול להיות שישראל וחמאס יגיעו להבנות באשר לגופות חיילי צה״ל המוחזקות בעזה, ולשחרור אסירים פלסטינים. ייתכן שהשריפות בשדות עוטף עזה ייפסקו, ושצעירים פלסטיניים לא ייהרגו על הגדר. ייתכן שיוסכם לייבש את הים ולהקים נמל על אי מול חוף עזה. אבל הסיכויים לכל הדברים הללו אינם גבוהים, ויש צורך בפתרון מיידי שיעצור את ההידרדרות המסוכנת.

התיאורים על הנעשה בעזה כבר הפסיקו לזעזע. אחוזי אבטלה עצומים. מים אפשר לשתות רק בבקבוקים מניידות החולפות בסימטאות. חשמל ארבע שעות ביום. מי שאין לו גנרטור אינו יכול לשמור מזון מיום ליום, גם אם יש לו כסף לקנות מזון. נראה כי שנת הלימודים הקרובה לא תיפתח. לכאורה, כולם רוצים לעזור. כולם מבינים איזו סכנה טמונה באנשים שאין להם מה להפסיד. בממשלת נתניהו יש הבנה לצורך בנורמליזציה, אבל חלק מהמשפחות השכולות מונעות בנחישות כל מחווה או שיפור בתנאיהם של תושבי הרצועה, בדרישה שגופות החיילים המוחזקות בידי חמאס יושבו לישראל לפני כל הקלה בסגר. המשפחות מתנגדות לעסקות שבויים, ותובעות מהממשלה ללחוץ עוד יותר על התושבים, עד שיאמר חמאס "רוצה אני", ויחזיר את עצמות בניהן. נתניהו מאמץ את תביעתן.

עבאס מטיל ווטו עיקש על כל רעיון הכרוך בתשתיות עזה. כל תוכנית כזו חייבת לקבל את אישור הרשות הפלסטינית ברמאללה, והוא איננו מוכן לאשר תכניות לפני שהשליטה המלאה ברצועה תעבור לידיו. הוא אינו מוכן להיות רק הגזבר של עזה, הוא רוצה לשלוט בנשק ובתחמושת של חמאס, ועומד על כך ששליטת הרשות תהיה "מעל האדמה ומתחתיה", בהתכוונו לעולם המנהרות.

המצרים, שמילאו תפקיד חשוב בהפסקת האש האחרונה בין ישראל לחמאס, יוצאים מגדרם כדי לייצר פיוס פנים-פלסטיני, בהאמינם כי זהו המפתח לפתרון בעיית הרצועה. הם הכינו טיוטה ששוגרה לשני הצדדים הפלסטינים הנצים. אלא שהטיוטה אינה תובעת מחמאס להסגיר את נשקו ואין היא מאפשרת לרשות לגבות מסים בעזה, ולכן הסיכוי שמקהיר תבוא נוסחת הפלא לאיחוי הקרע הוא קטן מאוד.

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדינוב, עובד שעות נוספות בקיץ הזה, ונע על הקווים שבין קהיר, ירושלים, עזה ורמאללה, בהצעות למיזמים מעוררי דמיון בתחום התפלת המים במתקנים לאורך חוף הים, ובמפעלי תשתיות אחרים. הוא הגיע להסכמה עם הבנק העולמי להגדיל את הסיוע השנתי שלו  לפלסטינים בגדה המערבית וברצועת עזה, מ-55 מיליון דולר ל-90 מיליון, ויצר קשר הדוק עם השר המצרי עבאס כמאל, הממונה על מנגנון המודיעין הכללי, ועל תיק הפיוס הפנים-פלסטיני והסכסוך הישראלי פלסטיני.

מלדינוב הוא אחד האישים היותר אופטימיים בסיפור העזתי, וקשריו עם מנהיגי האזור, שאינם משוחחים זה עם זה, הם טובים במיוחד, מה שמוכיח שוב כי עדיין לא נמצא תחליף לאו"ם. אולם גם הוא נתקל בביקורת קשה המופנית אליו מהרשות הפלסטינית. טענת סביבתו הקרובה של עבאס היא כי הוא (מלדינוב) מבטיח הבטחות בתחום מפעלי התשתית ללא תיאום עם רמאללה, וכי אלו הבטחות הכתובות על קרח, משום שהרשות לא תסכים לשום מיזם לפני שתובטח שליטתה ברצועה.

ממשלת ישראל חסרת אונים אל מול המתרחש בעזה. חבריה מתחרים ביניהם באמירות רברבניות באשר למה שייעשה שם אם תימשך האלימות. שר הביטחון אביגדור ליברמן ממשיך באיומיו כי אם תישמע בישראל אזעקת "צבע אדום", המזהירה מפני שיגור טילים או פצצות מרגמה, תישמע אזעקה כזו גם בעזה. אבל לאחר איומו המפורסם לחסל את מנהיגי החמאס בתוך 48 שעות אם לא יעבירו לישראל את גופות חללי "צוק איתן", קשה להאמין כי מישהו עדיין נבהל ממנו. ברור שנתניהו מבין מה משמעות כיבוש עזה מחדש, וזה הדבר האחרון שהיה מאחל לעצמו כאקורד האחרון של שלטונו, במקרה הסביר שיוגש נגדו כתב אישום באחת הפרשות או יותר. אבל בינתיים, נמשכות השריפות בצד הישראלי. הבלונים והעפיפונים, הנושאים את האש, מוכיחים עצמם אפקטיביים.

שוחחתי השבוע עם אחד האנשים הבולטים ביותר ברצועת עזה, ושאלתי אותו מהו הדבר שיכול לשנות את המציאות עוד לפני שמייבשים את הים, משלימים בין פתח לחמאס, ולפני שמממשים את מיזם התיירות ברצועת עזה לאורך חוף הים היפה שלה.

בן שיחי אמר את הדברים הבאים: "יש דבר אחד שניתן לעשות, ושאין בו צורך בשום הסכמות מראש בין הצדדים. הצבא שלכם מבין את הדחיפות לפעול, ולכן הוא מציע לאפשר ל-5,000 איש לצאת בכל יום מהרצועה ולעבוד בישראל. השב"כ מתנגד לכך, משום שהוא חושש שבין היוצאים יהיו גם מי שינצלו זאת לאלימות. אי אפשר להבטיח במאה אחוז שזה לא יקרה, אבל מה שעלול לקרות בעזה אם לא ייעשה דבר, עלול להיות חמור הרבה יותר. התפרסם כי השב"כ הכין רשימה של 5,000 איש, שאתם מוכנים לתת להם רשיונות עבודה. אל תמתינו, תנו להם לצאת״.

לדבריו, ״5,000 עובדים פירושם, לכל הפחות, הכנסה שנתית של 360 מיליון שקל בשנה. לכך צריך להוסיף עוד שני מיליון שקל ביום לצורך הסעות. זו זריקת עידוד משמעותית לכלכלה העזתית, זה פשוט, יחסית, וזה חשוב לישראלים הזקוקים לידיים עובדות. כל יום שחולף בלי מעשה כזה מהווה סכנה לכם ולנו".

דומה שהדברים מדברים בזכות עצמם. רשימת השב"כ מוכנה טוען מקור ישראלי ביטחוני, הסיכוי להקל על הלחץ הכבד בעזה גדול, הישראלים בדרום חוזרים ומסבירים כי הם זקוקים מאוד לכוח אדם, ולא רק בחקלאות. הסיכון הביטחוני שבמניעת אפשרות כזו עולה על הסיכון הקיים בהכנסת העובדים הפלסטיניים, לצד רבבות הפלסטינים מהגדה המערבית העובדים כבר בישראל. כדי לקבל החלטות כאלו יש ממשלה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

ד"ר יוסי ביילין מילא תפקידים שונים בכנסת ובממשלות ישראל. תפקידו הממשלתי האחרון היה שר המשפטים והדתות. לאחר שפרש ממפלגת העבודה עמד בראש מפלגת מרצ. בין השאר יזם את תהליך אוסלו, את הבנות ביילין-אבו מאזן, את יזמת ז'נווה ואת פרוייקט תגלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept