מה חוסם את תכנית בנט למיטוט שלטון חמאס?

לאחרונה הגיש השר בנט לקבינט תכנית פעולה צבאית לפירוז דה-פאקטו של עזה, אבל כל עוד מטרתם האסטרטגית של נתניהו וליברמן היא להשאיר את חמאס כגורם השלטוני ברצועה, אין שום אפשרות למהלך שישנה את המציאות – לא לשלום וגם לא למלחמה.

al-monitor .

אוג 13, 2018

בקבינט המלחמה של הממשלה הכי ימנית בתולדות ישראל היה ביום חמישי בערב [9 באוגוסט] רק שר אחד שתמך בפעולה צבאית נרחבת בעזה. היה זה שר הביטחון אביגדור ליברמן וגם הוא, על פי ההערכה, עשה את זה בעיקר לפרוטוקול ומחוסר ברירה. ליברמן ידע שיישאר בבידוד מזהיר ולכן הרשה לעצמו לדחוף לפעולה שאפילו שרי הימין הקיצוני (נפתלי בנט ואיילת שקד) מסכימים עם חוסר התוחלת המובנה שלה.

זו הייתה פעם נדירה בה בנימין נתניהו לא התיישר עם הבייס האלקטורלי הימני שלו והחליט, בגיבוי מערכת הביטחון כולה ורוב שרי הקבינט, לא להורות לצה"ל לפתוח בפעולה נרחבת אלא להמתין לחצות, מועד בו אמורה הייתה להיכנס לתוקף הפסקת האש הלא-רשמית. באותן שעות הבהיר חמאס, במסרים שהועברו דרך המצרים ודרך שליח האו"ם ניקולאי מלאדנוב, שמבחינתו הסבב הנוכחי מוצה ואין לו עניין בהסלמה נוספת. כך החלו והסתיימו בשבועות האחרונים מספר סבבים "קטנים", כשהצדדים מחליפים מהלומות מנומסות יחסית ובולמים ברגע האחרון התדרדרות למערכה כוללת.

ממשלת ישראל הימנית ביותר מאז קום המדינה מודעת למגבלות כוחה ואין בה מי שידחוף למימוש הבטחת הבחירות של נתניהו: להפיל את שלטון חמאס ולנקות את קן הצרעות העזתי. המציאות, לפעמים, חזקה יותר מהאידיאולוגיה. חמאס שקוע בנקודת השפל העמוקה ביותר בתולדותיו והוא הכי חלש שהיה אי פעם ודווקא בגלל כל הסיבות הללו, יתרונו על ישראל מובהק: אין לחמאס מה להפסיד. לישראל, יש.

הפלונטר סביב עזה מסובך אפילו בקנה מידה מזרח תיכוני. הרשות הפלסטינית וחמאס בקרב הורדות ידיים נטול פתרון. הרשות מתעקשת לקבל "הכל או כלום". אבו מאזן רוצה לדבר גם על פירוק חמאס מנשקו, חמאס לא מוכן לשמוע על האפשרות הזו. ישראל וחמאס בקרב נפרד על גופות שני לוחמי צה"ל שמוחזקים בעזה. מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר דורש תמורתן אסירים פלסטינים חיים, בישראל אין מי שיתמוך בדרישה כזו. המצרים מנסים לרבע את המעגל, אבל מתעקשים לבלום את הציר הקטארי (בו שותפות גם איראן וטורקיה) המממן את הרצועה בשנתיים האחרונות.

כולם יודעים שהמשך התדרדרות המצב ההומניטרי ברצועה יגרום לפיצוץ, אבל אף אחד לא מסוגל למצוא נוסחה איך יועברו כסף ומשאבים לעזה תוך עקיפת חמאס. הרשות הפלסטינית לא מוכנה להיות המסלקה, המצרים לא מוכנים שתהא זו קטאר, ישראל לא מוכנה שהכסף יעבור ישירות לחמאס ויוכיח, שוב, שדרך הטרור משתלמת.

חמאס, במקביל, מצא את נקודת האיזון הארכימדית המדויקת המאפשרת לו להמשיך לפסוע על פי התהום, מבלי שיפול פנימה. הארגון חטף מאז חודש מארס 2018 (כשהחלו "צעדות השיבה") מעל 200 הרוגים מידי ישראל, אלפי פצועים שוכבים בבתי החולים בעזה, אבל מערכה כוללת לא פרצה. סנוואר וראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה יודעים שבמערכה כזו הם יספגו נזק אדיר, מהסוג שרצועת עזה לא מסוגלת לספוג מבלי להתפרק, ולכן הם גיבשו את האסטרטגיה שהחלה עם "צעדות השיבה", נמשכה עם העפיפונים והבלונים ומקדשת את המשך ההצקה לישראל על בסיס יומי, מבלי ליצור מסה קריטית שתאלץ את ממשלת נתניהו להוריד כפפות ולשבור את הכלים, וגם את העצמות.

ביום חמישי האחרון הוריד חיל האוויר הישראלי בניין בן חמש קומות בלבה של שכונת רימאל בעזה. במקביל, הכינה ישראל מבצעית את האפשרות לחדש מיד את הסיכולים הממוקדים נגד ראשי חמאס ברצועה. זה היה ניסיון ישראלי לדלג היישר אל שלב הסיום של "צוק איתן" בקיץ שלפני ארבע שנים [2014]. אז הבינו ראשי חמאס שהגיע הזמן לסיים רק אחרי שצה"ל החל למוטט בניינים רבי קומות ברימאל, השכונה בה מתגוררים שליטי ושועי עזה בנוחות יחסית.

גם הפעם קריסת הבניין סימנה את תחילת הסוף, אלא שבניגוד לאוגוסט 2014 אף אחד לא מצפה כעת לארבע שנות שקט. שיגור עפיפוני התבערה חודש כבר למחרת בבוקר, בעוד נתניהו ושריו יורדים לבונקר הפוליטי ומנסים למזער נזקים. נתניהו, ליברמן ושאר השרים עברו סופשבוע קשה. לא רק הבייס הימני זעם עליהם, גם התקשורת והציבור הכללי, לאור העובדה שהממשלה הכחישה בתוקף בחמישי בערב שהיא נכנסת להפסקת אש, בעוד שביום שישי בבוקר הייתה הפסקת האש לעובדה מוגמרת. "לפחות תגידו לנו את האמת", הייתה הטענה הציבורית אל מול הפחדנות של ממשלת נתניהו להתייצב מאחורי המציאות ולהודות בה.

מה יקרה בסיבוב הבא, שיכול לפרוץ בעוד כמה דקות, או שבועות? השר בנט הגיש לקבינט תכנית פעולה חדשה לפני מספר שבועות. גם לבנט, מי שדחף לפעולת סיכול מנהרות התופת ב"צוק איתן", אין שום כוונה לשלוח צוותי קרב חטיבתיים לתוך עזה ולקבור עשרות חיילים כדי להישאר באותה נקודה בדיוק.

תכניתו של בנט כוללת פינוי נרחב של יישובים ישראלים הסמוכים לעזה, כדי להימנע מאבידות אזרחיות, והנחתת מכה אווירית מאסיבית, בעוצמה מקסימלית, על תשתיות חמאס וג'יהאד ברצועה במשך שבועות עד לקריסתם המוחלטת של שני הארגונים הללו. ההערכה היא שיש לישראל מספיק מודיעין ולחיל האוויר יש עוצמה כירורגית מדויקת שתאפשר ליטול מחמאס את הכל: המפקדות, העמדות, המוצבים, המפעלים, הבונקרים, התשתיות, מחסני הנשק ובעיקר הרקטות. לארגון יש כעת מעל עשרת אלפים רקטות וישראל, על פי בנט, יכולה לפגוע ברובן המכריע. זה יהיה פירוז דה-פאקטו של הרצועה שאמור להוריד את חמאס על הברכיים. הוא יושג, על פי התכנית הזו, במחירים מינימליים.

כרגע, לא ברורים הסיכויים לקבלתה של התכנית ואימוצה על ידי הקבינט. יש גם התנגדות לפינוי המוני של יישובים, המנוגד לאתוס הציוני ויעניק לחמאס סוג של תמונת ניצחון או לפחות הישג כלפי חוץ. יחד עם זאת, ההתנגדות לתכנית הולכת ונחלשת. החמרה נוספת במצב, וזה יכול לקרות, בעיקר כי אין לה אלטרנטיבה.

כל עוד מטרתם האסטרטגית של נתניהו וליברמן היא להשאיר את חמאס כגורם השלטוני של רצועת עזה, אין שום אפשרות למהלך אסטרטגי אמיתי שישנה את המציאות שינוי אמיתי. לא לשלום, גם לא למלחמה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
האם פוטין יהיה השושבין של הסדרה בין ישראל לחמאס?
שלומי אלדר | השפעה רוסית | מרץ 4, 2020
האם ליברמן יצליח להמציא את עצמו מחדש?
קסניה סבטלובה | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
הניצחון חסר התקדים של נתניהו לא יציל אותו מהמשפט
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 3, 2020
נפתלי בנט הוא נזק במשרד הביטחון
שלומי אלדר | | פבר 25, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020