השבוע שבו הושק קמפיין בחירות 2019

הפוליטיקאים הישראלים עשו השבוע באופן מובהק את מה שהם עושים במערכות בחירות: נתניהו פנה לבייס הימני שלו על חשבון המיעוטים, תוך כדי שהוא מאשים את השמאל, ליברמן איים על עזה, כחלון פרסם שלטי חוצות ומודעות בעיתונים, והמחנה הציוני הגבירו את מינון הסכסוכים הפנימיים. ההערכה: הכנסת תתפזר באוקטובר

al-monitor .

נושאים מכוסים

habayit hayehudi, likud, benjam, avigdor liberman, israeli elections, election campaign, israeli politics

אוג 1, 2018

ביום שישי (27 ביולי) לקח יו"ר ישראל ביתנו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, את חברי סיעתו לסיור בקיבוצי עוטף עזה. בקיבוץ אור הנר הוא נפגש עם החברים המתוסכלים אחרי שבועות ארוכים של "טרור העפיפונים" ששרף את שדותיהם ואת חופשת הקיץ של ילדיהם.

הוא ביקש להעביר מסר שלפיו הוא אינו חושש מעליית מדרגה בעימות מול חמאס בעזה, והשמיע הכרזות בסגנון "אם יהיה צבע אדום כאן, יהיה צבע אדום חזק מאוד גם בצד השני״.

האמירות הללו הופצו על ידי שר הביטחון וצוותו גם ברשתות החברתיות ואל כתבי העיתונים ואתרי החדשות. במהלך הסיור בדרום גם התקיימה ישיבת סיעה מאולתרת וסגורה של ישראל ביתנו במסעדה של קיבוץ ברור חייל. בשעת הערב של אותו יום דווח בחברת החדשות על עימות בין שר הביטחון לראש הממשלה בקבינט לפני מספר ימים, כשליברמן מעוניין להנחית מכה צבאית קשה על עזה, ונתניהו מונע את הצעד.

על פי הדיווח, ליברמן התייחס למתיחות בינו לבין נתניהו באותה ישיבת סיעה. יו״ר ישראל ביתנו ידוע כמי שנוהג ליצור משברים מהסוג הזה לצרכים פוליטיים, כך שניתן בהחלט להניח שגם המחלוקת שמשווקת כעת בתקשורת בינו לבין ראש הממשלה נמצאת בדיוק במרחב הזה. ליברמן מעוניין להציג את עצמו כבעל עמדה לוחמנית הרבה יותר מנתניהו מול חמאס - סוגיה שהציבור מעניק בה בסקרים ציונים נמוכים לממשלה. על פי סקר חברת החדשות מ-24 ביולי, 70 אחוז מהציבור אינו מרוצה מהטיפול בטרור העפיפונים. ליברמן, שלמרות כהונתו בקריה עדיין לא נתפס בעיניי רוב הציבור כסמכות ביטחונית, מנסה להשתמש בעזה כדי לחזק את מעמדו, והוא ימשיך את העימות הזה (עם נתניהו) כל עוד הוא ישרת אותו.

בינתיים הסימנים בשטח מלמדים כי ליברמן נערך להקדמת הבחירות הבאות לכנסת, כמו יתר השחקנים, והעימות המתוקשר עם ראש הממשלה – הראשון מסוגו מאז נכנס למשרד הביטחון במאי 2016 - הוא עדות נוספת לכך. בלשכת ראש הממשלה דחו באופן רשמי את הפרסום על חילוקי הדעות, אך מקורבים לנתניהו צוטטו כאומרים ש"ליברמן מדבר גבוהה ובפועל עושה הפוך".

כל זה קורה שבוע לאחר שהכנסת יצאה לפגרת הקיץ, עם קואליציה שלמה אמנם, אבל עם הרבה מתיחויות וקונפליקטים שסופם להגיע לידי פיצוץ עם פתיחת מושב החורף של הכנסת ב-15 באוקטובר. אז על פי כל ההערכות, תימצא העילה לפיזור הכנסת ולהליכה לבחירות מוקדמות. אף אחד מהשחקנים לא רוצה להיתפס מופתע, ולכן, גם אם לא רשמית, בשבוע האחרון הושקה בישראל מערכת בחירות 2019.

יו"ר כולנו שר האוצר משה כחלון היה הכי ישיר וזריז: הוא פתח בשבוע שעבר בחגיגיות את מטה הבחירות שלו בתל אביב, ובמקביל מילא את הרחובות בשלטי בחירות יקרים.

אבל זה היה רק הקדימון. ביום ראשון (29 ביולי) מאות אלפי קוראי "ישראל היום", העיתון שבבעלות שלדון אדלסון המזוהה עם נתניהו, זכו ל״כותרת ראשית״ לא שגרתית. זו הייתה מודעת ענק שהתחפשה לכותרת ראשית, נפרסה על פני כל השער של העיתון, ומנתה רשימה ארוכה של הישגים של יו״ר כולנו ושר האוצר מכל התחומים: ביטחון, בריאות וחינוך. החריגה של כחלון במודעה מהתחום הכלכלי שבאחריותו עוררה את זעמם של שרים אחרים, שטענו כי הוא מנכס הישגים שאינם שלו.  "הוא כל הזמן התלונן שביבי עושה לו את זה, עכשיו הוא בלחץ בחירות ועושה את אותו דבר", אמר לאל-מוניטור שר מהליכוד.

כחלון לא מתרגש. הוא מעריך בשיחות סגורות שבאוקטובר ימצא נתניהו את העילה להליכה לבחירות. ההערכה מתבססת גם על כך שנתניהו ישאף ללכת לבחירות לפני המלצות אפשריות נגדו על כתב אישום, וכל עוד הוא מוביל בסקרים בפער גדול וצפוי להיות ראש הממשלה הבא.

אז מה תהיה העילה לפירוק הממשלה? בפני נתניהו עומד סט של אפשרויות. גם הוא עצמו מתנהל כמי שנערך להקדמת הבחירות, ולכן הוא מתבצר בסירובו לשנות את חוק הלאום השנוי במחלוקת, למרות מחאה הדרוזים שהולכת וגוברת. חוק היסוד החדש פופולרי בקרב מצביעי הליכוד, וראש הממשלה רואה בו דגל מרכזי בקמפיין הקרוב, בעיקר מול יו״ר הבית היהודי, נפתלי בנט, שנאבק מולו על קולות הימין. נתניהו ינסה לפתור את מחאת הדרוזים בהידברות, תמריצים כלכליים וחקיקה נקודתית - אבל לא ייסוג מחוק הלאום. להפך. יו״ר הליכוד משווק באגרסיביות את החוק החדש, ובסרטון שהפיק והעלה לרשתות החברתיות, הוא מאשים את השמאל בהפצת שקרים על החוק.

גם בנוגע למחאת הלהט"ב, שהתגברה בשבועות האחרונים בשל חוק הפונדקאות שמפלה הומואים, נתניהו לא צפוי להפתיע בשינוי מדיניות משמעותי. רגע לפני בחירות, ראש הממשלה לא יסכן את הברית שלו עם המפלגות החרדיות, הנחוצות להרכבת הקואליציה הבאה. נתניהו צריך לקיים את הקמפיין שלו בידיעה שהחרדים הם שותפים בטוחים בממשלתו החמישית.

ואם מחפשים עוד סימנים להתקרבות לבחירות, די להביט על מה שמתרחש במחנה הציוני, מפלגת האופוזיציה הראשית, שהסקרים מנבאים לה ביום טוב 15 מנדטים, וחבריה מסוכסכים ולחוצים. ביום שני (30 ביולי) הודיע ח"כ איתן ברושי כי יתבע דיבה את יו"ר המפלגה אבי גבאי, שכינה אותו (29 ביולי) ״עבריין מין.״ גבאי הגיב לפרסום השבוע בחדשות עשר של טענה לתקיפה מינית אשר התרחשה כביכול לפני 15 שנה. ברושי, שהסתבך בתחילת החודש כשנגע בישבנה של ח״כית מסיעתו, מאמין שיריבים פוליטיים עומדים מאחורי העדות החדשה, בניסיון לחסל את הקריירה שלו.

ההודעה על פרישתו מהכנסת של חברו למפלגה, ח"כ זוהיר בהלול, במחאה על חוק הלאום, נתפסת אף היא כהתרסה כלפי המחנה הציוני, שלא עשה די לבלימת המהלך. גם ההתפתחות הזאת מוסיפה לאווירת ההתפרקות והחשדנות שאופפת את הסיעה, ואת הכנסת כולה בימים אלה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020