ישראל פולס

הפנייה של הח"כים הערבים לאו"ם משרתת את קמפיין הימין

p
המחבר
בקצרה
מחנה הימין ניצל היטב למטרותיו את המהלך שטרם הבשיל של הח"כים הערבים באו"ם. אבל ההתלהמות וההאשמות בבגידה הן לא רק חסרות פרופורציה, אלא גם מופקרות – ראו תקיפת שלושת תושבי שפרעם על ידי יהודים.

"בגידה" – כך כינה שר התיירות יריב לוין (הליכוד) את המהלך הדיפלומטי של ח"כים מהרשימה המשותפת להביא לגינוי ישראל באו"ם בתגובה לחוק הלאום [27 באוגוסט]. יום קודם לכן נחשף במהדורת "החדשות" כי חברי כנסת ערבים בשיתוף השגריר הפלסטיני לאו"ם ריאד מנסור מנסים להוביל הצעת גינוי לישראל בעצרת הכללית של האו"ם בחודש ספטמבר, בטענה שחוק הלאום שאישרה הכנסת בחודש יולי האחרון מזכיר את חוקי האפרטהייד.

באותו ראיון הביע השר לוין תקווה וציפייה שמערכת המשפט תביא להעמדת הח"כים הערבים לדין בגין "העבירה החמורה ביותר שיש בספר החוקים".

כמשפטן בהשכלתו לוין בוודאי יודע שהח"כים הערבים לא יועמדו לדין. הם הרי נהנים מחסינות פרלמנטרית כחברי כנסת, ולא רק זאת: על פי אילו אמות מידה משפטיות הוא קובע שמדובר בבגידה?

לוין לא היה השר היחיד שהגיב באופן קיצוני לפעילותם של הח"כים הערבים באו"ם. שר הבינוי והשיכון יואב גלנט (כולנו) הגדיר את מעשיהם כ"חציית קו אדום", וקבע: "אין מקום בכנסת לאלו הפועלים נגד האינטרסים של המדינה".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא התעלם מהדיווח והגיב באמצעות מקורביו: יצא המרצע מן השק.

שגריר ישראל באו"ם דני דנון, שנראה כי היה הרוח החיה מאחורי הפרסום, לא הפסיק להגיב ולהתבטא בעניין. דנון שיגר מכתב ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שבו התריע כי הח"כים הערבים חותרים תחת קיומה של מדינת ישראל וגורמים לה נזק גדול. אדלשטיין לא נותר אדיש ל"מידע המפליל" והגיב גם הוא בחריפות. "חברי הכנסת מהרשימה המשותפת שמקבלים משכורת מהמדינה וזוכים לכל הכלים הפרלמנטריים, עוד מעיזים לשתף פעולה עם אויבינו ולהכפיש את שמנו בעולם", אמר יו"ר הכנסת. "מי שמשתף פעולה עם הרשות הפלסטינית נגד ישראל צריך לשאול את עצמו אם מקומו בפרלמנט הפלסטיני או הישראלי".

בהמשך, יו"ר ועדת הכנסת ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) הודיע כי יכנס את הוועדה לדיון פגרה מיוחד כדי לבחון דרכי ענישה נגד הח"כים הערבים.

אחרי יומיים רצופים שבהם הנושא לא יורד מסדר היום, דנון יכול לציין בסיפוק כי המהלך התקשורתי-פוליטי שהתניע הצליח מעל ומעבר: הוא זכה לכותרת כמי שמגן על האינטרס הישראלי וחושף את מעשה החתרנות-כביכול של הח"כים הערבים. מבחינת בוחריו בימין, הוא הוכיח אקטיביות לנוכח המעשה הנורא שנועד להשמיץ את ישראל בקרב מדינות העולם.

אבל יותר מזה, לא רק יו"ר הכנסת וחבריו של דנון בימין נסחפו אחריו בתגובות מתלהמות: גם ראשי השמאל-מרכז התגוללו על הח"כים הערבים.

הבוטה בהם היה יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד, שהגדיר את פניית הח"כים הערבים לאו"ם כחרפה וחתרנות. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי צייץ שהח"כים של הרשימה המשותפת ממשיכים להשמיץ את המדינה בכל מקום. אפילו יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, אחת הלוחמות הבולטות נגד חוק הלאום, הסתייגה מהמהלך באו"ם.

במקרה הזה הוכיח השמאל-מרכז כי הוא מתיישר עם הקו המתלהם של הימין, ובכך פגע במאבק שהוא עצמו מוביל נגד חוק הלאום. תזכורת: "אנחנו מתביישים במה שאתה עושה למדינה" ו"ביבי ממשיך להסית ולפלג" היו חלק מהמתקפה של לבני על נתניהו לאחר אישורו של חוק הלאום.

הח"כים הערבים מייצגים כ-20% מאוכלוסיית המדינה - את ערביי ישראל, הנפגעים העיקריים מחוק הלאום, שכמה מסעיפיו מפלים אותם ופוגעים בעקרון השוויון. פנייתם לאו"ם מהווה חלק ממאבק לגיטימי שהם מנהלים נגד החוק הפוגעני מבחינתם, כהמשך ישיר לקריעת דפי הצעת החוק במליאת הכנסת לאחר אישורו, ולהפגנה בתל אביב.

שני הח"כים שפנו לאו''ם, יוסף ג'בארין ועאידא תומא סלימאן, פשוט המשיכו את מחאת ערביי ישראל במוסדות דיפלומטיים. הם פעלו באופן חוקי, במטרה להציג לעולם את חוק הלאום הישראלי באור שלילי. זו אינה בגידה, אלא מהלך הסברתי נגד חוק שגם ראשי מפלגות השמאל-מרכז הציוני רואים בו אסון לאופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל. הם לא הסתירו זאת, הם התראיינו באופן הזה, כתבו פוסטים, נאמו ויצאו גם להפגין, וכל העולם שמע וראה אותם.

אולם דנון העלה את הסיפור הזה לטונים גבוהים, מוגזמים במכוון, ובכך הצליח להעביר את הפוליטיקה הישראלית אל תוך בניין האו"ם. הפוליטיקאים בימין, כמוהם כח"כים הערבים, יודעים שלאו"ם אין יכולת להתערב. גם גינוי מצד האו''ם לא ישנה דבר. נהפוך הוא – זה רק ישרת את הנרטיב של הימין שלפיו האו"ם אינו אובייקטיבי בכל הנוגע לישראל ושהרשימה המשותפת היא חבורה של בוגדים.

הח"כים הערבים, מבחינתם, ביקשו להביך את ישראל ולהוכיח לציבור שלהם שהם נלחמים עבורו. דנון ואנשי הימין בתגובותיהם שירתו את עצמם, אך גם תרמו לנראות הקמפיין של הרשימה המשותפת. בצדק אמר ראש הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה שבסך הכל "מדובר בהסברה במיטבה. חוק הלאום פוגע פגיעה אנושה בשוויון בין האזרחים ובמרחב הדמוקרטי".

במבחן התוצאה, מחנה הימין ניצל היטב למטרותיו את המהלך שטרם הבשיל של הח"כים הערבים באו"ם. העניין הוא שההתלהמות וההאשמות בבגידה אינן רק חסרות פרופורציה ביחס למעשה, אלא גם מופקרות. כשברקע אירועים קשים של אלימות נגד ערבים ישראלים מצד יהודים, אשר מתרחשים באווירה הנפיצה שהביא חוק הלאום, נבחרי ציבור צריכים לגלות קצת יותר אחריות כשהם מאשימים בבגידה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept